Jak obniżyć rachunek za prąd?

Bez prądu żaden dom nie może funkcjonować – to wydatek, z którym musisz się liczyć. Skoro i tak ponosisz te koszty, może są sposoby na ich obniżenie? Wprowadź w swoje życie nowe nawyki, by zachować na koncie nawet kilkaset złotych rocznie. Przeczytaj, jak możesz to zrobić.

Przeciętna rodzina w Polsce wydaje średnio na prąd ok. 120 zł miesięcznie. Faktura opłacana jest zwykle co dwa miesiące, więc jednorazowo trzeba zapłacić ok. 240 zł. Dla jednych taka kwota to niewielki wydatek, inni taką płatność regulują z bólem serca. Czy można obniżyć rachunek za energię elektryczną? Oczywiście! Przedstawię ci kilka skutecznych sposobów.

Jak zaoszczędzić na prądzie – sposoby

1. Zmiana sprzedawcy prądu
Od lat jesteś związany z tym samym dostawcą energii? Może czas się z nim rozstać i znaleźć kogoś, dzięki komu będziesz miał więcej korzyści? Niestety, mało osób wie, że zmiana dostawcy energii jest prosta i możliwa do wykonania w każdym momencie. Tylko 37 proc. Polaków rozważa zmianę sprzedawcy prądu lub gazu, lecz ponad połowa (53 proc.) nie orientuje się nawet, jak to zrobić. Od czego więc zacząć? Pierwszym krokiem powinno być porównanie ofert energii, co możesz zrobić, korzystając z porównywarki energii TotalMoney.pl. Zaznacz odpowiednie parametry i wybierz najtańszą i najlepszą dla siebie opcję.


Nie musisz obawiać się zapłacenia kary za zerwanie zobowiązania z obecnym sprzedawcą. Wystarczy, że zawrzesz umowę z nowym sprzedawcą, a on zajmie się wypowiedzeniem poprzedniej. Nowa umowa wraz z korzystniejszymi dla ciebie warunkami wejdzie w życie wraz z dniem wygaśnięcia dotychczasowej, dzięki czemu zachowana zostanie ciągłość sprzedaży, a ty nie zostaniesz w domu bez prądu. Warto dodać, że każdy obywatel ma prawo zmienić dostawcę energii elektrycznej i to całkowicie za darmo. Taką możliwość daje prawo swobodnego wyboru sprzedawcy przez odbiorcę zawarte w art. 3 ust. 5 dyrektywy elektroenergetycznej. Obawiasz się, że będziesz musiał płacić dwie osobne faktury? Niektórzy sprzedawcy oferują w standardzie jedną kompleksową, warto więc to sprawdzić. Dzięki takiej zmianie, możesz zaoszczędzić nawet ok. 600 zł rocznie!

2. Zmiana taryfy prądu
Jeśli boisz się zmian lub jesteś wierny swojemu dotychczasowemu sprzedawcy i nie chcesz rezygnować z jego usług, pomyśl po prostu o zmianie taryfy prądu. Wystarczy, że zapoznasz się ze wszystkimi taryfami swojego sprzedawcy i znajdziesz wśród nich taką, której godziny najbardziej odpowiadają twojemu stylowi życia, i za którą możesz zapłacić mniej. Jednym ze sprzedawców, którzy starają się zachęcić klientów do zmiany nawyków jest firma Fortum, proponująca nowym klientom produkt Fortum Godziny. Wybierając tę ofertę dzięki zmianie taryfy, otrzymasz prąd zupełnie za darmo! Myślisz, że żartuję? Absolutnie! Musisz tylko przestrzegać odpowiednich godzin, dzięki czemu zyskasz 10 godzin dziennie bezpłatnego prądu, naliczana jest jedynie stała opłata handlowa oraz koszty energii w pozostałych godzinach. Między 13:00 a 15:00 oraz między 22:00 a 6:00 możesz korzystać z prądu bez obaw o koszty. Przed pójściem spać nastaw więc pranie i zmywarkę, w nocy oglądaj ulubione filmy, naładuj telefon czy tablet, a w godzinach popołudniowych przygotuj obiad, poodkurzaj, i korzystaj ze wszystkich sprzętów RTV. Co więcej, Fortum daje gwarancję stałych cen oraz jednorazową możliwość obniżenia ceny energii, jeśli okaże się, że twój dotychczasowy sprzedawca ma obecnie korzystniejszą stawkę. Zapoznaj się ze szczegółami oferty Fortum Godziny i na własne oczy zobacz, ile możesz oszczędzić.

3. Klasa energetyczna A
Planujesz wymianę bądź zakup nowego sprzętu elektronicznego? Zwróć uwagę na jego klasę energetyczną. Każde urządzenie ma swoją etykietę efektywności energetycznej, która informuje o tym, ile energii potrzebuje do tego, by działać. Jest ona oznaczona literami – od A do G. Najbardziej efektywne będą sprzęty oznaczone  literą A. Są one najbardziej niskoenergetyczne, czyli oszczędne w używaniu energii. Obecnie możemy się spotkać z urządzeniami klasy A+,  A++ czy nawet A+++, czyli takimi, w przypadku których zużycie prądu jest minimalne.

4. Rozsądne korzystanie z urządzeń RTV i AGD
Niby oczywiste, ale nie każdy tego przestrzega. Ze sprzętów gospodarstwa domowego warto korzystać inteligentnie. Czy jest sens prać parę spodni i dwie koszulki lub włączać zmywarkę, w której znajdują się trzy talerze? Zdecydowanie nie. Używając urządzeń w ten sposób, nie tylko je bezsensownie zużywasz, lecz także tracisz przy tym mnóstwo prądu. Zapoznaj się z programami dostępnymi w twojej pralce czy zmywarce i naucz się odpowiednio z nich korzystać. Kupując sprzęt, postaw na nowoczesność! Systemy eco lub eco bubble pozwolą ci zaoszczędzić nie tylko wodę, lecz także prąd. Pranie możliwe jest wtedy nawet w 15°C. Taką energooszczędną pralkę możesz nabyć już za ok. 1 000 zł.

5. Wyłączanie sprzętów
Ładowarki, telewizor, lampki, komputer i laptopy są zazwyczaj podłączone do prądu 24 godziny na dobę przez cały rok. Czy naprawdę musi tak być? Skoro żelazko czy suszarkę do włosów włączasz tylko wtedy, gdy z nich korzystasz, zrób tak również z pozostałym sprzętami, oczywiście oprócz lodówki, bo ta musi pracować całą dobę. Jest to temat bardzo na czasie, bo wiele sprzętów nie jest wyłączanych z prądu również podczas wyjazdów na wakacje. Warto to robić nie tylko ze względu na oszczędności, lecz także z uwagi na bezpieczeństwo.

Na prądzie możesz niemało oszczędzić, a jak wiadomo dodatkowe środki w budżecie zawsze są mile widziane. Dlaczego więc boisz się zmian? Proponuję, byś zaczął od zmiany sprzedawcy prądu lub taryfy energii, a gwarantuję ci, że różnicę poczujesz już po kilku miesiącach. Zainwestuj również w dobry sprzęt, który nie będzie domowym zjadaczem energii i nie przyczyni się do gigantycznych kwot na twoim rachunku od firmy energetycznej. Do dzieła!

Artykuły 16.07.2017