Ubezpieczenie domu w budowie bywa koniecznością, zwłaszcza gdy nastawiasz się na prace budowlane, które mają trwać nawet kilka lat. W takiej sytuacji lepiej nie ryzykować i od razu się zabezpieczyć na wypadek różnych losowych zdarzeń. Nie jest jednak tak, że można ubezpieczyć już same fundamenty. Przeczytaj zatem, od którego momentu można ubezpieczyć dom w budowie i na jakich zasadach się to odbywa.
O ubezpieczeniu domu a większość osób myśli dopiero po wyprowadzce, gdy pojawiają się w nim sprzęty i kosztowności. Niekiedy jednak warto pomyśleć o tym kroku znacznie wcześniej, jeszcze na etapie budowy domu. Nieprzewidziane komplikacje i zdarzenia losowe mogą się nam przecież przytrafić jeszcze przed wprowadzeniem się do naszych nowych czterech ścian. Co daje ubezpieczenie domu w budowie?
Czy można ubezpieczyć dom w budowie?
Jak najbardziej możliwe jest ubezpieczenie domu w budowie. Ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć domu w budowie, w zakresie od pożaru i innych zdarzeń losowych, pod warunkiem ubezpieczenia budynku mieszkalnego jako budowli i stałych elementów wnętrz tejże budowli. Co ważne, ochrona obejmuje również materiały budowlane zlokalizowane w miejscu realizacji inwestycji (miejscu ubezpieczenia). To bardzo istotne, ponieważ niestety niekiedy dochodzi do kradzieży materiałów budowlanych z placu budowy.
Czy ubezpieczenie domu w budowie możliwe jest jednak w każdym przypadku? Czy możemy o nie wnioskować już w momencie zaciągnięcia kredytu hipotecznego, czy należy się z tym wstrzymać do momentu osiągnięcia określonego etapu prac? A może są jakieś sytuacje, które wykluczają możliwość wykupienia polisy?
Kiedy możliwe jest ubezpieczenie domu w budowie?
Wiele zależy od zakresu ubezpieczenia. Jeśli chcesz zdecydować się na ubezpieczenie domu w trakcie budowy na wypadek pożaru, możesz to zrobić już w początkowym etapie prac budowlanych związanych z wykonaniem fundamentów. Ubezpieczenie od kradzieży możesz jednak wykupić dopiero od momentu uzyskania stanu zamkniętego surowego.
Kiedy wygasa ubezpieczenie domu w budowie?
Umowę z ubezpieczycielem podpisuje się zazwyczaj na konkretny okres. Przeważnie wynosi on 12 miesięcy. Trudno jednak przewidzieć, kiedy zakończy się budowa, tym bardziej że w większości przypadków harmonogram prac potrafi rozminąć się z rzeczywistym tempem. Jeśli więc budowa nadal trwa, a polisa wygasła, możesz po prostu ją przedłużyć.
A co zrobić w sytuacji, gdy budowa się zakończyła, budynek został oddany do użytkowania, a polisa nadal obowiązuje? Wówczas możesz wynegocjować z ubezpieczycielem zwrot niewykorzystanej składki lub zmienić przedmiot umowy z domu w budowie na polisę mieszkaniową.
Jeśli na budowę domu zaciągnąłeś kredyt, polecamy też: Ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym
Warunki ubezpieczenia domu w budowie
Ubezpieczenie domu w budowie podpisywane jest zazwyczaj na 12 miesięcy. Jego koszt, w zależności od zakresu, to od 140 do 315 zł rocznie. Podobnie jak zwykłe ubezpieczenie nieruchomości zawiera dokument OWU z wymienionymi zakresem ochrony, limitami i wyłączeniami odpowiedzialności. Szczegółowe warunki ubezpieczenia są więc zależne od jego zakresu.
Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?
Przedmiotem ochrony są mury i elementy stałe. Zakres polisy nie obejmuje przeważnie rozszerzeń, który spotkać można w typowym ubezpieczeniu NNW, czyli assistance czy pomocy prawnej. Zazwyczaj ubezpieczenie domu w budowie obejmuje zdarzenia losowe.
Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży
Ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży jest możliwe pod warunkiem, że dom jest już postawiony w stanie zamkniętym, co oznacza, że budynek musi już posiadać dach, okna i drzwi zamykane na zamek. Co więcej, polisa dotyczy pozostawionych na terenie domu materiałów budowlanych, narzędzi i elementów składowych.
Ubezpieczenie domu w budowie od zdarzeń losowych
Zazwyczaj ubezpieczenie domu w budowie obejmuje zdarzenia losowe, do których zaliczamy:
- ogień,
- zalanie,
- powódź,
- huragan,
- uderzenie pioruna,
- eksplozję,
- grad,
- obsuwanie i zapadanie się ziemi.
Kiedy ubezpieczenie domu w budowie nie obowiązuje?
Polisa nie obejmuje pękania na skutek mrozu i zalania, jeśli nieruchomość nie jest w stanie surowym zamkniętym. Co więcej, przestaje ono obowiązywać, gdy budowa domu została zakończona.
Ubezpieczenie domu w budowie a wymagane formalności
Co jest potrzebne do ubezpieczenia domu w budowie? Jak się okazuje, niewiele. W praktyce formalności ograniczone są do absolutnego minimum. Co to dla Ciebie oznacza? Musisz jedynie wypełnić formularz i zadeklarować w nim wartość mienia, które ma objąć polisa. Ubezpieczenie możesz wykupić online i nie musisz dołączać żadnych skanów dokumentów.
Jak ubezpieczyć dom w budowie? Poradnik krok po kroku
Ubezpieczenie domu w budowie online trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga od Ciebie realizacji skomplikowanych formalności. Co dokładnie musisz zrobić?
- Wybierz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym chcesz wykupić polisę.
- Wybierz ofertę ubezpieczenia domu w budowie.
- Następnie zdecyduj się na zakres polisy. Czy wystarczy Ci zakres podstawowy? Jeśli nie, wybierz także ochronę dodatkową, np. w postaci ubezpieczenia od kradzieży i włamania.
- Sprawdź koszt polisy.
- Podaje dane osobowe i informacje dotyczące nieruchomości.
- Zaakceptuj warunki polisy.
- Podpisz umowę
I to wszystko. Od tej pory Twoja nieruchomość jest ubezpieczona na czas budowy. Pamiętaj jednak, że ochrona trwa najczęściej 12 miesięcy. Po tym okresie konieczne może być przedłużenie ubezpieczenia, jeśli budowa nadal trwa.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie? Kalkulator
Jaka jest cena ubezpieczenia domu w budowie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba porównać wszystkie dostępne oferty na rynku. Co istotne, podczas zestawiania pamiętaj, aby zwracać uwagę na ten sam zakres ochrony. Może się okazać, że dana polisa w zakresie podstawowym jest tańsza, lecz po dodaniu ubezpieczenia od kradzieży traci na atrakcyjności.
Na szczęście nie musisz sprawdzać każdej polisy, aby dowiedzieć się, która jest najkorzystniejsza pod względem cenowym. W tym celu możesz skorzystać ze specjalnego kalkulatora i porównywarki. Łatwo i szybko wybierzesz ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Cena ubezpieczenia domu w budowie waha się najczęściej od 140 do 315 złotych miesięcznie w zależności od zakresu polisy.
Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie domu w budowie?
Czy ubezpieczenie domu w budowie się opłaca? Możesz mieć nadzieję, że nie wystąpią żadne zdarzenia losowe w trakcie budowy albo że nie dojdzie do kradzieży czy włamania, gdy dom będzie już na etapie surowym zamkniętym. Rzeczywistość bywa jednak nieprzyjemna.
Wiele osób w budowę domu wkłada wszystkie swoje oszczędności, a nawet pieniądze pożyczone z banku czy od rodziny. Pożar, powódź czy inne zdarzenia losowe mogą sprawić, że możesz wszystko stracić i to w jeden dzień. Niestety, takie tragedie się zdarzają, stąd właśnie oferta ubezpieczenia domu w budowie. Zdecydowanie lepiej zapłacić 100 czy 200 zł miesięcznie i spać spokojnie. Przy obecnych kosztach udowy domu koszt ubezpieczenia będzie ledwie zauważalny.
Przeczytaj też: Czy warto ubezpieczyć wynajmowanie mieszkanie?