Ranking kont dla Ukraińców - maj 2018

01 miejsce
suma punktów 45 pkt
opłata za prowadzenie konta 0
opłata za kartę 0 1
obsługa w j. ukraińskim TAK
02 miejsce
suma punktów 40 pkt
opłata za prowadzenie konta 0 7
opłata za kartę 0
obsługa w j. ukraińskim TAK
02 miejsce
suma punktów 40 pkt
opłata za prowadzenie konta 0
opłata za kartę 0 2
obsługa w j. ukraińskim TAK
03 miejsce
suma punktów 35 pkt
opłata za prowadzenie konta 0
opłata za kartę 0
obsługa w j. ukraińskim NIE
1. Pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji bezgotówkowych, lub transakcji bezgotówkowych na min. 500 zł. W przeciwnym przypadku 3 zł 2. Brak opłat, jeżeli posiadacz konta nie ukończył 26. roku życia, lub wartość bezgotówkowych transakcji w miesiącu wyniesie min. 300 zł. W przeciwnym przypadku 12 zł

Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy i zastanawiasz się, jakie konto w polskim banku wybrać, nie mogłeś trafić lepiej. W najnowszym rankingu kont dla Ukraińców prezentuję aktualne oferty z 19 banków. Pamiętaj, że posiadanie polskiego konta nie jest wymogiem do zatrudnienia, ale znacznie ułatwia życie. Bogata oferta kont sprawia, że obywatele Ukrainy mogą w nich przebierać.

W rankingu kont dla Ukraińców wziąłem pod uwagę 19 rachunków  dla obywateli Ukrainy ze statusem rezydenta. Co ciekawe, część instytucji ma przygotowaną ofertę w języku ukraińskim, dzięki czemu cudzoziemcy nieznający języka polskiego, mogą bez przeszkód założyć konto w polskim banku. Banki stawiają nie tylko na bankowość internetową, ale również infolinię w języku ukraińskim.

Konto dla Ukraińca - jakie parametry uwzględniałem?

Najwyższe miejsca w rankingu kont dla obywateli Ukrainy zajęły te banki, które zapewniają:

  • darmowe prowadzenie konta,
  • brak opłat za używanie karty płatniczej,
  • najniższe koszty transferu pieniężnego z Polski na Ukrainę,
  • ofertę lub obsługę w języku ukraińskim,
  • darmowe wypłaty z bankomatów w Polsce.

I miejsce - Bank Zachodni WBK Konto Jakie Chcę

Obecnie nie ma lepszej oferty dla obywateli Ukrainy, którzy chcą założyć konto bankowe w polskim banku. BZ WBK wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najliczniejszej mniejszości narodowej w naszym kraju i zapewnia bardzo dobre warunki. Zwycięskie Konto Jakie Chcę zdobyło aż 45 punktów.

O tym, że BZ WBK jest przystosowany do potrzeb Ukraińców, widać od razu po wejściu na stronę internetową banku. W prawym górnym rogu strony głównej, możemy zobaczyć ukraińską flagę, która po kliknięciu, kieruje nas do miejsca, w którym możemy dowiedzieć o ofercie banku w języku ukraińskim.

Zwycięskie Konto Jakie Chcę chwali się jednymi z najtańszych przelewów z Polski na Ukrainę.

W trybie zwykłym obywatele Ukrainy zapłacą jedynie przelew za pośrednictwem usług bankowości elektronicznej kosztuje 0,2 proc. wartości przelewu, min. 20 zł i maks. 200 zł. Bank Zachodni WBK zapewnia, że środki na koncie odbiorcy na Ukrainie pojawią się najpóźniej po dwóch dniach od złożenia przelewu.

Warto podkreślić, że Bank przygotował specjalną promocję dla Klientów, którzy wysyłają przelew do banku na Ukrainę. Za taki przelew bank pobierze opłatę w wysokości  jedynie 10 zł, niezależnie czy zlecenie nastąpi w  Oddziale Banku czy w BZWBK24. Promocja trwa do 7 sierpnia 2018 roku.

II miejsce - Bank BGŻ BNP Paribas Konto Maksymalne oraz Konto Proste Zasady Getin Banku

Warunkiem koniecznym do zajęcia pierwszego i drugiego miejsca w zestawieniu było posiadanie strony internetowej lub obsługi klienta w języku ukraińskim. Bank BGŻ BNP Paribas ze swoim Kontem Maksymalnym spełnia ten warunek i zapewnia całkiem atrakcyjną ofertę. W rankingu konto należące do BGŻ BNP Paribas, zajęło drugie miejsce i otrzymało 40 punktów.

BGŻ BNP Paribas gwarantuje klientom Konta Maksymalnego darmową wypłatę z bankomatów. Nieco gorzej niż w przypadku Konta Jakie Chcę  wypadają koszty przelewów z Polski na Ukrainę. W przypadku przelewu przez internet, trzeba zapłacić 0,2 proc. kwoty zlecenia, czyli tyle samo co w Banku Zachodnim WBK, jednak będzie to minimalna prowizja będzie wyższa, bo wyniesie 30 zł, a maksymalna 200 zł. Przelewy na Ukrainę wykonywane w oddziale są zdecydowanie droższe i wynoszą 0,35 proc. wartości zlecenia (min. 60 zł) za pojedynczy przelew za wschodnią granicę.

Drugie miejsce ex aequo zajęła oferta Getin Banku – „Konto Proste Zasady”. Bank przygotował ukraińską wersję językową swojej strony internetowej, a także obsługę klienta w tym języku. „Konto Proste Zasady” gwarantuje darmową wypłatę ze wszystkich bankomatów w Polsce, a także niskie koszty przelewów zagranicznych. Za transfer pieniędzy z Polski na Ukrainę zapłacisz 0,2 proc. wartości przelewu, lecz nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 250 zł. Posiadając „Konto Proste Zasady”, nie ponosisz również żadnych kosztów za obsługę karty płatniczej.

III miejsce - Idea Bank Konto Idealne

Na ostatnim miejscu na podium zameldowało się konto, które może pochwalić się darmowymi wypłatami z bankomatów w kraju, całkowicie darmowym prowadzeniem rachunku i brakiem jakichkolwiek opłat za używanie karty płatniczej. Pomimo tak dobrej oferty z perspektywy Polaka, nie sprostało potrzebom obywateli Ukrainy, otrzymując 35 punktów.

Czego zabrakło? Konto Idealne straciło punkty na braku przystosowania oferty dla Ukraińców i braku obsługi w tym języku, stąd poleciłbym je wyłącznie obywatelom Ukrainy, którzy swobodnie porozumiewają się w naszym języku. Za koszty przelewu z Polski na Ukrainę Konto Idealne otrzymało nie maksymalne 10, a 5 punktów.

Za pośrednictwem bankowości internetowej, za przelew pieniędzy za wschodnią granicę, trzeba zapłacić 0,25 proc. wartości przekazu (min. 30 zł, maks. 90 zł). W przypadku wykonywania przelewów przez telefon lub w oddziale, koszty międzynarodowego przekazu mogą wynieść maksymalnie 100 zł.

Czy Ukrainiec potrzebuje polskiego konta?

Zgodnie z prawem, pracownik zatrudniony w naszym kraju, bez względu na narodowość, nie musi posiadać konta osobistego w banku. Wynagrodzenie za pracę może być przelewane na konto tylko wtedy, gdy pracownik wyrazi na to zgodę. Jednak zdecydowana większość z nas posiada klasyczne ROR-y i nie trzeba nikogo przekonywać o zaletach tego typu rachunków. Ukraińcom, którzy przyjechali do Polski z pewnością przydadzą się polskie konta bankowe.

Dzięki posiadaniu rachunku w złotówkach, unikną zazwyczaj dotkliwego przewalutowania wynagrodzenia ze złotówek na hrywny. Mogą również bez problemu opłacać comiesięczne rachunki. Oferta polskich banków dla obywateli Ukrainy jest z pewnością bogata, dlatego prawdopodobnie każdy z sąsiadów zza wschodniej granicy znajdzie rachunek odpowiadający jego potrzebom i oczekiwaniom.

Warto pamiętać o dokumentach, które są konieczne do założenia konta w polskim banku. Ukrainiec chcący założyć standardowy ROR powinien przede wszystkim posiadać paszport, kartę pobytu lub inny dokument, który poświadczy o legalności pobytu w Polsce.

Ranking kont osobistych dla Ukraińców
1
Konto Jakie Chcę
2
Proste Zasady
2
Maksymalne Zasady
3
Konto Idealne
4
Bliskie Konto Pocztowe
4
Konto dla Ciebie
4
Envelo Konto
4
dbNET
4
Wymarzone Konto Osobiste
5
eKonto Standard

1. Pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji bezgotówkowych, lub transakcji bezgotówkowych na min. 500 zł. W przeciwnym przypadku 3 zł

2. Brak opłat, jeżeli posiadacz konta nie ukończył 26. roku życia, lub wartość bezgotówkowych transakcji w miesiącu wyniesie min. 300 zł. W przeciwnym przypadku 12 zł 

3. Pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych na m.in 300 zł, w przeciwnym przypadku 5 zł

4. Pod warunkiem wpływów na konto na m.in. 1 tys. zł oraz wykonania płatności kartą.

5. Pod warunkiem wpływów na konto na m.in. 1 tys. zł oraz wykonania płatności kartą.

6. Pod warunkiem wykonania m.in. 1 transakcji bezgotówkowej i wpływów na konto na m.in. 1 tys. zł, w przeciwnym przypadku 5 zł

7. Pod warunkiem wykonania m.in. 1 transkacji bezgotówkowej, w przeciwnym przypadku 8 zł

8. Pod warunkiem wykonania min. 1 transakcji, w przeciwnym przypadku 3 zł.

9. Pod warunkiem wykonania min. 5 transakcji bezgotówkowych, w przeciwnym przypadku 4 zł

Ranking kont dla obywateli Ukrainy - metodologia

Maksymalnie do zdobycia było 50 punktów, choć żadne z ocenianych przeze mnie kont, nie zdobyło maksymalnej liczby punktów. Za konto pozbawione jakichkolwiek opłat, można było zdobyć 10 punktów. Jeśli bank umożliwiał prowadzenie konta bez opłat po spełnieniu jakiegokolwiek warunku, przyznawałem 5 punktów. Bezwzględnie płatne konta nie otrzymywały żadnego punktu.

Analogiczna sytuacja oraz taka sama liczba punktów była przyznawana w przypadku kosztów używania karty płatniczej. Jeśli oferta danego konta, lub obsługa klienta jest realizowana w języku ukraińskim, dany rachunek otrzymywał ode mnie 10 punktów. Darmowa wypłata ze wszystkich bankomatów w Polsce była premiowana 10 punktami. Jeśli dane konto umożliwiało darmowe wybrane bankomaty, to otrzymywało 5 punktów. Z kolei wszystkie płatne kończyły bój o ukraińskiego klienta z 0 punktami.

Dla obywateli Ukrainy z pewnością istotną kwestią są koszty przelewu do ojczyzny. Ze względu na brak członkowstwa Ukrainy w Unii Europejskiej, posiadacze polskich kont nie mogą skorzystać z przelewów SEPA. Najtańsze banki umożliwiają przelewy kosztujące min. 0,2 proc. wartości przelewu lub minimum 20 zł. Tego typu konta otrzymywały 10 punktów.

Ranking został zaktualizowany zgodnie z ofertą banków w dn. 14 maja 2018 r.

Masz pytania? Napisz w komentarzu lub skontaktuj się ze mną bezpośrednio na: mikolaj.madziag@totalmoney.pl 

Ranking 15.05.2018