Icon
Leasing – czym jest i jak działa leasing samochodowy?

Leasing – czym jest i jak działa leasing samochodowy?


Icon 6/13/2024
Icon 23 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Na czym polega leasing, ile kosztuje, co oprócz auta można wziąć w leasing i jakie są w ogóle jego rodzaje? Czy leasing wpływa na zdolność kredytową i czy z takiej oferty może skorzystać jedynie przedsiębiorca? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące tego produktu.

Leasing - jak to działa?

Zakup samochodu to najczęściej spory wydatek. Im pojazd jest młodszy, im mniejszy ma przebieg oraz im lepszy jest jego silnik, tym więcej trzeba za takie auto zapłacić. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na pokrycie kosztów z oszczędności, to skorzystaj z zewnętrznej formy finansowania zakupu pojazdu. Kredyt gotówkowy lub samochodowy z banku to niejedyne możliwości. Jest jeszcze leasing pojazdów, nad którym właśnie dziś się pochylimy. Na czym on właściwie polega, jak działa i dla kogo jest przeznaczony? Czy warto skorzystać z leasingu samochodowego?

Co to jest leasing?

Leasing w Polsce zaczął zyskiwać na popularności stosunkowo niedawno, bo dopiero na początku lat 90. XX wieku, chociaż w tamtym okresie umowy leasingowe zdecydowanie bardziej przypominały umowę dzierżawy czy nawet sprzedaży na raty.

Po transformacji ustrojowej Polacy coraz chętniej zakładali swoje firmy lub zaciągali kredyty hipoteczne na mieszkania. Leasingiem zaczęły interesować się zarówno banki, jak i prywatne grupy kapitałowe, a małe firmy mogły dzięki nim szybko rozwinąć swoje biznesy. Czym jest leasing aktualnie i kto może z niego skorzystać? Sprawdźmy.

Leasing to rodzaj stosunków cywilnoprawnych, które zachodzą pomiędzy finansującym (leasingodawcą) a korzystającym (leasingobiorcą). Na czym polega leasing? Leasingobiorca na podstawie umowy może korzystać z przedmiotu, który podlega dzierżawie przez określony czas, w zamian za regularne spłacanie rat.

Zgodnie z prawem wśród takich przedmiotów mogą się znaleźć: obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne oraz nieruchomości. Jak działa leasing? Bardzo często korzystają z niego przedsiębiorcy, którzy chcą zoptymalizować obciążenia podatkowe lub też użytkować dany przedmiot (np. samochód czy sprzęt komputerowy) bez konieczności sięgania po środki własne lub kredyt z banku.

Warto dodać, że aktualnie na popularności zyskuje również leasing konsumencki, który działa na podobnych zasadach, a skorzystać mogą z niego prywatni konsumenci.

Z dniem 1 stycznia 2021 weszła w życie zmiana dotycząca okresu amortyzacji środka trwałego. Od tego roku został wydłużony minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu.

Jak działa leasing samochodu i na czym polega?

Zastanawiasz się nad istotą leasingu samochodu? Na czym polega taki sposób finansowania pojazdów mechanicznych? To metoda pozyskania auta bez angażowania w całą transakcję zbyt wysokich środków własnych. Zasady leasingu i zalety wynikające z tego sposobu finansowania nabycia samochodu powodują, że interesuje się nim coraz więcej potencjalnych leasingobiorców.

Leasing auta powoli staje się jednym z popularniejszych sposobów na pozyskanie samochodu. Od 2010 do 2018 roku firmy leasingowe odnotowywały znaczne wzrosty, jeśli chodzi o wartość środków oddanych w leasing, jednak Związek Polskiego Leasingu w swoich statystykach pokazał, że rok 2019 był pierwszym od 10 lat rokiem na minusie.

W 2020 roku zgodnie z danymi Związku Polskiego Leasingu wyleasingowano 139 791 samochodów osobowych i 46 569 samochodów ciężarowych. Dodatkowo klienci wzięli 39 302 aut o masie do 3,5 tony. Wartość samochodów osobowych w leasingu w 2020 roku wyniosła 14,7 mld zł, pojazdów ciężarowych – 5,47 mld zł, a aut o masie do 3,5 tony – 3,46 mld zł. Łącznie środki transportu drogowego leasingowane w 2020 roku szacowane były na 27,28 mld zł.

Dla porównania można powiedzieć, że pojazdy osobowe, dostawcze i ciężarowe do 3,5 tony w strukturze finansowania leasingowego w 2019 roku łącznie szacowane były na 35,3 mld zł. Oznacza to spadek wartości polskiego leasingu w 2020 roku w odniesieniu do 2019 roku. Nie wszystkiemu winne są pandemia COVID-19 oraz związane z nią obostrzenia gospodarcze.

Jednym z ważniejszych powodów, dla których wzięcie samochodu w leasing nie było już tak opłacalne, była zmiana przepisów w podatku dochodowym dotycząca samochodów osobowych. Kolejny rok – 2020 – również odcisnął duże piętno na rynku leasingowym.

W szczytowym momencie pandemii koronawirusa z leasingu samochodu chciało skorzystać o 50 proc. mniej osób niż w latach poprzednich. Leasing auta jest jednak bardzo opłacalną formą finansowania, dlatego już w trzecim kwartale 2020 roku firmy sfinansowały o 4 proc. więcej aktywów niż w tym samym okresie roku poprzedniego.

W 2021 roku w okresie od stycznia do września wyleasingowano pojazdy osobowe, ciężarowe i inne o łącznej wartości 44,3 mld zł. Podczas gdy w tym samym okresie 2020 roku była to wartość 29,4 mld zł. Natomiast w okresie od stycznia do października 2021 roku wartość wyleasingowanych pojazdów wzrosła do 49,1 mld zł, a w analogicznym okresie 2020 roku było to zaledwie 33,9 mld zł.

Skoro ta forma finansowania jest tak popularna, to na czym polega leasing samochodu? Leasing samochodowy łączy w sobie elementy kredytu i dzierżawy. Leasingobiorca korzysta z samochodu na warunkach ściśle określonych w umowie.

Przedmiot leasingu (w tym wypadku samochód) w czasie trwania umowy nie staje się jednak własnością osoby, która z niego korzysta – jest jedynie udostępniony na określony czas, w którym leasingobiorca może z niego swobodnie korzystać. Auto na leasing, ponieważ nie należy do osoby użytkującej, nie ma wpływu na wzrost lub spadek zniżek w ubezpieczeniu.

Zasady leasingu są takie, że po zakończeniu umowy leasingu można oczywiście zdecydować się na kupno samochodu dotychczas użytkowanego. Kwota wykupu będzie dużo niższa niż jego wartość rynkowa, a jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie umowy jeszcze przed jej podpisaniem, będziemy mogli liczyć na lepsze warunki finansowania.

Każdy leasingodawca ma ustalone zasady leasingu samochodu osobowego. Najczęściej jednak pokrywają się one ze sobą i w większości przypadków różnica dotyczy jedynie kwot. Maksymalny okres leasingu wynosi 5 lat, chociaż tak duży przedział czasowy należy do rzadkości.

Przedsiębiorcy najczęściej decydują się podpisać umowę, która obowiązuje od 2 do 3 lat. Wybierając konkretny samochód, należy również określić wysokość wpłaty własnej. W tym wypadku klienci nierzadko decydują się na wpłatę w wysokości 0, 5 lub 10 proc. Można więc wziąć auto w leasing bez wpłaty własnej, co jednak automatycznie musi przełożyć się na większe koszty finansowania oraz na wyższe raty, które korzystający będzie musiał płacić firmie.

A jak działa leasing dla osób prywatnych? Jest to tak zwany leasing konsumencki, przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. W takim przypadku leasingodawcą jest firma, a leasingobiorcą – osoba prywatna. Leasing wygląda bardzo podobnie u konsumentów i przedsiębiorców. Taka forma finansowania nabycia pojazdu ma wiele zalet, m.in. jest łatwiej dostępna od kredytu bankowego, nie wymaga dokonania opłaty wstępnej, tj. czynszu inicjalnego, a także łączy się z nią minimum formalności

Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad wykupem samochodu, porównując oferty, mogą zaznaczyć, jaki procent wykupu ich interesuje. Najczęściej stosuje się przedział od 1 do 30 proc. wartości przedmiotu leasingu w trakcie wykupu. Nie jest on jednak obowiązkowy. Możesz oddać samochód leasingodawcy i wybrać nowy, podpisując zupełnie kolejną umowę.

Rodzaje leasingu samochodowego

Leasing samochodowy to nic innego jak leasing ruchomości. Należy go jednak postrzegać również jako szczególną formę finansowania, możliwą do realizacji za pośrednictwem jednego z dwóch rodzajów umów:

  • leasingu operacyjnego,
  • leasingu finansowego.

W zależności od liczby stron, które biorą udział w transakcji, leasing na samochód może zostać udzielony w sposób bezpośredni (gdy producent zawiera umowę z użytkownikiem) lub pośredni, kiedy to w transakcji uczestniczą minimum trzy strony – najczęściej: użytkownik (leasingobiorca), producent oraz firma leasingowa (leasingodawca).

Ponadto wyróżnia się jeszcze dwa inne rodzaje leasingu samochodowego – zwrotny i konsumencki. Pierwszy z nich stosowany jest przez przedsiębiorstwa w celu szybkiego pozyskania gotówki na dowolne potrzeby. Firma przekazuje więc posiadane środki trwałe, np. auto, firmie leasingowej, a następnie podpisuje z nią umowę, żeby wziąć ten pojazd w leasing. Ma więc i gotówkę, na przykład na realizację konkretnych inwestycji w firmie, i auto, które od czasu zastosowania leasingu zwrotnego pociąga za sobą konieczność dokonywania opłat, w postaci rat leasingowych.

Z kolei osoby prywatne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą wziąć samochód w leasing konsumencki.

Jeśli planujesz wzięcie auta na takiej zasadzie, powinieneś najpierw dowiedzieć się, czym są i jak bardzo różnią się od siebie leasing operacyjny i finansowy, czyli dwie podstawowe formy takiego finansowania. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wybrania najlepszych rozwiązań dla swojego biznesu. 

Z leasingu często korzystają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Nic dziwnego – próbują zminimalizować wydatki, których na początku prowadzenia biznesu jest naprawdę sporo, a samochód stanowi ich lwią część. W leasingu operacyjnym podatek VAT nalicza się stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty. W obu przypadkach można odnieść określone korzyści finansowe i podatkowe dla firmy.

Leasing operacyjny – na czym polega leasing usługowy?

Leasing operacyjny, nazywany również leasingiem usługowym, umożliwia wrzucenie w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkich wydatków powiązanych z przedmiotem umowy. W przypadku finansowania samochodu jest to, prócz raty, opłata początkowa (zwana inaczej czynszem inicjalnym), wydatki na paliwo, przegląd samochodu albo zakup jego wyposażenia, takiego jak dodatkowy komplet opon. 

Odpisu amortyzacyjnego możesz dokonać jednak wyłącznie wtedy, kiedy korzystasz z leasingu finansowego, w którym od samego początku jesteś posiadaczem samochodu. W operacyjnym to leasingodawca, jako właściciel pojazdu, zapisuje samochód jako środek trwały w swojej ewidencji. Dlatego automatycznie ma on prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od samochodu.

W przypadku leasingu operacyjnego do każdej raty leasingowej doliczany jest stopniowo podatek VAT, dlatego jego ciężar rozkłada się na dłuższy czas.

Umowa leasingowa w leasingu operacyjnym zawierana jest na minimum 40 proc. czasu amortyzacji środka trwałego. Suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszona o należny podatek VAT, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Po zakończeniu okresu leasingu korzystający będzie mieć prawo wykupienia użytkowanego przedmiotu po ustalonej cenie wykupu.

Leasing finansowy – na czym polega leasing kapitałowy

W przypadku leasingu finansowego, nazywanego również leasingiem kapitałowym, przedmiot umowy zaliczany jest do składników majątkowych leasingobiorcy. Tak więc w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych i czerpie z nich określone korzyści finansowe.

Dodatkowo, do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorca może zaliczyć tylko część odsetkową raty. Korzystający musi uiścić podatek VAT z góry, przy pierwszej racie leasingowej, po odbiorze określonego przedmiotu umowy. Leasingobiorca staje się automatycznie właścicielem tego przedmiotu po wpłacie ostatniej raty. Korzyścią wynikającą z leasingu finansowego jest dla leasingobiorcy to, że nie ponosi on kosztów opłaty wstępnej.

W przypadku leasingu finansowego umowa podpisywana jest na czas określony, ale powinna trwać co najmniej 12 miesięcy. Ostatecznie to, na jak długo zdecydujesz się podpisać taką umowę, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj: Leasing operacyjny czy finansowy - jakie są różnice?

Kto może skorzystać z leasingu samochodowego?

Skoro leasing jest popularną formą finansowania pozyskania samochodu, to zobacz, kto właściwie może wziąć auto w leasing. Z leasingu najczęściej korzystają przedsiębiorcy. Zarówno mikro, małe, jak i średnie firmy chętnie powiększają w ten sposób firmową flotę o kolejne pożądane i potrzebne auta. Nasuwa się tutaj jednak pytanie, jak długi staż musi mieć firma, aby skorzystać z tej opcji finansowania i cieszyć się przez długi czas autem, za które zapłaci w ratach.

Dla kogo dostępny jest leasing? Czy również dla nowych działalności? Młode firmy mogą otrzymać leasing już od pierwszego dnia prowadzenia działalności, ale może się to wiązać z podwyższoną opłatą wstępną. Jeśli więc należysz do grupy młodych przedsiębiorców, warto wybrać leasing dla nowych firm.

W uproszczonej procedurze do zawarcia umowy będą potrzebne jedynie dokumenty rejestrowe – NIP, REGON i KRS, wniosek leasingowy oraz dowód osobisty. Firma, która zdecyduje się na leasing na samochód używany, koniecznie będzie musiała skorzystać z usług rzeczoznawcy, który wykona wycenę.

Obecnie istnieje możliwość skorzystania z oferty leasingowej na nabycie samochodu także wtedy, gdy nie prowadzisz działalności gospodarczej. Służy do tego wspomniany już leasing konsumencki.

Ile kosztuje leasing samochodu w 2024 roku?

Koszt leasingu samochodowego w dużej mierze zależy od ceny samego auta. Zdecydowanie tańszy będzie leasing pojazdu, które kosztuje 100 tys. złotych, w porównaniu z tym, którego cena wynosi 200 tys. zł.

Na koszt leasingu wpływ mają również wysokość wpłaty własnej, długość trwania umowy czy nawet… wybrany roczny limit kilometrów. Jeśli będzie on nieduży, wówczas finansowanie może być tańsze, ale przekroczenie wskazanego limitu spowoduje, że będziesz musiał dodatkowo płacić za każdy nadprogramowy kilometr.

Branża leasingowa jest specyficzna i wraz z końcem roku podpisuje znacznie więcej umów leasingowych niż przez inne miesiące w roku. Szacuje się, że może ich być wówczas nawet o 20 proc. więcej niż przeciętnie w pozostałych miesiącach. Największe obroty firmy notują w listopadzie i grudniu, ponieważ wielu leasingobiorców chce zdążyć podpisać umowy jeszcze w danym roku, aby uniknąć ewentualnych podwyżek w nowym. Leasing może być ponadto dobrym rozwiązaniem dla tych firm, które chcą zwiększyć swoje koszty podatkowe wraz z końcem roku, co pozwolić może na uniknięcie konieczności zapłaty wysokiego podatku. A jak z cenami leasingu w 2024 roku?

Nie zapowiada się żadnych większych zmian, bo nie ma przepisów, które by je generowały. Trzeba więc liczyć się z tym, że firmy będą nadal pobierać podobne marże od leasingobiorców w ramach oprocentowania całego procesu finansowania pojazdu. W 2024 roku najpewniej uśrednione stawki procentowe w leasingu samochodu będą w dalszym ciągu opierać się na stawce WIBOR(R) 1M. Do tego dodawana jest marża – około 5-7 punktów procentowych.

Jak wziąć auto w leasing krok po kroku?

Jesteś zdecydowany na wzięcie w leasing samochodu – na firmę lub prywatnie? Dzięki nam dowiesz się, jak wygląda cała procedura podpisywania umowy leasingowej krok po kroku. Zasady finansowania określają, w jaki sposób odbywa się procedura jego użyczenia. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze tej formy zakupu, warto sprawdzić, jak w praktyce wygląda leasing.

Krok 1. Wybór przedmiotu leasingu, czyli konkretnego samochodu.

Firmy leasingowe mogą mieć różne warunki finansowania samochodów, zwłaszcza tych używanych. Mogą stawiać ograniczenia dotyczące rocznika pojazdu, np. leasing może dotyczyć maksymalnie 5-letnich aut. Nie wszyscy leasingodawcy będą skłonni do leasingu aut używanych. Jeśli tak, to najlepiej, by wybrany przez Ciebie pojazd mógł być sprzedany do firmy na podstawie faktury z 23-procentowym VAT-em. Zbycie z fakturą VAT marża ogranicza możliwości nabycia do leasingu finansowego, a likwiduje możliwość zastosowania popularnego leasingu operacyjnego.

Nowe auta możesz finansować z wykorzystaniem dowolnej formy leasingu, ale zawsze sprawdzaj w firmach, jaka oferta została przygotowana dla konkretnej marki i modelu pojazdu.

Krok 2. Znalezienie firmy leasingowej.

W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli zależy nam na nowym samochodzie skonfigurowanym zgodnie z naszymi potrzebami, można się zdecydować na ofertę leasingu w banku samochodowym, co pozwala na skorzystanie z wielu promocji i uzyskanie profitów. Jeśli z kolei chcesz sfinansować samochód używany, poszukaj firmy, która będzie skłonna to zrobić.

Krok 3. Zgromadzenie wymaganych dokumentów.

Leasingodawca najczęściej prosi o przedstawienie dokumentów rejestrowych firmy oraz finansowych. Aby skorzystać z leasingu samochodu, musisz złożyć do firmy odpowiedni wniosek, okazać dowód osobisty oraz dokumenty finansowe – na przykład podatkową księgę przychodów i rozchodów, deklarację PIT lub CIT z tytułu podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy. Oprócz tego będziesz musiał okazać dokumenty NIP, REGON, wpis do CEIDG lub KRS, a także dwa dokumenty tożsamości osób reprezentujących firmę.

Krok 4. Decyzja o przyznaniu leasingu.

Po dopełnieniu wszystkich wymaganych formalności i złożeniu wniosku o leasing wraz z kompletem dokumentów musisz poczekać na wydanie decyzji o przyznaniu finansowania. Cała procedura trwa około 2-5 dni.

W przypadku skomplikowanych umów leasingowych, dotyczących czasami drogich samochodów i wymagających dołączenia do wniosku kredytowego wielu dokumentów, finalizacja transakcji może zająć nawet 14 dni.

Licz się z tym, że przed wydaniem decyzji leasingowej finansujący sprawdzi Twoją wiarygodność finansową, np. w bazie danych Biura Informacji Kredytowej oraz w bazach biur informacji gospodarczej, w tym w Krajowym Rejestrze Długów czy w BIG InfoMonitor. Podobnie jak banki przy udzielaniu kredytów klientom, firmy leasingowe nie chcą podejmować wysokiego ryzyka udzielania finansowania klientom, którzy w niedalekiej przeszłości okazali się nierzetelnymi dłużnikami.

Leasingodawca musi też sprawdzić dostawcę środka trwałego – w tym wypadku samochodu, jeśli sam go nie kupuje.

Krok 5. Podpisanie umowy leasingowej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o leasing samochodu ostatnim krokiem jest podpisanie umowy. Taka procedura odbywa się najczęściej w siedzibie finansującego, choć przy leasingu samochodu nie zawsze jest to konieczne.

Zanim podpiszesz umowę, uważnie ją przeczytaj, i jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, wyjaśnij je z leasingodawcą.

Krok 6. Dokonanie opłaty wstępnej (jeśli jest wymagana) oraz odbiór samochodu.

Później, po złożeniu podpisu pod umową, pozostaje Ci wpłacić czynsz inicjalny (wpłata własna) do firmy leasingowej, abyś mógł objąć samochód w leasing. Oczywiście czynsz inicjalny wpłacany jest wtedy, gdy jest on wymagany przez leasingodawcę i ujęty w umowie.

A czy wiesz, czym jest: Leasing mieszkania - co to takiego?

Najlepszy leasing – jak wybrać ofertę?

W gąszczu wielu ofert nie tak łatwo jest wybrać najtańszy i zarazem najlepszy leasing samochodowy. Najważniejszym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę, powinno być to, czy konkretna propozycja spełnia oczekiwania Twojej firmy i czy jest do nich dopasowana. Nie warto porównywać ze sobą ofert o różnym czasie trwania umowy czy różnej wysokości czynszu inicjalnego.

Najrozsądniej będzie skorzystać z porównywarki ofert leasingowych i na tych samych parametrach sprawdzić koszty przynajmniej kilku firm leasingowych. Klient, który zgłosi się do leasingodawcy, ma też spore pole do popisu w kwestii negocjacji warunków umowy.

Warto pamiętać również o tym, że decydując się na leasing w banku samochodowym, możemy spróbować obniżyć cenę samego auta i płacić po prostu mniej w ramach rat odprowadzanych do firmy. Jeśli wprowadzony zostanie limit kilometrów przejeżdżanych rocznie, a wkład własny będzie znaczny, raty powinny być niższe.

Auto w leasingu – plusy i minusy

Jak każdy rodzaj finansowania, leasing ma zarówno wady, jak i zalety. Największym jego plusem jest niepodważalnie fakt, że czas trwania umowy określają przepisy podatkowe, a przy tym w jego przypadku możesz skorzystać z licznych ulg w postaci np. możliwości zaliczenia całości lub części opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów.

Z leasingu skorzystać może firma, która rzeczywiście potrzebuje konkretnego samochodu, a na opłacalność finansowania bezpośrednio wpływa wartość przedmiotu umowy. Im niższa będzie wartość tego przedmiotu, tym wyższe będą koszty związane z obsługą kontraktu.

Minusem leasingu jest to, że pojazd do czasu zakończenia trwania umowy pozostanie własnością filmy, plusem zaś – możliwość obniżenia podatku poprzez zaliczenie raty do kosztu uzyskania przychodu (w przypadku leasingu operacyjnego). W przypadku leasingu finansowego masz do czynienia ze zgoła inną sytuacją. Tylko część odsetkowa będzie zaliczana do kosztów podatkowych, ale wówczas masz prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od leasingowanego pojazdu, ponieważ wpisywany jest on do Twojej ewidencji.

Leasing nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, a formalności i zabezpieczenia związane z uzyskaniem finansowania są znacznie mniej skomplikowane niż przy zaciągnięciu kredytu w banku. Wymagają dopełnienia mniejszej ilości formalności, które zajmują mniej czasu.

Zalety leasingu

Wady leasingu

  • możliwość obniżenia podatku,
  • możliwość ustalenia wysokości rat,
  • brak wpływu na zdolność finansową,
  • uproszczone procedury,
  • brak skomplikowanych zabezpieczeń.
  • za jego pomocą można nabyć jedynie środki trwałe i wartości niematerialne oraz prawne,
  • użytkowany przedmiot nie stanowi własności firmy,
  • sztywne zasady określające okres trwania umowy.

Po zakończeniu umowy leasingu finansowego od razu staniesz się właścicielem samochodu, a przy leasingu operacyjnym możesz dokonać wykupu pojazdu po niskiej cenie, ustalonej w umowie.

Jak działa leasing w 2024 roku – najważniejsze pytania

Masz dodatkowe pytania dotyczące tego, jak właściwie działa leasing w 2023 roku? Chciałbyś sam skorzystać z leasingu operacyjnego, finansowego, zwrotnego czy konsumenckiego, żeby sfinansować koszty nabycia pojazdu? Zwróć uwagę na najważniejsze kwestie w umowie, dotyczące między innymi wysokości rat, czynszu inicjalnego czy oprocentowania. Musisz wiedzieć też, ile będzie Cię kosztować ewentualny wykup pojazdu po zakończeniu finansowania i w jaki sposób się to odbędzie. Niewykluczone, że chcesz podpisać umowę leasingu samochodu używanego. To również możliwe, choć nie we wszystkich firmach.

Nieco inną formą nabycia pojazdu w ramach leasingu jest zaciągnięcie pożyczki. Sprawdź, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Wykup samochodu po leasingu – jak przebiega?

Czy po leasingu auto jest Twoje? Nie do końca, choć wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju finansowania tak naprawdę korzystałeś. Procedury dotyczące wykupu auta po leasingu ustalane są przez firmy, dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać ze sobą przynajmniej dwie oferty i… podjąć próbę negocjacji warunków właśnie w tym zakresie.

Jeśli więc chodzi o to, czy po spłacie leasingu auto przechodzi na własność użytkownika, to po przelaniu ostatniej raty ma on określony czas (zapisany w umowie) na podjęcie ostatecznej decyzji. Musi wówczas zdecydować, czy chce wykupić leasingowany samochód, czy też pozostawić go w firmie i kupić inne auto już za własne pieniądze. Dotyczy to jednak wyłącznie wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego.

Jeśli uznamy, że użytkowany samochód tak bardzo nam się sprawdził i chcemy go zatrzymać, otrzymamy fakturę sprzedaży przedmiotu leasingu. Osoby, które nie są zainteresowane zatrzymaniem samochodu, mogą:

  • wykupić auto i odsprzedać je innej osobie,
  • zrezygnować z wykupu, a w zamian otrzymać wynagrodzenie, które wypłaci leasingodawca.

Ważne!

Przeniesienie własności przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy jest traktowane jak dostawa towaru. Przy tej procedurze obowiązują takie same zasady jak przy transakcjach sprzedażowych.

Należy także podkreślić, że w leasingu finansowym wraz z płatnością ostatniej raty na rzecz leasingodawcy własność pojazdu przechodzi na Ciebie jako leasingobiorcę automatycznie.

Poznaj także informacje na temat: wysokiego wykupu w leasingu. Czy to się opłaca?

Leasing samochodów używanych – czym się różni?

Na pewno im nowszy jest samochód, tym łatwiej o dobry leasing, i to w większości firm działających w tej branży na rynku. Umowę najczęściej można podpisać na samochód nie starszy niż 5-6 lat, dlatego należy stwierdzić, że rzeczywiście leasing samochodów używanych jest jak najbardziej możliwy. Niektórzy leasingodawcy zastrzegają jednak, że wiek pojazdu i okres umowy nie powinny łącznie przekroczyć 8 lat.

Na czym polega leasing używanych samochodów? W przypadku aut z drugiej ręki stosuje się nieco wyższą wpłatę własną – zwykle na poziomie 10-15 proc. Sprzedawca auta powinien wystawić pełną fakturę 23% VAT. Niezwykle ważne jest też to, kto dany samochód sprzedaje (komis, salon czy osoba prywatna). W przypadku osób prywatnych nie ma możliwości zastosowania leasingu operacyjnego, tak jak wtedy, gdy na samochód wystawiana jest faktura VAT marża.

Przy autach używanych może być niezbędna opinia rzeczoznawcy, który oceni stan techniczny pojazdu. I co ważne – leasing samochodów kupowanych czy sprowadzanych z Niemiec lub innych krajów UE jest możliwy. Trzeba tylko znaleźć firmę leasingową skłonną do sfinansowania takiego finansowania i oddania w używanie pożądanego pojazdu.

Pożyczka leasingowa czy pożyczka na samochód?

Leasing i pożyczka leasingowa to dwa nieco inne produkty finansowe, które jednak pozwalają na sfinansowanie kosztów nabycia pojazdów. Kiedy Twoja firma potrzebuje kupić pojazdy dostawcze lub zaopatrzyć określonych pracowników w samochody służbowe, może skorzystać zarówno z tradycyjnego leasingu, jak i z pożyczki leasingowej czy pożyczki na zakup auta.

Pożyczka leasingowa jest specyficznym produktem, który udostępniany jest klientom przez niektóre firmy. Okres umowy to od 6 miesięcy do nawet 7 lat, w zależności od oferty przygotowanej indywidualnie przez leasingodawcę. Pożyczka może być zaciągnięta wyłącznie na zakup określonego w umowie pożyczki środka trwałego, którym może być samochód.

Pożyczkobiorca staje się właścicielem pojazdu od razu po zakupie, co zbliża całą procedurę do pożyczki samochodowej z banku. Zaletą takiej oferty jest to, że może być wliczona do kosztów uzyskania przychodów i nie musi być objęta podatkiem od towarów i usług. Jest opłacalnym rozwiązaniem przy kupowaniu używanych aut od prywatnych właścicieli.

Górna kwota pożyczki leasingowej jest uzależniona od wysokości zdolności kredytowej oraz od wartości kupowanego pojazdu, który staje się zabezpieczeniem spłaty zobowiązania finansowego. Dodatkowym zabezpieczeniem może być:

  • cesja z dotacji z UE,
  • zastaw rejestrowy ustanowiony na finansowanym środku trwałym,
  • weksel z deklaracją,
  • cesja z ubezpieczenia AC na rzecz firmy leasingowej.

Pożyczkobiorca może być też poproszony przez firmę leasingową o wniesienie wkładu własnego w określonej wysokości.

Innym sposobem finansowania zakupu pojazdu na własność, ale bez uruchamiania środków własnych na ten cel, jest pożyczka samochodowa udzielana przez firmę pozabankową. Głównym warunkiem jej przyznania jest odpowiednio wysoka zdolność kredytowa klienta. Procedury starania się o pożyczkę na samochód i jej otrzymania trwają krótko, dlatego szybko możesz uzyskać pieniądze na upatrzone auto – nowe lub używane, od dowolnego sprzedającego.

Czy można zrezygnować z leasingu przed końcem umowy?

Wśród wad leasingu wymienia się to, że nie można wypowiedzieć umowy przed określonym w niej czasem. Raty i tak trzeba spłacać, nawet jeśli utracisz przedmiot finasowania. Nadal obowiązuje Cię w takiej sytuacji podpisana uprzednio umowa leasingowa.

Czy w ogóle nie ma żadnej możliwości zrezygnowania z leasingu przed końcem umowy? Istnieje taka opcja, ale nie jest to takie proste, jak np. spłata przed czasem kredytu samochodowego. Możesz zwrócić przedmiot finansującemu, ale rozliczenie umowy leasingowej niekoniecznie będzie dla Ciebie korzystne. Wcześniejszy wykup samochodu z również nie zawsze jest możliwy, co wynika z istniejących ograniczeń podatkowych.

Najlepszą formą zakończenia umowy przed czasem jest cesja leasingu. Wymaga ona od korzystającego znalezienia kogoś, kto przejmie leasing pojazdu, wchodząc tym samym w Twoją rolę wobec firmy.

Kliknij i dowiedz się więcej: Jak zakończyć przed czasem umowę leasingu?

Czy leasing auta w 2024 roku będzie opłacalny?

W 2024 można zastanawiać się, czy leasing auta w kolejnych 12 miesiącach będzie korzystnym rozwiązaniem. Czy nie lepiej już teraz zdecydować się na taką opcję? Sprawdź zatem, czy leasing się opłaca w 2024 roku.

Niestety, ale zmiany podatkowe, jakie wprowadzono w Polskim Ładzie, wywołały określone, negatywne zmiany dla branży. Specjaliści szacują, że leasing może stać się dla przedsiębiorców o 20 proc. droższy niż wynajem długoterminowy pojazdów. Czy to oznacza, że liczba i wartość podpisywanych w przyszłym roku umów leasingowych zdecydowanie się zmniejszy?

Ustawa wprowadzająca Polski Ład nieco zmieni zasady korzystania z leasingu samochodów. Podstawowa modyfikacja polega na tym, że jeśli korzystasz z leasingu samochodu na firmę, a później wykupisz go po zakończeniu umowy, to bez podatku i składki zdrowotnej będziesz mógł sprzedać takie auto dopiero po 6 latach od momentu wycofania pojazdu z działalności gospodarczej.

Dodatkowo, w obecnym stanie prawnym przedsiębiorca czerpie liczne korzyści z leasingowania auta, możliwości powiększania kosztów podatkowych o koszty związane z finansowaniem, a przy tym może odliczyć połowę VAT-u, jeśli stosuje użytkowanie mieszane pojazdu. Na koniec może sprzedać samochód poza działalnością, prywatnie, bez obciążeń podatkowych. Niestety, to już wkrótce ulegnie zmianie.

W 2024 roku sprzedaż auta po leasingu będzie opodatkowana, jeśli przeprowadzisz ją w ciągu 6 pierwszych lat od wycofania pojazdu z ewidencji z działalności gospodarczej.

Na koniec, sprawdź także, co się bardziej opłaca: Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki?

Data opublikowania: 6/13/2024
    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.1
    Na podstawie 905 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert