Leasing to popularna forma finansowania, umożliwiająca choćby zakup samochodu. W społeczeństwie wciąż istnieje błędne przekonanie, że leasing jest zarezerwowany wyłącznie dla przedsiębiorców. W rzeczywistości nie trzeba mieć własnej działalności gospodarczej, aby móc z niego skorzystać. W ofertach firm leasingowych widnieje bowiem leasing konsumencki dla klientów indywidualnych. Jak działa leasing konsumencki i czy opłaca się z niego korzystać?
O ile kredyt hipoteczny jest kredytem celowym i pozwala wyłącznie na zakup nieruchomości, o tyle kredyt gotówkowy można przeznaczyć, na co się tylko chce. Dlatego właśnie znaczna część zainteresowanych zakupem auta sięga właśnie po pożyczkę gotówkową, ewentualnie kredyt samochodowy. A wśród ofert jest przecież jeszcze leasing konsumencki, który może zaproponować równie dobre warunki co oba wymienione produkty, a może nawet lepsze.
Co to jest leasing konsumencki?
Leasing konsumencki jest świetną alternatywą dla kredytu gotówkowego czy kredytu samochodowego w chwili, gdy chce się kupić auto. Koszty leasingu zwykle są dużo niższe niż koszty kredytu. Dzieje się tak, ponieważ firma leasingowa jest formalnym właścicielem auta i zarabia również na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za samochód, z którego korzysta leasingobiorca.
Leasing konsumencki – co to jest i jak działa w praktyce?
Kiedy bierzesz pojazd w leasing konsumencki, płacisz za niego regularne raty. Do momentu całkowitej spłaty nie jesteś formalnym właścicielem auta. Firma leasingowa widnieje w dowodzie rejestracyjnym aż do dnia, w którym spłacisz wszystkie raty leasingowe oraz wykupisz pojazd na własność. Jako leasingobiorca masz prawo pierwszeństwa do wykupu pojazdu. Jego cena często wynosi tylko 1% początkowej wartości.
Polecamy: Jak rozliczyć wykup auta osobowego po leasingu? >>
Do niedawna leasing kojarzony był wyłącznie z rozwiązaniem dla firm. Powoli to się zmienia, a leasing konsumencki samochodu zyskuje coraz większą popularność. Przeczytaj nasz artykuł do końca, aby dowiedzieć się, czy leasing konsumencki w 2021 roku to dobre rozwiązanie dla Ciebie.
Ile kosztuje leasing konsumencki?
Koszty leasingu konsumenckiego są nieco inne niż w przypadku zwykłego kredytu. Zazwyczaj wszelkie opłaty leasingowe są jasno przedstawione w Tabeli Opłat i Prowizji. Podstawowym kosztem leasingu jest oczywiście miesięczna rata leasingowa, ale do tego dochodzi jeszcze szereg innych opłat, w tym m.in.:
- opłata wstępna (czynsz inicjalny) – to opłata, którą wnosi się na samym początku, w momencie podpisywania umowy leasingowej lub odbierania przedmiotu leasingu. Od niej zależy wysokość rat leasingowych. Im wyższa opłata wstępna, tym mniejsza suma opłat leasingowych.
- ubezpieczenie przedmiotu leasingu – przedmiot leasingu musi zostać ubezpieczony. Prawo nie nakłada obowiązku ubezpieczenia na żadną ze stron, dlatego kwestia ta powinna zostać zawarta w umowie. Zwykle ubezpieczenie leży po stronie leasingobiorcy i ma on do wyboru polisę oferowaną przez finansującego lub wybór ubezpieczenia na własną rękę.
- depozyt gwarancyjny – pełni funkcję zabezpieczającą dla leasingodawcy w razie użytkowania przedmiotu leasingu w sposób niezgodny z zawartą umową. Firma leasingowa może, ale nie musi oczekiwać wpłaty depozytu gwarancyjnego. Opłata jest zwrotna i przeważnie przeznacza się ją na pokrycie ostatniej raty leasingowej.
Biorąc samochód w leasing konsumencki, trzeba więc zwrócić uwagę na szereg opłat. Całkowity koszt leasingu zależy w dużej mierze od okresu obowiązywania umowy, wariantu leasingu czy wysokości wykupu.
Więcej informacji: Leasing - czy wiesz, jakie koszty ponosisz? >>
Jak wziąć leasing konsumencki?
Zastanawiasz się, czy lepiej najpierw wybrać leasingodawcę i ofertę finansowania, dopiero później znaleźć auto, czy wręcz odwrotnie – w pierwszej kolejności wybrać i zamówić samochód, a dopiero później rozejrzeć się za firmą leasingową?
Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś styczności z tą formą finansowania, naszym zdaniem najprościej będzie, jak udasz się bezpośrednio do dealera, gdzie będziesz mieć możliwość załatwienia wszystkiego w jednym miejscu. Musisz się jednak liczyć z tym, że pośrednik finansowy zaproponuje Ci produkty instytucji finansowych, z którymi współpracuje.
Jeśli chcesz mieć większy wybór i otrzymać możliwie najlepsze warunki leasingu, skontaktuj się równocześnie z kilkoma dealerami i z kilkoma firmami leasingowymi. Tym sposobem porównasz kilka ofert leasingu i będziesz mógł negocjować warunki. Na koniec wybierzesz najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Leasing konsumencki – jakie dokumenty są potrzebne?
W przypadku leasingu konsumenckiego zazwyczaj stosowana jest uproszczona procedura wnioskowania. Co za tym idzie, do zawarcia umowy leasingowej potrzebna jest minimalna liczba dokumentów. Do najważniejszych należą:
- dokument tożsamości (dowód osobisty),
- wypełniony i podpisany wniosek o leasing,
- zaświadczenie o zatrudnieniu,
- zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów,
- wyciąg z konta z ostatnich miesięcy,
- dokumenty poręczyciela (jeśli konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie).
Lista wymaganych dokumentów może różnić się w zależności od leasingodawcy.
Leasing konsumencki a kredyt samochodowy – co jest tańsze?
Kredyt samochodowy i leasing konsumencki to tak naprawdę dwie niezależne metody finansowania, które różnią się pod wieloma względami. W praktyce na pewno łatwiej jest wziąć leasing, gdyż ze względu na uproszczoną procedurę wnioskowania szybciej można dopełnić niezbędnych formalności.
Boisz się, że na drodze do zakupu wymarzonego auta stanie Ci niska zdolność kredytowa? Wiedz, że w przypadku leasingu konsumenckiego parametr ten jest wyższy niż przy kredycie samochodowym, co za tym idzie, możesz wydać na samochód więcej, niż jakbyś zdecydował się sfinansować jego zakup kredytem samochodowym.
W podjęciu ostatecznej decyzji, na jaką formę finansowania bardziej opłaca się zdecydować, niebagatelną rolę odgrywają również koszty. Nie obejdzie się bez porównania leasingu konsumenckiego i kredytu samochodowego.
Kalkulacja pozwoli określić, która z tych dwóch opcji korzystniej wypada. Do jej przeprowadzenia wykorzystaj darmowe, dostępne w sieci narzędzia takie jak kalkulator leasingu i kalkulator kredytu samochodowego.
A jeżeli poszukujesz więcej porad dotyczących wyboru metody finansowania, zapraszamy tutaj: Kredyt samochodowy czy leasing konsumencki?
Warto wiedzieć…
Koszty obsługi leasingu mogą być wyższe niż te, które pojawiają się, kiedy chcesz skorzystać z kredytu samochodowego. W przypadku leasingu konsumenckiego nie zaoszczędzisz na ubezpieczeniu czy serwisowaniu pojazdu w autoryzowanych punktach. Z drugiej strony możesz obniżyć cenę auta dzięki licznym rabatom od partnerów firm leasingowych.
Leasing konsumencki – czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?
Po wejściu w życie rekomendacji T, banki znacznie bardziej restrykcyjnie podchodzą do udzielania kredytów i sprawdzają swoich klientów bardziej wnikliwie. Dlatego wzięcie pojazdu w leasing w chwili, kiedy nie prowadzisz działalności gospodarczej, może być dla Ciebie korzystne.
Czy opłaca się leasing samochodu osobowego dla osoby prywatnej? Do zalet tego rozwiązania można bez wahania zaliczyć:
- Minimum formalności do spełnienia.
- Korzystniejsze warunki, które może zaproponować Ci firma leasingowa to m.in.: ubezpieczenie na lepszych warunkach. Pamiętaj jednak, że przy leasingu konieczne jest wykupienie AC i NNW, nie tylko OC. Zyskujesz większą ochronę, ale wraz z tym ponosisz większe koszty.
- Elastyczność w wyborze pojazdu, który chcesz wziąć w leasing. Za jego pomocą sfinansujesz samochody, motocykle, quady i inne pojazdy. Możesz w ten sposób sfinansować pojazdy nowe lub kilkuletnie, używane.
- Zniżki u partnerów firmy leasingowej, pomogą Ci zaoszczędzić na sprzęcie do auta i wielu usługach.
- Brak adnotacji w historii kredytowej o zobowiązaniu z tytułu leasingu konsumenckiego.
Leasing konsumencki – czy warto? Aby się tego dowiedzieć, trzeba wziąć pod uwagę jeszcze wady leasingu konsumenckiego. Wiele osób może się nie zdecydować na ten rodzaj finansowania, ponieważ:
- Pojazd w leasingu nie jest Twoją własnością.
- Kiedy auto zostanie skradzione lub powstanie szkoda całkowita, umowa leasingu wygasa.
- Pojawia się konieczność wykupienia dodatkowych ubezpieczeń.
Leasing konsumencki a wynajem długoterminowy
Niektórym zdarza się mylić wynajem długoterminowy z leasingiem, a wbrew pozorom to nie jest jedno i to samo. Główna różnica polega na tym, że w przypadku tego pierwszego nie zawsze ponosi się koszty opłaty wstępnej. W pozostałych aspektach oba produkty niewiele się od siebie różnią.
Wynajem długoterminowy to rozwiązanie zarezerwowane przede wszystkim dla tych, którzy cenią sobie wygodę i gotowi są za nią trochę więcej zapłacić. Leasing to z kolei najlepsza możliwa opcja, jeśli chce się za symboliczną kwotę nabyć samochód po zakończeniu umowy.
Czy osoba prywatna może wziąć auto w leasing?
Zastanawiasz się, czy każdy może wziąć samochód w leasing?
Leasing na osobę prywatną, która nie prowadzi działalności gospodarczej, jest jak najbardziej możliwy właśnie dzięki leasingowi konsumenckiemu. Nie jest to jednak ten sam produkt, z którego korzystają przedsiębiorcy. Leasing dla osoby prywatnej z wiadomych względów nie przynosi żadnych ulg ani odliczeń, ale tak samo jak leasing dla firm konkuruje z kredytem.
Leasing dla osoby fizycznej czy kredyt – na co się zdecydować? To już musisz sam ocenić, czy leasing prywatny satysfakcjonuje Cię pod każdym względem. Naszym zdaniem natomiast leasing dla osób prywatnych na pewno jest ofertą, którą warto wziąć pod uwagę i której opłaca się bliżej przyjrzeć.
Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej?
Leasing auta dla osoby prywatnej działa dokładnie tak samo, jak leasing dla przedsiębiorcy. Łączy on w sobie elementy kredytu (miesięczne raty), z elementami wynajmu (leasingobiorca nie jest właścicielem samochodu).
Warto, abyś pamiętał, że leasing samochodu dla osoby prywatnej w żaden sposób nie zobowiązuje Cię do zakupu przedmiotu leasingu po okresie trwania umowy leasingowej. Podkreślenia wymaga również fakt, że leasing samochodu dla osoby fizycznej nie daje Ci prawa do rozporządzania pojazdem w dowolny sposób. Nie możesz np. samodzielnie dokonywać żadnych zmian w pojeździe, a ewentualną szkodę komunikacyjną musisz zgłosić firmie leasingowej.