Leasing
Sprawdź oferty firm leasingowych! Porównaj oferty i wybierz najtańszy leasing przez internet.
Leasing to forma finansowania, która pozwala na użytkowanie pojazdu, sprzętu lub innych środków trwałych bez konieczności ich natychmiastowego zakupu.
Warto porównywać oferty firm leasingowych, ponieważ różnią się one kosztami, warunkami umowy oraz dodatkowymi usługami, które mogą wpłynąć na całkowitą wartość leasingu i jego opłacalność.
Symulacja oferty - październik 2024
Ranking leasingu samochodów osobowych przedstawia szacunkową wysokość raty dla kwoty całościowej 100 000 zł na okres 48 miesięcy.
Trzy kroki do Twojego leasingu
Totalmoney.pl – pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe
Leasing to forma finansowania zakupu pojazdów dedykowana podmiotom gospodarczym. Przedsiębiorcy mogą wybierać między leasingiem operacyjnym, który działa na zasadach podobnych do dzierżawy lub najmu, a leasingiem finansowym, który to nieco bardziej przypomina sprzedaż ratalną.
Leasing operacyjny - leasingobiorca ma opcję wykupu przedmiotu leasingu po upływie okresu umowy za określoną kwotę i może, ale wcale nie musi z tej opcji skorzystać.
Leasing zwrotny - leasingobiorca kupuje na raty przedmiot leasingu od leasingodawcy, a następnie użytkuje go na zasadach umowy leasingowej.
Warto przypomnieć, że z leasingu mogą skorzystać nie tylko firmy, ale również osoby prywatne – mowa wtedy o leasingu konsumenckim.
Podpisując umowę leasingu leasingodawca kupuje samochód użycza go leasingobiorcy, w zamian za ustaloną ratę leasingową.
Rata leasingowa
Na ratę leasingową składają się: raty kapitałowe (spłata wartości początkowej samochodu) i raty odsetkowe (czyli odsetki ustalone przez leasingodawcę).Do kosztów należy doliczyć opłatą wstępną oraz ewentualny wykup - opłatą końcową. Wykup zazwyczaj ustalany jest symbolicznie – czasami jest to 1% wartości samochodu, a czasem 1 zł. Po upływie okresu leasingu możesz skorzystać z dwóch opcji wykupu przedmiotu leasingu – leasingu z niskim lub wysokim wykupem.
- Leasing z niskim wykupem oznacza, że raty leasingowe wyliczone zostały tak, by spłacić samochód jeszcze w czasie trwania leasingu. Dlatego po zakończeniu umowy leasingowej możesz wykupić pojazd równowartością 1% wartości samochodu.
- Leasing z wysokim wykupem zakłada niską miesięczną ratę (odpowiadającą jedynie utracie wartości samochodu podczas trwania umowy leasingowej), co oznacza, że kwota wykupu będzie dużo wyższa. Zwykle jest ona odzwierciedleniem wartości pojazdu po kilku latach użytkowania i wynosi 25%-60% ceny samochodu.
Lasing – wymagane dokumenty
Zasady oceniania zdolności leasingowej dla osób fizycznych są nieco mniej restrykcyjne, niż w przypadku leasingu dla firm. Zdarza się, że od osoby prywatnej firma leasingowa oczekuje jedynie:
- dokumentów potwierdzających tożsamość,
- zaświadczenia o dochodach,
- wpłaty czynszu inicjalnego, stanowiącego procent wartości samochodu.
W przypadku leasingu samochodowego dla firm leasingodawcę interesują:
- obroty lub zyski firmy z minionego roku,
- inwestycje,
- zadłużenie firmy,
- majątek firmy,
- wiarygodność firmy (w tym jej historia kredytowa)
Pamiętaj, że zawsze masz możliwość negocjacji warunków leasingu i z tej opcji warto skorzystać.