Wynajem długoterminowy to popularne rozwiązanie dla firm oraz osób prywatnych, które potrzebują samochodu na dłuższy okres czasu, bez konieczności jego kupowania. W naszym artykule przeprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces wynajmu długoterminowego samochodu, zaczynając od wyboru odpowiedniej oferty, przez weryfikację dokumentów, aż do odbioru samochodu. Dowiesz się, jak przebiega proces wynajmu, jakie dokumenty będą potrzebne oraz jakie opcje wyboru samochodu masz do dyspozycji.

Chcesz – prywatnie lub dla potrzeb związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą – jeździć nowym samochodem, a z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz kupić auta na własność?
Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być wynajem długoterminowy, nazywany również autem na abonament. Na czym polega wynajem długoterminowy? Jak krok po kroku wygląda proces wynajmu długoterminowego? Nie jest on tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.
Wynajem długoterminowy a wybór odpowiedniego samochodu
Pierwszym krokiem na drodze do podpisania umowy o wynajem długoterminowy jest uświadomienie sobie potrzeby posiadania auta i użytkowania go – prywatnie lub na cele firmowe. Następnie należy znaleźć odpowiedni pojazd. Co się dzieje na tym etapie?
Wybierz wypożyczalnię samochodów i przejrzyj jej ofertę. Być może potrzebujesz dla swoich pracowników miejskiego auta albo rodzinnego, dużego samochodu dla całej rodziny? Jeśli gubisz się w szerokiej ofercie różnych modeli i marek albo nie wiesz, jaką wersję pojazdu powinieneś wybrać dla siebie, skontaktuj się z doradcą i dopytaj go o szczegóły wynajmu długoterminowego. Krok po kroku przeprowadzi Cię on przez etap wyboru oferty i pomoże przy podpisaniu umowy.
Podczas przeglądania ofert wypożyczalni samochodów, które oferują umowy o auto na abonament, zwróć uwagę na:
- wybór modeli i marek pojazdów;
- okres wynajmu samochodu – długoterminowy, średnioterminowy lub krótkoterminowy;
- wynajem samochodów do celów biznesowych lub prywatnych;
- odbiór pojazdu – osobiście lub z usługą podstawienia go pod wskazany adres;
- obowiązujące ceny;
- zasady dotyczące okresu wynajmu;
- dodatkowe usługi w cenie abonamentu na auta.
Kiedy już wytypujesz wypożyczalnię samochodów, musisz wybrać odpowiedni pojazd. Czy będzie to luksusowy Mercedes, czy BMW? A może słynąca z niezawodności Toyota na wynajem?
Weź pod uwagę przy tym swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania użytkownika firmowego. Nie kieruj się jedynie estetyką pojazdu lub jego wielkością, ale także takimi parametrami, jak:
- średnie spalanie,
- pojemność zbiornika paliwa,
- wielkość bagażnika,
- liczba miejsc dla pasażerów,
- liczba drzwi.
Ważna jest ostatecznie cena, jaką będziesz płacić przy wynajmie konkretnego auta. Małe, kompaktowe pojazdy będą wynajmowane długoterminowo z pewnością w niższej cenie w porównaniu z dużymi SUV-ami luksusowych marek.
Sprawdź także, w jakiej wersji wyposażenia jest dostępne wybrane auto i czy jest w nim wszystko, czego potrzebujesz, np. podgrzewane lusterka i fotele, systemy bezpieczeństwa czy asystent parkowania.
Oszacowanie kosztów związanych z wynajmem długoterminowym samochodu
Dla zdecydowanej większości klientów chcących skorzystać z długoterminowego wynajmu, najbardziej istotnym punktem w procesie prowadzącym do podpisania umowy, jest ustalenie ceny za abonament na auto. Oszacowanie kosztów związanych z podpisaniem umowy i z użytkowaniem pojazdu nie jest trudne. Pełną ofertę powinna Ci zaprezentować wybrana wypożyczalnia samochodów.
Możesz oszacować miesięczny koszt wynajmu samochodu, jeśli zamierzasz podpisać długoterminową umowę. Na ostateczną cenę wpływają takie czynniki, jak:
- Klasa wypożyczonego pojazdu – najwięcej miesięcznie będziesz płacić za SUV-a, a mniej za pojazd typowo miejski; analogicznie luksusowe i sportowe auta generują wyższe koszty abonamentu miesięcznego.
- Limit kilometrów – jego ustanowienie pozwala na obniżenie wysokości abonamentu na auto, ale jego przekroczenie będzie generowało dodatkowe koszty.
- Dodatkowe usługi – ubezpieczenia, wymiana i przechowywanie opon, serwis itp.
- Wymagana opłata wstępna – najczęściej nie ma obowiązku jej wnoszenia, ale jeśli zdecydujesz się na to, opłata miesięczna za auto na wynajem się zmniejszy.
Kalkulator wynajmu długoterminowego umożliwi Ci wyliczenie raty miesięcznej netto za wynajem auta. Wpisujesz w nim jedynie markę pojazdu, typ nadwozia i przedział raty miesięcznej, jaką jesteś gotowy zapłacić.
Najtaniej możesz wynająć Toyotę Yaris z 2023 roku – za 1 161 zł miesięcznie. Opłata jest stała, co ułatwia planowanie budżetu domowego czy finansów firmowych, w zależności od tego, w jakim celu chcesz wybrać długoterminowy wynajem pojazdu.
Złożenie wniosku o wynajem długoterminowy auta
Kiedy już jesteś zdecydowany na jeden z samochodów dostępnych w wypożyczalni i chcesz podpisać umowę na wynajem długoterminowy, powinieneś złożyć stosowny wniosek. Na naszej stronie możesz zamówić rozmowę z doradcą Superauto. Wystarczy, że wypełnisz elektroniczny formularz, a specjalista zadzwoni do Ciebie z ofertą.
Wystarczy, że pozostawisz swoje dane osobowe – imię i nazwisko oraz numer telefonu – by doradca z Superauto.pl mógł do Ciebie zadzwonić w celu omówienia szczegółów umowy wynajmu długoterminowego samochodu. Powinieneś też w formularzu wpisać swój adres mailowy oraz zaakceptować wszystkie zgody dla totalmoney.pl, m.in. regulamin świadczenia usług czy przetwarzania danych osobowych. Trzeba jeszcze zaznaczyć zgody dla Superauto.pl. Rozmowa jest całkowicie bezpłatna.
Wniosek o wynajem długoterminowy jest rozpatrywany w ciągu 1-3 dni, w zależności od liczby podobnych wniosków składanych w tym samym czasie. Jeśli decyzja jest pozytywna, możesz podpisać umowę.
Kiedy wszystkie szczegóły zostaną już ustalone, można po przedstawieniu wymaganych dokumentów przejść do podpisania dokumentów. W umowie ujęte są informacje dotyczące wynajmowanego samochodu, wysokości opłat czy dodatkowych usług w cenie abonamentu na auto. Reguluje ona prawa i obowiązki stron umowy.
Dostarczenie potrzebnych dokumentów
Niezależnie od tego, czy chcesz skorzystać z oferty na wynajem długoterminowy na firmę, czy wynajem długoterminowy dla osób fizycznych, każdorazowo do podpisania umowy potrzebne będzie dostarczenie odpowiednich dokumentów. Wśród nich najczęściej znajdują się:
- dokument tożsamości,
- dokumenty rejestrowe firmy – jeśli chodzi o wynajem na firmę,
- dokumenty dochodowe z ostatnich trzech miesięcy.
Dostarczenie dokumentów odbywać się może w trybie online, co przyspiesza zawarcie ostatecznej umowy nawet na odległość.
Analiza wniosku i otrzymanie decyzji firmy wynajmującej samochody
Należy podkreślić, że wynajem długoterminowy samochodu jest tak naprawdę formą finansowania jego nabycia. Dlatego wniosek o auto na abonament dla firmy lub osoby fizycznej, która potrzebuje pojazdu do spełniania prywatnych potrzeb, musi przejść analizę właściwie podobną do tej, jaka realizowana jest przy kredycie samochodowym czy gotówkowym w banku.
Taka analiza trwa od 1 do 3 dni. Jest to czas, kiedy firma wynajmująca auto może sprawdzić, czy dana osoba spełnia wszystkie wymagania, by podpisać umowę o wynajem długoterminowy, i ma odpowiednio wysokie dochody, by poradzić sobie bez problemu z uiszczaniem comiesięcznej raty.
Niestety, ale decyzja dotycząca wynajmu długoterminowego pojazdu również może być negatywna. Niedoszły klient powinien przy tym otrzymać odpowiedź zwrotną.
Podpisanie umowy o wynajem długoterminowy samochodu
Nie musisz udawać się do wypożyczalni samochodów i tam składać podpisu pod umową najmu długoterminowego samochodu, by ostatecznie z niego korzystać. Superauto.pl podaje, że online będziesz mógł zarówno złożyć wniosek i rezerwację samochodu, jak i podpisać umowę. Samochód z kolei odbierzesz z salonu lub zamówisz dostawę pod wskazany adres – do domu lub do firmy.
Odbiór samochodu
Jak już wspominaliśmy, samochód wynajęty na określony czas możesz odebrać wprost z salonu dealera, ale również możesz zamówić odbiór pod adresem domowym lub firmowym. Wcześniej rezerwujesz wybrane auto, dlatego też nie musisz długo czekać na podstawienie czy odbiór osobisty wynajętego samochodu.