Ile kosztuje utrzymanie psa?

Myślisz o kupnie lub adopcji psa? To tekst dla ciebie! Bez lukru i pudru piszę o tym, ile kosztuje utrzymanie pupila, a wszystko na fali pewnego ogłoszenia…

Ostatnio, przeglądając jeden z portali crowdfundingowych, trafiłam na taką zbiórkę:

Pomóż przemienić marzenie w rzeczywistość. Spraw, by Mała Księżniczka wraz ze swym Kocim Przyjacielem mogła zdobywać medale na wystawach. Każda kwota to krok ku realizacji snu. Zbieram na kociego towarzysza życia […]. Pasją mojej córki są koty rasy maine coon […].

Pani chciała uzbierać 2 000 zł. Na szczęście nikt na razie nie wsparł akcji. Pomyślałam, że czas najwyższy napisać tekst o tym, ile kosztuje utrzymanie pupila. Dlaczego? Bo wydatki związane z zakupem czworonoga to wierzchołek finansowej góry lodowej. O czym, niestety, wiele osób chyba zapomina, a wtedy senne marzenia o włochatym przyjacielu przeradzają się często w koszmarną rzeczywistość zwierzaka…

Powiem to otwarcie: psia przyjaźń choć jest bezwarunkowa, to niestety nie jest bezcenna. Mówię to ja, szalona właścicielka 12-letniego przygarniętego teriera. Ile zatem kosztuje utrzymanie psa? Choć nie żałuję żadnej wydanej złotówki, to przyznam, że te kwoty mogą niektórych przyprawić o zawrót głowy. Wyliczenia poniżej.

Zakup lub adopcja psa

Tu wyjścia są dwa: albo przygarniamy psa ze schroniska, albo kupujemy rasowego psa z hodowli. Spis wszystkich hodowli znajduje się na stronie Związku Kynologicznego. O ile pierwsze rozwiązanie nie obciąży naszego budżetu wcale, o tyle drugie będzie się wiązało z kosztami od 2000 do nawet 5000 zł.

Oczywiście można również kupić „rasowego” psa od pana Miecia za np. 300−500 zł, trzeba mieć jednak świadomość, że zwierzak skrzyżowany bez odpowiedniej wiedzy może cierpieć w bliskiej bądź dalszej przyszłości na wiele chorób genetycznych. Dlaczego? Bo pula genów w przypadku psów rasowych, inaczej niż u kundelków, jest ograniczona, dlatego bezmyślne krzyżowanie to prosta droga do pogłębiana chorób genetycznych i problemów behawioralnych.

KOSZT: 0−5 000 zł

Wyprawka dla psa

Zanim czworonóg zagości na dobre w naszym domu, musimy kupić kilka niezbędnych dla niego rzeczy. Koszt wyprawki będzie w dużej mierze uzależniony od naszych preferencji i tego, ile na ten cel chcemy przeznaczyć. Czego nie może zabraknąć w psim ekwipunku? Lista z przedziałami cenowymi poniżej:

 • legowisko (50–200 zł) – cena uzależniona jest m.in. od wielkości psa, wieku i stanu zdrowia, a także naszych upodobań. Na przykład pies alergik albo staruszek z problemami ze stawami będzie potrzebował specjalnego legowiska, a to będzie niestety droższe.
 • miski (10–100 zł) – tu możemy trochę zaoszczędzić. Psu nie zrobi różnicy to, czy będzie jadł z miski za 5 zł z supermarketu (pamiętaj, że musisz kupić dwie) czy ze specjalnie zaprogramowanego podajnika. Musimy tylko pamiętać, by miska była dobrana do jego rozmiaru i potrzeb żywieniowych.
 • obroża/szelki i smycz, kaganiec (50−200 zł) – to, ile na to przeznaczymy, będzie zależało przede wszystkim od trzech czynników: wielkości psa (np. smycz automatyczna dla psa do 8 kg będzie kosztowała ok. 40 zł, a dla psa ważącego 20 kg – ok. 60 zł), rozwiązania, na które się zdecydujemy − smycz automatyczna czy zwykła, szelki czy obroża itp., i jakości wykonania.
 • woreczki na odchody (ok. 10 zł za 80 woreczków)
 • zabawki (ok. 50 zł) – wybór jest bardzo duży; mój pupil ma maskotę, piłkę i linki do przeciągania.
 • ochrona przeciwkleszczowa (od 60 zł wzwyż) – najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest obroża przeciwkleszczowa; koszt dobrej obroży dla psa o masie do 8 kg to ok. 60 zł; czas działania − 7−8 miesięcy.
 • transporter/pasy bezpieczeństwa (20−300 zł) – jeśli będziesz podróżował z psem tylko własnym autem, to wystarczy mu pas bezpieczeństwa. Jeśli jednak zamierzasz przemieszczać się z nim środkami transportu publicznego, to najlepszym rozwiązaniem będzie zakup transportera. Jego cena jest uzależniona od wielkości psa i materiału, z którego wykonano transporter.

KOSZT: od 190 zł w górę

Jedzenie dla psa

Tu koszty będą uzależnione przede wszystkim od wieku, wielkości (większy zje po prostu więcej) i zdrowia pupila (karmy dla staruszków czy alergików będą droższe):

 • karma sucha (od 30 zł za kilogram wzwyż) – to chyba najdroższy element żywienia psa, jednak specjaliści zalecają podawanie wysokogatunkowej karmy, która zwiera minimum 30 proc. produktów pochodzenia zwierzęcego, witaminy i suplementy. Wybijcie sobie z głowy karmienie psa dyskontowymi mieszankami, bo choć zapychają żołądek, to nie dostarczają zwierzęciu potrzebnych składników.
 • karma mokra/jedzenie gotowane (6−7 zł za jedną puszkę, samodzielnie przygotowany posiłek ok. 2 zł) – dobrej jakości pokarm w puszce niestety kosztuje minimum 6 zł. Tańszym i równie zdrowym, choć czasochłonnym rozwiązaniem, jest samodzielne przygotowywanie posiłków. Jedzenie na dwa tygodnie dla psa do 5 kg to koszt ok. 26 zł (ryż/kasza ok. 4 zł/kg, mięso mielone ok. 12 zł/kg, miks warzyw ok. 10 zł).
 • smakołyki (ok. 13−20 zł za paczkę) – mój pupil uwielbia suszone przysmaki; za 100-gramową paczkę suszonej piersi z kurczaka (90 proc. mięsa) płacę prawie 13 zł, a to starcza na jakieś dwa tygodnie.

KOSZT: 160−400 zł (w zależności od wielkości psa; miesięcznie na jedzenie dla mojego małego teriera średnio wydaję ok. 200 zł)

Pielęgnacja psa

Wszystko zależy od wielkości i rasy. Dobrej jakości szampon i odżywka to koszt od 40 zł wzwyż. Obcięcie pazurów czy czyszczenie uszów to ok. 15−30 zł. Niektóre psy wymagają również strzyżenia. Wizyta psa u groomera kosztuje od 60 zł wzwyż (tu wpływ ma lokalizacja, w Warszawie za obcięcie swojego małego psa płacę 70 zł, moja mama za obcięcie polskiego owczarka nizinnego w moim rodzinnym mieście płaci 100 zł). Niestety, właściciel dużego psa będzie się musiał liczyć z wydatkiem od 100 zł wzwyż.

KOSZT: od 100 zł wzwyż (na swojego pupila wydaję ok. 350 zł rocznie, ¾ tej kwoty idzie na usługi groomerskie)

Opieka weterynaryjna

Tu również trzeba się przygotować na niemałe wydatki. W ciągu pierwszego roku życia naszego pupila wydamy na ten cel minimum 200 zł, oczywiście zakładając, że pies nie będzie na nic chorował, nie będzie miał alergii skórnych itp. Niestety, u rasowych szczeniaków:

 • pakiet trzech szczepień dla szczeniaka − ok. 120 zł,
 • szczepienie przeciw wściekliźnie − ok. 30 zł,
 • odrobaczanie − ok. 30 zł jedno, a szczeniaka odrobacza się dwa-trzy razy.

Dorosły pies nie wymaga już tylu szczepień. Obowiązkowe jest tylko to przeciw wściekliźnie (ok. 30 zł). Dla bezpieczeństwa psa i naszego zaleca się też odrobaczanie pupila raz na kwartał (ok. 30 zł jedno odrobaczanie). Co razem daje ok. 150 zł.

Niestety, trzeba pamiętać, że powyższe zestawienie nie uwzględnia chorób naszych pupili, a te, niestety, podobnie jak my, czasem chorują. Babeszjoza mojego psa kosztowała mnie ok. 800 zł (ceny warszawskie), a zapalenie dziąseł (antybiotyki, leki przeciwbólowe i ściąganie kamienia w narkozie) prawie 1 000 zł.

Do tego trzeba jeszcze dodać koszty innych zabiegów. Jakich? Lista poniżej:

 • kastracja psa (100−400 zł),
 • sterylizacja suki (250−500 zł),
 • czipowanie (50−80 zł),
 • czyszczenie uzębienia (90−300 zł).

Jak widzicie, psia przyjaźń choć jest bezwarunkowa, to nie jest bezcenna. Każdy, kto myśli o wzięciu pod swój dach pupila, musi się liczyć z niemałymi wydatkami. W ostatecznym rozrachunku koszt utrzymania psa może obciążyć nasz budżet kwotą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! I choć nie żałuję żadnej złotówki wydanej na mojego psa, to zastawiam się, czy ktoś, kto chce zebrać pieniądze na kupno kota w ramach akcji crowfundingowej, podoła takiemu wyzwaniu? Jak myślicie? A może sami liczyliście kiedyś, ile już wydaliście na swojego pupila? Może nie zgadzacie się z moimi wyliczeniami? Dajcie znać w komentarzach!

Artykuły 26.05.2017