Korzystanie z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego pociąga za sobą możliwość wykupu przedmiotu po upływie okresu użytkowania. Wykup w ramach działalności gospodarczej pozwoli jeszcze na odliczenie podatku VAT (60% nie więcej niż 6 tys. zł) i zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów.
W praktyce gospodarczej umowy leasingu operacyjnego samochodów osobowych to niemalże codzienność. Takie rozwiązanie pozwala na użytkowanie samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez konieczności poniesienia wysokiego kosztu zakupu własnego pojazdu. Ponadto wspomniana umowa daje możliwość wykupu samochodu po zakończeniu okresu leasingu po cenie niższej niż wartość początkowa. Warto zatem rozważyć dwie alternatywne możliwości wykupu samochodu – na firmę i przez osobę prywatną.
Wykup leasingowanego pojazdu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej
Wykup samochodu osobowego na firmę użytkowanego do tej pory na podstawie leasingu operacyjnego pozwala na odliczenie podatku naliczonego w kwocie 60 % z faktury stanowiącej dokument wykupu pojazdu, ale w kwocie nie przekraczającej 6 000 zł.
Ponadto nabycie samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej pozwala na zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodu, co wywiera istotny wpływ na wysokość podatku dochodowego. Zakwalifikowanie kosztu nabycia pojazdu może mieć postać jednorazowego odpisu amortyzującego, co w konsekwencji nie powoduje powstania obowiązku prowadzenia ewidencji jego przebiegu. Niestety, każda transakcja sprzedaży w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu przychodu z pozarolniczej działalności operacyjnej sprzedającego.
Wykup samochodu osobowego w celu prywatnego użytkowania
Z drugiej strony podatnik powinien być świadomym konsekwencji, wynikających z wykupu uprzednio leasingowanego samochodu na cele prywatne. Przede wszystkim należy podkreślić, że ewidentną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że po upływie 6 miesięcy od daty wykupu ewentualna sprzedaż pojazdu nie powoduje powstania obowiązku zapłaty z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług.
Niestety, przedsiębiorca powinien pamiętać, że wykup leasingowanego samochodu na cele prywatne nie pozwala na odliczenie naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktury wykupu. Ponadto prywatnie dokonywany wykup leasingowanego auta przez osobę fizyczną nie pozwala na zaliczenie poniesionych w związku z tym wydatków do kosztów uzyskania przychodu.
Konieczność ewidencjonowania przebiegu pojazdu
Jeśli wykupiony do celów prywatnych samochód przedsiębiorca chce jednak wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wymaga to ewidencji przebiegu pojazdu. Tylko wtedy określone na zasadach tzw. kilometrówki wydatki może zaliczyć do kosztów przychodów.