Zmiana opon z zimowych na letnie. Wszystko, co musisz wiedzieć

Wiosna to okres zmiany opon z zimowych na letnie. Po długiej zimie warto sprawdzić, w jakim stanie są twoje opony, lub dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni model.

W przypadku zmiany z „zimówek” na letnie nadgorliwość może być o wiele mniej opłacalna niż w odwrotnej sytuacji. Dlaczego tak jest? Chodzi przede wszystkim o to, jak zachowują się opony w warunkach, do których nie są przystosowane.

Jeśli zbyt wcześnie wymienisz opony zimowe na letnie, to może się okazać, że wpadając w śnieg na drodze, stracisz panowanie nad autem lub wpadniesz w poślizg. Z kolei opony zimowe przy typowo polskich, wiosennych temperaturach, nie powinny znacznie zmniejszyć twojego bezpieczeństwa.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Pamiętaj, że nie istnieje najlepszy czas na zmianę opon z zimowych na letnie. Sztywne trzymanie się dat nie ma najmniejszego sensu, ponieważ pogoda w czasie wiosny w naszym kraju, należy do zmiennych. Producenci opon i wulkanizatorzy zalecają, żeby robić to wtedy, gdy dobowa temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza.

Nie warto jednak pędzić do warsztatu od razu, gdy poczujesz pierwsze ciepłe, wiosenne dni. Bardzo często pogoda w okolicy Świąt Wielkanocnych jest zbliżona do pogody z okresu Świąt Bożego Narodzenia. Niewykluczone, że po pierwszym ociepleniu powrócą kolejne przymrozki, a cały plan uniknięcia kolejek w warsztatach wymiany opon, spali na panewce.

Nawet jeśli średnia temperatura w czasie doby przekroczyła już próg 7 stopni Celsjusza, zmiana opon nie okaże się najlepszym pomysłem. Zwłaszcza gdy np. planujesz wybrać się w góry lub inne miejsca, w których zazwyczaj jest nieco zimniej niż w miejscu, w którym żyjesz na co dzień.

Opony letnie są wyprodukowane z dość twardych mieszanek, które są odporne na wysoką temperaturę. Pamiętaj, że powierzchnia styku opony z asfaltem to mniej więcej wielkość dłoni dorosłego człowieka. Aby zminimalizować ślizganie się na mokrej nawierzchni, producenci stworzyli specjalne rowki, które mają za zadanie odprowadzić wodę spod gum.  Niestety, jeśli temperatura spadnie poniżej 7 stopni, opony letnie stają się twarde, a wspomniane rowki przestają pełnić swoją funkcję.

Wymiana opon na letnie – zwróć na to uwagę

Zanim odwiedzisz warsztat, warto sprawdzić, w jakim stanie są twoje letnie opony. Nieumiejętne przechowywanie opon może doprowadzić do ich deformacji, a w konsekwencji również większego zużycia i utraty właściwości. Jeśli nie masz pewności co do stanu twoich letnich opon, warto rozważyć usługę wymiany opon z wyważaniem. Dzięki temu możesz być pewny, że w czasie jazdy żadne z kół nie będzie ściągać twojego auta na bok.

Koniecznie sprawdź również głębokość bieżników swoich letnich opon. Zgodnie z obowiązującym prawem, nie może być on mniejszy niż 1,6 mm. Nie warto jednak czekać do momentu starcia się opon do tego poziomu, a jeżdżenie na opon z takim bieżnikiem może w najlepszym przypadku okazać się mało komfortowe.

Już w przypadku opon letnich poniżej 3 mm, wartości na mokrej drodze znacznie słabną. Jeśli posiadasz opony wraz z felgami, pamiętaj o kontroli ciśnienia w oponach. Może się okazać, że po przezimowaniu znacznie spadło, a wpływ na to mają naturalne procesy, czy nieszczelność wentyli. Przed samym zamontowaniem sprawdź, czy twoje letnie opony nie są popękane, lub uszkodzone.

Wymiana opon - nie popełniaj tych błędów

Pamiętaj, że nie bez znaczenia jest również rok produkcji opony. Wizualnie sprawna opona może po krótkim czasie okazać się niezdatna do jazdy, jeśli została wyprodukowana co najmniej kilka lat temu. I choć opony można używać przez ok. 10 lat od daty ich produkcji, to w większości przypadków po 6 latach bezpieczeństwo ich użytkowania drastycznie spada.

Część kierowców w celu zaoszczędzenia pieniędzy, wymienia opony tylko na jednej osi (najczęściej znajdującej się na osi napędowej). Niestety, pozorny "zysk" kilkuset złotych na dwóch sztukach opon, może okazać się opłakany w skutkach. Nie zaleca się stosowania różnych opon, chyba, że producent danego modelu samochodu dopuszcza taką możliwość. W innym wypadku może to poważnie wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy, drogę zatrzymania pojazdu, a także nieprzewidywalność np. w czasie awaryjnego hamowania. Najlepszym wyjściem jest zakup 4 takich samych opon.

Jakie opony letnie wybrać?

Jeśli nie posiadasz kompletu letnich oponach, prawdopodobnie rozglądasz się za ofertami w internecie. Istnieje wiele klas opon o różnych bieżnikach. Zanim zdecydujesz się na zakup, ustal właściwy rozmiar opon do twojego auta.

Terminologia stosowana przez producentów opon dla osób niemających nic wspólnego z branżą oponiarską może okazać się zawiła. Dla poszukujących nowych kompletów najważniejszymi informacjami będą dane na temat rozmiarów opony. Wszyscy producenci podają je po zewnętrznej strony każdej opony, podobne zapisy znajdziesz również w sklepach internetowych i katalogach.

Przykładowy rozmiar opony może być zapisany jako 175/65 R15. Jest to kolejno szerokość opony wyrażona w milimetrach (175 mm), stosunek wysokości boku opony do jej szerokości (65%), R to z kolei typ budowy opony (w tym przypadku R – konstrukcja radialna), a 15 to średnica obręczy opony, wyrażona w calach.  

Obok opisywanego zapisu możesz znaleźć m.in. symbole 82 T. Pierwsza z nich oznacza indeks nośności, który jest związany z konkretnym rozmiarem opony. Litera T jest z kolei oznaczeniem indeksu prędkości. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać rozmiaru opon dla twojego samochodu, sprawdź to w instrukcji pojazdu, schowku, na słupku przy drzwiach kierowcy, lub klapce wlewu do paliwa.

Artykuły 12.03.2018