Ubezpieczenia komunikacyjne
Sprawdź, które ubezpieczenie możesz kupić przez internet.
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Państwo na wszystkich właścicieli pojazdów nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC, co oznacza, że nieubezpieczonym pojazdem nie można poruszać się po naszych drogach. Ubezpieczenie OC zapewnia osobie poszkodowanej w kolizji czy wypadku drogowym odszkodowanie, pozwalające na usunięcie szkód powstałych w trakcie zdarzenia. Jednocześnie sprawca nie musi płacić za spowodowane szkody z własnej kieszeni . OC chroni więc przed finansowymi konsekwencjami szkód. Rekompensatę, czyli odszkodowanie poszkodowanym wypłaca właściwy zakład ubezpieczeń. Do sumy 5 mln euro przy szkodzie na osobie i 1 mln euro przy szkodzie na mieniu. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC chroni Cię nie tylko w trakcie jazdy, ale też wtedy, kiedy wsiadasz, wysiadasz z pojazdu, przy załadunku lub rozładunku, w czasie zatrzymania, postoju czy garażowania.
Co ważne – w przypadku szkód wyrządzonych pod wpływem alkoholu, środków odurzających, przez kierującego bez uprawnień lub zbiegłego z miejsca wypadku ubezpieczyciel może żądać zwrotu wypłaconych odszkodowań.
Ubezpieczenie AC jest, w odróżnieniu od OC, dobrowolne. Chroni ubezpieczonego w takich sytuacjach jak kradzież, wypadek z winy ubezpieczonego czy żywioły.
Ubezpieczeniu podlega pojazd wraz z jego wyposażeniem, a odszkodowanie wynosi maksymalnie tyle, ile wartość pojazdu określona w umowie.
Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia zapoznaj się koniecznie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. OWU zawiera wszystkie wyłączenia i dokładnie opisuje sytuacje, w których możesz ubiegać się o odszkodowanie.
AC standardowo działa na terenie kraju, ale jest możliwość rozszerzenia jego działania o inne kraje UE. Jeśli wyjeżdżasz do krajów byłego ZSRR swoim samochodem, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel może oczekiwać dopłaty do ubezpieczenia. Sprawdź również, ile masz czasu na zgłoszenie szkody.
Jak wybrać polisę?
Jeśli właśnie kupiłeś samochód i szukasz ubezpieczenia OC, to spokojnie możesz wybrać tę firmę, która oferuje najtańszą opcję, ponieważ zgodnie z prawem każde TU powinno zaoferować klientowi to samo.
Inaczej jest w przypadku AC. Tu bardzo ważne jest, aby dopasować parametry polisy do potrzeb właściciela pojazdu. Jeśli chcesz kupić AC, poświęć czas na dokładne sprawdzenie zakresu ubezpieczeń. Najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia klienta może być oferta pakietowa. Wybierając oba produkty w jednym TU oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale też czas.
Jeśli szukasz AC, zwróć uwagę na:
- Oferowaną sumę ubezpieczenia;
- To, czy ryzyko kradzieży pojazdu zostało włączone do ochrony;
- Proponowany przez ubezpieczyciela wariant ubezpieczenia (kosztorys czy serwis);
- Możliwość zniesienia udziału własnego oraz amortyzacji części;
- Dodatkowe usługi assistance (np. holowanie samochodu)
Polisa OC i AC przez internet
Kupno usług finansowych przez Internet to już standard. Polisę OC możesz kupić w kilka minut, nie wychodząc z domu. Dobrym rozwiązaniem jest porównywarka ubezpieczeń – warto sprawdzić warunki przed sfinalizowaniem transakcji. Za pośrednictwem porównywarki możesz wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.
Co obejmuje polisa AC?
- Ubezpieczenie AC obejmuje takie zdarzenia na ubezpieczonym pojeździe jak:
- Kradzież
- Uszkodzenie samochodu z winy ubezpieczonego (zderzenie z innym pojazdem, zwierzęciem itd.)
- Uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie (porysowanie lakieru, obicie na parkingu)
- Zniszczenia spowodowane przez żywioły (burza, gradobicie, pożar)
Pamiętaj, że TU samodzielnie określają zakres AC. Sprawdź wyłączenia, które muszą zostać określone w OWU. Najczęściej do listy włączeń TU zaliczają:
- Szkody, które powstały w wyniku umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa (np. kradzież auta po pozostawieniu kluczyków w samochodzie);
- Szkody, które powstały w wyniku spożycia alkoholu, narkotyków, dopalaczy przez ubezpieczonego;
- Uszkodzenia pojazdu, które wynikają z jego eksploatacji (np. awaria mechaniczna);
- Brak ważnego badania technicznego pojazdu;
- Szkody powstałe z winy osoby kierującej bez prawa jazdy;
- Sytuację, kiedy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia lub w momencie zdarzenia zostały złamane przez kierującego przepisy ruchu drogowego,
- Szkody, które powstały w skutek wykorzystania pojazdu do celów niezgodnych z jego przeznaczeniem.