Ranking leasingu

Prowadzisz firmę i myślisz o wzięciu auta w leasing, ale nie wiesz, jak porównać oferty, by wybrać tę najlepszą? Zrobiliśmy to za ciebie! Zapytaliśmy firmy leasingowe o warunki wzięcia w leasing Hyundaia IONIQ Hybrid. Sprawdź, kto wypadł najlepiej!

Samochód powinien zapewniać komfortowe i bezpieczne podróżowanie, a jeśli do tego ma służyć do celów służbowych – powinien być również wizytówką osoby nim jeżdżącej. To jednak ma swoja cenę. Na szczęście biorąc auto w leasing, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – zapewnić sobie odpowiedni środek transportu i korzyści podatkowe. Zanim jednak podejmie się decyzję o podpisaniu umowy z leasingodawcą, trzeba dokładnie porównać dostępne na rynku oferty.

Jak porównywaliśmy oferty leasingu?

Zbierając dane do naszego rankingu, poprosiliśmy firmy leasingowe o przygotowanie kalkulacji dla notariusza prowadzącego kancelarię od 18 miesięcy. Chce on wziąć w leasing Hyundaia IONIQ Hybrid o wartości 99 900 zł brutto. Przyjęliśmy, że nasz klient z własnych środków wpłaca 30 proc. wartości przedmiotu leasingu, a pozostałą kwotę chce rozłożyć na 60 comiesięcznych rat. Zapytania wysłaliśmy do 13 firm leasingowych. Ankiety zawierające m.in. koszty leasingu czy informacje na temat opcji dodatkowych, z których może skorzystać leasingobiorca, odesłało nam 6 leasingodawców.

Porównując poszczególne oferty leasingu, przyznaliśmy punkty zarówno za całkowity koszt leasingu, jak i za dodatkowe opcje, z których może skorzystać leasingobiorca (m.in. za możliwość: samodzielnego ubezpieczenia pojazdu, skorzystania z ubezpieczenia GAP, faktury elektronicznej czy karty paliwowej). Liczbę punktów przyznawanych za poszczególne parametry można sprawdzić w ramce poniżej.

Całkowity koszt leasingu:

– 20 pkt za całkowity koszt leasingu do 108,50 proc. włącznie,
– 15 pkt za całkowity koszt leasingu od 108,51 do 110 proc. włącznie,
– 10 pkt za całkowity koszt leasingu od 110,01 do 111,5 proc. włącznie,
– 5 pkt za całkowity koszt leasingu od 111,51 proc.


Opcje dodatkowe:

– 10 pkt za możliwość samodzielnego ubezpieczenia pojazdu,
– 10 pkt za możliwość samodzielnej zmiany raty,
– 5 pkt za ubezpieczenie GAP,
– 5 pkt za możliwość korzystania z faktury elektronicznej,
– 5 pkt za możliwość korzystania z karty paliwowej,
– 5 pkt za dostęp do panelu z danymi o umowie,
– 3 pkt za możliwość zawarcia umowy w leasingu na kilometry,
– 3 pkt za możliwość ustalenia rat sezonowych wg potrzeb klienta,
– po 0,5 pkt (maksymalnie 4 pkt) za pozostałe, niewymienione powyżej czynniki.

W sumie firma leasingowa mogła zdobyć 70 punktów.

Która oferta zwyciężyła?

W czołówce zestawienia znalazły się Europejski Fundusz Leasingowy, Idea Leasing i Getin Leasing.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Europejski Fundusz Leasingowy, który łącznie zdobył 48,5 punktu. Zwycięskiej ofercie przyznaliśmy 10 punktów za całkowity koszt leasingu wynoszący 110,45 proc. O zwycięstwie EFL zadecydowały opcje dodatkowe: możliwość samodzielnego ubezpieczenia pojazdu (10 pkt), możliwość samodzielnej zmiany raty bez potrzeby podpisywania aneksu, za pośrednictwem portalu (10 pkt), faktury elektroniczne (5 pkt), kartę paliwową umożliwiającą tankowanie bezgotówkowe (5 pkt), dostęp do portalu klienta z pełną informacją o umowach (5 pkt) oraz za możliwość skorzystania z harmonogramu elastycznego, np. sezonowego, degresywnego, nierównomiernego, za co EFL otrzymało 3 punkty. Pół punktu przyznaliśmy EFL za dostęp do pełnego wachlarza usług bankowych i faktoringowych w grupie Crédit Agricole Polska.

Na drugim miejscu, z 44 punktami, znalazł się Idea Leasing. Za całkowity koszt leasingu (108,34 proc.) przyznaliśmy tej ofercie maksymalną notę (20 pkt.). Doliczyliśmy też punkty za możliwość samodzielnego ubezpieczenia pojazdu (10 pkt), ubezpieczenie GAP (5 pkt), możliwość zawarcia umowy w leasingu na kilometry (3 pkt) oraz możliwość ustalenia rat sezonowych wg potrzeb klienta (3 pkt). 3 punkty Idea Leasing otrzymało za możliwość zawarcia umowy z opcją „3 pierwsze raty 0 proc.”, możliwość zawarcia umowy na GPS i płatność w ratach, finansowanie dla start-upów nawet od 0 proc. wpłaty, możliwość zawarcia umowy nawet na 7 lat, ubezpieczenie wieloletnie nawet na 5 lat rozliczane w ratach miesięcznych i automatyczną decyzję leasingową wg SCORE w Idea Leasing.

Na trzecim miejscu ze swoją ofertą uplasował się Getin Leasing. Całkowity koszt leasingu w przypadku tej oferty wyniósłby 110,23 proc., co dało leasingodawcy 10 pkt. Doliczyliśmy też 10 punktów za możliwość samodzielnego ubezpieczenia pojazdu, 5 punktów przyznaliśmy za ubezpieczenie GAP, 3 punkty – za urządzenie Happy Miles lub leasing na kilometry, a 1 punkt za brak opłaty za rejestrację i darmowe Ubezpieczenie Ochrona Prawna. W sumie dało to 29 punktów.

Nasza analiza pokazała, że nie zawsze firma, w której całkowite koszty leasingu są najniższe, będzie dla wszystkich najbardziej optymalna. Trzeba pamiętać, że przez cały okres obowiązywania umowy ponosimy również inne koszty, jak choćby koszt ubezpieczenia, przeglądów, paliwa itp., a to również wypływ pośrednio na koszty leasingu.

Na rynku działa wiele firm leasingowych, dlatego wybór oferty bez dokładnej analizy rynku może się okazać kosztownym błędem. Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże wam wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę i pozwoli cieszyć się leasingiem! 

Ranking 20.06.2017