Ubezpieczenia turystyczne Wybierz najlepszego ubezpieczyciela. Przekonaj się, jakie to proste!

  • [ więcej ]
  • [ więcej ]
  • [ więcej ]
  • [ więcej ]
Z nami zaoszczędzisz nawet 30%!

Ubezpieczenie turystyczne w pigułce

Podróżujemy coraz chętniej, częściej i dalej, a przy tym coraz częściej korzystamy z ubezpieczenia turystycznego. Warto wiedzieć, jak właściwie dobrać polisę do naszych potrzeb, możliwości i charakteru wyjazdu.

Ubezpieczenie turystyczne jest bardzo przydatną ochroną w czasie podróży – nie tylko tych dalekich, ale również krajowych. Gwarantuje pokrycie kosztów leczenia, chroni w sytuacjach, które podczas urlopu mogą się przydarzyć. Polisę można zawsze wzbogacić o dodatkowe elementy (co jest ważne np. dla osób uprawiających sporty zimowe czy ekstremalne) tak, by zapewnić sobie i swoim bliskim maksymalnie największą ochronę.

Co daje Ci ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne ma za zadanie chronić Cię przed nieprzewidzianymi wydatkami. Wizyta u lekarza za granicą może słono kosztować, nie mówiąc już o pobycie w szpitalu, operacji, powrocie do kraju, rehabilitacji. Ale ubezpieczenie turystyczne może obejmować również skradziony czy zagubiony na lotnisku bagaż albo opóźniony lot.

Zdecydowanie bardziej opłaca się wydać niewielką kwotę i ubezpieczyć się przed wyjazdem, niż później zastanawiać się, skąd wziąć pieniądze na opłacenie rachunków.

Najważniejszym elementem polisy jest zwrot kosztów leczenia. To właśnie ewentualne kłopoty zdrowotne mogą Cię kosztować najwięcej. Wizyty u lekarzy, hospitalizacja, środki medyczne, specjalistyczny transport do kraju – lista usług medycznych, za które przyjdzie Ci zapłacić w razie wypadku (złamiesz nogę, przeziębisz się lub będziesz zmuszony leczyć kanałowo ząb) jest bardzo długa. A polisa turystyczna ma za zadanie właśnie przed tym Cię uchronić, bo w razie wypadku to ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do kwoty ubezpieczenia.

Wiele osób przed wyjazdem decyduje się wyrobienie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). I słusznie, jednak warto wiedzieć, że ta zapewnia bezpłatną pomoc medyczną jedynie częściowo. Minimalną bezpieczną kwotą gwarantowaną jest 20 000 euro. Jeśli wyjeżdżasz dalej, poza Europę, ta kwota zaczyna się od 30 000 euro. 

Jeśli podróżujesz do państw, które słyną z drogiego leczenia (Australia, USA, Kanada), poszukaj ubezpieczenia bez limitów, a jeśli chorujesz na coś poważnego, rozszerz polisę o dodatek „choroby przewlekłe”.

NNW, OC i ochrona bagażu

Ubezpieczenie turystyczne to, prócz gwarancji pokrycia ewentualnych kosztów leczenia, również ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dlatego w sytuacji jakiegokolwiek zdarzenia, którego skutkiem będzie trwały uszczerbek na zdrowiu, otrzymasz odszkodowanie w określonej kwocie. Odszkodowanie jest wypłacane w kwocie stanowiącej procent z sumy gwarantowanej.

Ubezpieczenie OC to już opcjonalny, dodatkowo płatny element polisy. W sytuacji, w  której będziemy nieumyślnymi sprawcami zdarzenia, w wyniku którego osobie trzeciej stanie się krzywda, to ewentualne odszkodowanie (bo o takie może ubiegać się poszkodowany) zapłaci już ubezpieczyciel – oczywiście do wybranej sumy gwarantowanej.

Kolejną opcjonalną, ale ciekawą opcją jest ochrona bagażu. W razie jego zgubienia lub kradzieży otrzymasz rekompensatę za rzeczy, które straciłeś. Jeśli planujesz podróż samolotem, możesz dodatkowo ubezpieczyć się od opóźnienia lotu czy opóźnienia dostarczenia bagażu.

Wyjazdy dla aktywnych

Jeśli wyjeżdżasz aby uprawiać sport, sprawdź koniecznie, czy TU nie wymaga od Ciebie rozszerzonej wersji polisy.  Cała masa sportów (np. sporty zespołowe) mają status sportów podwyższonego ryzyka (SPR). Sporty takie jak skoki ze spadochronem, paralotniarstwo, pilotowanie samolotów silnikowych, kolarstwo górskie, skoki na bungee, speleologia, wspinaczka, skoki akrobatyczne na nartach to już sporty ekstremalne (SE).  Jeśli nie wykupisz rozszerzenia, to w czasie wypadku podczas uprawiania wskazanej w OWU dyscypliny,  ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Jeśli wyjeżdżasz w góry lub planujesz rejs na morzu, Twoje ubezpieczenie powinno pokrywać koszty ratownictwa. Jeśli bierzesz ze sobą drogi sprzęt, jego również warto ubezpieczyć.

Ubezpieczenie turystyczne a wyjazdy krajowe

Po co kupować ubezpieczenie, jeśli planujesz wyjazd nad polskie morze czy w Tatry? Przecież to wyrzucanie pieniędzy w błoto…. Ale czy na pewno?  Pamiętaj, że ubezpieczenie turystyczne to nie tylko koszty leczenia, ale i ubezpieczenie NNW, OC czy bagażu. Jeśli nie możesz się zdecydować, albo chcesz porównać oferty, wybierz totalmoney.pl – tu znajdziesz oferty z kilkunastu TU.   W prosty sposób dopasuj polisę do swoich potrzeb.