Icon
Ulga podatkowa – co można odliczyć od podatku?

Ulga podatkowa – co można odliczyć od podatku?


Icon 2/15/2021 | 12:00 AM
Icon 11 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Ulga podatkowa pozwala na odliczenie od podatku pewnej kwoty, a co za tym idzie – obniżenie podstawy opodatkowania. Z uwagi na to, że każda ulga podatkowa niesie za sobą oszczędność, warto wiedzieć, co, kiedy i w jakiej kwocie można odliczyć. Czasu na złożenie deklaracji PIT nie jest dużo, dlatego zajmij się tym już dziś. Sprawdź, jakie odliczenia od podatku możesz uwzględnić, przygotowując rozliczenie PIT 2020/2021.

Ulga podatkowa – co można odliczyć od podatku?

Każdy, kto w roku podatkowym osiągnął przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zobowiązany jest do złożenia zeznania rocznego z tytułu podatku dochodowego. PIT w 2021 roku można rozliczyć od 15 lutego do 30 kwietnia.

Ulga podatkowa 2021 – co warto wiedzieć?

Na początku powiedzmy sobie, co to jest ulga podatkowa. Mianem ulgi podatkowej określa się przewidziane przepisami prawa podatkowego zwolnienia, odliczenia, obniżki albo zmniejszenia, których zastosowanie obniża podstawę opodatkowania lub wysokość podatku. Zwolnienie z całości lub części danego rodzaju podatku możliwe jest wyłącznie w ściśle odkreślonych ustawowo sytuacjach.

Dnia 1 stycznia 2021 roku w życie weszły liczne zmiany w prawie podatkowym. Niektóre odnoszą się do sposobu rozliczania podatku z Urzędem Skarbowym, z kolei inne dotyczą samych ulg podatkowych.

Pojawiła się m.in. możliwość odliczenia od podatku darowizny na cele walki z pandemią COVID-19. Obniżyć wysokość zobowiązania wobec fiskusa mogą także ozdrowieńcy COVID-19, którzy przekazali swoją krew i osocze.

Każda ulga podatkowa przysługuje podatnikowi dopiero po spełnieniu ściśle określonych kryteriów. Warto mieć zatem świadomość, jakie warunki obowiązują przy konkretnych ulgach, aby wiedzieć, z której z nich można skorzystać, przygotowując deklarację PIT.

Sprawdź: Kwota wolna od podatku 2020/2021 - ile wynosi i jak ją obliczyć?

Ulga podatkowa – jakie są rodzaje?

Zasadniczo ulgi podatkowe dzielą się na:

  • ulgi podatkowe o charakterze rodzinnym – np. związane z wychowaniem dzieci,
  • ulgi podatkowe o charakterze stymulacyjnym – np. darowizny na cele społecznie użyteczne,
  • ulgi podatkowe o charakterze zabiegu technicznego – np. zwrot nienależnie pobranych świadczeń (ma to na celu zapobiec opodatkowaniu nieistniejącego dochodu),
  • ulgi stanowiące koszty poniesione z tytułu egzystencji podatnika – np. związane z zaspokajaniem potrzeb mieszkaniowych,
  • ulgi uwzględniające poniesione koszty związane z uzyskaniem przychodu – np. ulgi z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne.

Przeczytaj także: Ulga mieszkaniowa - czym jest i kto może skorzystać z ulgi na mieszkanie?

Ile wynosi ulga podatkowa?

Z pewnością interesuje Cię, ile wynosi kwota odliczenia od podatku. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana, niż Ci się wydaje. Kwota do odliczenia od podatku w zależności od rodzaju ulgi może zależeć od wielu różnych czynników.

Tak czy inaczej, znaczna część odliczeń ograniczona jest limitem kwotowym lub procentowym. Ponadto niektóre ulgi odlicza się od podatku, a inne od przychodu/dochodu.

Przeczytaj nasz artykuł do końca, a dowiesz się, jaka kwota odliczenia od podatku obowiązuje w przypadku konkretnej ulgi, która Cię interesuje.

Odliczenia od podatku – co można odliczyć?

Każda osoba rozliczająca się z fiskusem ma prawo do odliczenia od podatku określonej kwoty, jeśli tylko spełnia warunki uprawniające do skorzystania z danej ulgi. Umieszczenie konkretnej ulgi podatkowej w deklaracji rocznej jest zadaniem samego podatnika. Jeśli przysługujące mu odliczenia od podatku dochodowego nie znajdą się w deklaracji rocznej, to podstawa opodatkowania nie zostanie obniżona.

Organ podatkowy w procesie kontroli nie ma bowiem obowiązku informować podatników, jakie odliczenia od podatku PIT im się należą, ani weryfikować, czy je uwzględnili, jeśli jakieś rzeczywiście im przysługują. Wszystkie najpopularniejsze odliczenia od podatku 2020 znajdziesz poniżej.

Ulga podatkowa na dziecko

Ulga prorodzinna, znana również pod nazwą ulga podatkowa na dzieci, przysługuje rodzicom posiadającym władzę rodzicielską, prawnym opiekunom mieszkającym z dzieckiem/dziećmi oraz osobom sprawującym opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej.

Z odliczenia od podatku na dzieci może skorzystać podatnik, który sprawuje opiekę nad dzieckiem:

  • małoletnim,
  • otrzymującym zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną (bez względu na wiek),
  • do ukończenia 25. roku życia w przypadku pobierania nauki (dochód dziecka nie może przekraczać 3089 zł).

Uwaga!

Ulga podatkowa na dziecko w 2021 roku przysługuje na każde dziecko, jeśli spełnione są powyższe warunki.

Aby móc skorzystać z odliczenia, należy przedstawić akt urodzenia lub dokument potwierdzając prawo do opieki nad dzieckiem. Ulga podatkowa na dziecko przysługuje podatnikom składającym deklarację PIT-36 i PIT-37. Wysokość obniżki zależy od liczby dzieci:

  • pierwsze dziecko – 92,67 zł (z limitem dochodów),
  • drugie dziecko – 92,67 zł,
  • trzecie dziecko – 166,67 zł,
  • czwarte i kolejne dziecko – 225 zł.

Korzystając z ulgi na jedno dziecko, trzeba pamiętać o limicie dochodu, który wynosi 112 000 zł. W przypadku podatników niepozostających w związku małżeńskim dochód nie może przekroczyć 56 000 zł.

Ulga podatkowa do 26 roku życia

Zerowy PIT, czyli ulga podatkowa dla młodych, została wprowadzona w sierpniu 2019 roku. Z odliczenia może skorzystać każdy podatnik, który nie ukończył 26 roku życia. Regulacje podatkowe obejmują wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie.

W praktyce znaczy to tyle, że ulga podatkowa do 26 lat nie przysługuje młodym, którzy uzyskują dochód np. z umowy o dzieło czy własnej działalności gospodarczej.

Kwota wolna od podatku zależy od wynagrodzenia brutto. Ulga podatkowa do 26 roku życia obowiązuje do kwoty 85 528 zł. Zatem po przekroczeniu tej kwoty, każda złotówka podlega opodatkowaniu. 

Ulga podatkowa na fotowoltaikę

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku umożliwia tzw. ulga podatkowa na termomodernizację. Zwolnienie przysługuje właścicielom lub współwłaścicielom  jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Skorzystać z niego można rozliczając najbliższy podatek PIT za rok, w którym zrealizowana została inwestycja w fotowoltaikę.

Dla kogo jest ulga podatkowa na fotowoltaikę? Okazuje się, że chcąc z niej skorzystać, oprócz realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego trzeba spełnić dodatkowy warunek. Prace nad instalacją fotowoltaiczną muszą zakończyć się w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiony został pierwszy wydatek.

Maksymalna kwota termomodernizacyjnej ulgi podatkowej wynosi 53 000 zł. Wszystkie wydatki muszą mieć potwierdzenie w postaci faktur VAT. Można je odliczać maksymalnie przez 6 kolejnych lat.

Polecamy: Kredyt na fotowoltaikę - gdzie dostać kredyt na panele słoneczne?

Odliczenia od podatku darowizny

Od dochodu odliczyć można kwotę darowizn dokonanych na rzecz organizacji zajmujących się działalnością pożytku publicznego. W ramach ulgi podatnik ma prawi różnicować cele dokonywanych darowizn. Odliczeniu podlegają kwoty przekazane na:

  • cele pożytku publicznego,
  • cele kultu religijnego,
  • cele krwiodawstwa,
  • cele charytatywno-opiekuńcze kościoła lub kościelnych osób prawnych,
  • szkoły i edukację zawodową,
  • rzecz organów prowadzących placówki oświatowe (w postaci laptopów lub tabletów),
  • na walkę z pandemią COVID-19.

Co istotne, odliczenia darowizny od podatku można dokonać w wysokości dokonanej darowizny pod warunkiem, że wynosi ona nie więcej niż 6% dochodu.

Odliczenie składek ZUS

W rozliczeniu PIT można odliczyć od dochodu składki ZUS. Jedynym ograniczeniem, jakie trzeba wziąć pod uwagę, jest wysokość zapłaconych lub pobranych składek w danym roku podatkowym. Odliczenie nie może być wyższe niż wskazana kwota. Ulgę można uwzględnić w deklaracjach takich jak  PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-28.

Każdy podatnik może także skorzystać z ulgi na składki zdrowotne. Odliczeniu podlegają składki faktycznie zapłacone w danym roku podatkowym w kwocie nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru składki zdrowotnej za okres, w którym zostały naliczone.

Co za tym idzie, tak samo, jak w przypadku składek ZUS, maksymalna kwota zwolnienia nie może przekraczać wysokości zapłaconych składek w danym roku podatkowym.

Ulga abolicyjna

Uzyskujesz dochód z tytułu pracy za granicą? Przysługuje Ci ulga abolicyjna, czyli tzw. ulga na powrót. Jest tylko jeden warunek – kraj, w którym pracujesz, musi być objęty niekorzystną umową o unikaniu podwójnego opodatkowania. Chodzi tutaj o metodę proporcjonalnego odliczenia.

Dzięki uldze abolicyjnej podatnik może uniknąć dodatkowego obowiązku podatkowego w Polsce. W PIT/O mogą ją zastosować osoby rozliczające się z Urzędem Skarbowym według podatku liniowego, ryczałtowego od przychodów ewidencjonowanych, jak również ogólnych zasad podatkowych.

W niektórych przypadkach ulga abolicyjna może nawet wyzerować podatek do zapłaty. Ulga abolicyjna jednak nie może być wyższa niż podatek płacony za granicą. W praktyce kwota obniżki będzie równa kwocie zaoszczędzonej w sytuacji, gdyby zamiast opodatkowania dochodów zagranicznych w Polsce, zastosować metodę wyłączenia z progresją.

Ulga na Internet

Każdy podatnik ponoszący wydatki z tytułu użytkowania sieci Internet może skorzystać z ulgi na internet. Fakt ponoszenia wydatków trzeba udokumentować stosownymi dokumentami. Odliczenia można dokonać dwukrotnie, w dwóch następujących po sobie latach podatkowych, jeżeli w okresie poprzedzającym te lata ulga nie została wykorzystana.

Zatem w 2021 roku z ulgi na internet może skorzystać osoba rozliczająca się z fiskusem, która nie uwzględniła jej w poprzednich rozliczeniach lub uwzględniła, ale tylko raz – za rok poprzedni. Przysługuje podatnikom rozliczającym się deklaracją PIT-36, PIT-37 oraz PIT-28.

Kwota ulgi na internet jest ograniczona. Maksymalna kwota, jaką można zaoszczędzić, wynosi 760 zł. Ponadto odliczenie nie może przekraczać realnie poniesionych kosztów.

Ulga na leki

Nie każdy ma świadomość tego, że można dokonać także odliczenia od podatku kosztów poniesionych na zakup lekarstw.

Ulga na leki dotyczy wydatków poniesionych w związku z zaleceniami lekarza specjalisty, które obejmują stosowanie określonych leków. Podstawą odliczenia jest zatem pisemne zalecenie lekarza takie jak recepta czy karta pacjenta albo faktura lub inny dowód będący potwierdzeniem poniesienia wydatku.

Nie ma znaczenia okres stosowania leków. Odliczenia od podatku, jeśli chodzi o leki, dokonuje się poprzez odjęcie od podatku różnicy między faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł. Mogą go dokonać osoby składające PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Ulga rehabilitacyjna

Zastanawiasz się, co jeszcze można odliczyć od podatku? Okazuje się, że zwolnieniu podlegają wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Z odliczenia od podatku dla osób niepełnosprawnych może skorzystać zarówno osoba niepełnosprawna, jak i osoba, która utrzymywała ją w danym roku podatkowym.

Ulga podatkowa dla niepełnosprawnych obejmuje wydatki limitowane i nielimitowane, dlatego przed skorzystaniem z niej warto się jeszcze upewnić, do której z grup zaliczyć można dany koszt. Podatnik, który skorzystał z odliczenia, powinien na wypadek ewentualnej kontroli podatkowej móc okazać się orzeczeniem o niepełnosprawności i potrafić udokumentować poniesione wydatki.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć można wydatki na sprzęt rehabilitacyjny. Ulga na sprzęt rehabilitacyjny nie jest limitowana. Skorzystać z niej mogą podatnicy rozliczający się deklaracją PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Odliczenia z tytułu IKZE

Ulga podatkowa IKZE powstała z myślą o osobach, które wpłacały w danym roku podatkowym składki na konto emerytalne IKZE. Przysługuje podatnikom rozliczającym się na zasadach ogólnych, w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub według podatku liniowego.

Obowiązuje maksymalny limit odliczenia – ulga podatkowa z tytułu IKZE nie może być wyższa niż górna granica kwoty składek na IKZE. Dla rozliczenia za 2020 rok wynosi on 6 272,40 zł. Podatnik musi przedstawić potwierdzenie wartości wpłaconych składek.

IKZE ulga podatkowa nie obejmuje wpłat:

  • zwróconych podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
  • odliczonych od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Odliczenia z tytułu IKZE można dokonać w zeznaniu rocznym PIT-37, PIT-36 oraz PIT-36L.

Ulgi związane z pandemią COVID-19

Każdy podatnik, który w zeszłym roku dokonał darowizny na cele związane z walką z koronawirusem, ma prawo dokonać odliczenia tej darowizny od podatku w rozliczeniu PIT za rok 2020. W związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wyróżniamy:

  • darowizny przekazywane na walkę z przeciwdziałaniem COVID-19,
  • darowizny sprzętu komputerowego,
  • darowizny związane z oddaniem osocza.

Zatem ulga obejmuje darowizny dokonane na rzecz m.in. podmiotów wykonujących działalność leczniczą, Agencji Rezerw Materiałowych z przeznaczeniem na cele wykonywania zadań ustawowych, Centralnej Bazy Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych z przeznaczeniem na cele wykonywania działalności statutowej, jak również darowizny przekazane Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19.

Podatnik korzystający z odliczenia darowizny musi posiadać dowód wpłaty na rachunek obdarowanego, dowód zawierający dane identyfikujące go jako darczyńcę oraz wartość przekazanej darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Przeczytaj: Kredyt podatkowy dla firm - co to jest i jak działa?

Ulga dla krwiodawców

Krwiodawcy mają możliwość odliczenia podatku z tytułu oddawana krwi bez wynagrodzenia w specjalnie przeznaczonej do tego placówce. Za 1 litr krwi można dokonać odliczenia w kwocie 130 zł.

Wartym podkreślenia jest fakt, że ulga dla krwiodawców w świetle prawa jest traktowana tak samo, jak darowizna. Podlega więc takim samym ograniczeniom jak pozostałe darowizny, których suma nie może przekraczać 6% dochodu podatnika.

Na wypadek ewentualnej kontroli podatek musi mieć potwierdzenia oddania określonej ilości krwi ze stacji krwiodawstwa. Z ulgi dla krwiodawców mogą skorzystać osoby składające w Urzędzie Skarbowym PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.

Ulga za dojazd do pracy

Podatnik pracujący poza miastem zamieszkania ma możliwość otrzymania zwrotu podatku z tytułu kosztów poniesionych na dojazd, poprzez skorzystanie z tzw. ulgi za dojazd do pracy.

Wydatków na dojazd do pracy nie odlicza się od dochodu ani od podatku, lecz o wydatki na dojazd do pracy powiększa się koszty uzyskania przychodu, co w efekcie zmniejsza przychód.

Z ulgi na dojazd do pracy mogą skorzystać osoby pracujące na umowę o pracę (PIT-37) oraz pracujące za granicą (PIT-36). Ulga przysługuje wyłącznie tym osobom, których wydatki na dojazd do pracy były wyższe niż zryczałtowane koszty z tego tytułu, uwzględnione w ustawie o podatku dochodowym.

Za dojazd do pracy można odliczyć różnicę między kosztem rzeczywiście poniesionym a zryczałtowanym kosztem dojazdu do pracy.

Data opublikowania: 2/15/2021

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.7
    Na podstawie 40 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert