Icon
Lokaty w euro - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Lokaty w euro - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 7/16/2019
Icon 3 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Lokata w euro jest przykładem lokaty walutowej, która pozwala oszczędzać między innymi tym osobom, które uzyskują dochody w innych walutach niż złotówki.

Lokaty w euro - wszystko co musisz o nich wiedzieć

Chcesz oszczędzać na lokatach? Uzyskujesz dochody w euro lub masz dużo oszczędności w tej właśnie walucie? Zastanów się nad tym, czy nie skorzystać z oferty na lokaty euro. Przekonaj się, jakie mają one oprocentowanie.

Lokaty w euro jako przykład lokat walutowych

W bankach w Polsce można znaleźć wiele propozycji otwarcia lokat terminowych. To depozyty, na których bank zobowiązuje się do wypłaty określonego wynagrodzenia, w postaci odsetek, w zamian za powierzenie mu przez klienta pieniędzy.

Jeszcze do niedawna lokaty w euro były rzadkością w ofertach polskich banków, ale obecnie można je znaleźć coraz częściej. Lokata w euro to lokata terminowa, jaką klient zakłada w walucie europejskiej. Kalkulator lokat w euro pokazuje, które z lokat są najkorzystniejsze z punktu widzenia możliwości wypracowania zysku.

Ciekawostka

Najczęściej oferowane przez banki lokaty walutowe euro czy zakładane w innych walutach obcych były znacznie niżej oprocentowane niż depozyty o podobnej charakterystyce zakładane w złotówkach.

Lokata walutowa jest produktem finansowym, który pomaga pomnażać posiadany przez klienta kapitał w walucie obcej. Najczęściej ranking lokat w euro uwzględnia lokaty terminowe na okres: 3, 6 lub 12 miesięcy, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym.

Kto może założyć lokaty w euro?

Lokaty bankowe w euro są przeznaczone dla osób, które na przykład zarabiają w walucie europejskiej lub spłacają kredyt w tej obcej walucie. Na wybór lokaty w euro powinni zdecydować się ci, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel oszczędności.

Jednocześnie lokaty walutowe w euro będą bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które wybierają się na zagraniczne wakacje, oraz dla inwestorów, zwłaszcza tych prowadzących interesy z zagranicznymi kontrahentami.

Zasadniczo nie ma odgórnych wymagań ani ograniczeń dotyczących zakładania lokat walutowych w euro w polskich bankach. Wystarczy mieć odpowiednią kwotę kapitału w euro, wybrać bank, oferujący najwyższe oprocentowanie lokat w euro, a następnie zdeponować pożądaną kwotę i podpisać stosowną umowę z bankiem.

Jakie oprocentowanie mają lokaty w euro?

Zyski z lokat w euro nie są niestety wysokie, ale zyski wynikające z lokat w złotówkach również nie będą imponujące. Oprocentowanie lokat euro jest zwykle na niskim poziomie. Wynosi ono obecnie maksymalnie 2 proc. w skali roku. Średnio jest to jednak zaledwie 0,5-0,75 proc. w skali roku.

Uwaga!

Podobnie jak lokaty w złotówkach, także wszystkie lokaty walutowe w euro, a właściwie odsetki, jakie są naliczane z tytułu takich lokat bankowych, nie są wolne od opodatkowania. Muszą one być pomniejszone o należny fiskusowi podatek od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. kwoty odsetek. Właściwie lokata w euro jest oprocentowana, obliczany jest zysk w euro i przelicza się go na złotówki. Dopiero od tak powstałej kwoty może zostać odliczony podatek.

Jeśli chcemy ocenić atrakcyjność lokaty w euro, ranking lokat tego rodzaju na pewno pozwoli nam to zrobić. Bez wątpienia lepiej jest oszczędzać na lokatach w euro, gdy dysponujemy właśnie sumą środków finansowych w walucie obcej.

Czy lokaty w euro są opłacalne?

Nieopłacalne jest zakładanie lokaty w euro, jeśli dysponujemy pulą środków finansowych w złotówkach. Wtedy przy wizycie w banku i chęci założenia lokaty w euro będzie trzeba najpierw liczyć się z przewalutowaniem złotówek na euro po kursie sprzedaży waluty.

Na koniec okresu trwania lokaty bank dodatkowo przeliczy klientowi walutę obcą na złotówki – tym razem po cenie kupna. Wtedy oszczędzający traci dwukrotnie na spreadzie.

Na lokaty walutowe w euro warto zdecydować się, jeśli zarabiasz w tej walucie, masz konto walutowe w euro lub oszczędności. Ważne jest, że dzięki takiej lokacie nie trzeba dokonywać przewalutowania, na czym wymieniający zawsze traci.

Korzyścią wynikającą z założenia lokaty w euro jest możliwość dywersyfikowania swojego kapitału. Jeśli nagle spadnie wartość złotówek, lokata walutowa w euro, w obcej walucie, zabezpieczy klienta pod względem ekonomicznym.

Zanim założymy lokatę bankową w euro, sprawdźmy, jakie jest jej oprocentowanie i czy nawet przy przewalutowaniu kapitału w euro na złotówki nie lepiej zarobimy na konwencjonalnej lokacie bankowej w złotówkach.

Data opublikowania: 7/16/2019

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.3
    Na podstawie 114 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert