Ranking kont oszczędnościowych – maj 2018

01 miejsce
Konto ZOŚKA PRO (K)
Oprocentowanie nominalne 3,00 %
Zysk (po podatku) 190,14
02 miejsce
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
Oprocentowanie nominalne 2,20 %
Zysk (po podatku) 139,08
03 miejsce
Konto Lion's Excellence (K)
Oprocentowanie nominalne 2,15 %
Zysk (po podatku) 135,90

Atrakcyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego? To możliwe! Nawet do 3 proc. w skali roku. Chcesz wiedzieć, który bank pozwoli ci zarobić najwięcej bez wychodzenia z domu? Sprawdź najnowszy ranking, który dla ciebie przygotowałam.

Oceniając oferty banków do majowego rankingu założyłam, że otwierając konto oszczędnościowe, początkowo wpłacisz na nie swoje oszczędności w kwocie 5 tys. zł, a następnie przez kolejnych 11 miesięcy będziesz regularnie zasilał je kwotą 500 zł. Biorąc pod uwagę powyższe kryteria policzyłam, ile zarobisz na danym koncie przez rok. To właśnie zysk miał główny wpływ na pozycję danego rachunku w rankingu.

Zastanawiasz się czy swoje oszczędności umieścić na lokacie czy koncie oszczędnościowym? Podpowiadam. Jeżeli zależy ci na możliwości skorzystania ze środków w każdej chwili, bez utraty naliczonych odsetek, wybierz konto oszczędnościowe. Z przeprowadzonej przez mnie analizy wynika, że większość kont posiada zmienne oprocentowanie. Jeżeli zatem zainteresowało cię atrakcyjne 3 proc. w skali roku na koncie oszczędnościowym, sprawdź, przez jaki czas będzie obowiązywało i ile wyniesie po upływie okresu promocyjnego, a także jakie dodatkowe warunki musisz spełnić.

I Miejsce – Konto ZOŚKA PRO Idea Bank

Najwięcej, bo aż 190,14 zł zarobisz na koncie oszczędnościowym ZOŚKA PRO, oferowanym przez Idea Bank. Zdziwiony, że tak dużo? Jest jednak warunek. Aby twoje środki oprocentowane były aż na 3 proc. w skali roku musisz posiadać Konto Idealne, a na rachunku oszczędnościowym będziesz musiał utrzymywać dziesięć razy więcej środków niż na rachunku osobistym. Co to oznacza? Przykładowo: jeżeli na koncie Zośka PRO masz 5 tys. zł to na Koncie Idealnym musisz mieć 500 zł. Warto jednak zaznaczyć, że Konto Idealne jest bezwarunkowo darmowe.

Parametry rachunku:

 • oprocentowanie uzależnione od salda na koncie osobistym,
 • 3 proc. w skali roku dotyczy środków do 100 tys. zł,
 • konieczność założenia Konta Idealnego,
 • wypłata środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Ile zapłacisz za konto oszczędnościowe?

0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku

0 zł za pierwszy dowolny przelew wewnętrzny, za każdy kolejny 5 zł

II Miejsce – Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Bank

Drugie miejsce zajęło Indeksowane Konto Oszczędnościowe Toyota Banku. Jego oprocentowanie wynosi aż 2,20 proc. w skali roku, co oznacza, że po roku oszczędzania twój zysk wyniesie 139,08 zł. Pamiętaj jednak o tym, że oprocentowanie ustalane jest według stawki WIBOR 3M powiększonej o 0,25 proc. i  o dodatkowe 0,25 proc. w bonusie od Toyota Banku. Jeżeli chcesz, żeby twoje oszczędności zarabiały, obserwuj sytuację rynkową, bo to od niej zależy oprocentowanie twoich pieniędzy. Z tej oferty możesz skorzystać bez konieczności zakładania konta osobistego.

Parametry rachunku:

 • oprocentowanie uzależnione od wskaźnika rynkowego (WIBOR 3M),
 • 2,20 proc. w skali roku dotyczy środków do 100 tys. zł,
 • brak konieczności posiadania konta osobistego,
 • przy wypłacacie środków w dowolnym momencie nie zostaną naliczone odsetki.

Ile zapłacisz za konto oszczędnościowe?

0 zł za otwarcie rachunku

30 zł za prowadzenie rachunku (prowizja jest zwracana, gdy w danym miesiącu nie wypłacisz i nie dokonasz przelewu środków z konta)

0 zł za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne

III Miejsce – Konto Lion’s Excellence Lion’s Bank

Na ostatnim miejscu podium rankingu znalazło się Konto Lion’s Excellence, które jest propozycją Lion’s Banku. Na tym rachunku po roku regularnego oszczędzania możesz zyskać niewiele mniej niż w przypadku wicelidera rankingu, czyli 135,90 zł. Warunkiem uzyskania korzystnego oprocentowania podobnie jak w przypadku zwycięzcy rankingu jest utrzymywanie salda na rachunku oszczędnościowym dzięsięć razy większego niż na rachunku osobistym.

Parametry rachunku:

 • oprocentowanie uzależnione od salda na koncie osobistym,
 • 2,15 proc. w skali roku dla spełniających warunek 10-krotności salda na koncie, dla środków powyżej tego limitu 1,5%,
 • konieczność założenia konta osobistego,
 • wypłata środków w dowolnym momencie bez utraty odsetek.

Ile zapłacisz za konto oszczędnościowe?

0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku

0 zł za pierwszy dowolny przelew w miesiącu, za każdy kolejny 5 zł

Jeżeli szukasz konta oszczędnościowego, które zapewni ci najwyższy zysk oraz swobodny dostęp do środków zapoznaj się też z pozostałymi, najlepszymi ofertami na rynku, które przedstawiam w poniższym zestawieniu.

Ranking kont oszczędnościowych – maj 2018
1
Konto ZOŚKA PRO (K)
2
Indeksowane Konto Oszczędnościowe
3
Konto Lion's Excellence (K)
4
EKOkonto Oszczędnościowe Standard (K)
5
Konto Oszczędnościowe (K)
6
Konto SuperOszczędnościowe (K)
7
db Konto Oszczędnościowe Plus (NK)
8
Konto Oszczędnościowe (K)
9
Nest Oszczędności (NK)
10
Konto Oszczędnościowe (K, NS)

Ranking został przygotowany w dniu 2 maja 2018 roku na podstawie informacji umieszczonych na stronach internetowych banków.

1) Oprocentowanie 3 proc. obowiązuje dla salda do 100 000 zł. Nadwyżka salda ponad 100 000 zł oprocentowana jest na 1 proc. Warunkiem uzyskania atrakcyjnego oprocentowania jest utrzymywanie na Koncie ZOŚKA PRO salda 10 razy większego niż na Koncie Idealnym.
2) Oprocentowanie liczone jest według wzoru: WIBOR3M + 0,25 proc. + 0,25 proc w bonusie od Toyota Banku.
3) Oprocentowanie uzależnione od salda na koncie osobistym.
4) Oprocentowanie 2 proc. obowiązuje dla salda do 50 000 zl. Nadwyżka salda ponad 50 000 zł oprocentowana jest 1,5 proc. Warunkiem uzyskania atrakcyjnego oprocentowania jest zasilenie rachunku osobistego na kwotę min. 1 500 zł oraz wykonanie transakcji na kwotę min. 500 zł w danym miesiącu.
5) Oprocentowanie 2,7 proc. obowiązuje dla salda do 10 000 zł przez 180 dni.
6) Oprocentowanie 1,5 proc. obowiązuje dla salda do 20 000 zł.
7) Oprocentowanie 2,55 proc. obowiązuje dla salda do 100 000 zł przez 4 miesiące.
8) Oprocentowanie 3 proc. obowiązuje dla salda do 50 000 zł przez 3 miesiące. Oferta skierowana jest do nowych klientów.
9) Oprocentowanie 2,25 proc. obowiązuje dla salda do 50 000 zł i obowiązuje do końca miesiąca kalendarzowego, w którym otwarto rachunek oraz przez następne 2 pełne miesiące kalendarzowe.
10) Oprocentowanie 2,5 proc. obowiązuje dla salda do 200 000 zł przez 4 miesiące.

(K) - wymagane posiadanie konta osobistego
(NK) - oferta dla nowych klientów
(NS) - oferta na nowe środki

Jak wybrać najlepsze konto oszczędnościowe?

W odróżnieniu od lokat terminowych, konto oszczędnościowe pozwoli ci zachować dostęp do środków, ale także musisz liczyć się z tym, że oprocentowanie będzie niższe, zmienne i uzależnione od spełnienia przez ciebie pewnych warunków np. utrzymania salda na koncie osobistym w określonej kwocie. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na konto oszczędnościowe, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze najlepszego:

 • Oprocentowanie – im wyższe, tym więcej zarobisz. Zwróć uwagę na okres obowiązywania oprocentowania promocyjnego i ile wyniesie po jego zakończeniu.
 • Kapitalizacja odsetek – im częściej, tym lepiej. Większość ofert gwarantuje miesięczne dopisywanie odsetek do twojego rachunku.
 • Limit środków na rachunku– zdecyduj, ile środków chcesz wpłacić oraz czy bank nie nakłada ograniczeń kwotowych i w związku z tym oprocentowanie nie ulegnie zmianie.
 • Dodatkowe warunki – związane z otwarciem rachunku i uzyskaniem atrakcyjnego oprocentowania. Niewiele ofert na rynku nie wymaga od ciebie posiadania konta osobistego wraz z rachunkiem oszczędnościowym. Sprawdź, czy będzie ono bezpłatne oraz jakie inne warunki musisz spełnić, żeby zyskać korzystne oprocentowanie.

 

Ranking 03.05.2018