Ranking kont oszczędnościowych – marzec 2018

01 miejsce
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
Oprocentowanie nominalne 2,22 %
Zysk (po podatku) 101,74
02 miejsce
Konto ZYSKOWNE (K)
Oprocentowanie nominalne 2,20 %
Zysk (po podatku) 100,82
03 miejsce
Konto ZOŚKA PRO (K)
Oprocentowanie nominalne 2,15 %
Zysk (po podatku) 98,52

101,74 zł zarobisz przez rok na najlepiej oprocentowanym koncie oszczędnościowym na rynku! Zaskakuje cię, że tak mało? W tym miesiącu porównałem oferty standardowe, czyli takie, z których może skorzystać każdy – nie tylko nowy klient czy osoba wpłacająca nowe środki.

W lutowym rankingu kont oszczędnościowych porównałem oferty dla nowych klientów i na nowe środki. Tym razem przyglądam się standardowym kontom oszczędnościowym, czyli takim, których posiadacze nie muszą wpłacać na nie nowych środków ani które nie są adresowane do nowych klientów danego banku. W przypadku kont standardowych jedynym warunkiem, który będziesz musiał spełnić może być posiadanie konta osobistego.

Oceniając konta założyłem, że otwierając konto, wpłacisz na nie swoje dotychczasowe oszczędności (1 500 zł) a następnie, przez kolejnych 11 miesięcy będziesz zasilać je kwotą 750 zł. Przyjąłem też, że miejsce w rankingu, które zajmie dany produkt, będzie uzależnione od zysku, jaki po roku przyniosą wpłacone na niego pieniądze.

Najlepsze konto oszczędnościowe - marzec 2018

Najwięcej – 101,74 zł – zarobisz, jeśli będziesz regularnie wpłacać oszczędności na Indeksowane Konto Oszczędnościowe oferowane przez Toyota Bank Polska. Oprocentowanie dla środków do 100 tys.  zł wynosi 2,22 proc. w skali roku (nadwyżka ponad 100 tys. zł jest oprocentowana na 1,47 proc. rocznie).

Oprocentowanie ustalane jest na podstawie stawki WIBOR 3M, powiększonej o marżę w wysokości 0,5 proc. (środki do 100 tys. zł) i 0,25 proc. (środki ponad 100 tys. zł). Oznacza to, że oprocentowanie twoich oszczędności może się wahać i jest zależne od warunków rynkowych.

Plusy i minusy Indeksowanego Konta Oszczędnościowego

Plusy

 • Atrakcyjne oprocentowanie do 100 tys. zł.
 • Brak konieczności posiadania konta osobistego.
 • Oprocentowanie ustalane na podstawie wskaźnika rynkowego (WIBOR 3M).

Minusy

 • W przypadku wypłaty/przelewu z konta za korzystanie z niego zostanie pobrana opłata 30 zł.

Na to zwróć uwagę

Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego jest oprocentowaniem promocyjnym. Promocja trwa do końca marca 2018 r. Ze środków znajdujących się na koncie oszczędnościowym możesz zakładać lokaty. Za przelewy związane z zakładaniem lokat są darmowe. W ich przypadku nie będzie pobierana opłata 30 zł miesięcznie.

Drugie miejsce – Konto ZYSKOWNE

Na drugim miejscu uplasowało się Konto ZYSKOWNE Idea Banku. Jego oprocentowanie wynosi 2,20 proc. rocznie (przekłada się ono na roczny zysk w wysokości 100,82 zł). Aby uzyskać to oprocentowanie, musisz założyć konto w Idea Banku (Konto IDEALNE) oraz spełnić dwa proste warunki:

 • zasilać konto osobiste kwotą min. 1 tys. zł miesięcznie oraz
 • wykonać transakcje kartą na łączną kwotę na co najmniej 100 zł miesięcznie.

W przeciwnym razie oprocentowanie Konta ZYSKOWNEGO wyniesie – w zależności od kwoty na rachunku – od 1 do 1,25 proc. w skali roku.

Plusy i minusy Konta ZYSKOWNEGO

Plusy

 • Atrakcyjne oprocentowanie dla środków do 10 tys. zł.
 • Łatwe do spełnienia warunki podwyższające oprocentowanie.
 • Brak opłat za prowadzenie Konta IDEALNEGO.

Minusy

 • Oprocentowanie 2,20 proc. obowiązuje dla środków do 10 tys. zł. Oprocentowanie dla środków powyżej 10 tys. zł wynosi od 1,50 do 1,85 proc. rocznie.

 

Na to zwróć uwagę

Konto IDEALNE prowadzone jest bezpłatnie, a jego posiadacz zyskuje m.in. darmowy dostęp do przestrzeni coworkingowej Idea Hub. Oprocentowanie Konta ZYSKOWNEGO dla środków pow. 10 tys. zł do 50 tys. zł wynosi 1,50 proc., dla środków pow. 50 tys. zł do 100 tys. zł – 1,65 proc., a dla środków pow. 100 tys. zł – 1,80 proc.

Trzecie miejsce – Konto ZOŚKA PRO

Miejsce trzecie zajęło Konto ZOŚKA PRO, które także jest oferowane przez Idea Bank. Odsetki od wpłacanych na nie środków naliczane są wg oprocentowania 2,15 proc. rocznie. Oznacza to, że po 12 miesiącach regularnych wpłat zysk (uwzględniający podatek Belki) wyniesie 98,52 zł. Także i w tym przypadku trzeba spełnić warunki. Jakie? Wyjaśniam.

Musisz mieć lub wcześniej założyć Konto IDEALNE. A na koncie ZOŚKA PRO musisz przechowywać dziesięć razy więcej środków niż na koncie osobistym, w przeciwnym razie odsetki będą naliczane na podstawie oprocentowania wynoszącego 1 proc. w skali roku. Działa to tak: jeśli dziś na Koncie IDEALNYM masz 1 tys. zł, a na Koncie ZOŚKA PRO 10 tys. zł, to odsetki będą naliczane na podstawie oprocentowania 2,15 proc. w skali roku, jeśli saldo na koncie osobistym spadnie do 500 zł, to odsetki od 5 tys. zł będą naliczane na podstawie oprocentowania 2,15 proc. w skali roku, a od kolejnych 5 tys. zł na podstawie 1 proc. w skali roku.

Plusy i minusy Konta ZOŚKA PRO

Plusy

 • Oprocentowanie nie uzależnione od salda środków na koncie.
 • Brak opłat za prowadzenie Konta IDEALNEGO.
 • Wysokość oprocentowania ustalana jest każdego dnia.

Minusy

 • Uzależnienie wysokości oprocentowania od kwoty znajdującej się na Koncie IDEALNYM.

Ranking kont oszczędnościowych – marzec 2018
1
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
2
Konto ZYSKOWNE (K)
3
Konto ZOŚKA PRO (K)
4
EKOkonto oszczędnościowe Standard (K) 1)
5
EKOkonto oszczędnościowe VIP (K) 2)
6
Konto SuperOszczędnościowe 3)
7
Konto Systematyczne (K) 4)

1) Oprocentowanie 2% obowiązuje dla salda do 50 000 zł. Nadwyżka salda ponad 50 000 zł oprocentowana jest na 1,5%. Oferta przeznaczona jest dla osób aktywnie korzystających z konta osobistego (wpływy min. 1 500 zł i transakcje kartą na min. 500 zł m-cznie).
2) Oprocentowanie 1,85% obowiązuje dla salda do 400 000 zł. Nadwyżka salda ponad 400 000 zł oprocentowana jest na 1,55%. Oferta przeznaczona jest dla osób aktywnie korzystających z EKOkonta VIP (wpływy min. 10 000 zł i transakcje kartą na min. 1 000 zł m-cznie).
3) Oprocentowanie obowiązuje dla środków do 20 000 zł. Środki pow. 20 000 zł są oprocentowane na 0,1%. Konto SuperOszczędnościowe jest prowadzone za 0 zł jeśli na konto osobiste jego posiadacza wpływa co miesiąc min. 3 000 zł (w przeciwnym razie opłata za Konto SuperOszczędnościowe wynosi 15 zł).
4) Oferta dla posiadaczy Konta Jakie Chcę. Oprocentowanie 1,5% jest oprocentowaniem podwyższonym w ramach Automatycznego oszczędzania, obowiązującym dla środków do 20 000 zł. Środki pow. 20 000 zł są oprocentowane na 0,4%.

 

(K) - wymagane posiadanie konta osobistego
(NK) - oferta dla nowych klientów
(NS) - oferta na nowe środki

Warunki na jakich prowadzone są standardowe konta oszczędnościowe są – jak wynika z rankingu – atrakcyjne. W dwóch z trzech banków z czołówki zestawienia oprocentowanie nie jest uzależnione od wysokości kwoty znajdującej się na koncie. Żaden z porównywanych banków nie stosuje zasady, zgodnie z którą atrakcyjne oprocentowanie obowiązuje tylko przez kilka pierwszych miesięcy oszczędzania, więc na wskazane przeze mnie konta możesz spokojnie wpłacić swoje oszczędności i nie bać się, że za chwilę bank obniży oferowane oprocentowanie.

 

Ranking 08.03.2018