Energia dla domu
Zobacz, jak łatwo zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie
Jeśli sądzisz, że zmiana dostawcy energii jest trudna i skomplikowana, to jesteś w błędzie. Dzisiaj sprzedawcy energii walczą o klienta i jeśli tylko podejmiesz decyzję o podpisaniu nowej umowy, możesz mieć pewność, że formalności zostaną załatwione szybko, sprawnie i zajmie się nimi za Ciebie nowy sprzedawca.
Ponad 90% odbiorców energii elektrycznej w Polsce jest zaopatrywanych przez pięć zakładów energetycznych. Oprócz nich działa kilkanaście mniejszych podmiotów, zaopatrujących w prąd drobne grupy odbiorców. Odbiorcy są podzieleni w zależności od tego, z jakiej sieci są zasilane ich urządzenia oraz ile energii pobierają. Gospodarstwa domowe zwykle czerpią energię elektryczną z sieci niskiego napięcia 230/400 V i są zaliczane do grupy G, i korzystają z podgrupy G11 i G12.
Zmiana operatora energii dla domu
Każdy odbiorca w każdej niemal chwili może zmienić operatora, który dostarcza mu prąd. Nie może zrezygnować z usługi przesyłowej, czyli nie może zmienić dystrybutora, ale ma prawo podpisać umowę na zakup energii z innym sprzedawcą. Sytuacja jest więc analogiczna do tej, z którą mamy do czynienia na rynku usług telekomunikacyjnych. To może wiązać się z koniecznością podpisania dwóch umów - jedną na przesył z dysponentem sieci i drugą – na zakup energii – z przedsiębiorstwem, które ma ją na sprzedaż.
Nowa umowa
Podejmując decyzję o zmianie dostawcy energii musisz postępować bardzo rozważnie – porównać ceny, sprawdzić opcje płatności, okres obowiązywania umowy oraz warunki wypowiedzenia. Sprawdź też, czy umowa zawarta na czas określony jest automatycznie przedłużana przez dostawcę po jego upływie. Poszukaj zapisów dotyczących ukrytych kosztów, na przykład kary za nieprzedłużenie umowy lub jej wypowiedzenie. Zgodnie z przepisami odbiorca rozliczający się według taryfy G11 lub G12 ma prawo zmienić dostawcę dwa razy w roku. Najłatwiejszy sposób to zawarcie nowej umowy sprzedaży z wybranym przez Ciebie dostawcą i jednoczesne upoważnienie go do zakończenia umowy z poprzednim. Można również załatwić wszystko samodzielnie, ale wtedy radzimy skorzystać z podpowiedzi Urzędu Regulacji Energetyki.
Ile zaoszczędzisz na zmianie dostawcy energii?
Cena za energię składa się z dwóch opłat - kosztów zakupu energii oraz jej przesyłu. W taryfie opłat dla odbiorców z grup taryfowych G występują dodatkowe opłaty stałe, jak opłata handlowa, oraz zmienne, jak opłata za dostarczoną energię, która uzależniona jest od ilości zużytej energii elektrycznej. Zmieniając dostawcę energii możesz zmienić koszty zakupu. Koszty przesyłu pozostaną bez zmiany.