Refinansowanie kredytu gotówkowego

Decyzja o wzięciu kredytu gotówkowego bardzo często jest podejmowana pod wpływem presji szybkiego dostępu do dodatkowych pieniędzy. Niestety w takich sytuacjach bardzo często wybieramy nie najtańsze, a najłatwiej dostępne kredyty gotówkowe. Takie oferty mogą być bardzo bolesne, zwłaszcza wtedy, gdy przychodzi do płacenia comiesięcznej raty.

O tym, że Polacy chętnie zaciągają kredyty konsumpcyjne (w tym również kredyty gotówkowe) świadczą dane Biura Informacji Kredytowej. Zgodnie z nimi, tylko w marcu 2018 r. udzielono ponad 635 tys. kredytów konsumpcyjnych o łącznej wartości ponad 7,5 mld zł.

Najczęściej kredyty gotówkowe pokrywają wydatki, których nie jest się w stanie spłacić na bieżąco, lub z tzw. zaskórniaków. Od lat w czołówce pozostają remonty, wakacje, organizacja komunii, wesela i innych ważnych wydarzeń. Ze względu na krótszy czas oczekiwania na dodatkowe pieniądze, kredyt gotówkowy jest często wybierany jako sposób finansowania nowego samochodu. Co zrobić, gdy zaciągnięte zobowiązanie jest delikatnie mówiąc, mało atrakcyjne?

Refinansowanie kredytu – co to jest?

Jeśli nie jesteś zadowolony z zaciągniętego kredytu i wiesz, że znacznie przepłaciłeś, warto rozejrzeć się za możliwością refinansowania kredytu gotówkowego. I choć tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane przede wszystkim w przypadku kredytów hipotecznych, to niewykluczone, że pomoże tobie w obniżeniu opłat.

Refinansowanie kredytu gotówkowego to przeniesienie posiadanego zobowiązania do innego banku. Taka operacja ma wiele zalet, zwłaszcza wtedy, gdy  comiesięczna rata kredytu jest zbyt wysoka w porównaniu do innych ofert. Aktualne oferty najlepszych kredytów gotówkowych znajdziesz w naszej porównywarce.

Refinansowanie okaże się korzystne także wtedy, gdy zostałeś zmuszony do zapłaty nieadekwatnie wysokiej marży za udzielenie kredytu. Powodem do zmiany kredytodawcy mogą być również inne czynniki, takie jak niska jakość obsługi, czy zakończone fiaskiem negocjacje, dotyczące obniżenia raty.

Czy można refinansować każdy kredyt gotówkowy?

Niestety nie. Refinansowanie kredytów gotówkowych nie jest tak popularną operacją jak refinansowanie kredytów hipotecznych, dlatego ostateczna decyzja należy do banku. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie kilku atrakcyjnych ofert i wysłanie prośby do banków o możliwość refinansowania kredytu gotówkowego.  W obliczeniu comiesięcznych rat z pewnością pomoże tobie nasz darmowy kalkulator.

Przeniesienie kredytu gotówkowego – na co uważać?

Pozornie lepsza oferta może okazać się przepustką do jeszcze większych problemów związanych z kredytem. Analizując oferty banków, do których chciałbyś przenieść posiadane zobowiązanie, zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły. Skrupulatne czytanie umów i regulaminów, prawdopodobnie nie jest twoim ulubionym zajęciem, ale pozwoli uniknąć potencjalnych kłopotów.

W ocenie atrakcyjności kredytu refinansowego, warto spojrzeć na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. To prawdopodobnie najbardziej użyteczny parametr, dzięki któremu możesz porównać ogólny koszt danego kredytu. W obliczeniu RRSO z pewnością pomoże nasz darmowy kalkulator RRSO.

Pamiętaj o dodatkowych opłatach, które mogą spowodować, że przeniesienie kredytu z jednego banku do drugiego, stanie się nieopłacalne. Jedną z takich sytuacji jest kara za wcześniejszą spłatę kredytu w starym banku i prowizja za udzielenie kredytu w banku, do którego chcesz przenieść zobowiązanie.

Masz jakieś pytania? Napisz do mnie na mikolaj.madziag@totalmoney.pl - chętnie pomogę!

Artykuły 07.05.2018