Aktualny WIRON jest niższy od WIBOR®, jednak wciąż większość banków proponuje kredyty hipoteczne z WIBOR®. Który wskaźnik jest zatem korzystniejszy? Sprawdź, jak wygląda aktualne porównanie WIRON vs WIBOR® pod względem kosztów kredytu hipotecznego. Dowiedz się także, kiedy nastąpi zmiana WIBOR na WIRON i dlaczego może do niej w ogóle nie dojść.

W tym artykule poruszamy kwestie takie jak:
- WIRON to nowy wskaźnik referencyjny, który w przyszłości miał zastąpić WIBOR® przy wyliczaniu oprocentowania kredytów.
- Już teraz banki mogą oferować kredyty hipoteczne z WIRON, a dokładnie z WIRON 1M Stopa Składana.
- Podstawową różnicą między WIBOR i WIRON jest sposób wyliczania wskaźników. WIBOR opiera się bowiem na prognozowanych danych, natomiast WIRON na danych historycznych.
- Całkowita likwidacja WIBOR ma nastąpić w 2027 roku. Nie wiadomo jednak, czy zastąpi go WIRON, ponieważ w 2024 roku wznowiono konsultacje dotyczące wyboru nowego wskaźnika referencyjnego.
Ile wynosi WIRON dzisiaj?
Sprawdźmy wysokość wskaźnika WIRON. Notowania na dzień 19 kwiecień 2025 są następujące:
1M Stopa składana (stawka depozytów jednomiesięcznych) – 4,92 %
3M Stopa składana (stawka depozytów trzymiesięcznych) – 4,94 %
6M Stopa składana (stawka depozytów sześciomiesięcznych) – 5,04 %
Czym jest wskaźnik WIRON?
Wskaźnik WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) jest indeksem transakcyjnym, który wyznacza koszt pieniądza na podstawie oprocentowania krótkoterminowych (overnight) depozytów składanych w bankach przez:
- inne banki,
- instytucje finansowe,
- duże przedsiębiorstwa.
Wyznaczaniem WIRON zajmuje się GPW Benchmark, spółka wchodząca w skład Grupy Kapitałowej GPW, która wylicza wskaźnik na podstawie danych dostarczanych przez 9 banków.
WIRON to wskaźnik referencyjny, który może służyć do wyznaczania oprocentowania kredytów. W przypadku kredytów hipotecznych stosowany jest WIRON 1M Stopa Składana, który jest obliczany na podstawie notowanych codziennie stawek oprocentowania depozytów O/N z ostatniego miesiąca.
Prace nad wycofaniem wskaźników WIBOR® i zastąpienia ich WIRONEM trwają od 2022 r. Zajmuje się tym Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych.
Aktualna mapa drogowa WIRON wygląda następująco:
- 2022 r. - PRACE PRZYGOTOWAWCZE obejmujące m.in. spełnienie wymogów formalnych ze strony GPW Benchmark do stosowania indeksu WIRON na rynku finansowym;
- 2023 r. – FAZA WPROWADZANIA - banki mogą już oferować kredyty na WIRON, czyli zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem ustalanym na podstawie WIRON-u równolegle z kredytami, do których oprocentowania jest stosowany WIBOR®.
- 2024 -2027 r. - kolejna FAZA WPROWADZANIA – budowa przestrzeni do wycofywania produktów i instrumentów stosujących WIBOR® na rzecz produktów i instrumentów stosujących nowy wskaźnik referencyjny, aż do ich całkowitego wyparcia.
- Koniec 2027 r. - ZAKOŃCZENIE REFORMY, czyli finalna konwersja WIBOR® na nowy wskaźnik referencyjny.
Według pierwotnych planów z końcem 2027 roku już nie tylko nowe umowy kredytowe miały mieć oprocentowanie oparte na WIRON, ale także miała nastąpić zmiana WIBOR® na WIRON w dotychczas zawartych umowach. Na chwilę obecną pewne jest tylko to, że w tym terminie przestanie być notowany WIBOR, natomiast jeszcze nie wiadomo, jaki wskaźnik go zastąpi, co szerzej wyjaśnimy niżej.
Ile wynosi WIRON dzisiaj? Aktualna stawka WIRON
Notowania WIRON na swoich stronach internetowych na bieżąco udostępnia GPW Benchmark. Jak kształtowała się w ostatnim czasie wysokość indeksu WIRON? I ile wynosi wskaźnik WIRON obecnie?
Prezentujemy to na poniższym wykresie, który pokazuje, jak zmieniał się w ostatnim roku WIRON 1M Stopa składana, czyli wskaźnik wykorzystywany do wyznaczania oprocentowania kredytów hipotecznych.
Źródło: Na podstawie danych GPW Benchmark
Zauważ, że od momentu dwukrotnej obniżki stóp procentowych przez NBP we wrześniu i październiku 2023 r. WIRON systematycznie malał i najniższy poziom osiągnął w styczniu 2024 r.
Od tego czasu jednak systematycznie rośnie i w maju 2024 roku wynosi już około 5,2 proc.
Dla porównania, wskaźnik WIBOR 3M stosowany dzisiaj w wielu umowach o kredyt hipoteczny, od jesieni 2023 roku do dzisiaj utrzymuje się na niemal stałym poziomie około 5,85 proc. Różnica między WIRON a WIBOR® zatem znacznie zmalała. Pokazuje to doskonale kalkulator kredytów mieszkaniowych, według którego koszty i raty kredytów opartych na WIBOR® i WIRON są już bardzo zbliżone.
Jak ustalana jest wartość WIRON?
Indeks referencyjny WIRON jest kalkulowany na bazie danych transakcyjnych o terminie zapadalności O/N, czyli na podstawie oprocentowania depozytów overnight. Pod uwagę brane są stawki overnight z danego okresu, następnie obliczany jest procent składany z poszczególnych dni.
W skład rynku referencyjnego indeksu WIRON wchodzą transakcje 9 podmiotów przekazujących dane z:
- innych instytucji kredytowych,
- instytucji finansowych
- oraz pozostałych instytucji finansowych, które wspólnie określa się wspólnym mianem instytucji finansowych, oraz dużymi przedsiębiorstwami.
Indeks WIRON ustalany jest jako średnia stopa procentowa ważona wolumenem i obliczany na podstawie zbioru transakcji poddanego korekcie dwustronnej, polegającej na odrzucaniu wartości skrajnych (odrzucane jest po 25% z każdej ze stron rozkładu). Na podstawie zbioru transakcji, jaki pozostaje po korekcie, wyliczana jest średnia stopa procentowa ważona wolumenem.
Minimum wolumenowe jest określone na poziomie 1 mln zł. Maksimum wolumenowe jest corocznie aktualizowane w celu – jak jest napisane na stronie GPW Benchmark – utrzymania adekwatności w stosunku do tendencji rynkowych.
Indeks WIRON podlega kalkulacji codziennej o godzinie 12:15 na podstawie danych dotyczących transakcji z poprzedniego dnia roboczego. Indeks publikowany jest na stronie internetowej o godzinie 13:30.
WIRON zamiast WIBOR-u – reforma pod znakiem zapytania
Pomysł, aby wprowadzić WIRON zamiast WIBOR, pojawił się w 2022 roku. Ogłosił go ówczesny premier polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który zapowiedział także, że całkowita zamiana WIBOR na WIRON nastąpi do końca 2024 roku. Plany te jednak skorygowano jesienią 2023 r., przesuwając ostateczny termin zakończenia reformy na koniec 2027 r.
Obecnie coraz częściej jednak pada pytanie nie o to, kiedy WIRON zastąpi WIRON, ale czy w ogóle do tego dojdzie.
W kwietniu 2024 r. Ministerstwo Finansów zwróciło się bowiem do Komitetu Sterującego (który koordynuje działania Narodowej Grupy Roboczej), z prośbą o ponowne przeprowadzenie analizy wskaźników alternatywnych dla WIBOR-u, biorąc pod uwagę zarówno WIRON, jak i inne możliwe wskaźniki. Oznacza to, że WIBOR może zostać zastąpiony zupełnie innym wskaźnikiem.
Do tej pory dość znamienne było niskie zainteresowanie banków wprowadzeniem kredytów hipotecznych z WIRON. Choć jeszcze w 2023 roku wprowadzenie takich kredytów zapowiadało kilka instytucji, zrobił to do tej pory wyłącznie ING Bank Śląski. Jego oferta pojawiła się w czerwcu 2023 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na niskie oprocentowanie. Jest ono oparte na WIRON 1 Stopa Składana oraz marży.
Dlaczego banki nie wprowadzają WIRON? Przyczyn jest kilka:
- niska wartość wskaźnika WIRON – bankom bardziej opłaca się stosować wyższy WIBOR,
- wyższe ryzyko – do tej pory Skarb Państwa nie wyemitował obligacji skarbowych opartych na WIRON, a więc banki nie mogą także zawierać kontraktów terminowych zabezpieczających je przed spadkiem wskaźnika,
- problemy z wyznaczaniem WIRON – w styczniu 2024 r. okazało się, że część banków przesyłało błędne dane do administratora w celu ustalania poziomu wskaźnika, czego skutkiem było wycofanie z notowań WIRON-u jednoskładowego.
- niepewność co do przyszłości WIRON.
Konsultacje na temat nowego wskaźnika mają potrwać do czerwca 2024 r. W II półroczu natomiast dowiemy się, czy z końcem 2027 roku WIBOR zostanie zastąpiony WIRON, czy innym wskaźnikiem. Jako alternatywy brane są pod uwagę wskaźniki WIRF i WRR.
Czym wskaźnik WIRON różni się od WIBOR-u?
WIBOR i WIRON łączy kilka cech wspólnych, ponieważ oba wskaźniki:
- odzwierciedlają koszt pieniądza na rynku międzybankowym,
- są notowane na bieżąco,
- ich wysokość w dużej mierze zależy od wysokości stóp procentowych NBP.
Oba wskaźniki różnią się natomiast konstrukcją i sposobem obliczania, a przez to także ryzykiem. Czym dokładnie różnią się WIRON i WIBOR, wyjaśniamy niżej.
WIRON a WIBOR różnice:
- WIRON to wskaźnik transakcyjny (typu RFR) – jest on obliczany na podstawie rzeczywistych i jednodniowych transakcji dokonywanych na rynku międzybankowym i jest publikowany po okresie, jakiego dotyczy;
- WIBOR to wskaźnik typu forward-looking – jest on obliczany na podstawie depozytów terminowych i tzw. kaskady danych, w których obowiązują kolejne poziomy danych wejściowych: najpierw bierze się pod uwagę rzeczywiste transakcje między bankami, potem transakcje z innymi podmiotami finansowymi, a jeśli nie ma ani jednych ani drugich, uwzględnia się szacunki eksperckie.
Innymi słowy, WIBOR w dużej mierze odzwierciedla oczekiwania banków co do przyszłego kosztu pieniądza, natomiast WIRON pokazuje jego faktyczny koszt w minionym już okresie. Co ważne, na poziom obu wskaźników wpływa wysokość stóp procentowych, jednak w nieco inny sposób.
Różnice między WIRON a WIBOR najlepiej wyjaśnić na konkretnym przykładzie:
- WIRON 1M Stopa składana – wskaźnik ten pokazuje, jaki był średni koszt pieniądza w ostatnim miesiącu, a więc i także to, jak na ten koszt wpływały aktualne stopy procentowe.
- WIBOR 3M – wskaźnik ten przewiduje, jaki będzie koszt tego pieniądza w kolejnych 3 miesiącach, a więc uwzględnia także prognozy, jaki wpływ na niego będzie miała np. podwyżka lub obniżka stóp procentowych.
Powyższe różnice tłumaczą, dlaczego w okresie rosnącej inflacji WIBOR rósł szybciej niż WIRON – przy jego ustalaniu brane były pod uwagę prognozowane przez rynek podwyżki stóp procentowych.
WIRON a kredyt hipoteczny. Obliczenia
Jak już wspomnieliśmy, obecnie tylko jeden bank oferuje kredyt hipoteczny z WIRON i jest to ING Bank Śląski. W pozostałych bankach kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem oparte są na WIBOR 3M lub 6M. Czy kredyt z WIRON jest tańszy? Symulacja kredytu pozwoli na udzielenie odpowiedzi na to pytanie.
Zobacz, jak kształtują się raty w przypadku wskaźnika WIBOR® 3M lub 6M oraz wskaźnika WIRON 1M Stopa składana. W tabeli porównaliśmy wysokość miesięcznej raty i całkowitego kosztu kredytu dla zobowiązania w kwocie 300 tys. zł spłacanego przez 25 lat.
Założyliśmy, że marża banku w każdym przypadku wynosi 3,15%. Właśnie taką marżę proponuje bowiem ING Bank Śląski w jednej ze swoich ofert kredytu z WIRON i bez prowizji „Lekka rata”.
Kredyt hipoteczny z WIBOR® 3M |
Kredyt hipoteczny z WIBOR® 6M |
Kredyt hipoteczny z WIRON 1M Stopa składana |
|
Wysokość wskaźnika* |
5,85% |
5,86% |
5,2404% |
Oprocentowanie kredytu
(marża 3,15% + wskaźnik) |
9,00% |
9,01% |
8,39% (w zaokrągleniu) |
Wysokość miesięcznej raty |
2 517,59 zł |
2 519,64 zł |
2 393,48 zł |
* Według danych z 27.05.2024 r. Obliczenia zawarte w tabelce są szacunkowe i mogą się różnić przy wnioskowaniu o kredyt.
Jak wynika z naszych obliczeń, skorzystanie z kredytu hipotecznego z WIRON zapewnia oszczędności na miesięcznej racie około 125 zł.
WIRON vs WIBOR co jest korzystniejsze dla kredytobiorców?
WIBOR i WIRON różnią się pod wieloma względami, jednak z punktu widzenia kredytobiorców najważniejszą różnicą między nimi jest ich wysokość, przekładająca się na koszt kredytów. Co pod tym względem jest korzystniejsze – WIBOR czy WIRON?
Niemal od początku notowań WIRON jest niższy od WIBOR, dlatego oprocentowanie kredytów z WIRON jest niższe, ale przy założeniu tej samej marży banku. Możesz jednak dzisiaj znaleźć na rynku kredyty hipoteczne oparte na WIBOR, które mają tę marżę często znacznie niższą. Jeśli więc dojdzie do sytuacji, że WIRON będzie taki sam jak WIBOR lub go wręcz przewyższy, kredyty z WIRON mogą okazać się droższe.
Takie wyrównanie poziomu obu wskaźników na pewno nastąpi, jeśli dojdzie do skutku ostateczna zmiana WIBORu na WIRON. Wynika to z europejskich przepisów, zgodnie z którymi do nowej stawki referencyjnej będzie musiał być doliczony spread korygujący, który wyrówna różnice między wskaźnikami.
Rozważając kwestię WIRON vs WIBOR z punktu widzenia kredytobiorcy, warto zwrócić też uwagę na zmienność oprocentowania wyliczanego na ich podstawie.
W kredytach hipotecznych opartych na WIRON 1M Stopa składana oprocentowanie zmienia się co miesiąc. To oznacza, że co miesiąc aktualizowany jest harmonogram spłat kredytu oraz wysokość kolejnych rat. W przypadku WIBOR 3M lub 6M takie aktualizacje następują odpowiednio co 3 lub 6 miesięcy. W okresie podwyżek stóp procentowych WIRON jest korzystniejszy, bo comiesięczna zmiana rat nie jest aż tak dotkliwa dla kredytobiorcy, jak ich skumulowana zmiana przy WIBORze.
Dodatkowe źródła:
Prace nad reformą wskaźników referencyjnych, https://www.gov.pl/web/finanse/prace-nad-reforma-wskaznikow-referencyjnych
Mapa drogowa procesu zastapienia wskaznikow referencyjnych, https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/mapa_drogowa_procesu_zastapienia_wskaznikow_referencyjnych_79725.pdf