Icon
Leasing - czy wiesz, jakie koszty ponosisz?

Leasing - czy wiesz, jakie koszty ponosisz?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 1/30/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Leasig jest coraz popularniejszy - jak dobrze przygotować się do zawarcia umowy leasingowej? Jakie koszty ukrywa umowa leasingowa? Czym różni się leasing operacyjny i finansowy?

Leasing - czy wiesz, jakie koszty ponosisz?

Leasing jest ciekawą i wygodną formą finansowania. Leasingobiorca ma możliwość dopasowania umowy leasingu do swoich potrzeb tak, aby ponieść jak najniższe koszty i jak najwięcej zyskać. Zanim jednak przedsiębiorca zawrze umowę leasingową, powinien ocenić, co jest dla niego bardziej opłacalne: poniesienie większego kosztu na początku czy na końcu umowy leasingowej.

Koszty leasingu – co wchodzi w jego skład?

Raty leasingowe to nie jedyny wydatek leasingobiorcy. Podstawowe koszty, jakie ponosi leasingobiorca, związane są z przygotowaniem umowy leasingowej. Są to: opłaty wstępne, ubezpieczenia, gwarancje i liczne opłaty manipulacyjne.

Należności te stanowią koszt uzyskania przychodu, mimo iż leasingobiorca opłaca je jednorazowo. Rozliczane są częściowo w kolejnych okresach rozliczeniowych, kiedy trwa umowa leasingowa.

Czynsz inicjalny, zwany inaczej wpłatą początkową, bezpośrednio wpływa na wysokość rat leasingowych, a jego wartość określana jest w umowie. Im wyższa wartość czynszu, tym mniejsza jest suma opłat leasingowych.

Wpłata początkowa jest uiszczana w momencie zawarcia umowy albo w momencie odebrania przedmiotu leasingu. Oprócz wpłaty początkowej leasingobiorca musi być przygotowany również na inne opłaty manipulacyjne, dotyczące kosztów obsługi transakcji.

Mamy to na Totalmoney.pl: Szukasz auta w abonamencie? Koniecznie zapoznaj się z nasza ofertą!

Istotną kwestią jest również ubezpieczenie przedmiotu leasingu. Przepisy prawa nie regulują, która strona ponosi koszt ubezpieczenia, dlatego zawsze należy pamiętać, by zwrócić na to uwagę w treści umowy.

Zdarza się, że firma leasingowa oczekuje wpłaty depozytu gwarancyjnego, który pełni funkcję zabezpieczającą dla leasingodawcy w przypadku niezgodnego z umową postępowania leasingobiorcy. Jest to opłata zwrotna, przeważnie jest przeznaczona na pokrycie ostatniej raty leasingowej lub jest zwracana leasingodawcy.

Całkowity koszt leasingu zależy również od wysokości wkładu własnego, okresu obowiązywania umowy, wysokości wykupu oraz stopy procentowej waluty, w jakiej został podjęty leasing.

To, jakie koszty ponosi leasingobiorca, zależy również od wariantu leasingu (operacyjnego lub finansowego). Tylko w przypadku leasingu finansowego można wykupić przedmiot leasingu po upływie okresu umowy.

Koszty bezpośrednio zależą od wysokości rat leasingowych, natomiast wartość wykupu przedmiotu umowy i okres trwania umowy wpływają na wartość kwot leasingowych.

Przeczytaj też: Czy leasing jest dla każdego? Sprawdź!

Zmniejszenia rat leasingowych można dokonać trzema sposobami:

  1. poprzez zwiększenie poziomu pierwszych kilku rat,
  2. podniesienie poziomu wartości wykupu przedmiotu umowy po jej zakończeniu,
  3. wydłużenie okresu trwania umowy.

Ostatni sposób jednak spowoduje wzrost sumy płatności odsetkowych. Z drugiej strony nie można skrócić terminu spłaty o czas krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego lub mniej niż 10 lat – w przypadku nieruchomości.

Jeśli leasingobiorcy zależy na mniejszej kwocie wykupu przedmiotu umowy, powinien zdecydować się na wysokie bieżące raty leasingowe. Pamiętać należy również o tym, że wysokość rat może ulec modyfikacji w trakcie trwania umowy. Warto też skorzystać z kalkulatorów leasingowych, łatwo dostępnych w internecie.

Leasing operacyjny – czym jest?

W leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest uważany za składnik majątku leasingodawcy i to on wypełnia obowiązek odpisywania kosztów amortyzacyjnych. Leasingobiorca jako koszt uzyskania przychodu traktuje raty leasingowe oraz opłatę wstępną, co powoduje zmniejszenie wykazywanego zysku.

Nie zapominaj również o podatku VAT, który jest doliczany do każdej raty – dzięki temu przedsiębiorca korzystający z leasingu operacyjnego może skorzystać z tarczy podatkowej. Jest to najpopularniejsza oferta leasingu wśród firm leasingowych.

Leasing finansowy – co to jest?

W leasingu finansowym przedmiot umowy jest traktowany jako składnik majątkowy leasingobiorcy, dlatego też odpisy amortyzacyjne należą do jego obowiązków. Mniejsze są za to koszty uzyskania przychodu przez leasingobiorcę, ponieważ płaci on nie całą kwotę rat leasingowych, ale tylko część odsetkową.

Warto wiedzieć: Co to jest pożyczka leasingowa? Odpowiadamy

Inaczej również jest w przypadku rozliczenia podatku VAT – jest on płatny z góry, już przy pierwszej racie leasingowej. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może stać się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu leasingowanego. Leasing finansowy jest podobną formą do kredytu bankowego, różni się tylko przedmiotem umowy – w leasingu jest to środek trwały, a kredyt dostarcza gotówki.

Tę formę leasingu stosuje się przy zakupie sprzętu medycznego, który jest opodatkowany ulgowo – siedmioprocentowym VAT-em, ponieważ dla przedmiotów o wyższym opodatkowaniu jest to najmniej korzystna finansowo forma leasingu.

Umowa leasingu – na co zwrócić uwagę?

Przed zawarciem umowy leasingu trzeba zwrócić uwagę m.in. na:

  • opłaty i prowizje związane z umową oraz na ogólne warunki umowy leasingu obowiązujące w firmie, z której usług chcemy skorzystać,
  • usługi dodatkowe – np. pakiet ubezpieczeń, kartę paliwową czy pakiet usług serwisowych,
  • możliwość samodzielnego ubezpieczenia pojazdu będącego przedmiotem leasingu (tj. nie w towarzystwie ubezpieczeniowym wskazanym przez leasingodawcę),
  • roczny limit przebiegu (jeśli przedmiotem jest samochód) - zanim podpiszemy umowę, powinniśmy sprawdzić, czy jest on dostosowany do naszych potrzeb. Jeśli z naszych dotychczasowych doświadczeń wynika, że w ciągu roku przejeżdżamy więcej, powinniśmy sprawdzić, czy można go zwiększyć i ile będzie wynosić dopłata.

Co można wziąć w leasing?

Przedmiotem leasingu mogą być tzw. środki trwałe. W leasing można zatem wziąć m.in.:

Leasing a kredyt – różnice

Podstawową różnicą między leasingiem a kredytem jest długość okresu umownego – umowę leasingu zawiera się najczęściej na okres od 2 do 5 lat.

W leasing zazwyczaj bierze się środki przeznaczone do eksploatacji – np. samochody, które firma będzie użytkowała przez np. 3 czy 4 lata, a następnie zwróci je do firmy leasingowej. Zakup nieruchomości najlepiej finansować kredytem hipotecznym.

Nie przegap: Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie samochodowym

Kolejną różnicą między leasingiem a kredytem jest to, że od przedsiębiorców chcących zawrzeć umowę leasingu wymagana jest mniejsza liczba dokumentów niż w przypadku kredytu. Firmy leasingowe wymagają także mniejszego zaangażowania środków własnych przez przedsiębiorcę.

Przystępując do umowy leasingowej, przedsiębiorca powinien być pewny swojej sytuacji finansowej – przynajmniej na okres trwania kontraktu. Powinno się zwrócić szczególną uwagę na rodzaj finansowania leasingu oraz dokładnie zapoznać się z treścią umowy leasingowej, to pomoże leasingobiorcy spokojnie i bezpiecznie korzystać z jej uroków.

Data opublikowania: 1/30/2019

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.6
    Na podstawie 85 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert