Przelew online, zwany potocznie przelewem internetowym jest jedną z popularniejszych, szybszych i bezpieczniejszych form przesyłania pieniędzy. Dzięki niemu możesz opłacić rachunki, raty kredytu i zapłacić za zakupy zrobione przez internet.
Właściciele sklepów internetowych doskonale zdają sobie sprawę, że powinni posiadać szeroką ofertę zróżnicowanych metod płatności, abyś zdecydował się na zakupy właśnie u nich. Jak wykonać taki przelew? Jesli jeszcze tego nie robiłeś, zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Przelew online - jak to działa?
Przelew internetowy polega na przesłaniu środków pomiędzy różnymi bankami lub w ramach jednego banku. Dokonanie tej operacji jest możliwe dzięki Krajowej Izbie Rozliczeniowej, ponieważ to za jej pośrednictwem odbywają się rozliczenia między bankami.
Czy wiesz, że…
Przelewy bankowe stanowią już około 90% polskiego rynku płatności online.
Jak zrobić przelew online?
Do wykonania przelewu internetowego będziesz potrzebować konta w banku oraz dostępu do tzw. e-bankowości. Każdy bank posiada swój indywidualny formularz przelewu, jednak wszystkie one opierają się na podobnym działaniu. Aby dokonać przelewu, powinieneś:
- Zalogować się do swojej bankowości elektronicznej przy użyciu loginu (lub pinu) oraz hasła. Ważne, aby podczas logowania nie korzystać z publicznych sieci Wi-Fi i robić to z zaufanego komputera - dla bezpieczeństwa.
- Wybrać numer rachunku, z którego chcesz dokonać przelewu i sprawdzić, czy posiadasz wystarczającą ilość środków na koncie.
- Kliknąć w zakładkę, która przekieruje Cię do formularza przelewu. W zależności od banku mogą być one różnie nazywane, np. Przelew, Wykonaj przelew czy Przelew jednorazowy.
- Wpisać wymagane dane odbiorcy przelewu tj. imię i nazwisko, numer konta, tytuł oraz kwota przelewu. Możesz również uzupełnić dodatkowe pola takie jak adres odbiorcy.
- Zatwierdzić transakcję i potwierdzić ją dodatkowym zabezpieczeniem, może to być kod SMS, token, numer ze zdrapki itd.
Pamiętaj!
Jeśli nie możesz poradzić sobie z wykonaniem przelewu, poproś o pomoc pracownika banku. Sprawdź też, czy na stronie internetowej twojego banku nie ma krótkiego instruktażu "krok po kroku".
Przelew przez internet - jak długo to trwa?
Możesz wykonać przelew standardowy (tzw. Elixir) lub przelew natychmiastowy. Czym się różnią?
- Standardowy wewnętrzny / zewnętrzny — przelew realizowany jest w obrębie tych samych banków lub między różnymi bankami. Środki docierają na konto odbiorcy od kilku minut (przy przelewie wewnętrznym) do kilkudziesięciu godzin (kolejny dzień roboczy).
- Przelew ekspresowy BlueCash / Express Elixir — przelew dostarczany natychmiast, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bywa dodatkowo płatny.
- Przelew na numer telefonu i Facebooka — przyda się w sytuacji, gdy nie znamy numeru konta odbiorcy. Wystarczy, że podamy jego numer telefonu lub dane jego profilu na Facebooku, a bank skontaktuje się z odbiorcą.
- BLIK — uproszczony przelew na numer telefonu. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację mobilną. Możesz powiązać swój numer komórkowy z kontem i odbierać pieniądze, wykorzystując do tego swój numer telefonu.
Anonimowy przelew przez internet
Anonimowe dokonanie płatności może być przydatne, gdy chcesz przelać środki na konto odbiorcy i zależy Ci na tym, aby Twoje dane pozostały ukryte. Nie uda Ci się to przelewem tradycyjnym, bez podawania danych, ale istnieją inne sposoby na anonimowe przekazanie środków:
- Karta przedpłacona — jest to karta, która posiada określoną ilość środków i można ją nabyć w wielu sklepach, kioskach czy stacjach paliw. Posiada kod, który wykorzystywany jest przy płatnościach online. Karta nie wymaga zarejestrowania ani nie jest powiązana z żadnym kontem. Po wyczerpaniu karty możemy nabyć nową.
- Przelew pocztowy — przelewu można dokonać w dowolnej placówce pocztowej na podstawie ustnego lub pisemnego zlecenia, lub przez internet. Wpłata zostanie zaksięgowana po dwóch dniach. Istnieje możliwość skorzystania z opcji ekspres – wtedy płatność zostanie zaksięgowana po jednym dniu albo nawet tego samego dnia.
- Wpłata w placówce banku, na którego rachunek ma zostać wpłacona kwota — takie rozwiązanie wiąże się często z dodatkowymi kosztami, ponieważ banki pobierają prowizję od wysokości przelanej kwoty.
Przeczytaj też: Przelew online - sprawdź co zrobić, kiedy popełniłeś błąd w przelewie
Chcesz dokonać wpłaty w placówce, ale nie wiesz, w którym banku odbiorca przelewu ma założone konto? Zweryfikuj bank po numerze konta.