Icon
Leasing mieszkania - co to takiego?

Leasing mieszkania - co to takiego?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 1/17/2020 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Pojęcie leasingu wydaje się nierozerwalnie związane z pojazdem. Trudno znaleźć przecież osobę, która nie słyszałaby o leasingu samochodu, tym bardziej, że obecnie z tego rozwiązania skorzystać mogą nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne. Jak się jednak okazuje, istnieje również możliwość sfinansowania leasingiem mieszkania, a nawet domu. Na jakiej zasadzie to działa?

Leasing mieszkania - co to takiego?

Leasing mieszkania jest niezbyt popularny w Polsce, zwłaszcza że popyt na mieszkania w naszym kraju stale rośnie, co zresztą nabywców nie napawa optymistycznie. Duże zainteresowanie oznacza bowiem wyższe ceny.

Ten boom musi się jednak skończyć, a wtedy deweloperzy mogą mieć pewne problemy ze sprzedażą lokali. Czy wówczas na nasz rynek wkroczy usługa leasingu mieszkania? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.

Czym jest leasing na mieszkanie?

Leasing mieszkania jest zbliżony do wynajmu długoterminowego, z tą różnicą, że po wyznaczonym okresie, mieszkanie staje się własnością wynajmującego. Jak to działa i po co wprowadzać tego rodzaju usługę skoro skorzystać można z kredytu hipotecznego? Leasing mieszkania działa praktycznie na tej samej zasadzie co leasing auta.

W praktyce oznacza to zatem, że leasingobiorca opłaca miesięczne raty, na tej samej zasadzie, jak gdy reguluje czynsz. Po spłacie rat leasingowych mieszkanie staje się jego własnością. Z założenia jest to zatem usługa długoterminowa, która trwać może nawet kilkanaście lat. Procedura wygląda następująco: klient wybiera sobie mieszkanie i składa wniosek leasingowy.

Gdy otrzyma zgodę banku czy instytucji finansowej, może traktować mieszkanie, jakby było jego, chociaż w rzeczywistości należy ono do podmiotu finansującego, a więc leasingodawcy. Umowa jest podpisywana na czas określony. Lokator płaci czynsz (wyższy niż standardowy), który jest przeznaczany na pokrycie ceny nieruchomości.

Zainteresowany stanie się właścicielem czterech kątów dopiero po całkowitej spłacie rat. Wtedy ma, zgodnie z zapisami w księdze wieczystej i umowie leasingowej, prawo do przeniesienia własności lokalu na siebie. Możliwy jest również leasing mieszkania na firmę. Póki co ta opcja nie jest dostępna w Polsce. 

Leasing na mieszkanie - jak to wygląda w praktyce?

Zastanawiasz się, jak wziąć mieszkanie w leasing? Procedura jest stosunkowo prosta. Zainteresowany tą opcją finansowania sam wybiera mieszkanie, a następnie składa stosowny wniosek. Jeśli leasing na mieszkanie zostanie przyznany, to wówczas leasingobiorca może traktować lokal jak swoją własność, lecz w świetle prawnym nie staje się on jego właścicielem.

Mieszkanie należy bowiem do podmiotu finansującego, z którym leasingobiorca zawiera umowę na czas określony. Obowiązek lokatora to terminowe uiszczenie czynszu, którego kwota jest wyższa od standardowej. Kiedy wszystkie raty zostaną spłacone, to prawa własności mieszkania zostaną przeniesione na leasingobiorcę.

Czy można wziąć leasing na mieszkanie w Polsce? Niestety, taka możliwość aktualnie raczej nie jest dostępna. 

Dla kogo jest leasing mieszkania?

Leasing mieszkania to szansa na sfinansowanie zakupu wymarzonego m4 dla osób, które nie mają szans na przyznanie typowego kredytu hipotecznego. I właśnie dlatego, że jest to rozwiązanie alternatywne, jego cena okaże się znacznie wyższa.

Ponadto, leasing mieszkania nie wiąże się z koniecznością uiszczania wkładu własnego na wyznaczonym obecnie przez bank poziomie 20%.

Ważne!

Leasing mieszkania jest korzystny pod względem podatkowym. Możliwe jest bowiem obniżenie podstawy opodatkowania. Ponadto, leasing operacyjny zapewnia możliwość zaliczenia do kosztów większości poniesionych wydatków (opłaty wstępnej, rat leasingowych, kosztów bieżącej eksploatacji). Leasing finansowy pozwala zaś odliczyć odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową rat.

Leasing mieszkania kontra kredyt hipoteczny - co się opłaca?

Kredyt hipoteczny jest tańszy od leasingu mieszkania, a co za tym idzie, to rozwiązanie bardziej opłacalne pod względem finansowym. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku leasingu mieszkaniowego możliwe staje się odliczenie kosztów jego wykończenia, remontu, a nawet wyposażenia.

Co więcej, leasing nie ma wpływu na zdolność kredytową. Jeśli więc w niedalekiej przyszłości rozważasz zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, np. kredytu hipotecznego na zakup drugiego mieszkania, które chcesz przeznaczyć na inwestycję, to wówczas zyskujesz taką możliwość.

Musisz wiedzieć, że leasing także wymaga wkładu własnego, choć jest on nieco niższy od tego, który wymaga bank. Zazwyczaj oscyluje wokół poziomu 10-15%. Krótszy będzie też czas oczekiwania na decyzję - ok. 3 dni roboczych.

Leasing mieszkań w Polsce - to możliwe?

Leasing mieszkań w Polsce nie jest popularnym rozwiązaniem. Obecnie bardzo ciężko znaleźć korzystną ofertę tego rodzaju. W dużym stopniu wynika to z polskiej mentalności.

Polacy niechętnie płacą na coś, co nie jest ich własnością, do tego wykazują bardzo duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi i są w stanie odkładać długie lata, a nawet zapożyczać się, aby uzbierać środki na 20% wkład własny.

Wszystko to sprawia, że deweloperom nie opłaca się udostępniać mieszkań w leasingu. Znacznie łatwiej i szybciej mogą przecież zarobić przy sprzedaży lokali. Obecnie rynek mieszkań cały czas pnie się w górę, ceny są coraz wyższe i pojawia się więcej prestiżowych inwestycji. Wydaje się zatem, że kredyt hipoteczny nadal będzie rozwiązaniem wybieranym o wiele częściej od leasingu mieszkań.

Leasing na mieszkanie - od czego zacząć?

Pierwszy krok jest taki sam, jak w przypadku kredytu hipotecznego i sprowadza się on do uzbierania wymaganego wkładu własnego. Z pewnością warto także skorzystać z porad dotyczących mieszania w leasingu.

Dzięki temu dowiesz się, gdzie możesz złożyć taki wniosek, jak wybrać mieszkanie do leasingu i co właściwie na tym zyskasz, a także ile ewentualnie stracisz w porównaniu do kredytu hipotecznego.

Czy warto inwestować w leasing nieruchomości?

Leasing na mieszkanie - czy warto wybierać takie rozwiązanie? Obecnie wiele mówi się o inwestycji w rynek nieruchomości i nie ma w tym nic dziwnego szczególnie, że ceny mieszkań nieustannie idą w górę.

Wszystko wskazuje na to, że ten trend będzie trwał jeszcze przez długie lata, dlatego ulokowanie oszczędności w nabycie mieszkania wydaje się rozsądnym posunięciem.

Co więcej, dla wielu osób zakup mieszkania jest sposobom na inwestycję, gdyż lokal udostępniają na wynajem. Warto w takim przypadku dowiedzieć się na co uważać przed wynajęciem mieszkania. Nie ma przy tym znaczenia czy został on nabyty za gotówkę czy przy skorzystaniu z leasingu. 

Mieszkanie w leasing - wady i zalety

Wzięcie mieszkania w leasing ma swoje plusy i minusy. Czy okaże się dobrym rozwiązaniem akurat w Twoim przypadku? Od razu trzeba podkreślić, że leasing jest zazwyczaj droższy od kredytu hipotecznego, dlatego jeśli posiadasz zdolność kredytową to udaj się najpierw do banku z wnioskiem o kredyt.

Jeśli masz taką możliwość, to po co przepłacać? Jeśli jednak Twoja zdolność kredytowa nie jest wystarczająca lub 20% wkładu własnego to dla Ciebie zbyt dużo, możesz zastanowić się nad leasingiem mieszkania. Niestety, w związku z tym, że nie cieszy się on dużą popularnością w naszym kraju, możesz mieć problem ze znalezieniem tego rodzaju oferty.

Data opublikowania: 1/17/2020

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.1
    Na podstawie 16 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert