Energia dla firmy Wybierz najlepszego dostawcę energii. Przekonaj się, jakie to proste!

  • [ więcej ]
  • [ więcej ]
  • [ więcej ]
Z nami zaoszczędzisz nawet 30%!

Energia dla firmy w pigułce

Jesteś przedsiębiorcą i Twoje rachunki za prąd spędzają Ci sen z powiek? Zastanów się nad zmianą sprzedawcy energii. Na fakturach, które otrzymujesz, znajdziesz dwie opłaty – za sprzedaż i za dystrybucję. Polska jest podzielona między dystrybutorów i jeśli chciałbyś zmienić dystrybutora, musiałbyś się przeprowadzić. Ale zawsze możesz zmienić firmę, która sprzedaje Ci energię.

Taryfy dystrybucyjne zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki i one nie ulegną zmianie po ewentualnej zmianie sprzedawcy energii. Możesz mieć również pewność, że nie pogorszy się jakość dostarczanych usług, nie pojawią przerwy w dostawie prądu, bo to leży w gestii operatora.
Sprzedawca energii niekoniecznie sam musi tę energię produkować - może ją kupić od elektrowni na Towarowej Giełdzie Energii. Wybór wśród sprzedawców energii jest obecnie bardzo duży, co sprawia, że konkurencyjne są również ceny, ponieważ sprzedawcy schodzą ze swoje marży oferując klientom coraz lepsze ceny.

Zmiana dostawcy energii – jaka umowa?

Prawo w żaden sposób nie reguluje tego, jak często można zmieniać sprzedawcę energii. Oczywiście próbują to zablokować sami sprzedawcy – działając podobnie, jak dostawcy usług telekomunikacyjnych. Kuszą promocyjną ceną, ale pod warunkiem podpisania kilkuletniej umowy. Zerwanie jej przed czasem grozi surowymi karami finansowymi. Jeśli więc zakładasz, że będziesz często zmieniać dostawcę energii dla swojej firmy, sprawdź, czy nie firma z którą podpisujesz umowę nie wymusza na Tobie podpisania „lojalki”.

Niestety, sprzedawcy energii nie rozpieszczają klientów firmowych. Kiedy ceny energii dla odbiorców indywidualnych są dość niskie, taryfy biznesowe wciąż utrzymują się na zbyt wysokich poziomach.
Podpisanie kilkuletniej umowy paradoksalnie może ochronić Cię przed ewentualnymi podwyżkami, choć jednocześnie blokuje możliwość skorzystania z super okazji – jeśli by się taka pojawiła. Z drugiej strony brak gwarancji ceny może sprawić, że Twoje faktury z roku na rok będą coraz wyższe. No ale wtedy masz możliwość zmiany sprzedawcy zawsze wtedy, kiedy nie będziesz zadowolony z dotychczasowego. Dlatego zanim podpiszesz umowę zastanów się, co będzie korzystniejsze w Twojej sytuacji.

Zmiana sprzedawcy wcale nie jest tak bardzo skomplikowaną procedurą. Najczęściej nowy sprzedawca bierze na siebie wszystkie formalności i działa w Twoim imieniu. Ty musisz tylko wybrać, kto to będzie. A sam wybór oferty nie powinien być trudny. Na pewno znasz swoje zużycie energii (informację tę znajdziesz na fakturach).

Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne taryfy oferowane przez operatorów. Zazwyczaj jest to taryfa C11, ze stałą stawką przez całą dobę oraz taryfy C12 - dwustrefowe, o innych stawkach w godzinach szczytu i innych (dużo niższych) poza szczytem. Oczywiście warto dostosować taryfę do specyfiki prowadzonego biznesu.

Sprawdź też, czy umowa obejmuje dodatkowe opłaty – abonamentowe, handlowe – te mogą podrażać Twoje faktury nawet o kilkanaście złotych miesięcznie. Jeśli nie masz czasu sprawdzać wielu ofert, skorzystać z naszej porównywarki energii dla firm na totalmoeny.pl Pomożemy Ci znaleźć ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb.

Powyższe porównanie cen energii dla firmy zostało przygotowane w oparciu o dane wprowadzone przez użytkownika. Porównanie cen energii dla firmy ma charakter orientacyjny. Przedstawione dane nie mogą stanowić podstaw do reklamacji i mogą się różnić od wyliczeń przedstawionych w konkretnym przypadku przez dostawcę prądu. Jeżeli masz uwagi, zgłoś do TotalMoney.pl: uwagi@totalmoney.pl Logotypy i znaki towarowe zostały użyte w celach informacyjnych i są własnością odpowiednich instytucji. Wszystkie podane stawki i opłaty zawierają podatek VAT.