Kredyt hipoteczny krok po kroku

Masz stabilną pracę, udany związek i do pełni szczęścia brakuje ci własnych czterech kątów? Twoją największą przeszkodą w zakupie mieszkania są pieniądze, a raczej ich brak? Nie rezygnuj z marzeń i pomyśl o kredycie hipotecznym. Pokażę ci jak z niego skorzystać w pięciu prostych krokach.

Gdy ceny na rynku nieruchomości szybko weryfikują twój entuzjazm dotyczący zakupu własnego mieszkania, zaczynasz rozważać opcję wzięcia kredytu hipotecznego. To wieloletnie zobowiązanie finansowe, dlatego podjęcie decyzji nie jest łatwe. Proces uzyskania takiego kredytu jest złożony i wymaga wielu formalności. Jednak nie należy się go obawiać. O tym, jak skutecznie pokonasz drogę od złożenia wniosku aż do odebrania kluczy, przeczytasz poniżej.

Kredyt hipoteczny to zdecydowanie najpopularniejsza opcja sfinansowania zakupu mieszkania. Dla wielu z nas do jedyna możliwość na posiadanie własnego M. Zanim bank ci go udzieli musisz spełnić dwa podstawowe warunki: wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową oraz posiadać środki na wkład własny.

Krok pierwszy: ocena zdolności kredytowej

Zanim zaczniesz poważnie myśleć o kredycie hipotecznym, musisz dowiedzieć się, czy cię na niego stać, czyli poznać swoją zdolność kredytową. To od niej zależy czy bank udzieli ci kredytu. Co na nią wpływa? Do najważniejszych czynników oceny twojej wiarygodności wobec banku należą m.in.:

  • kwota i okres kredytowania
  • wysokość wkładu własnego
  • forma zatrudnienia oraz wysokość miesięcznych dochodów
  • liczba osób w gospodarstwie domowym
  • inne kredyty i zobowiązania

Pamiętaj jednak, że każdy bank indywidualnie będzie oceniał cię jako kandydata na potencjalnego kredytobiorcę. W przypadku, gdy korzystałeś wcześniej z karty kredytowej, limitu w koncie, kredytów gotówkowych lub szybkich pożyczek warto dodatkowo sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, żeby upewnić się, czy nie obniży ona twojej zdolności kredytowej.

Jeśli masz już na oku idealne mieszkanie możesz skorzystać z kalkulatora i obliczyć ratę swojego przyszłego kredytu. Pozwoli ci to oszacować twoje możliwości finansowe.

Więcej o tym, czy masz szanse otrzymać kredyt hipoteczny przeczytasz tutaj.

Krok drugi: najlepsza oferta kredytu hipotecznego

Ocena twojej zdolność wyszła pozytywnie? Świetnie. Zacznij poszukiwania kredytu hipotecznego na najkorzystniejszych warunkach. Jak to zrobić? Możesz spróbować samodzielnie wyszukać najlepszą ofertę lub skorzystać z pomocy eksperta.

Jak nie tracić czasu na żmudne poszukiwania najkorzystniejszego kredytu? Skorzystaj z naszej porównywarki. Zaznaczając określone kryteria otrzymasz od razu aktualne oferty kredytów hipotecznych. Jeśli tylko zainteresuje cię jedna z nich wystarczy, że klikniesz „zapytaj o kredyt”, a zostaniesz przekierowany do formularza kontaktowego. Wypełnij go i poczekaj na telefon ze strony banku. Masz w ten sposób szansę dopytać o wszystkie szczegóły bez wychodzenia z domu lub jeśli wolisz umówić się na spotkanie.

Pamiętaj jednak, żeby szczegółowo przeanalizować ofertę kredytu hipotecznego. To jest ten moment, kiedy możesz spróbować wynegocjować warunki na bardziej korzystne.

Krok trzeci: formalności kredytowe

Znalazłeś już ofertę kredytu hipotecznego, ale przerażają cię związane z nim formalności? Niepotrzebnie. Ekspert banku, w którym zdecydowałeś się wziąć kredyt hipoteczny we wszystkim ci pomoże.

Gdy zdecydujesz się na konkretną ofertę, bank otwiera procedurę kredytową.

Składasz wniosek o kredyt i dostarczasz wymagane dokumenty, takie jak m.in. zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta czy dokumenty związane z zakupem wybranego przez ciebie mieszkania. Na tej podstawie bank wstępnie podejmie decyzję, czy udzieli ci kredytu.

Procedura kredytowa nie powinna trwać miesiącami. Zgodnie z obowiązującą ustawą o kredycie hipotecznym decyzja banku o przyznaniu ci kredytu powinna zostać podjęta w ciągu 21 dni od momentu dostarczenia kompletu wymaganych dokumentów. W praktyce bywa z tym niestety różnie. Dlaczego? Głównym powodem jest fakt, że bank udziela ci finansowania na wysoką kwotę i na wiele lat, więc musi dokładnie zbadać ryzyko.

Na tym etapie najwięcej trudności i czasu wymaga więc zgromadzenie wymaganej przez bank dokumentacji kredytowej. W zależności od banku lista niezbędnych dokumentów będzie się różnić.

Krok czwarty: podpisanie umowy kredytowej

Mieszkanie już czeka, a plan finansowania gotowy? Gdy bank pozytywnie rozpatrzy twój wniosek, otrzymasz kredyt. Przed tobą najważniejszy krok, czyli podpisanie umowy kredytowej.

Pamiętaj, żeby dokładnie ją przeczytać, a w przypadku wątpliwości niezwłocznie je wyjaśnij. Kredyt hipoteczny wpłynie na twój domowy budżet przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt najbliższych lat, dlatego warto być go pewnym.

Krok piąty: uruchomienie kredytu i jego spłata

Po tym jak podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny, możesz zawrzeć ostateczną umowę zakupu mieszkania. Aby bank wypłacił ci kwotę przyznanego kredytu niezbędny będzie akt notarialny. Konieczne będzie jeszcze dopełnienie pozostałych formalności.

W momencie, gdy zapłacisz za mieszkanie kończy się etap starania o kredyt, a zaczyna jego spłata. Zwróć uwagę na to, że im lepiej przygotujesz się do wzięcia kredytu hipotecznego, tym łatwiej będzie ci go później spłacać.

Szukasz najlepszej oferty kredytu hipotecznego? Zapoznaj się z naszym aktualnym rankingiem kredytów hipotecznych.

Artykuły 16.05.2018