Maciej Kazimierski

Maciej Kazimierski

maciej.k@totalmoney.pl

Cześć, nazywam się Maciej Kazimierski. Z wykształcenia jestem dziennikarzem. Przez kilkanaście lat związany byłem z bankowością – zajmowałem się kredytami hipotecznymi, pracowałem w biurze prasowym, współpracowałem z wydawnictwami wewnętrznymi (zarówno dla pracowników, jak i dla klientów). Od sierpnia 2011 r. związany jestem z TotalMoney.pl. Odpowiadam m.in. za zbieranie danych do rankingów; aktualizację danych w porównywarkach produktów finansowych oraz za bezpośrednie kontakty z bankami. Lubię śledzić nowości na rynku finansów osobistych (zwłaszcza te związane z nowoczesnymi technologiami, ułatwiającymi i usprawniającymi korzystanie z produktów i usług bankowych), testować je i oczywiście o tym pisać. Najlepiej czuję się w tematach związanych z kredytami samochodowymi, ubezpieczeniami komunikacyjnymi, kontami osobistymi, oszczędnościowymi, lokatami i bankowością mobilną.

Prywatnie jestem mężem i ojcem, lubię biegać (uczestniczę m.in. we wszystkich biegach wchodzących w skład triady biegowej „Zabiegaj o pamięć”).Interesuję się fotografią, lubię też spędzać czas z dobrą książką (do moich ulubionych autorów należą Tom Clancy, Marek Krajewski czy Michał Gołkowski) i słuchać muzyki (zwłaszcza rockowej).

 

  • Czy istnieją wydatki, na które nigdy nie jest Ci szkoda pieniędzy?

Tak, nigdy nie jest mi szkoda pieniędzy na książki. Zarówno na te w formie „klasycznej”, czyli papierowe, jak też na te elektroniczne – ebooki. W „papierze” kupuję tylko książki kilku moich ulubionych autorów – Marka Krajewskiego (mistrza retro kryminału), Michała Gołkowskiego i Adama Przechrzty oraz – od niedawna – Grzegorza Kalinowskiego.

  • Co było pierwszym celem, na który oszczędzałeś przez długi czas, a jego realizację pamiętasz do dziś?

Pierwszym celem, na który długo oszczędzałem był aparat fotograficzny – Olympus Pen E-P3. Na jego zakup oszczędzałem regularnie przez mniej więcej rok. Co miesiąc sprawdzałem w bankowości internetowej swojego banku jaki procent celu udało mi się już zrealizować. W końcu przyszedł ten dzień, kiedy kurier dostarczył pudełko z aparatem, który w niewielkiej obudowie krył możliwości, które do tej pory dawała lustrzanka.

  • Nie ruszam się bez...

Zanim wyjdę z domu sprawdzam czy na przegubie lewej ręki znajduje się zegarek a w kieszeni – telefon. Do duetu zegarek – telefon dołączają czasem (zwłaszcza wtedy, kiedy czeka mnie dłuższa podróż komunikacją miejską) czytnik ebooków i słuchawki.

  • Co byś zrobił, gdybyś otrzymał 1 mln zł?

Na pewno część tej kwoty oszczędziłbym/zainwestował (raczej w bezpieczne rozwiązania). Wyjechałbym też z rodziną na „wakacje życia” (nie mam tu na myśli tylko wypoczynku pod palmami ale też np. wyjazd do Kanady, wypożyczenie samochodu i zwiedzanie tego kraju). Wymieniłbym też samochód (np. na dobrze wyposażoną hybrydę).

  • Jak wyobrażasz sobie świat finansów za 10 lat?

W świecie finansów za 10 lat będą królowały urządzenia wearables – płacić będziemy zbliżeniowo: zegarkami, pierścieniami czy bransoletkami – a karty płatnicze, takie z jakich korzystamy dzisiaj, odejdą do lamusa (no, może będą używane w sytuacjach awaryjnych). Transakcje (na terminalach w sklepach czy w bankomatach – o ile będziemy jeszcze używać gotówki J) będziemy zatwierdzali odciskiem palca. Z bankiem – w razie potrzeby – będziemy kontaktowali się za pośrednictwem aplikacji mobilnych (już teraz niektóre banki umożliwiają – po zalogowaniu się – kontakt z konsultantem call center bez potrzeby weryfikacji).

  • Gdybym nie robił/ nie robiła tego co robię to...

Pewnie zajmowałbym się kontaktami z mediami lub komunikacją wewnętrzną w jednej z instytucji finansowych. Być może zawodowo zająłbym się fotografią (a konkretnie – fotografią nieruchomości, bo jak widzę jakość zdjęć, jakie publikują agencje nieruchomości, to ręce mi opadają).

  • Na co nigdy nie wydasz pieniędzy?

Nigdy nie kupię samochodu z silnikiem Diesla. Nie uważam tego rodzaj napędu za nowoczesny – zwłaszcza w obliczu rozwoju silników benzynowych (mam tu na myśli nie tylko turbodoładowane jednostki o stosunkowo małej pojemności ale też nowy silnik Mazdy – Skyactiv-X – łączący w sobie zalety silników benzynowych jak i wysokoprężnych) i napędów hybrydowych czy elektrycznych.

  • Nowoczesne technologie w bankowości (np. BLIK, Google Pay, HCE) – co o nich myślisz? Korzystasz z nich?

Jestem fanem nowoczesnych technologii w bankowości. Uważam, że rozwijanie aplikacji mobilnych czy urządzeń wearables spowoduje, że nasze życie będzie jeszcze prostsze. Na co dzień korzystam z BLIKa. Za jego pośrednictwem przede wszystkim płacę w sklepach internetowych czy wypłacam gotówkę z bankomatów. Z Google Pay, jako użytkownikowi iPhone’a nie było mi dane korzystać. Z niecierpliwością czekam na wdrożenie w Polsce Apple Pay.

 

 

 

 

Artykuły tego autora