Jak zaoszczędzić na wodzie?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego twoje rachunki za wodę są tak wysokie? Zapewne popełniasz szereg małych błędów i niedopatrzeń, które prowadzą do wysokich opłat za H2O w twoim domu. Jak temu zapobiec? Jak zaoszczędzić na wodzie?

Poranny prysznic, wieczorna kąpiel, kilkukrotne zmywanie naczyń, korzystanie z toalety i umywalki czy podlewanie ukochanych kwiatków, to tylko niektóre czynności, do wykonania których niezbędna jest woda. Najprawdopodobniej nie zwracasz uwagi na to, ile jej zużywasz każdego dnia – szok przeżywasz dopiero wtedy, gdy raz na pół roku wyjmiesz ze skrzynki rozliczenie. I wtedy zaczynasz zastanawiać się, co poszło nie tak, w jaki sposób możesz zaoszczędzić i ograniczyć zużycie wody. Pomóc ci? Nie ma sprawy!

Sposoby na oszczędzanie wody

Sposobów na oszczędzanie wody może być wiele. Nie martw się, nie będziesz musiał rezygnować z brania prysznica, żeby obniżyć swoje rachunki. Przedstawię ci kilka sprawdzonych tricków, które pomogą zaoszczędzić wodę. Niektóre z nich mogą wydawać ci się błahe i oczywiste, ale zastanów się dobrze, czy sam nie powinieneś z nich skorzystać.

1. Napraw cieknące urządzenia

Odgłos wody kapiącej z kranu potrafi nie tylko ostro zirytować, ale również solidnie zwiększyć rachunek. Nie ignoruj żadnej usterki – zarówno cieknący prysznic, nieszczelna uszczelka, dziurawy wężyk czy niesprawna toaleta mogą wygenerować straty w wysokości kilkudziesięciu złotych rocznie. Zrób przegląd techniczny urządzeń domowych i napraw szwankujące sprzęty.

2. Zakręcaj kurek podczas mycia zębów

Czy myjąc zęby, zakręcasz kurek z bieżącą wodą? Jeśli nie, marnujesz nawet kilkanaście litrów podczas każdej wizyty w łazience! Zaopatrz się w kubeczek, którego będziesz używał do płukania jamy ustnej. Nie wylewaj też niepotrzebnie wody podczas golenia. Wystarczy, że napuścisz wodę do zakorkowanego zlewu. Również podczas mycia rąk zmniejsz strumień wody – nie tylko nie pochlapiesz swojego ubrania, ale zaoszczędzisz cenne złotówki.

3. Wymień pralkę na nowszy model

Wstawiając pranie, staraj się maksymalnie wypełnić bęben. Nie opłaca się marnować energii i sprzętu na wypranie kilku ubrań. Jeśli twoja pralka nie należy do najnowszych, zainwestuj w nowoczesny model z programami oszczędnościowymi. Systemy eco lub eco bubble pozwalają zaoszczędzić nie tylko wodę, ale również prąd, ponieważ pranie możliwe jest już nawet w 15°C.

4. Oszczędna spłuczka naprawdę oszczędza!

Na rynku dostępne są spłuczki z funkcją „stop” lub umożliwiające spłukiwanie oszczędnościowe. Dwa umieszczone na niej przyciski pozwolą wybrać ci, ile wody ma zostać zużyte w danym momencie. I w ten sposób możesz zredukować jej zużycie. Proste, prawda?

5. Perlator ograniczy zużycie wody

Perlator to nic innego jak sitko napowietrzające wodę przepływającą w kranie. Zmniejsza on jej przepustowość, co pozwala na redukcję zużycia H2O nawet do 50 proc. Taka nakładka kosztuje już od 5 zł, a z jej montażem poradzisz sobie sam. Wystarczy, że zamontujesz ten magiczny pierścień na końcu kranu czy prysznica, by optycznie zwiększyć strumień wody.

6. Zainwestuj w zmywarkę

Zmywarki mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Korzystanie z tych urządzeń jest bardziej opłacalne w przypadku kilkuosobowych rodzin. Po całym dniu bez problemu napełnisz ją brudnymi naczyniami. Wybierając 30-minutowy program myjący, zaoszczędzisz wodę, czas i trud, które włożyłbyś w zmywanie ręczne. Jeśli zaś wolisz pozostać przy pracy ręcznej, napełnij wodą jedną komorę zlewu – to w zupełności wystarczy ci na zmycie wszystkich brudnych talerzy.

7. Weź prysznic zamiast kąpieli

Kto z nas nie marzy o długiej kąpieli po powrocie z męczącego dnia w pracy. Najlepiej takiej z pachnącą pianą, dźwiękami muzyki płynącej z salonu i dużą ilością ciepłej wody. Napełnienie całej wanny wiąże się ze zużyciem nawet 200 litrów wody. Wzięcie prysznica będzie cię kosztować zaledwie ok. 10 litrów na minutę. Nie trzeba więc być Pitagorasem, żeby obliczyć czy bardziej opłaca się wziąć trzyminutowy prysznic, czy długą kąpiel.

8. Oszczędnie myj samochód

Nie musisz wylewać litrów wody z węża ogrodowego, by twoje auto lśniło i pachniało. Przygotuj płyn do mycia i większą miskę, którą napełnisz wodą. Wykorzystaj tą ciecz do umycia samochodu. Gwarantuję ci, że tyle płynu w zupełności ci wystarczy.

9. Śmieci wyrzucaj do kosza

Niby oczywiste, ale zapewne nie zawsze wyrzucasz wszystkie śmieci do kosza. Zastanów się czy zużyte chusteczki, waciki lub inne akcesoria higieniczne nie lądują przypadkiem w twojej toalecie? By się ich pozbyć raz na zawsze, musisz więc spuścić wodę w spłuczce, a to kosztuje. Wyrzucaj je do kosza na śmieci, a na pewno lepiej na tym wyjdziesz – zarówno finansowo, jak i zdrowotnie. Idąc do śmietnika z pełnym workiem odpadków, zaczerpniesz odrobinę świeżego powietrza i zaznasz ruchu.

10. Nie wylewaj zbędnej wody

Każda kropla wody może ci się do czegoś przydać. Podlej nią kwiatki, grządki w ogródku, wykorzystaj do sprzątania lub czyszczenia brudnych powierzchni. Możesz zrobić z nią, co tylko zechcesz, byle byś nie wylał jej z powrotem do zlewu.

Stosując się do powyższych zasad, możesz zaoszczędzić rocznie nawet 300 zł. Warto więc skorzystać z porad i zrobić przegląd techniczny rur, uszczelek i odpływów, zainstalować w kranach perlatory i ograniczyć zużycie wody podczas mycia, prania czy zmywania. 

Artykuły 10.07.2017