TOP 5 najdroższych whisky na świecie

Czy alkohol może zmienić świat na lepszy? Okazuje się, że tak, a historie najdroższych whisky w dziejach, pozwalają przywrócić wiarę w ludzi. I choć statystycznie spożywamy brązowy trunek raczej z niższej półki, to najdroższe butelki są doskonałym produktem luksusowym. A jak wiadomo, tego typu dobra mogą osiągnąć zawrotne ceny.

Co sprawia, że butelka whisky staje się droższa od auta klasy premium prosto z salonu? Na pewno nie smak! Luksus osiągany jest przede wszystkim przez unikatowość, dlatego najdroższe butelki whisky to białe kruki, dostępne w mocno ograniczonych ilościach.

Wśród najdroższych whisky królują roczniki bardzo stare, niektóre z nich nalano do beczek jeszcze przed II Wojną Światową! Na cenę alkoholu ma wpływ także opakowanie. Butelki whisky, które znalazły się w zestawieniu, bardzo często są wysadzane diamentami, złotem oraz pozostałymi kamieniami szlachetnymi.

Część z nich zaprojektowali artyści, dlatego ich ekstrawagancki kształt znacznie różni się od standardowej, prostokątnej butelki, po którą pewnie i tobie zdarzyło się sięgnąć. A co z tym smakiem? Podobno z wiekiem whisky staje się bardziej delikatna i gęstsza, jednak po znacznym przekroczeniu „dorosłości”, destylat umieszczony w beczkach, zaczyna kwaśnieć. Poza tym samo nasuwa się pytanie, czy najdroższe okazy opłaca się w ogóle pić?

Miejsce 5 – Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve

Wszystkim miłośnikom whisky, marka Glenfiddich musiała przynajmniej raz „obić się o uszy”. Założona przez Williama Granta (tak, tego od whisky Grant’s) w 1866 roku destylarnia, produkuje jedną z najlepiej sprzedających się single malt whisky na świecie. Glenfiddich jest jedyną szkocką whisky, która powstaje od początku do końca w jednym miejscu.

W 2012 roku wypuszczono na rynek 55-letnią whisky, która miała upamiętnić Janet Sheed Roberts. Wnuczka założyciela destylarni była zarazem najstarszą Szkotką w historii, dożywając 110 lat. Glenfiddich uhonorował kobietę, wypuszczając limitowaną edycję 11 single maltów na każdą dekadę jej życia.

Jedną z butelek sprzedano za 94 000 dolarów na aukcji charytatywnej, a łączna wartość całej kolekcji przekroczyła 400 000 dolarów. 44,4 proc. whisky jest perfekcyjnie zharmonizowana. W smaku wyczuwalny jest dym z nutami dębu. Piąta najdroższa whisky na świecie pachnie kwiatami pomarańczy, fiołkami i prażonymi migdałami.

Miejsce 4 – Dalmore 64 Trinitas 

Zaskoczyła cię cena whisky, która znalazła się na piątym miejscu? Spokojnie, to dopiero początek. Na miejscu czwartym uplasował się trunek, który został wyprodukowany w ilości zaledwie trzech butelek! Dalmore 64 Trinitas to mieszanka najrzadszych roczników destylarni z północnej Szkocji. Została stworzona z whisky z 1939, 1926, 1878 oraz 1868 roku. Do sprzedaży trafił tylko jeden egzemplarz, którego cena w 2010 przekroczyła 164 000 dolarów. Nie wiadomo, co stało się z pozostałymi butelkami.

Spekuluje się, że Dalmore 64 Trinitas jeszcze nie raz zagości na najbardziej luksusowych aukcjach świata, a jego cena znacznie wzrośnie. Alkohol został zalany do ekskluzywnych karafek zdobionych srebrem. Jak przekonują szkoccy gorzelnicy, w czasie degustacji tego trunku wyczuwalne są nuty rodzynek, kolumbijskiej kawy, orzechów oraz gorzkiej pomarańczy.

Miejsce 3 – Dalmore 62

Na najniższym stopniu podium znalazł się kolejny rarytas z destylarni w Dalmore. 62-letnia whisky powstała z bardzo starych roczników, które podobnie jak whisky z poprzedniego miejsca sięgają połowy XIX w. Producenci single malta nie wypuścili na rynek całej kolekcji, liczącej zaledwie 12 butelek od razu, lecz wydawali swoje dzieła co jakiś czas po jednej butelce, przyglądając się, jak rośnie wartość ich trunku.

Pierwsza whisky Dalmore 62 została sprzedana w 2002 roku na lotnisku w Singapurze za „jedyne” 22 000 dolarów. Trzy lata później, kolejną butelkę już za 32 000 dolarów nabył w hotelowym barze pewien gentleman. Podobno spodobała mu się tak bardzo, że opróżnił całą butelkę w ciągu jednej nocy. Z roku na rok, wartość whisky wzrasta. W 2011 unikatowy trunek sprzedano już za 200 000 dolarów.

Miejsce 2 – The Macallan 64 in Lalique Cire Perdue

Szkocka whisky, która zajęła drugie miejsce w zestawieniu, przez 2 lata mogła pochwalić się tytułem najdroższej whisky na całym świecie. Na aukcji charytatywnej Sotheby’s w Nowym Jorku, została wylicytowana za 460 000 dolarów. Szkocka destylarnia znana jest z wlewania swoich destylatów do dębowych beczek po andaluzyjskim winie sherry. W tym przypadku beczki zalano w 1942, 1945 i 1946 roku.

Butelki zaprojektowała Lalique, firma założona przez francuskiego artystę tworzącego w szkle i jubilera – Rene Lalique. Cały zysk ze sprzedaży ozdobionej kryształami butelki whisky został przeznaczony na pomoc krajom rozwijającym się, w tym na zapewnienie dostępu do czystej wody dla najbiedniejszych mieszkańców Ziemi. Najdroższa whisky świata została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa w 2012 roku, choć wkrótce rekord pobito.

Miejsce 1 – The Macallan M

Prawdziwy numer 1 wśród najbardziej luksusowych whisky na świecie. Najdroższa butelka single malt, jaką kiedykolwiek sprzedano to prawdziwa perła w koronie Macallana. Wyprodukowano jedynie cztery, 6-litrowe whisky, z których tylko dwie powędrowały w prywatne ręce. Podobnie jak w przypadku Macallana z drugiego miejsca, swój udział w tworzeniu tego luksusowego trunku mieli artyści z Lalique, którzy w 17-osobowym zespole własnoręcznie zdobili karafki. 

W 2014 roku na aukcji w Hongkongu ta szkocka whisky została wylicytowana przez anonimowego kupca za 628 200 dolarów. Co ciekawe, zysk z licytacji również został przeznaczony na cele charytatywne. Druga dostępna na rynku butelka została nabyta przez tajemniczego azjatyckiego kolekcjonera. Kwoty tej transakcji nigdy nie podano.

Artykuły 13.03.2018