Zakaz handlu w niedzielę. Jak sklepy obchodzą przepisy?

Drugą niedzielę bez handlu mamy już za sobą. Chociaż na razie statystki wyglądają zachęcająco, a Polacy zamiast w galeriach handlowych, spędzają wolne dni w parkach, ogrodach zoologicznych i na rowerowych wycieczkach, właściciele sklepów już myślą, jak ominąć zakaz. W jaki sposób można obejść przepisy? Które sklepy będą czynne w niedzielę pomimo ustawowego zakazu?

Zgodnie z nowym prawem od marca tego roku zakaz handlu obowiązuje w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu. Jeśli więc w danym miesiącu wypadnie pięć niedziel (zdarzy się tak w lipcu), nie zrobimy zakupów przez trzy następujące po sobie niedziele.    

Jak ominąć zakaz handlu w niedzielę?

Chociaż nowa ustawa w założeniu ma całkowicie ograniczyć handel w niedzielę, okazuje się, że przepisy są bardzo nieprecyzyjne. Jak nietrudno się domyślić, przedsiębiorcy szybko znaleźli sposoby, aby ominąć kontrowersyjny zakaz.

Zacznijmy od tego, że nowe prawo zawiera listę 32 miejsc, które mogą być otwarte w niedzielę. Są to m.in.:

  • Piekarnie, cukiernie i lodziarnie
  • Punkty gastronomiczne
  • Placówki znajdujące się na dworcach
  • Apteki
  • Kwiaciarnie
  • Placówki pocztowe
  • Placówki będące jednoosobową działalnością gospodarczą
  • Stacje benzynowe
  • Sklepy z dewocjonaliami
  • Saloniki prasowe

Lista wyjątków stała się dla sprzedawców furtką, pozwalającą ominąć przepisy. Przykładowo, czy galeria połączona z dworcem może być otwarta? A co ze sklepami dobudowanymi do stacji benzynowych? Podobne dylematy rodzą się w przypadku kwiaciarni i piekarni, w których klienci mogą nabyć także inne artykuły.

Najmniejsze wątpliwości budzi wyłączenie spod zakazu małych sklepików osiedlowych zarejestrowanych jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jeżeli w wolną niedzielę przedsiębiorca, który jest właścicielem sklepu i prowadzi go we własnym imieniu, może otworzyć lokal, pod warunkiem, ze sam stanie za ladą. Wydawać by się mogło, że tak skonstruowane prawo pozwoli zwiększyć obroty niewielkich sklepów, które nie mogą utrzymać się na rynku ze względu na rosnącą popularność supermarketów. W praktyce jednak osiedlowe sklepiki mogą być narażone na jeszcze większe straty. Właściciele dużych sieci handlowych wydłużają bowiem godziny otwarcia sklepów w piątki i soboty (nawet do 23) i kuszą klientów atrakcyjnymi promocjami.  

Za zakupy zapłacisz przez internet

Ustawa ograniczająca handel w niedzielę, nie obejmuje także sklepów internetowych. Paradoksalnie jest to kolejne pole do nadużyć dla sklepów stacjonarnych. Nowe prawo zabrania sprzedawcom sprzedaży towarów, a nie ich oglądania. Przedsiębiorcy mogą więc otworzyć sklep w charakterze „show roomu”. Co to oznacza? Klient może wejść do sklepu, obejrzeć i przymierzyć ubranie, meble lub sprzęt AGD, ale zamówić go i zapłacić przez internet. Dowiedz się więcej o zakazie handlu w niedzielę.

Które sklepy będą zamknięte w niedzielę?

Ustawa o zakazie handlu w niedzielę jest niejasna nie tylko dla przedsiębiorców, lecz także dla klientów. O ile sprzedawcy nie zawsze mają pewność, czy mogą otworzyć sklep w niedzielę, o tyle konsumenci mogą łatwo pogubić się w kolejności wolnych niedziel. Aby ułatwić Ci zaplanowanie weekendowych zakupów, poniżej zamieszczam kalendarz, w którym zostały zaznaczone niedziele objęte zakazem handlu. Dzięki takiej „ściągawce” będziesz mieć pewność, że wyprawa do galerii handlowej nie skończy się zderzeniem z zamkniętymi drzwiami.

Artykuły 20.03.2018