Wybór leasingu jako rodzaju finansowania naszego samochodu czy innego środka trwałego wymaga jeszcze podjęcia decyzji co do rodzaju dzierżawy. Ze względu na sposób rozliczania kosztów rozróżniamy dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy.
Leasing operacyjny (bieżący)
Obecnie około 80 proc. umów leasingu to umowy leasingu operacyjnego. Głównymi zalety tej formy leasingu to prostota rozliczeń księgowo-finansowych i korzyści podatkowe (tak zwana tarcza podatkowa).
W przypadku leasingu operacyjnego, kosztem uzyskania przychodu jest czynsz inicjalny, raty leasingowe i wszystkie pozostałe opłaty związane z leasingiem (raty miesięczne mogą być wysokie, a cena wykupu niska. Można też ustawić niskie raty, a wysoką cenę wykupu. Umowa leasingowa może więc być elastycznym narzędziem optymalizacji podatków).
Kosztem uzyskania przychodów leasingobiorcy są także wydatki na eksploatację (paliwa, oleju itd.), przeglądy techniczne, konserwację, ubezpieczenia, jeżeli na podstawie umowy opłaca je korzystający.
Leasing operacyjny traktowany jest jak usługa. Podatek naliczany jest od każdej opłaty leasingowej w wysokości 23% i podlega odliczeniu przez leasingobiorcę (w przypadku leasingu samochodu możemy odliczyć do 6 000 zł łącznie w całym okresie spłaty rat). W leasingu operacyjnym obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych spoczywa na leasingodawcy.
Leasingobiorca ma prawo wykupić przedmiot leasingu po upłynięciu okresu umowy leasingu. Wysokość wykupu zależy od stawki amortyzacji i okresu leasingu.
Leasing finansowy (kapitałowy)
Leasing finansowy przypomina kredyt bankowy (od strony rachunkowo-księgowej i podatkowej). Kosztem uzyskania przychodu w leasingu finansowym jest jedynie część odsetkowa raty. Do kosztów można też zaliczyć amortyzację przedmiotu leasingu, który to w odróżnieniu do leasingu operacyjnego zalicza się do składników majątkowych leasingobiorcy.
VAT płatny jest z góry przy pierwszej racie leasingowej (po odbiorze przedmiotu leasingu). W leasingu finansowym nie ma wykupu. Klient staje się właścicielem przedmiotu wraz z zapłaceniem ostatniej raty leasingowej.