Konta dla firm - porównanie

Wybierz najlepsze konto firmowe. Przekonaj się, jakie to proste!

  • Porównaj oferty
  • Wybierz najlepszą dla siebie
  • Wypełnij i wyślij formularz
  • Zaczekaj na telefon eksperta. On bezpłatnie udzieli Ci szczegółowych informacji i pomoże z formalnościami

Znaleziono: 39 ofert - wybierz swóją chwilówkę

Konto firmowe w pigułce

Konto firmowe to rachunek przeznaczony dla każdego typu przedsiębiorcy, również firm jednoosobowych. Zasadniczo nie różni się bardzo od kont osobistych, popularnych RORów dla osób fizycznych. Na pewno koszt obsługi takiego rachunku jest nieco wyższy. Ale w zamian rachunki firmowe mają często dodatkowe opcje, jak np. księgowość online.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą na pewno robisz przelewy do zdefiniowanych odbiorców, kontrahentów, ZUS czy US. Warto, aby były one darmowe. Przyda Ci się również darmowe zestawienie roczne operacji przychodzących i wychodzących, dzięki czemu prowadzenie księgowości będzie łatwiejsze.

Do konta firmowego, jeśli wspólników jest więcej, dobrze jest mieć więcej, niż jedną kartę płatniczą.

Jak znaleźć dobre konto dla firmy?

Jeśli nie masz czasu na samodzielną analizę wielu bankowych ofert, warto zaufać porównywarce - dzięki temu nie tylko znajdziesz dobre konto, ale też porównasz dostępne opcje z innymi ofertami na rynku i bez wychodzenia z domu takie konto założysz. Banki mają różne oferty – jedne oferują lepsze warunki firmom jednoosobowym, inne spółkom. Sprawdź na totalmoney.pl, co możesz zyskać.

Jak założyć konto dla firmy?

Kiedy wybierzesz już bank, w którym chcesz prowadzić rachunek, przygotuj sobie wydruk z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i dowód osobisty. W przypadku spółki dodatkowo jeszcze będziesz potrzebować aktu zawiązania spółki i zaświadczenia o nadaniu numeru REGON, a także aktualnego odpisu z KRS. Pamiętaj o konieczności zgłoszenia nowego numeru konta w urzędzie. Masz na to 7 dni. 

Czy konto firmowe jest obowiązkowe?

Nie ma obowiązku posiadania osobnego konta firmowego. Jednak banki wolą prowadzić dwa osobne rachunki, stąd w ich regulaminach często można trafić na zapis o zakazie wykorzystywania ROR prowadzenia działalności gospodarczej.  Ale posiadanie osobnego konta firmowego na pewno jest wygodne. Po pierwsze dlatego, że nie mieszają Ci się pieniądze prywatne i służbowe. A w razie kontroli z US pokażesz urzędnikom wyłącznie to, co dotyczy Twojej firmy.

Są oczywiście przedsiębiorcy, którzy nie dokonują wielu rozliczeń w miesiącu i wygodniej im jest obsługiwać tylko jedno konto. Ważne jest, aby nie było to konto wspólne (np. w przypadku małżonków, jeśli jedno nie jest wspólnikiem). No i ważna kwestia - pieniądze zgromadzone na rachunku firmowym nie podlegają podatkowi Belki, a koszty prowadzenia rachunku firmowego możesz sobie odliczyć od podatku.

Jeśli zmieniasz numer konta, w ciągu 7 dni poinformuj o tym urząd. Nie musisz tego robić osobiście – wystarczy, że zaktualizujesz dane w CDIG, a te informacje zostaną automatycznie przekazane do US.

Powyższe porównanie kont firmowych zostało przygotowane w oparciu o dane wprowadzone przez użytkownika. Porównanie kont ma charakter orientacyjny. Przedstawione parametry kont firmowych nie mogą stanowić podstaw do reklamacji i mogą się różnić od danych przedstawionych w konkretnym przypadku przez bank. Jeżeli masz uwagi, zgłoś do TotalMoney.pl: uwagi@totalmoney.pl