Icon
Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe? - sprawdź opłaty i koszty przelewu z karty kredytowe

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto bankowe? - sprawdź opłaty i koszty przelewu z karty kredytowe


Icon 11/10/2020 | 12:00 AM
Icon 11 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Czy możliwe jest dokonanie przelewu z karty kredytowej w ramach przyznanego przez bank limitu? Taka karta pozwala generalnie na wygodne dokonywanie płatności bezgotówkowych w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także rezerwacji samochodów za granicą lub biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe. Jednak, co może zdziwić niektórych klientów, z rachunku karty kredytowej można też dokonywać przelewów, choć najczęściej są one płatne.

Najtańsze przelewy z karty kredytowej

Podstawowym zadaniem karty kredytowej jest ułatwienie klientom posługiwania się kredytem przyznanym przez bank. Jest to swoisty kredyt gotówkowy, który udzielany jest w postaci limitu, z jakiego korzystasz za pośrednictwem wydanej ci przez bank karty płatniczej.

Możesz go wydać na dowolne cele, co odróżnia taką formę zobowiązania chociażby od celowego kredytu hipotecznego, przeznaczonego na kupno lub budowę nieruchomości.

Karta kredytowa może posłużyć ci nie tylko do dokonywania płatności w sklepach i punktach usługowych, również online, ale i do realizowania przelewów, w tym nawet podatkowych.

Pamiętaj, że bank nalicza jednak w takim przypadku pewne opłaty. W których instytucjach bankowych za przelewy z karty kredytowej płaci się najmniej?

Czy można zrobić przelew z karty kredytowej?

Powszechnym sposobem na wykorzystywanie karty kredytowej jest dokonywanie swobodnych płatności w sklepach, witrynach komercyjnych online czy w punktach usługowych wszelkiego typu. Służy temu limit kredytowy przyznany ci przez bank.

Wysokość limitu uzależniona jest od twojej indywidualnej zdolności kredytowej lub historii kredytowania w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej). Dzięki bezodsetkowemu okresowi przypisanemu do karty kredytowej możesz w praktyce bezpłatnie korzystać z pieniędzy banku, o ile swoje zadłużenie powstałe w okresie rozliczeniowym na karcie spłacisz w odpowiednim terminie.

Łącznie masz na to 50–60 dni. Powinieneś przy tym wiedzieć, że płatności bezgotówkowe kartą kredytową nie są jedynym sposobem na korzystanie z niej. Zastanawiasz się zatem, czy z karty kredytowej można zrobić przelew na rachunek własny lub obcy? Czy można wykonać przelew z karty kredytowej tytułem zapłaty podatku? Okazuje się, że jak najbardziej.

Musisz wiedzieć, że kiedy uzyskasz kartę kredytową, w danym banku otwarty zostanie dla niej rachunek karty i to właśnie z niego będziesz mógł dokonywać przelewów. Swoją „kredytówkę” możesz wykorzystać przy wypłacie gotówki z bankomatów.

Możliwe są też przelewy z karty kredytowej na inne konta. Licz się jednak z tym, że w takim przypadku bank doliczy dodatkowe opłaty, które niestety nie są niskie.

Przelew z karty kredytowej – transakcja gotówkowa czy bezgotówkowa?

Banki w różny sposób traktują przelew z karty kredytowej: jako transakcję bezgotówkową albo wręcz przeciwnie – gotówkową. Polityka naszych rodzimych instytucji bankowych, mających w swojej ofercie kredytówki, nie jest przy tym jednolita.

Niektóre takie instytucje będą traktować przelewy z karty kredytowej jako operację bezgotówkową i dzięki temu tobie, jako posiadaczowi karty, będzie przysługiwał okres bezodsetkowy. W ten sposób spłatę całości długu można będzie rozłożyć na dłuższy czas, bez naliczania odsetek.

Zdarza się też, że banki traktują przelew z karty kredytowej nie jako transakcję bezgotówkową, ale gotówkową, podobnie jak dokonywaną kartą kredytową wypłatę pieniędzy z bankomatu. Musisz liczyć się z tym, że w takiej sytuacji odsetki od pożyczonej kwoty będą naliczane już od pierwszego dnia po skorzystaniu z limitu kredytowego.

Jakie przelewy z karty kredytowej można wykonać?

Dzięki usłudze przelewów z karty kredytowej dokonywać można wielu różnych płatności. Przelewy z rachunku karty kredytowej możesz wykonać w formie:

  • przelewów na dowolne rachunki – wewnętrzne lub zewnętrzne,
  • przelewów własnych – na swoje konto bankowe,
  • przelewów podatkowych,
  • przelewów za rachunki za media, czynsz, telefon itp.

Zasadniczo możesz wykonywać płatności z rachunku karty kredytowej na dowolne rachunki bankowe, nawet przy opłacaniu codziennych zobowiązań, a także podatków.

Sprawdź też: Co to jest karta kredytowa i do czego służy?

Jak zrobić przelew z karty kredytowej na konto?

Nie powinieneś mieć żadnych problemów ze zrobieniem przelewu z karty kredytowej na wybrane przez ciebie konto. Wszystko przez to, że proces ten jest bardzo prosty i właściwie do złudzenia przypomina wykonanie płatności z normalnego konta bankowego.

Aby zrobić przelew z kredytówki, musisz dysponować danymi, które pozwalają ci na zalogowanie się do aplikacji czy serwisu transakcyjnego danej instytucji. Niektóre banki pozwalają też na wykonywanie przelewów z kart kredytowych za pośrednictwem serwisu telefonicznego i stacjonarnego oddziału bankowego.

Chcesz wiedzieć, jak zrobić przelew z karty kredytowej w sposób szybki i wygodny? Najłatwiej będzie, gdy zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej – za pomocą komputera lub smartfona (aplikacja mobilna). Następnie musisz skorzystać na rachunku karty kredytowej z opcji wykonania przelewu.

Zostaniesz wówczas poproszony o podanie kilku informacji, między innymi numeru konta odbiorcy, jego danych czy kwoty, jaką chcesz przelać wraz z tytułem przelewu. Jeśli konto odbiorcy przelewu z karty kredytowej znajduje się w innej instytucji bankowej, najprawdopodobniej nie będzie on od razu zrealizowany.

Zostanie zaksięgowany na koncie adresata w następnym dniu roboczym. W przypadku, gdy karta kredytowa i konto odbiorcy są w tym samym banku, przelew będzie realizowany w czasie rzeczywistym, co oznacza, że zostanie natychmiast zaksięgowany.

Odrzucony przelew z karty kredytowej – co robić w takiej sytuacji?

Jeśli z różnych powodów przelew z karty kredytowej nie zostanie zrealizowany, bo na przykład przekroczysz dostępny limit na karcie, wówczas najlepsze, co możesz zrobić, to skontaktowanie się z bankiem i wyjaśnienie sytuacji.

Możesz skontaktować się mailowo, na czacie online, telefonicznie albo pójść do banku i dowiedzieć, dlaczego przelew z karty kredytowej został odrzucony.

Opłaty za przelew z karty kredytowej

Zastanawiasz się, czy przelew z kredytówki jest płatny? Niestety tak, zwłaszcza że wypłaty gotówki w bankomatach przy użyciu karty kredytowej również pociągają za sobą pewne koszty. Banki w swobodny sposób mogą kształtować politykę cenową, jeśli chodzi o koszty przelewów z karty kredytowej.

Zanim więc taki przelew zrealizujesz, zastanów się, czy rzeczywiście jest ci on niezbędny. To kluczowe w szczególności przy niskiej kwocie przelewu, ponieważ prowizje za jego wykonanie są naliczane nie tylko jako procent kwoty, ale też minimalna stawka za każdą taką operację.

Potencjalnie musisz liczyć się też i z innym kosztem w postaci braku okresu bezodsetkowego, czyli natychmiastowego naliczania przez bank odsetek od powstałego zobowiązania. Opłaty za przelewy z karty kredytowej są naliczane w dwójnasób, mianowicie kwotowo i procentowo. Banki podawać mogą, że będzie to np. 2 proc. kwoty operacji, ale nie mniej niż 10 zł.

W efekcie nawet jeśli przelew wynosi zaledwie 100 zł z rachunku karty kredytowej na inny rachunek, to zapłacisz za niego nie 2 zł, jak wynikałoby to z obliczeń prowizji wyrażonej procentowo, ale 10 zł, ponieważ tyle właśnie wynosi minimalna opłata naliczana w takiej sytuacji. Zwróć na to uwagę w tabeli opłat i prowizji obowiązującej w banku, z którego masz wydaną kartę kredytową.

Przelew z karty kredytowej na konto osobiste

Masz możliwość dokonania przelewu z karty kredytowej na konto bankowe własne w tym samym lub innym banku. Banki w takich przypadkach także najczęściej naliczają prowizję za wykonanie operacji. Przykładowo przelew z karty kredytowej na konto osobiste będzie kosztował:

  • 0,50 proc. kwoty przelewu, minimum 1 zł – w Banku Pekao, o ile jest realizowany na rachunek własny klienta prowadzony w tym samym banku, za pośrednictwem usługi Pekao24;
  • 2 proc. kwoty, minimum 5 zł w ING Banku Śląskim;
  • 3 proc. kwoty, bez minimalnej opłaty kwotowej – w Getin Banku.

Jeśli już bank odróżnia przelew wewnętrzny na konto osobiste klienta dokonany z rachunku karty kredytowej od przelewów zewnętrznych w tabelach opłat i prowizji, to zwykle takie operacje pociągają za sobą niższą prowizję.

Dowiedz się więcej: Karta kredytowa czy debetowa - jakie są różnice i którą wybrać?

Przelew z karty kredytowej na rachunek obcy

Przelew z karty kredytowej na rachunek obcy, prowadzony w innym banku, jest możliwy do realizacji, ale musisz liczyć się niemal zawsze z tym, że bank naliczy ci w takiej sytuacji prowizję.

Jeśli przelewasz kwotę np. 100 zł z karty kredytowej na rachunek obcy, a prowizja wynosi 5 proc., to nie musi oznaczać, że zapłacisz zaledwie 5 zł, ustanowione może być bowiem minimum kwotowe opłaty pobieranej przez bank w takim przypadku.

Opłaty za przelew z karty kredytowej – cennik banków

Ile kosztuje przelew z karty kredytowej? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest niemożliwa, ponieważ banki w różny sposób ustalają wysokość prowizji. Przykładowo są to opłaty w wysokości:

Wartość procentowa

Wartość kwotowa

Nazwa banku

2 proc. kwoty przelewu

minimum 5 zł

Przelew z karty kredytowej w ING Banku Śląskim

3 proc. kwoty przelewu

minimum 5 zł

Przelew z karty kredytowej w Nest Banku

3 proc. kwoty przelewu

bez minimum kwotowego

Przelew z karty kredytowej w Getin Banku

3,99 proc. kwoty przelewu

minimum 9,99 zł

Przelew z karty kredytowej w Banku Millennium

4 proc. kwoty przelewu

minimum 10 zł

Przelew z karty kredytowej Santander Banku Polska

4 proc. kwoty przelewu

minimum 15 zł

Przelew z karty kredytowej PKO BP

4,9 proc. kwoty przelewu

minimum 10 zł

Przelew z karty kredytowej w BNP Paribas

5 proc. kwoty przelewu

minimum 4 zł

Przelew z karty kredytowej w mBanku

5 proc. kwoty przelewu

minimum 10 zł

Przelew z karty kredytowej w Alior Banku

6 proc. kwoty przelewu

bez minimum kwotowego

Przelew z karty kredytowej w Idea Banku

8 proc. kwoty przelewu

minimum 10 zł

Przelew z karty kredytowej w Citi Banku

Przelewy z rachunku karty kredytowej nie zawsze muszą być jednak płatne. Na przykład dla użytkowników karty kredytowej Visa Infinite w ING Banku Śląskim są one bezpłatne. Podobnie jest w przypadku użytkowników karty kredytowej Mastercard World Elite wydanej w Banku BNP Paribas.

Niższą prowizję pobiera mBank. Przelewy z karty kredytowej mBank na rachunki do ZUS, US bądź innego organu podatkowego pociągną za sobą prowizję rzędu 2,5 proc. kwoty przelewu, minimum 4 zł. Opłata w Citi Banku jest zdecydowanie najwyższa, jeśli chodzi o prowizję procentową i kwotową.

Jak przelewać pieniądze na kartę kredytową?

Teraz, kiedy wiesz już, że można zrobić przelew z rachunku karty kredytowej na inne konto, zarówno własne, jaki i obce czy należące do organu podatkowego, powinieneś dowiedzieć się, jak wykonać przelew na kartę kredytową. W ogóle, czy można przelać pieniądze na kartę kredytową, a raczej na powiązany z nią rachunek? Jak najbardziej.

Karta kredytowa to tylko narzędzie – pewien dodatek, który otrzymujesz w banku podczas przyznawania ci limitu kredytowego. Jego wysokość z kolei uzależniona jest od poziomu twoich miesięcznych dochodów. Karta zawsze ma otwarty rachunek, którego saldo powiązane jest z nią i informuje o aktualnej wysokości twojego zadłużenia w banku.

Jeśli zostanie ono całkowicie spłacone w okresie bezodsetkowym przypisanym do karty, to bank nie naliczy ci odsetek. Brak zwrotu pożyczonej kwoty przed końcem okresu bezodsetkowego spowoduje konieczność dokonania co najmniej spłaty minimalnej, wynoszącej kilka procent powstałego zobowiązania finansowego.

Pozostała część długu pozostanie oprocentowana do momentu spłaty. Jeśli dokonywany jest przelew na rachunek karty kredytowej, to licz się z tym, że w pierwszej kolejności zostanie on zaliczony na poczet spłaty zaciągniętego długu. Będzie to miało miejsce w przypadku:

  • zwrotu zadłużenia przed upływem okresu bezodsetkowego,
  • zwrotu zadłużenia po upływie okresu bezodsetkowego,
  • zwrotu minimalnej kwoty spłaty.

Pamiętaj, że przelew na rachunek karty możesz zlecić sam lub zrealizować może go ktoś inny. W ten sposób pokryjesz całość lub część długu na rachunku karty kredytowej. Każda karta ma swój indywidualny numer i przypisany do niej rachunek.

Numer rachunku składa się z 28 cyfr i wyrażony jest w tradycyjnym formacie IBAN. Jeśli go znasz, możesz dokonać przelewu na numer karty. Pamiętaj o terminowej realizacji takich płatności.

W niektórych przypadkach będziesz mógł rozłożyć dług wynikający z karty kredytowej na raty. Raty te będziesz spłacać także na numer rachunku kredytówki.

Nie przegap: Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa - które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Spłata pieniędzy przelanych z karty kredytowej – jak to zrobić?

Dokonując przelewu z karty kredytowej, zaciągasz dług w ramach dostępnego dla ciebie limitu. Naturalnie takie zadłużenie musisz spłacić, i to możliwie jak najszybciej, zwłaszcza jeśli przelew będzie uznany przez bank za transakcję gotówkową.

Wówczas naliczy od razu odsetki za zobowiązanie, ponieważ przy tego rodzaju transakcjach w ogóle nie masz możliwości korzystania z dostępnego dla karty kredytowej okresu bezodsetkowego.

Nie jest więc tak, że odsetki od przelewu dokonanego z rachunku karty będą naliczane dopiero po nieskutecznej spłacie długu na koniec okresu bezodsetkowego, który w zależności od banku może trwać 50–60 dni. Odsetki będą naliczane od razu, dlatego powinno ci zależeć na szybkiej spłacie.

Czy przelew z karty kredytowej na konto to dobre rozwiązanie?

Podsumowując nasze rozważania dotyczące dokonywania przelewów z karty kredytowej, zasadniczo nie są one dobrym rozwiązaniem, podobnie jak wypłaty gotówki z bankomatów przy użyciu kredytówki.

Wszystko dlatego, że zazwyczaj banki doliczają za każdą taką operację solidną prowizję – procentową lub kwotową – przez co w szczególności przelewy na niskie kwoty są całkowicie nieopłacalne.

Poza tym, jeśli bank uznaje przelew z rachunku karty kredytowej za transakcję gotówkową, to od tego samego dnia od kwoty powstałego zobowiązania zaczyna naliczanie odsetek kredytowych. Nie ma bowiem zastosowania w takim przypadku okres bezodsetkowy, jak przy transakcjach bezgotówkowych.

Jeśli więc chcesz przelać pieniądze z rachunku karty kredytowej na inny rachunek – osobisty, obcy czy podatkowy – zastanów się, czy nie masz innego źródła, z którego mógłbyś pozyskać niezbędne środki finansowe. Korzystaj z przelewów z karty tylko wtedy, gdy zaistnieje taka konieczność.

Chyba, że dysponujesz taką kredytówką która nie powoduje naliczania wysokich prowizji za transakcje polegające na realizacji przelewów pieniędzy z rachunku karty na inny rachunek.

Data opublikowania: 11/10/2020

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.8
    Na podstawie 21 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert