Icon
Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Wizytówka autora Maciej Kazimierski
Analityk finansowy
Icon
0

Icon 2/21/2023
Icon 10 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Wynajem długoterminowy – na czym polega tak zwany abonament na samochód? Pozwala on na korzystanie z wybranego modelu nowego pojazdu bez ponoszenia kosztów ubezpieczenia, wymiany opon czy serwisu. Samochód nie jest jednak własnością użytkownika, tylko firmy, która go udostępnia. Na czym polega to rozwiązanie i czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Samochody są coraz droższe, brakuje podzespołów do ich produkcji, dlatego osoby chcące kupić nowe auto muszą długo czekać na wybrany egzemplarz i płacić za auta coraz więcej. Kupowanie pojazdu na własność za własne oszczędności czy na kredyt samochodowy udzielony przez bank można jednak zastąpić wynajmem długoterminowym.

Co to znaczy w praktyce? Czy wynajem ten odbywa się na podobnych zasadach co leasing? Sprawdź, czy opcja wynajmu długoterminowego auta będzie odpowiednia dla Ciebie!

Co to jest wynajem długoterminowy samochodów?

Samochód można kupić, wziąć na kredyt lub w leasing, a także użytkować go w ramach wynajmu długoterminowego. Czym jest wynajem długoterminowy? To forma finansowania pojazdu polegająca na jego wydzierżawieniu na okres wskazany w umowie. Wszelkie zadania i koszty związane z utrzymaniem pojazdu lub pojazdów najczęściej spoczywają na wynajmującym.

Najemca nie musi się więc martwić o ponoszenie wydatków eksploatacyjnych na samochód. Przez okres, kiedy prowadzony jest długoterminowy wynajem, właścicielem auta pozostaje firma wynajmująca, ale najemca może w praktyce dysponować pojazdem według własnego uznania niemal tak samo, jakby był jego właścicielem.

Z podatkowego punktu widzenia wynajem długoterminowy samochodu jest traktowany jak leasing operacyjny, bez konieczności wykupienia pojazdu po okresie wynajmu. Charakterystyczną cechą umowy wynajmu długoterminowego pojazdu jest wpisanie w nią maksymalnego rocznego przebiegu samochodu, limitu, którego przekroczenie powoduje naliczenie dodatkowych opłat.

Cena wynajmu jest uzależniona od modelu i parametrów pojazdu, z którego chce skorzystać klient. Bardzo często możesz spotkać się również z określeniem „auto na abonament”, co przywodzi na myśl telefony w abonamencie u operatorów sieci komórkowych.

Co to znaczy „auto w abonamencie”? Masz tu do czynienia z inną, powszechnie wykorzystywaną nazwą dla wynajmu długoterminowego. Określany jest on również z języka angielskiego jako car fleet management czy full service leasing. Zobacz, jak to funkcjonuje w praktyce.

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu?

Na czym polega wynajem długoterminowy auta?

Decydując się na wynajem długoterminowy pojazdu, godzisz się na to, że przez czas trwania umowy będziesz płacić za jego użytkowanie, nie spłacając jednak całej wartości auta, jak ma to miejsce w przypadku leasingu czy kredytu samochodowego.

Realizowany jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy wynajmującym a właścicielem auta – wypożyczalnią. Ujmuje ona wszystkie najważniejsze kwestie związane z długoterminowym wynajęciem pojazdu. Wśród nich należy wymienić:

  • Czas trwania umowy ile trwa wynajem długoterminowy? Najczęściej od 12 miesięcy do 5 lat. Po zakończeniu umowy możesz wykupić auto.
  • Wysokość abonamentu za auto – wysokość opłat związanych z wynajmem samochodu w dłuższym terminie, wraz ze wskazaniem, co obejmują (m.in. serwis auta, ubezpieczenie OC i AC, wymiana opon, przeglądy techniczne). Wysokość opłaty abonamentowej uwzględnia utratę wartości pojazdu oraz marżę firmy wynajmującej.
  • Limit kilometrów – ograniczenie liczby kilometrów przejeżdżanych w ciągu roku.
  • Dodatkowe warunki dotyczące wynajmu długoterminowego, w tym możliwość wykupu auta po zakończeniu umowy. Przy samochodach na abonament jest to tylko opcja do wyboru, a nie standard.
Warto wiedzieć
Czy możliwy jest wynajem długoterminowy używanych aut? Co ciekawe, jest taka opcja. Nie możesz jednak wybrać sobie dowolnego pojazdu, który dostępny jest na rynku. Samochody, które można dostać w ramach wynajmu długoterminowego, to najczęściej pojazdy w dobrym stanie, oddane po kontraktach leasingowych.

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego auta? Warunki

Firmy, które zajmują się długoterminowym wynajmem aut, nie stawiają rygorystycznych wymogów. Najczęściej są to:

  • Wymóg wieku – umowę o wynajem długoterminowy może podpisać wyłącznie osoba dorosła, najczęściej jednak nie wystarczy przekroczyć progu pełnoletniości, trzeba mieć np. 21 lat, by móc skorzystać z takiej oferty.
  • Posiadanie prawa jazdy – uprawnienia do kierowania pojazdem danej kategorii.

Dla wielu z nich koniecznym warunkiem do udzielenia wynajmu długoterminowego jest posiadanie dodatkowych uprawnień (np. gdy umowa dotyczy auta dostawczego) lub prawa jazdy minimum przez rok. Kierowcy, którzy dopiero odebrali dokument, muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Nawet jeśli umowa zostanie podpisana przez kogoś innego (rodzica, partnera itd.), to osoba, która będzie prowadziła pojazd, również musi spełniać powyższe wymogi.

Jakie dokumenty potrzebne są do wynajmu długoterminowego? Podstawą jest umowa zawierana pomiędzy najemcą a właścicielem pojazdu. Jest ona konieczna zarówno wtedy, gdy z auta na abonament korzysta osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca.

Przy wynajmie długoterminowym pojazdu dla osób fizycznych do zawarcia umowy konieczne będzie zgromadzenie takich dokumentów, jak:

  • kserokopia dowodu osobistego i drugiego dokumentu ze zdjęciem;
  • zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów;
  • wyciąg z banku z kilku ostatnich miesięcy – chodzi o konto, na które wpływa wynagrodzenie lub inne stałe dochody najemcy;
  • prawo jazdy, potwierdzające uprawnienia do kierowania wynajmowanym pojazdem.

Przedsiębiorca, który chce podpisać umowę o długoterminowy wynajem samochodu, powinien zaś przedłożyć:

  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo wpis z KRS,
  • zaświadczenie o numerze NIP i REGON,
  • dokumenty tożsamości osoby uprawnionej do reprezentowania firmy,
  • dokumenty finansowe firmy – opcjonalnie wymagana może być księga przychodów i rozchodów, zbiorcza za ostatnie dwa pełne lata i za bieżący okres, czy dokumenty PIT z działalności gospodarczej.

Wynajem Długoterminowy AUDI Q5

Wynajem długoterminowy bez BIK-u

Co ciekawe, historia kredytowa najemcy nie jest sprawdzana przez firmę w przypadku wynajmu długoterminowego. Dlaczego? W tej sytuacji zabezpieczenie stanowi samochód. Jeśli nie spłacasz rat, pojazd wraca do wypożyczalni. Właśnie dlatego możliwe jest uzyskanie wynajmu długoterminowego bez sprawdzania baz rejestrów dłużniczych, w tym bazy BIK-u.

Jak działa wynajem długoterminowy samochodu?

Chcesz mieć auto na abonament? Jak to działa w praktyce? Po podpisaniu umowy z wypożyczalnią na najem długoterminowy samochodu otrzymujesz go i możesz swobodnie wykorzystywać w ramach przyznanego limitu kilometrów (przebieg roczny).

Nie martwisz się naprawami okresowymi, serwisowaniem czy zawieraniem umów ubezpieczenia pojazdu. Tankujesz auto i ponosisz miesięczny koszt najmu długoterminowego – nic ponadto.

Usługa wynajmu długoterminowego samochodów przeznaczona jest dla:

  • firm, które okresowo wymieniają floty samochodowe;
  • indywidualnych użytkowników.

Dzięki wynajmowi możesz korzystać z auta z dużo mniejszym udziałem kosztów własnych. Co więcej, gdy zmieni się Twoja sytuacja życiowa lub zapragniesz zmienić model samochodu, będziesz mógł to zrobić bardzo szybko bez potrzeby przechodzenia przez długotrwały proces sprzedaży. To niewątpliwa zaleta wynajmu długoterminowego, choć nie dla wszystkich.

Wynajem Długoterminowy Toyota Corolla

Wynajem długoterminowy samochodu dla firm

Posiadanie floty samochodowej w przedsiębiorstwie wiąże się z wysokimi kosztami związanymi z nabyciem, serwisowaniem i ubezpieczeniem aut. Ułatwieniem w tej sytuacji może być wynajem długoterminowy samochodu na firmę.

Zamiast wydawać pieniądze na nowe auta do firmy, dla pracowników i samego przedsiębiorcy, można skorzystać z najmu długoterminowego. W niektórych opcjach w zakres usługi wchodzi całe zarządzanie flotą, łącznie z ubezpieczeniem, wymianą sezonową opon, serwisem i przeglądami oraz kartami paliwowymi.

Ponadto zaletą korzystania z takiej opcji jest możliwość rozliczenia najmu długoterminowego w kosztach.

Wynajem długoterminowy auta dla osób fizycznych

Z usługi wynajmu długoterminowego może też skorzystać osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej.

Wynajem długoterminowy z pewnością jednak nie będzie dobrą opcją dla tych, którzy chcą mieć samochód na własność i dowolnie nim dysponować oraz sprzedać po jakimś czasie. Taki pojazd po zakończeniu umowy trafia po prostu do firmy leasingowej, a następnie do kolejnego klienta.

Jeśli dodatkowo zakładasz, że szacowany roczny przebieg będzie bardzo wysoki, to konsumencki wynajem długoterminowy (podobnie jak ten przeznaczony dla firm), również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Lepszym (i tańszym) będzie skorzystanie na przykład z oferty leasingu operacyjnego.

Co ciekawe, wiele firm motoryzacyjnych (np. Skoda) traktuje wynajem długoterminowy samochodów dla osób prywatnych jako dodatkową usługę dla klientów, którzy chcą mieć gwarantowany dostęp do samochodu zastępczego na czas naprawy. Dzięki temu nie muszą martwić się o koszty eksploatacji czy ubezpieczenie.

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu?

Ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu? Wysokość raty w dużej mierze zależy od rodzaju i marki wybranego pojazdu. Duży wpływ na finalny koszt ma również czas trwania umowy. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujesz się na samochód klasy premium, czy nieco tańsze auto, do całkowitej ceny musisz dodatkowo doliczyć:

  • opłatę wstępną, która jednak w tym wypadku zwykle wynosi 0 zł. Jeśli jednak zdecydujesz się ją zapłacić, to wówczas możesz liczyć na niższą ratę wynajmu;
  • ewentualną opłatę po przekroczeniu maksymalnego limitu kilometrów określonego w umowie.

Na szczęście większość wynajmów długoterminowych odbywa się bez wpłaty własnej, dzięki czemu nie musisz już na początku inwestować prywatnych środków. To sprawia, że droga do posiadania wymarzonego auta jest stosunkowo prosta.

Jeśli chcesz sprawdzić, ile wyniesie Cię taka przyjemność, możesz skorzystać z kalkulatora wynajmu długoterminowego. Tam po określeniu marki i modelu samochodu oraz podaniu podstawowych informacji dowiesz się, jaka będzie wysokość miesięcznej raty.

Ile kosztuje najtańszy wynajem długoterminowy? Nasz kalkulator pokazuje, że najniższa rata dotyczy wynajmu długoterminowego Toyota Yaris i wynosi 1 161 zł.

Wykup auta po wynajmie długoterminowym

Generalnie wynajem długoterminowy ma to do siebie, że po zakończeniu umowy auto na abonament wraca do swojego właściciela, czyli do wypożyczalni. Czy można wykupić pojazd po wynajmie długoterminowym?

Jeśli po zakończeniu umowy zamierzasz zostawić używany samochód, możesz to zrobić właśnie poprzez wykup. Musisz jednak pamiętać, że będzie on znacznie droższy niż w przypadku, gdybyś zdecydował się na taki sam krok po zakończeniu umowy leasingu.

Cena wykupu może być równa aktualnej wartości rynkowej pojazdu. To oznacza, że będzie on jedynie nieco tańszy niż nowy model, prosto z salonu. Niestety tani wynajem długoterminowy ma właśnie taką wadę. Dla porównania – wartość leasingowanego auta może wynosić jedynie 1% jego pierwotnej wartości. 

Chociaż wykup w tej sytuacji nie jest opłacalny, to jednak jak najbardziej możliwy. Wynajem długoterminowy samochodów z możliwością wykupu bez sprawdzania w BIK-u czy KRD umożliwia zgłoszenie chęci wykupu na ok. 2 miesiące przed zakończeniem umowy. Wtedy, znając przebieg auta oraz jego historię wypadkową, firma będzie w stanie oszacować wartość pojazdu.

Wynajem Długoterminowy KIA Sportage

Wynajem długoterminowy a leasing. Różnice

Wynajem długoterminowy samochodów pod wieloma względami jest podobny do finansowania auta za pośrednictwem leasingu. Jednak w przeciwieństwie do leasingu nie wymaga zwykle wnoszenia wkładu własnego. Nie musisz wykupić pojazdu po zakończeniu umowy – możesz go oddać i wymienić na nowy model lub zakończyć współpracę z firmą.

Leasing operacyjny w swoim klasycznym wydaniu charakteryzuje się wyższymi kosztami użytkowania niż wynajem długoterminowy aut, ale gwarantuje niską cenę wykupu pojazdu. Po wygaśnięciu umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca ma prawo nie zdecydować się na wykup pojazdu, ale jest to nieekonomiczne. Cena wykupu jest zwykle niewielka, wynosi kilka procent wartości pojazdu.

Wynajem długoterminowy to korzystna pod względem finansowym opcja pozyskania auta do floty firmowej, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów własnych.

Co jest lepsze? Leasing czy wynajem długoterminowy? Opinie są podzielone – zależą od tego, czego dokładnie potrzebujesz. Osoby prywatne, którym zależy na swobodzie wyboru i które planują częstą zmianę auta, najczęściej wybierają wynajem długoterminowy. 

Wady i zalety wynajmu długoterminowego samochodu

Czy wynajem długoterminowy samochodu się opłaca? Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Z całą pewnością ma on wiele zalet, choć nie jest wolny od wad. Zobacz w tabeli, co przeważa.

Wynajem długoterminowy samochodu

Zalety

Wady

brak konieczności angażowania dodatkowego kapitału przez najemcę

użytkowany pojazd nie stanowi własności użytkownika

brak konieczności wniesienia opłaty wstępnej

od wartości wykupu do końca naliczane są odsetki, przez co im wyższy wykup i im dłużej trwa umowa, tym odsetki są wyższe

wynajmujący ma możliwość zaliczenia comiesięcznych należności do kosztów uzyskania przychodu

konieczność zadeklarowania limitu kilometrów – jego przekroczenie wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat

brak ryzyka związanego z utratą wartości pojazdu

wysoka kwota wykupu pojazdu

możliwość wykupienia samochodu po okresie umowy

brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z przeglądami eksploatacyjnymi samochodu i z jego naprawami (pod warunkiem, że są one wliczone w ratę)

brak obciążania zdolności kredytowej użytkownika (przedsiębiorcy lub osoby fizycznej)

wygodny sposób użytkowania auta

Jeśli zastanawiasz się, czy skorzystać z opcji wynajmu długoterminowego auta, możesz zapoznać się z opiniami użytkowników, którzy wypróbowali tę ofertę. Będą one dla Ciebie dobrą wskazówką co do tego, czy podpisać umowę z wypożyczalnią. Zalet takiego rozwiązania jest zdecydowanie więcej niż wad.

Data opublikowania: 2/21/2023
    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.4
    Na podstawie 279 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert