Chcesz dowiedzieć się, co to jest rata kredytu i w jaki sposób banki czy firmy pożyczkowe ją wyliczają? Sprawdziłam to dla Ciebie. Zobacz, co to oznacza, że będziesz spłacać zobowiązanie w ratach równych lub w malejących w okresie kredytowania.
Kredyty różnego rodzaju, jak i pożyczki w banku i poza nim, spłacasz na ogół w ratach. Sprawdziłam najważniejsze kwestie dotyczące rat kredytu:
- Rata kredytu to Twoja comiesięczna płatność do banku czy firmy pozabankowej.
- Rata kredytu składa się z części kapitałowej i odsetkowej.
- Możesz spłacać np. kredyt hipoteczny w ratach równych lub malejących w okresie kredytowania.
- Okres kredytowania czy wysokość oprocentowania i zaciągniętego kredytu wpływają na wysokość raty.
Czym jest rata kredytu?
Rata kredytu to wyliczona część kapitału powiększona o odsetki, jakie płacisz jako kredytobiorca do banku tytułem comiesięcznej spłaty zaciągniętego kredytu czy pożyczki online.
Niewykluczone przy tym, że poza częścią kapitałową i odsetkową będziesz jeszcze spłacać wraz z ratą np. składkę na ubezpieczenie czy prowizję. Ratę można określić również jako standardowy koszt zobowiązania finansowego – zarówno kredytu zaciąganego w banku, jak i pożyczki.
Co składa się na ratę kredytu?
Na ratę kredytu składają się:
- część kapitałowa – tzw. rata kapitałowa, która stanowi określoną część kwoty pożyczonej z banku;
- część odsetkowa – tzw. rata odsetkowa, stanowiąca wartość dodaną wynikającą z ustalonego z bankiem oprocentowania.
Jeśli spłacasz raty 0 proc., np. w związku z zaciągniętym kredytem ratalnym lub pożyczką online, to nie zapłacisz odsetek.
Jakie są rodzaje rat kredytu?
Banki oferują spłatę kredytu w ratach stałych lub malejących. Rata stała, nazywana również annuitetową, cechuje się tym, że jej wysokość nie ulega zmianom w okresie kredytowania. Żeby ją wyliczyć, kapitał wraz z odsetkami dzieli się na równe części comiesięcznej raty.
Część kapitałowa i część odsetkowa nie są jednak wciąż takie same, ale zmieniają się w czasie spłaty. Natomiast rata malejąca ma to do siebie, że każda kolejna jest mniejsza od poprzedniej o określoną wartość. Składa się ona ze stałej raty kapitału oraz malejącej raty odsetkowej.
Od czego zależy wysokość rat kredytu?
Rata kredytu czy pożyczki wynika z kilku czynników:
- wysokości zaciągniętego zobowiązania,
- długości trwania okresu kredytowania,
- wysokości oprocentowania,
- wysokości prowizji i innych opłat rozkładanych na cały okres spłaty.
Wysokość raty kredytowej uzależniona jest od tego, jak długo będziesz spłacać całe zobowiązanie. Kapitał dzielony jest bowiem na liczbę rat, które będziesz uiszczać.
Z kolei część odsetkowa zależna jest od oprocentowania oraz od prowizji, jaką bank często rozkłada na cały okres trwania zobowiązania.