Icon
Aktualny WIBOR® 6M 2024 i prognozy długoterminowe

Aktualny WIBOR® 6M 2024 i prognozy długoterminowe

Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy
Icon
0

Icon 7/3/2024
Icon 10 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

WIBOR 6M od początku 2024 roku utrzymuje się na podobnym poziomie, dlatego też raty kredytów z oprocentowaniem opartym na WIBOR 6M są wciąż dość wysokie. Ile wynosi WIBOR 6M i czy są szanse na jego obniżenie? Dowiesz się tego z artykułu, w którym wyjaśnimy, co mówią na temat kształtowania się WIBOR 6M prognozy krótko- i długoterminowe.

Aktualny WIBOR® 6M {{year}} i prognozy długoterminowe

Najważniejsze informacje, jakie znajdziesz w artykule:

  • Stawka WIBOR 6M jest wskaźnikiem referencyjnym wykorzystywanym przez banki do ustalania wysokości oprocentowania zmiennego kredytów długoterminowych, a więc głównie kredytów hipotecznych.
  • Przy WIBOR 6M oprocentowanie kredytu oraz wysokość rat kredytowych aktualizowane są co 6 miesięcy.
  • Aktualny WIBOR 6M wynosi 5,86 proc.
  • Według prognoz dotyczących stóp procentowych NBP WIBOR 6M może się obniżyć dopiero w 2025 roku, bo właśnie wtedy może dojść do obniżki stóp.

Aktualny WIBOR® 6M

Ile wynosi aktualny WIBOR® 6M?

Według notowania z 11 październik 2024 roku WIBOR® 6M wynosi 5,87 %.

Co to oznacza dla kredytobiorców? Właśnie taka wielkość zostanie dodana do marży. Bank następnie wyliczy nową wartość oprocentowania dla każdego udzielonego kredytu – w tym przypadku będzie ono niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu.

WIBOR® 6M – co to jest?

WIBOR® to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. Na podstawie tej stawki ustalane jest oprocentowanie pożyczek udzielanych sobie wzajemnie przez banki. WIBOR® jest ustalany w dni robocze o godzinie 11 podczas tzw. fixingu, jako średnia arytmetyczna oprocentowania, po którym największe banki komercyjne są skłonne w danym dniu pożyczyć pieniądze innym bankom. Aktualna wysokość stawki WIBOR® ma wpływ na koszty kredytów i pożyczek udzielanych przez banki.

Czym jest WIBOR® 6M? Otóż stawka WIBOR® 6M oznacza oprocentowanie dla kredytów wzajemnie udzielanych sobie przez poszczególne banki na rynku międzybankowym na okres półroczny, tj. 6 miesięcy.

WIBOR® 6M a oferta kredytów hipotecznych

Stawka WIBOR® jest wykorzystywana przez banki do ustalania oprocentowania zmiennego kredytów. Na wysokość takiego oprocentowania składa się wówczas marża banku oraz WIBOR(R). O ile marża jest stała, o tyle wskaźnik WIBOR(R) podlega wahaniom, powodując tym samym zmianę oprocentowania i wysokości rat w trakcie trwania umowy kredytowej.

W przypadku kredytów hipotecznych banki do wyznaczania oprocentowania zmiennego wykorzystują najczęściej albo WIBOR 3M, albo właśnie wskaźnik WIBOR 6M. Trzeba jednak przyznać, że w aktualnych ofertach ten drugi wskaźnik jest znacznie rzadziej spotykany. Kredyty hipoteczne z WIBOR 6M proponują bowiem dzisiaj m.in.:

Swego czasu oprocentowanie zmienne hipotek oparte na WIBOR 6M stosowały także inne banki m.in. Bank Millennium i Credit Agricole. Wciąż zatem wielu kredytobiorców interesują notowania WIBOR 6M, ponieważ od tego zależy wysokości ich rat.

Ważne!
W przypadku kredytu hipotecznego z WIBOR 6M bank aktualizuje oprocentowanie co 6 miesięcy. Dwa razy w roku dochodzi zatem do zmiany wysokości rat i harmonogramu spłat kredytu.

Przykład:

Pan Paweł zaciągnął kredyt mieszkaniowy w kwocie 300 000 zł na 25 lat. Oprocentowanie kredytu jest zmienne i składa się na niego marża banku 2% oraz WIBOR 6M. Uruchomienie kredytu nastąpiło dnia 4 września 2023 roku, a w harmonogramie spłat ustalono raty równe. Poniżej zobaczysz, jak prezentował się harmonogram spłat pana Pawła od momentu podpisania umowy i na jakiej zasadzie zostały w nim wyliczone kolejne raty.

  • Wysokość oprocentowania i pierwszych 6 rat kredytu została ustalona według stawki WIBOR 6M z dnia uruchomienia kredytu, czyli z dnia 4 września 2023 r., gdy wynosiła ona 6,45%.

Oprocentowanie kredytu = marża banku 2% + WIBOR 6M 6,45% = 8,45%

Wysokość pierwszych 6 rat – od 4 października 2023 r. do 4 marca 2024 r.:

I rata - 2 405,58 zł

II rata - 2 405,58 zł

III rata - 2 405,58 zł

IV rata - 2 405,58 zł

V rata - 2 405,58 zł

VI rata - 2 405,58 zł

  • Dnia 4 marca 2024 roku, czyli po 6 miesiącach spłaty kredytu, bank dokonał aktualizacji oprocentowania i rat kredytowych według aktualnej stawki WIBOR 6M, która wynosiła w tym dniu 5,85%.

Oprocentowanie kredytu = marża banku 2% + WIBOR 6M 5,85% = 7,85%

            Wysokość kolejnych 6 rat – od 4 kwietnia 2024 r. do 4 września 2024 r.:

I rata - 2 285,72 zł

II rata - 2 285,72 zł

III rata - 2 285,72 zł

IV rata - 2 285,72 zł

V rata - 2 285,72 zł

            VI rata - 2 285,72 zł

Kolejną aktualizację oprocentowania i harmonogramu spłat kredytu pan Paweł otrzyma we wrześniu 2024 r.

Ciąg dalszy artykułu poniżej
Porównaj ofertę kredytów hipotecznych
Icon
Icon
Icon

Kwota kredytu: Icon

480 000 zł

Jak zmieniał się WIBOR® 6M w ciągu ostatniego roku?

W ciągu ostatniego roku najważniejsza zmiana WIBOR 6M miała miejsce jesienią 2023 roku. To właśnie wtedy bowiem jego stawka obniżyła się o ponad 1 p.p. Było to spowodowane dwukrotną obniżką stóp procentowych NBP, jaka miała miejsce we wrześniu i w październiku 2023 r.

Ze względu na to, że rynek spodziewał się tych obniżek, WIBOR 6M zaczął stopniowo maleć tak naprawdę już od lipca, jednak swój najniższy poziom osiągnął w październiku, gdy jego średnia wartość miesięczna wyniosła 5,58 proc.

W kolejnych miesiącach wskaźnik nieznacznie odbił w górę, co część kredytobiorców odczuła w postaci zwiększenia rat kredytowych. Od początku 2024 roku do dzisiaj wskaźnik utrzymuje już jednak w miarę stabilny poziom około 5,85-5,86 proc. Przypomnijmy, że aktualny WIBOR 6M na dzień 27 czerwca 2024 r. wynosi 5,86 proc.

Poniżej zobaczysz, jak zmieniała się w ciągu ostatniego roku stawka WIBOR 6M. Wykres prezentuje te zmiany z uwzględnieniem średnich miesięcznych wartości wskaźnika.

WIBOR 6M

Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

WIBOR® 6M – prognozy długoterminowe i krótkoterminowe

Dla kredytobiorców aktualny WIBOR 6M wciąż jest na tyle wysoki, że większość z nich z niecierpliwością oczekuje obniżenia tego wskaźnika. Krótkoterminowa prognoza WIBOR 6M pod tym względem niestety nie napawa optymizmem.

Wysokość stawek WIBOR(R) jest bowiem uzależniona głównie od wysokości stóp procentowych NBP, a te w najbliższym czasie raczej nie zostaną obniżone. Powodem tego jest ponowny wzrost inflacji m.in. wskutek odmrożenia cen energii i wzrostu płac. Według analityków NBP inflacja w Polsce może wzrosnąć do końca roku nawet do ok. 5,2%, co wyklucza możliwość obniżenia stóp, a więc także i WIBOR 6M. Możliwość ta pojawi się dopiero przy trwałym spadku inflacji. Podkreślił to wyraźnie prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej 6 czerwca 2024 r.:

Optymalne jest utrzymanie stóp proc. na niezmienionym poziomie. Dążymy do tego, by inflacja utrwaliła się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym (czyli około 2,5 proc. - red.) w średnim okresie ok. dwóch lat.

Możliwość utrzymania się stóp procentowych (a tym samym i stawek WIBOR®) na tym samym poziomie nawet do końca 2026 roku przewidują m.in. analitycy banku Pekao. Można jednak znaleźć dla WIBOR prognozy długoterminowe nieco bardziej optymistyczne. Wielu ekspertów dostrzega bowiem szanse na obniżkę stóp już w 2025 roku. Wśród nich są m.in. analitycy banku ING Banku Śląskiego:

Spodziewamy się, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024 roku, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w 2025, kiedy stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75-100 punktów bazowych

Jak zmieni się rata kredytu WIBOR 6M, jeśli powyższy scenariusz się zrealizuje? Jak pokazuje historia WIBOR 6M zmienia się o bardzo zbliżoną wartość co stopy procentowe NBP. Jeśli zatem faktycznie stopy procentowe spadną o 100 p.b., to WIBOR 6M w 2025 r. może osiągnąć poziom około 4,86 proc. Zakładając taki scenariusz, rata kredytu hipotecznego na 300 000 zł z okresem spłaty 25 lat i marżą 2 proc. może zatem obniżyć się o około 194 zł (z 2 287,69 zł do 2 093,62 zł).

Likwidacja WIBOR® 6M

Dla kredytobiorców spłacających kredyt hipoteczny oparty na WIBOR 6M ulgą byłaby zapowiadana od kilku lat całkowita likwidacja stawki WIBOR(R). Przypomnijmy, że taki plan został ogłoszony w 2022 roku przez ówczesnego premiera rządu Mateusza Morawieckiego. Jego realizacją zajęła się Narodowa Grupa Robocza ds. Reformy Wskaźników Referencyjnych (w skrócie NGR), która dość szybko ogłosiła, że WIBOR(R) zastąpi wskaźnik WIRON.

Pierwotny scenariusz zakładał, że już od 2023 roku banki mogły wprowadzić do swojej oferty kredyty na WIRON, natomiast całkowita konwersja wskaźników (także w obecnych umowach kredytowych) nastąpi do końca 2025 roku.

Powyższe plany jednak uległy zmianie:

  • W październiku 2023 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. reformy wskaźników referencyjnych ogłosił, że ostateczna likwidacja WIBOR(R) zostanie przesunięta na rok 2027.
  • W kwietniu 2024 r. ministerstwo finansów skierowało natomiast do KS NGR prośbę o ponowne przeprowadzenie przeglądu i analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR-u, z uwzględnieniem zarówno WIRON, jak i innych możliwych wskaźników.
  • W czerwcu 2024 r. prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek poinformował, że decyzja w sprawie wyboru nowego wskaźnika referencyjnego powinna być ogłoszona w drugiej połowie lipca lub na początku sierpnia.

Warto podkreślić, że likwidacja WIBOR 6M w 2027 roku jest pewna, ponieważ Komitet Sterujący NGR nie zmienił daty ostatecznej konwersji wskaźników. Pod znakiem zapytania stoi jednak to, jaki wskaźnik zastąpi WIBOR(R).

WIBOR 6M czy 3M – który ma większe znaczenie przy kredycie?

Do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych i innych produktów kredytowych od lat stosowane są różne stawki WIBOR®. Większość banków wykorzystuje do tego WIBOR® 3M, przy którym oprocentowanie aktualizowane jest co 3 miesiące. Jak już jednak wspomnieliśmy, kilka banków proponuje kredyty hipoteczne oparte na WIBOR® 6M, czyli z aktualizowanym oprocentowaniem co 6 miesięcy. Przy wyborze oferty kredytowej może więc pojawić się pytanie, co jest lepsze WIBOR 6M czy 3M?

Tak naprawdę bardzo trudno odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ to, który wskaźnik okaże się korzystniejszy, zależy od wielu czynników. Na pewno jednak warto znać kluczowe różnice między WIBOR 6M a 3M:

Nie oznacza to jednak, że kredyt z WIBOR 6M musi być droższy. Owszem, przy tej samej marży dla kredytu z WIBOR 6M kalkulator odsetek wskaże wyższy koszt i wyższe raty niż dla kredytu z WIBOR 3M. Pamiętaj jednak, że banki stosują różne marże, a więc kredyt z WIBOR 6M z odpowiednio niższą marżą może okazać się tańszy.

  • WIBOR 6M jest mniej wrażliwy na wahania stóp procentowych niż WIBOR 3M

Wynika to z tego, że bank na podstawie WIBOR 6M rzadziej aktualizuje oprocentowanie i raty kredytu. Ma to dobre i złe strony, ponieważ:

  1. po obniżce stóp procentowych będziesz dłużej czekać na zmniejszenie rat kredytowych,
  2. po podwyżce stóp procentowych będziesz dłużej płacić niższe raty.
Pamiętaj!
Trudno jest przewidzieć, jak w okresie np. 25 czy 30 lat (a przez taki, a nawet dłuższy, okres może być spłacany kredyt hipoteczny) będą kształtowały się stopy procentowe. Dlatego nie ma właściwie złotego środka i wybór pomiędzy WIBOR® 3M a WIBOR® 6M nie jest oczywisty. Na pewno jednak warto dokładnie porównywać oferty kredytów hipotecznych, biorąc pod uwagę ich wszystkie parametry, a więc dotyczące nie tylko rodzaju stawki referencyjnej, ale też wysokości marży i innych kosztów kredytowych.

WIBOR(R) 6M a WIRON. Porównanie

Z końcem 2027 roku stawka WIBOR 6M ma być zastąpiona innym wskaźnikiem referencyjnym i wciąż istnieje możliwość, że będzie nim WIRON. Sprawdźmy zatem, czy kredyt z WIRON jest korzystniejszy niż z WIBOR 6M.

Według danych z 11 październik 2024 r. aktualna stawka WIBOR 6M wynosi 5,87 %, natomiast WIRON 6M 5,22 %. Nietrudno więc obliczyć, że kredyt z WIRON jest tańszy niż z WIBOR 6M. Dla przykładowego kredytu hipotecznego w kwocie 300 000 zł z okresem spłaty 25 lat i marżą 2% raty kredytowe wyniosłyby dzisiaj dla obu wskaźników odpowiednio:

  • przy WIBOR 6M - 2 287,69 zł
  • przy WIRON 6M - 2 129,92 zł

Powyższe obliczenia są szacunkowe, dlatego mogą się różnić od wyliczeń banków. Pozwalają się jednak zorientować, jaka jest różnica między kredytem hipotecznym z WIBOR 6M a kredytem z WIRON.

Warto jednak pamiętać, że na dzisiaj WIBOR 6M jest wyższy od WIRON, ale przy ostatecznej konwersji wskaźników w umowach kredytowych ta różnica może być częściowo zniwelowana poprzez zastosowanie tzw. spreadu korygującego.


Dodatkowe źródła: 

https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/stopy-procentowe-2024-i-2025-prognozy-st7908146

https://www.pap.pl/aktualnosci/pie-obnizka-stop-mozliwa-dopiero-pod-koniec-2024-r

Data opublikowania: 7/3/2024
    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    2.6
    Na podstawie 346 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert