Co to jest leasing konsumencki i czy warto tak kupić samochód?

Leasing to popularna forma finansowania zakupu pojazdów i maszyn przez firmy, która z wielu powodów może być tańsza i wygodniejsza niż kredyt bankowy. Nie trzeba jednak prowadzić działalności gospodarczej, żeby móc skorzystać z tej formy finansowania. W ofercie polskich firm leasingowych pojawił się leasing konsumencki dla klientów indywidualnych. Jak to działa i czy warto w ten sposób kupić auto?

Co to jest leasing?

W gruncie rzeczy leasing jest alternatywnym wobec kredytu bankowego sposobem finansowania zakupu pojazdów. Koszty leasingu mogą być dużo niższe niż koszty kredytu. Dlaczego? Ponieważ firma leasingowa zarabia nie tylko na oprocentowaniu, ale również na możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za pojazd, którego jest formalnym właścicielem.

Jeśli bierzemy samochód lub inny pojazd w leasing, zgadzamy się płacić za niego regularne raty. Do czasu ich całkowitego uregulowania nie jesteśmy formalnie właścicielami auta. To firma leasingowa figuruje w dowodzie rejestracyjnym do dnia, kiedy spłacimy wszystkie raty leasingowe oraz wykupimy pojazd na własność. Mamy w tym względzie prawo pierwszeństwa, a cena wykupu wynosi zazwyczaj 1% początkowej wartości samochodu.  Dotychczas z leasingu korzystały przede wszystkim firmy. Było to dla nich rozwiązanie korzystne również ze względów podatkowych. 

Czy warto skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Jest kilka zalet wzięcia auta czy motocykla w leasing przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej. Ta forma finansowania jest bardziej dostępna niż kredyt bankowy, szczególnie po wejściu w życie rekomendacji T, która wymaga od banków bardziej restrykcyjnego badania dochodów klientów. Jeśli bank odmówił nam udzielenia kredytu samochodowego, warto odwiedzić jedną z firm oferujących leasing konsumencki.

Dużym plusem może być też przejęcie wielu formalności (np. rejestracji pojazdu) przez firmę leasingową. Klient może się skupić na codziennej eksploatacji pojazdu. Firma leasingowa jest często w stanie zaproponować także atrakcyjne ceny i warunki ubezpieczenia. Warto jednak wiedzieć, że pojazdy wzięte w leasing muszą posiadać nie tylko ubezpieczenie OC, ale również AC i NNW. Taki pakiet zapewnia znacznie szerszą ochronę, ale też jest bardziej kosztowny.

Firmy leasingowe są wyjątkowo elastyczne, jeśli chodzi o rodzaje pojazdów, które mogą sfinansować w leasingu konsumenckim. W grę wchodzą samochody, motocykle, quady i inne pojazdy. Możemy w ten sposób sfinansować pojazdy nowe lub używane. Wiele salonów i komisów współpracuje z firmami leasingowymi, ale można też przynieść własną ofertę konkurencyjnej firmy, o ile ta zgodzi się sfinansować zakup. Co więcej, producenci aut, tacy jak Volkswagen, Skoda, Seat, Audi, Toyota i wielu innych posiadają swoje banki, które również oferują leasing konsumencki. 

Czy leasing konsumencki jest tańszy niż kredyt samochodowy?

O ile porównywanie kredytów samochodowych jest trudne, porównywanie leasingu z kredytem jeszcze bardziej komplikuje sytuację. Firmy leasingowe często są w stanie zaproponować dużo niższe oprocentowanie niż banki (ponieważ zarabiają na odpisach podatkowych jako właściciel auta), ale klient musi się liczyć z dodatkowymi kosztami.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na opłatę przygotowawczą i prowizję, ale również na wymagania wobec klienta biorącego pojazd w leasing konsumencki, które będą skutkować podwyższonymi kosztami. Chodzi na przykład o konieczność zakupu pełnego ubezpieczenia samochodu (czasami polisy są wliczone w miesięczne opłaty), serwisowania auta czy motocykla w autoryzowanych punktach, a także określony roczny limit kilometrów.

W krajach zachodnich (np. Niemcy, Wielka Brytania) branie samochodu w leasing jest dużo powszechniejsze niż w Polsce. Wynika to po części z bardzo atrakcyjnych warunków tej usługi w tych krajach, ale również z trochę innego nastawienia do własności. Samochód czy motocykl jest przecież w gruncie rzeczy tylko narzędziem, które równie dobrze można wypożyczyć w formie leasingu, szczególnie jeśli jest tańszy i wygodniejszy niż kredyt bankowy. 

Artykuły 29.03.2018