Najlepszy kredyt hipoteczny powinien jak najmniej obciążyć portfel kredytobiorcy. Nie da się bowiem ukryć, że ten rodzaj kredytu jest dla wielu najpoważniejszym zobowiązaniem finansowym. Ci, którzy planują zakupu nieruchomości na kredyt, są świadomi tego, jak ważną decyzją jest wybór dobrej oferty bankowej. Jak zatem wybrać najlepszy kredyt kredyt hipoteczny i na co uważać?
Najlepszy kredyt hipoteczny - czym się wyróżnia?
Trudno znaleźć kredyt hipoteczny, który będzie najlepszy dla wszystkich. Banki dostosowują warunki kredytów do możliwości konkretnego kredytobiorcy, więc na ostateczny kształt umowy kredytowej ma wpływ wiele czynników. Z pewnością jednak kredytobiorcy szukają przede wszystkim oferty, która będzie dla nich w pełni zrozumiała.
W praktyce oznacza to, że nie powinna zawierać ukrytych opłat. Klienci banków niechętnie także podchodzą do ofert, które obligują ich do wykupienia dodatkowych usług, w tym najczęściej ubezpieczenia kredytu. Nie zawsze jest jednak czego się bać i czasami rzeczywiście warto zainwestować w ubezpieczenie kredytu.
Najlepszy kredyt hipoteczny to także ten, którego łączny koszt będzie najniższy. Nikt przecież nie lubi przepłacać. Kredyt zaciągnięty na długie lata i tak pociąga ze sobą wysokie koszty.
Jak wybrać kredyt hipoteczny?
Wybór kredytu hipotecznego bywa długim procesem. Najwięcej czasu zajmuje głównie porównanie dostępnych ofert, które może trwać długie godziny. Nie musisz jednak poświęcać na to aż tyle czasu. Masz do dyspozycji dwa rozwiązania, które sprawią, że wybór kredytu hipotecznego okaże się znacznie prostszy.
Pierwszy z nich to skorzystanie z usług doradcy kredytowego. Musisz wiedzieć, że zazwyczaj nic Cię to nie kosztuje, ponieważ doradca otrzymuje prowizję od sprzedaży wybranej oferty, którą to wypłaca mu bank. Drugie rozwiązanie zajmie jeszcze mniej czasu, a jest to skorzystanie z internetowej porównywarki kredytowej.
Wystarczy, że uzupełnisz w niej parametry kredytu, które Cię interesują (m.in. kwotę i okres kredytowania), a szybko otrzymasz listę najkorzystniejszych ofert. W ten sposób poznasz od razu całościowy koszt kredytu.
Najlepszy kredyt hipoteczny – jak rozpoznać najkorzystniejszą ofertę?
Oferta ofercie nierówna, a jeden bank może mieć zdecydowanie lepsze warunki kredytowe od drugiego. Na to, jak dobra jest dana propozycja kredytu, będzie mieć wpływ nie tylko ogólny koszt kredytu, ale również np. jego "przyznawalność" czy szybkość wydawania decyzji kredytowej.
Na to, czy w ogólnym rozrachunku weźmiesz możliwie najtańszy kredyt hipoteczny, wpływ ma kilka czynników. Na pewno na wysokość raty będzie miało wpływ oprocentowanie kredytu. Na nie składa się wysokość marży (dobrze, aby była możliwie najmniejsza) i stawka WIBOR(R).
Warto też przeanalizować koszty prowizji czy dodatkowych ubezpieczeń. Do kosztów kredytu może być doliczona również opłata za wycenę nieruchomości, czy inne czynności, które stoją po stronie banku.
Porównując koszty poszczególnych kredytów hipotecznych, zwróć szczególną uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, w ten sposób dowiesz się, który kredyt hipoteczny jest najlepszy pod względem kosztów.
Ważne!
Jeśli bank wymaga od Ciebie, abyś zdecydował się na dodatkowe, płatne produkty, takie jak konto osobiste czy karta kredytowa, to dolicz je również do całkowitego kosztu kredytu.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny?
Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny? Musisz mieć na względzie, że pod uwagę będzie brana Twoja zdolność kredytowa. Im jest wyższa, tym na lepszą ofertę możesz liczyć (np. na większą kwotę kredytu). Zadbaj zatem zawczasu o to, żeby wypadła dobrze.
Nie tylko zdolność kredytowa będzie mieć znaczenia dla uzyskania pozytywnego wniosku kredytowego. Bank sprawdzi również Twoją historię kredytową. Oznacza to, że sprawdzi posiadane przez Ciebie zadłużenia, zarówno obecnie, jak i w przeszłości. Jeśli miałeś dawniej długi, to może to wpłynąć na ocenę Twojej zdolności.
Jak uzyskać kredyt hipoteczny? Pierwszy krok to wybór oferty i złożenie wniosku, w którym zawrzesz wszystkie niezbędne informacje. Konieczne będzie także dołączenie wyznaczonych przez bank dokumentów, np. zaświadczenia o dochodach. Następnie pozostaje już tylko czekać na decyzję banku.
Pamiętaj jednocześnie, że aby móc ubiegać się o kredyt hipoteczny, musisz już mieć odłożoną pewną sumę na wkład własny. Przeważnie wynosi ona 20% wartości nieruchomości. Jeśli decyzja banku będzie odmowna, to nie znaczy od razu, że nie masz żadnej szansy na kredyt, być może uzyskasz kredyt w innym banku.
Dowiedz się jednak, co było powodem odmowy. Możliwe, że warto będzie sięgnąć po inne rozwiązanie, np. zaciągnięcie kredytu hipotecznego z partnerem.
Najlepszy kredyt hipoteczny – jak złożyć wniosek?
Decydujesz się na zakup nieruchomości? Zapoznaj się z naszym poradnikiem „kredyt hipoteczny krok po kroku”. Znajdziesz w nim wiele praktycznych informacji.
Pierwszym etapem ubiegania się o finansowanie jest wybór konkretnej nieruchomości. Następnie ustal, ile pieniędzy będziesz potrzebować dodatkowo (np. na prace wykończeniowe czy zakup wyposażenia, w tym mebli). Policz, jaki wkład własny możesz zadeklarować.
Następnie dowiedz się, jaką masz zdolność kredytową, rozeznaj się w ofertach banków i wybierz ten, który przygotuje dla Ciebie najlepszą propozycję. Jeśli kiedykolwiek miałeś problemy ze spłatą zobowiązań, sprawdź swoją historię w BIK. W przypadku kredytu hipotecznego złożenie wniosku online rzadko jest dostępne.
W większości przypadków należy udać się do placówki banku i złożyć wniosek o kredyt na stosownym druku. Do wniosku musisz także dołączyć dokumenty, których wymaga bank. Wniosek bez załączników zostanie odrzucony.
W jakim banku znaleźć kredyt hipoteczny?
Jaki jest najlepszy bank na kredyt hipoteczny? Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od parametrów kredytu. Niemniej, postaraliśmy się udzielić odpowiedzi na pytanie, gdzie można znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny i wytypowaliśmy kilka ofert.
PKO BP Kredyt Mieszkaniowy - Oferta Własny Kąt
PKO BP oferuje maksymalny możliwe okres kredytowania, który wynosi 35 lat. A jakie są inne parametry tego kredytu?
- Oprocentowanie: 2,27
- Marża: 2,06
- WIBOR: 0,25
- Prowizja: 0%
Warto jednocześnie wiedzieć, że ubezpieczenie na życie nie jest obowiązkowe. Opłata za wycenę nieruchomości jest uzależniona od kwoty kredytu i wynosi od 300 do 700 złotych.
ING Bank Śląski - kredyt hipoteczny
Okres kredytowania w ING Banku Śląskim może wynosić maksymalnie 25 lat, to aż o 10 mniej niż w PKO BP. Warto jednak nadmienić, że jest to ogólnie zalecany okres kredytowania.
- Oprocentowanie: 2,20
- Marża: 1,95
- WIBOR: 0,25
- Prowizja: 1,94 %
Bank nie wymaga wykupienia ubezpieczenia na życie. Wymaga jednak wykupienia ubezpieczenia nieruchomości. Opłata za wycenę nieruchomości to koszt od 480 do 1200 złotych.
BANK PEKAO S.A. - kredyt hipoteczny
PKO PEAKO S.A. oferuje maksymalny możliwe okres kredytowania, który sięga 30 lat. Jak przedstawiają się koszty tej oferty?
- Oprocentowanie: 2,35
- Marża: 2,14
- WIBOR: 0,21
- Prowizja: 1,99%
Wykupienie polisy na życie ani ubezpieczenia kredytu nie jest obowiązkowe. Koszt wyceny nieruchomości to od 168 zł do 832 złotych.
To oczywiście nie jedyne dostępne oferty kredytów. Jeśli jednak szukasz odpowiedzi, który kredyt hipoteczny jest najlepszy pod względem kosztów, to powinieneś zwrócić uwagę na przytoczone propozycje. Warto również przyjrzeć się ofercie kredytu hipotecznego w mBanku.
Nie dla każdego jednak najlepszy kredyt hipoteczny będzie oznaczał to samo. Zdarza się, że kluczowe będą inne czynniki, np. czas rozpatrzenia wniosku kredytowego lub akceptowanie przez bank różnych źródeł dochodu, w tym z umowy zlecenie czy też umów o dzieło.