Icon
Wynajem długoterminowy: jakie dokumenty są potrzebne i jakie warunki trzeba spełnić?

Wynajem długoterminowy: jakie dokumenty są potrzebne i jakie warunki trzeba spełnić?

Autor Maciej Kazimierski
Analityk finansowy

Icon 5/17/2023
Icon 6 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Sprawdź, jakie dokumenty będą potrzebne, aby móc skorzystać z wynajmu długoterminowego! Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać do własnej dyspozycji pożądane auto, płacąc za nie stałą kwotę miesięcznej raty? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Wynajem długoterminowy: jakie dokumenty są potrzebne?

Jednym ze sposobów pozyskania dla swojej działalności gospodarczej lub dla celów prywatnych samochodu jest jego wynajem na dłuższy czas. Taka forma zewnętrznego finansowania samochodu bywa nazywana także abonamentem. Sprawdź, na czym polega wynajem długoterminowy. Jakie warunki trzeba spełnić, by wynająć auto?

Kto może skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Zanim wskażemy klientów, którzy mogą skorzystać z auta na abonament, wyjaśnimy, czym jest wynajem długoterminowy samochodu. To usługa świadczona głównie przez wypożyczalnie samochodów, które są właścicielami wynajmowanych aut. To forma dzierżawy pojazdów na warunkach wskazanych w umowie.

Jeśli zaś chodzi o stronę formalno-prawną umowy na wynajem długoterminowy samochodów, masz do czynienia z umową leasingu z dość wysokim wykupem, uwzględniającą zwykle dodatkowe usługi, jakie wchodzą w cenę comiesięcznej raty płaconej przez klienta.

Wynajem długoterminowy KIA Sportage

Podpisując umowę na auto w abonamencie, będziesz mógł właściwie dość swobodnie eksploatować wydzierżawiony pojazd, przez cały okres jej trwania, a na koniec możesz go po prostu zwrócić wynajmującej firmie.

Dla kogo przeznaczony jest wynajem długoterminowy? Dla klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Umowę wynajmu długoterminowego pojazdu mogą podpisać zarówno jednoosobowy przedsiębiorca, jak i duża korporacja w ramach rozbudowania swojej floty pojazdów. Jednocześnie jest to usługa dostępna dla osób fizycznych, które również mogą skorzystać z wynajmu długoterminowego.

Zasady wynajmu są zwykle takie, że otrzymujesz samochód do swojej dyspozycji w ramach zawartej umowy i korzystasz z niego w sposób dowolny, choć najczęściej masz ustalony miesięczny limit przejeżdżanych kilometrów. Dlatego musisz wiedzieć, że za każde przekroczenie ustalonego limitu będziesz musiał dodatkowo zapłacić.

Ponadto w umowie możesz mieć wskazany zakaz opuszczania samochodem granic kraju, choć jest to opcjonalny zapis.

Z perspektywy klienta ważne są dodatkowe usługi, jakie mogą być uwzględnione w umowie o wynajem długoterminowy samochodu. W ramach jednego pakietu możesz mieć zagwarantowane:

  • zarządzanie flotą pojazdów – Car Fleet Management;
  • wymianę opon i ich dodatkowy komplet;
  • usługi serwisowe;
  • okresowe przeglądy techniczne;
  • pakiet ubezpieczeń – OC+AC, NNW, assistance i inne;
  • samochód zastępczy – na czas ewentualnej naprawy.

Warto sprawdzić dokładnie, co otrzymujesz w ramach podpisywanej umowy o wynajem długoterminowy samochodu przy opłacaniu comiesięcznej raty.

Jakie warunki trzeba spełnić przy wynajmie długoterminowym samochodu?

Przyszła pora na to, by dowiedzieć się, jakie są zasady wynajmu długoterminowego. Warunki stawiane przez wypożyczalnie potencjalnym wynajmującym auta mogą być odmienne i zależne od wewnętrznej polityki prowadzonej przez daną firmę. Przede wszystkim chodzi tu o parę ważnych kwestii:

  • Wiek wynajmującego – niekoniecznie wystarczy ukończenie 18 roku życia, jak w przypadku, chociażby zaciągania kredytów i pożyczek w bankach. Najczęściej wypożyczalnie samochodów są gotowe wynająć auto osobie, która ukończyła 21 lat. W przypadku pojazdów dostawczych, busów czy vanów, które również można wynajmować długoterminowo, trzeba mieć ukończone nawet 23 lata, a dla uzyskania auta na abonament z wyższej półki cenowej, np. luksusowego – 28 lat.
  • Prawo jazdy – auta wypożyczane są zwykle wyłącznie osobom, które mają prawo jazdy i co najmniej roczne doświadczenie jako kierowca.
  • Niekaralność – niektóre wypożyczalnie poproszą Cię o przedstawienie aktualnego zaświadczenia o niekaralności.

Z uwagi na proste procedury i minimum formalności, jakie trzeba dopełnić przy podpisywaniu umowy na wynajem długoterminowy, jest on wygodną formą pozyskania samochodu.

Czy przy wynajmie długoterminowym sprawdzany jest BIK? W przeciwieństwie do banku wypożyczalnia nie ma dostępu do BIK-u i nie sprawdza baz Biura Informacji Kredytowej. Taka usługa nie wymaga od wynajmującego, by ten miał odpowiednio wysoką zdolność kredytową.

Fakt posiadania umowy o wynajem długoterminowy pojazdu nie będzie też z drugiej strony wpływać na zdolność do zaciągania przez Ciebie kolejnych zobowiązań finansowych w przyszłości.

Jakie dokumenty są wymagane przy wynajmie długoterminowym samochodu?

Jeśli spełniasz już warunki związane ze skorzystaniem z usługi auta abonament, dowiedz się, jakie dokumenty musisz przedstawić w wypożyczalni, by doszło do podpisania umowy. Nie jest ich dużo, ponieważ w przypadku auta na abonament mamy do czynienia z prostą usługą.

Jakie dokumenty są potrzebne do wynajęcia samochodu? Tylko podstawowe, związane z tożsamością klienta, lub dokumenty rejestrowe firmy. Formalności związane z zawarciem umowy o wynajem długoterminowy pojazdów zostały uproszczone do niezbędnego minimum.

Pamiętaj!
W zależności od tego, czy interesuje Cię usługa wynajmu długoterminowego dla osoby fizycznej, prywatnej czy też dla przedsiębiorcy, będziesz musiał przygotować nieco inne dokumenty, by doprowadzić do podpisania umowy z wybraną wypożyczalnią pojazdów.

Czasami wypożyczalnie samochodów oczekują od klienta okazania karty kredytowej, na której blokowana jest kwota odpowiadająca kaucji za samochód. Kaucja jest zwrotna i zwracana po zakończeniu umowy.

Wynajem długoterminowy: jakie dokumenty są potrzebne i jakie warunki trzeba spełnić?

Wynajem długoterminowy dla firm – jakie dokumenty są wymagane?

Przedsiębiorcy często korzystają z usług długoterminowego wynajmu samochodów. Jeśli chcą podpisać umowę, muszą przedstawić określone dokumenty:

  • dokument tożsamości przedsiębiorcy lub osoby uprawnionej do reprezentowania firmy przy podpisywaniu umowy najmu długoterminowego pojazdu;
  • dokumenty rejestrowej firmy – NIP lub REGON przedsiębiorstwa;
  • prawo jazdy – przedsiębiorcy czy pracowników, którzy będą wpisani w umowie o wynajem długoterminowy samochodu jako jego użytkownicy;
  • umowa spółki w formie aktu notarialnego wraz z aneksami – jeśli chodzi o spółkę wynajmującą auto;
  • wpis do ewidencji działalności gospodarczej – jeśli wynajmującym jest jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • ważny przez ostatnie miesiące wpis z KRS, jeśli dotyczy.

Wynajem długoterminowy BMW X5

Auto na abonament dla osób fizycznych, jakie dokumenty są wymagane?

Osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, a chce wynająć samochód na dłuższy czas, także będzie musiała przygotować dokumenty, które okaże w wypożyczalni. Wśród nich znajdą się:

  • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport, koniecznie ważny dokument;
  • prawo jazdy – musisz mieć uprawnienia do kierowania pojazdami danego typu, by móc podpisać umowę wynajmu długoterminowego pojazdu.
Ciąg dalszy artykułu poniżej

Powiązane artykuły

Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z wynajmu długoterminowego auta?

Podstawą wynajmu długoterminowego samochodów i warunkiem skorzystania z takiej usługi jest oczywiście umowa. Przed jej podpisaniem i po nim należy wykonać kilka ważnych kroków:

  • znaleźć pożądaną ofertę na wynajem długoterminowy pojazdu;
  • przedstawić dokumenty wymagane do zawarcia umowy auta na abonament;
  • podpisać umowę wynajmu długoterminowego pojazdu;
  • użytkować wybrany, opisany w umowie pojazd;
  • terminowo regulować raty abonamentowe za samochód przez cały okresu trwania najmu;
  • oddać auto po zakończeniu umowy do firmy wynajmującej lub jego wykupienie (jeśli wykup jest uwzględniony w umowie).

Nie ma w polskim prawie wytycznych wskazujących, jakie elementy powinna zawierać umowa najmu długoterminowego. Z racji obowiązywania swobody zawierania umów także i tu można dowolnie kształtować warunki.

Umowa ta powinna jednak określać dokładnie, kto jest wynajmującym, a kto najemcą. Musi uwzględniać w treści oświadczenie woli stron, a także precyzyjnie wskazywać przedmiot najmu i warunki umowy czy kosztu związanego z wynajmem. Na koniec musi zostać własnoręcznie podpisana przez strony.

Zdarza się, że wraz z podpisaniem umowy musisz uiścić wpłatę wstępną czy kaucję za samochód. Jest to jednak w gruncie rzeczy łatwy sposób na pozyskanie całkowicie nowego auta, często bez sięgania do swoich oszczędności i bez obciążania zdolności kredytowej.

Data opublikowania: 5/17/2023

    Najczęściej zadawane pytania

    Z wykształcenia jestem dziennikarzem specjalizującym się w tematyce finansów. Z pasją śledzę nowości na rynku finansów osobistych i chętnie testuję dostępne rozwiązania, aby przekazać sprawdzone informacje. Regularnie tworzę zestawienia i rankingi finansowe, które pomagają czytelnikom porównać oferty i dokonywać świadomych wyborów.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.7
    Na podstawie 3 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert