• 13.03.2018
Robisz przelewy? Uważaj na urząd skarbowy

Planujesz przelew większej kwoty pieniędzy? Zastanawiasz się, czy o twojej transakcji dowie się urząd skarbowy? Nie wiesz jak bezpiecznie zatytułować przelew? Sprawdź więc, czy fiskus ma wgląd w aktywność na twoim koncie oraz jak głęboko do twojej kieszeni ma prawo zajrzeć.

Opłaty na koncie, które mogą cię zdenerwować

„Darmowe konto”, „Brak opłat za prowadzenie konta”, „Konto za zero” – to tylko niektóre hasła, jakimi banki zachęcają klientów do zakładania rachunków osobistych. Bardzo często zdarza się jednak, że konto, które miało być bezpłatne, generuje liczne koszty. Jak to możliwe? Na co zwrócić uwagę wybierając ROR, aby uniknąć dodatkowych opłat? Sprawdź!

Karta do konta – jak ją aktywować i nadać PIN?

Karta debetowa, którą przysyła bank jest zwykłym kawałkiem plastiku. Aby zacząć z niej korzystać, musisz aktywować kartę oraz nadać jej PIN. Jak kto to zrobić?

Kredyt przez internet a przelew weryfikacyjny – o co chodzi?

Wnioskujesz o kredyt lub pożyczkę, otwierasz konto osobiste lub zakładasz lokatę przez internet? Będziesz musiał wykonać przelew weryfikacyjny, by dopełnić wszelkich formalności. Czym jest i dlaczego jest wymagany przez banki i firmy pożyczkowe?

Przelewy natychmiastowe, co o nich wiemy?

Od zlecenia przelewu do momentu, w którym pieniądze trafią na konto odbiorcy, mija zazwyczaj kilka godzin. Co mamy zrobić, żeby pieniądze trafiły do adresata od ręki, po kilku minutach? Skorzystać z przelewu natychmiastowego. Co wiemy o przelewach natychmiastowych, jak je oceniamy czy są popularne? Odpowiadamy.

Polacy płacą gotówką coraz rzadziej

Coraz rzadziej płacimy gotówką. Wzrasta liczba miejsc, w których możemy płacić kartą i liczba kart płatniczych w naszych portfelach. Co jeszcze można powiedzieć o podejściu Polaków do transakcji bezgotówkowych? Sprawdźmy.

Zarabiaj w banku! Przegląd ciekawych promocji dla klientów

Promocja dźwignią handlu? Jeśli chodzi o te stwierdzenie, to doskonałym przykładem są banki, które zachęcają klientów do skorzystania z ich ofert i promocji. „Przenieś konto i otrzymaj 350 zł”, „Załóż konto oszczędnościowe i zgarniaj 50 zł miesięcznie” – takimi nagłówkami jesteśmy po wejściu na stronę banku. Poniżej sprawdzę, z jakich promocji możemy skorzystać w bankach i które będą dla nas najbardziej korzystne.

Czy warto trzymać gotówkę w domu?

Pieniądze trzymane w domu nie są w ogóle oprocentowane i łatwo je stracić. Z drugiej strony dają poczucie bezpieczeństwa, że w razie potrzeby można ich natychmiast użyć, ponieważ są pod ręką. Czy i ile gotówki warto trzymać w domu?

Czy gotówka zniknie z naszych portfeli?

W Szwecji gotówka odpowiada za zaledwie 2 proc. wartości wszystkich płatności, a w 2020 r. ten odsetek ma spaść do 0,5 proc. W Polsce gotówka ma wciąż ważne miejsce w naszych portfelach. Ale wiele wskazuje na to, że i my również stajemy się społeczeństwem coraz bardziej bezgotówkowym.

Konto oszczędnościowe dla nowo narodzonego dziecka

Nareszcie nadszedł ten cudowny moment. Twoje maleństwo przyszło na świat. Każda twoja chwila i cała uwaga są teraz skupione na nowym członku rodziny. Wśród wszystkich spraw związanych z narodzinami dziecka możesz też pomyśleć o zabezpieczeniu finansowym jego przyszłości. Jakie rozwiązanie najlepiej wybrać?

Czytaj uważnie SMS-y z banku! Nowa fala cyberataków

Bank przesyła ci w serwisie transakcyjnym komunikat o zmianie formatu konta? To nie bank. To cyberprzestępcy chcą przejąć kontrolę nad twoim rachunkiem i wyprowadzić z niego pieniądze. Tak wygląda najnowsza metoda okradania klientów polskich banków.

Czy można i warto mieć konto w kilku bankach?

Nie ma żadnych ograniczeń w liczbie kont bankowych?. Można być klientem kilku banków jednocześnie. Czy to może się opłacać? Jak mądrze wykorzystywać możliwości, które stwarza bogata oferta różnych banków?

Sklepy bez kas? Polacy są na nie gotowi!

Zakupy, zwłaszcza w hipermarketach, kojarzą się z kolejkami do kas. MasterCard zapytał Polaków, co myślą o staniu w kolejkach i o sklepach bez kas. Co odpowiedzieli ankietowani? Czy możemy już robić zakupy w sklepach bez kas? Zajrzyjcie do tekstu!

Karty płatnicze: lokalne czy międzynarodowe?

W Polsce niemal 100 proc. rynku opanowały karty Visa i MasterCard. Jak wygląda to za granicą? Na przykładzie kilku krajów pokazujemy, że możliwe jest wdrożenie systemu lokalnego, który będzie miał silną pozycję na rynku.

Czy nieużywane produkty bankowe trzeba zamknąć?

Nie musisz zamykać kont, kart czy innych produktów bankowych, których nie używasz. Warto to jednak zrobić, żeby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Banki zgodnie ze swoimi taryfami opłat i prowizji naliczają opłaty, nawet jeśli rachunek czy karta leżą nieużywane.

Przelew natychmiastowy: jak to zrobić?

Przelew natychmiastowy to narzędzie, dzięki któremu odbiorca może dostać pieniądze od razu. Jest kilka sposobów, żeby osiągnąć taki efekt w praktyce. Warto je znać, żeby w razie potrzeby wykorzystać zalety przelewu natychmiastowego.

Cyberbezpieczeństwo – co nam grozi?

Spam, malware, phishing, vishing, webinjection. Co oznaczają te nazwy? Czy powinniśmy się bać tego, co niosą ze sobą? Wyjaśniamy.

Profil Zaufany: co to jest i jak go założyć w banku?

Przez lata narzekaliśmy na brak możliwości załatwiania spraw urzędowych przez internet. Wciąż nie wszystkie dokumenty da się jeszcze złożyć wirtualnie, ale ich liczba stale rośnie. Cyfrowe kontakty z administracją publiczną są możliwe między innymi dzięki Profilowi Zaufanemu.