Icon
Raty na karcie kredytowej – niewielu o tym wie, a to się naprawdę opłaca

Raty na karcie kredytowej – niewielu o tym wie, a to się naprawdę opłaca


Icon 2/26/2019 | 12:00 AM
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Karta kredytowa to dla większości z nas „koło ratunkowe”. Gdy potrzebujesz za coś zapłacić, a na koncie brakuje środków, jej użycie może okazać się zbawienne. Problem pojawia się, kiedy przesadzimy — i przyjdzie spłacić zadłużenie. Podpowiadam, jak sobie z tym poradzić.

Raty na karcie kredytowej

Karta kredytowa — co to i jak działa

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, której użycie wiąże się ze skorzystaniem z kredytu odnawialnego. Karta wydawana jest przez bank, który pozwala klientowi na użytkowanie środków banku w ramach przyznanego limitu kredytowego. Limit ten ustalany jest na podstawie comiesięcznych dochodów oraz historii kredytowej klienta.

Karta kredytowa. Jak działa? Jeśli jesteś posiadaczem karty kredytowej, to oznacza, że został przyznany Ci limit kredytowy, z którego możesz, ale nie musisz skorzystać. Jedyne, o czym należy pamiętać, to fakt, że środki, po które sięgniesz, są pieniędzmi banku — jeśli ich użyjesz, to będziesz musiał je oddać.

Karta kredytowa najprawdopodobniej podpięta jest do Twojej bankowości internetowej, dlatego po zalogowaniu będziesz widział dwa salda — wartość konta „głównego” oraz karty kredytowej, a to zdecydowanie ułatwi Ci bieżące monitorowanie swoich wydatków. Tylko że to nie jest reguła — przecież możesz mieć kartę kredytową w innym banku niż swoje główne konto.

Przelew z karty kredytowej — oczywiście można, ale czy warto? Jeśli chcesz dokonać przelewu z karty kredytowej, to wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości internetowej i wejdziesz w zakładkę przelewy. Po wpisaniu kwoty oraz danych odbiorcy będziesz musiał wybrać konto, z którego zostaną ściągnięte środki — w tym wypadku będzie to rachunek karty kredytowej. Pamiętaj jednak, że kartą kredytową opłaca się płacić — niekoniecznie jest to najtańsze narzędzie do przelewania pieniędzy.

Uwaga!

Większość banków pobiera dodatkową, niemałą opłatę za przelewy wykonywane kartą kredytową.

Spłata karty kredytowej — drugi, mniej przyjemny, etap użytkowania karty kredytowej to czas jej spłaty. Niezaprzeczalną zaletą kart kredytowych jest tzw. okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym bank nie nalicza żadnych odsetek od wykonanych transakcji. Ile trwa okres bezodsetkowy? Najczęściej trwa między 36 a 57 dni.

Cykl rozliczeniowy — kończy się podsumowaniem, które otrzymujesz od banku. To zestawienie dokonanych w tym czasie transakcji. Cykl rozliczeniowy trwa 30 dni.

Czas spłaty zadłużenia — trwa około 20 dni. To czas, w którym powinieneś spłacić całe zadłużenie, aby bank nie naliczył Ci odsetek od transakcji dokonanych kartą. Co ważne — mam na myśli wyłącznie transakcje bezgotówkowe — okres bezodsetkowy nie obowiązuje, kiedy  wypłacasz kartą pieniądze z bankomatu.

Jak spłacić kartę kredytową? Sam proces spłaty jest bardzo łatwy. Wystarczy, że zalogujesz się do swojej bankowości elektronicznej i klikniesz przycisk „Spłać”, który będzie wyświetlał się przy karcie. Po kliknięciu będziesz musiał wpisać kwotę spłaty i zatwierdzić transakcję. Uwaga! Karta zostanie spłacona pod warunkiem, że na Twoim koncie głównym dostępna jest wystarczająca ilość środków.

Karta kredytowa a zdolność kredytowa — karta kredytowa ma taki sam wpływ na Twoją zdolność kredytową jak każda inna pożyczka. Dlatego, jeśli zastanawiasz się nad wzięciem nowego kredytu, to musisz pamiętać, że karty kredytowe mogą okazać się przeszkodą. A jeśli nie spłacasz swojego zadłużenia w terminie, to może skutkować to odmową udzielenia kredytu.

Karta kredytowa — spłata na raty

Oprocentowanie karty kredytowej jest dość wysokie, dlatego ważne, abyś spłacał swoje zobowiązanie w terminie. Niestety, czasami zdarzają się różne wypadki losowe i może być tak, że nie będziesz w stanie od razu spłacić całego zobowiązania — warto więc rozważyć też inne, dostępne opcje.

Jedną z możliwości jest spłata karty kredytowej na raty. Chcąc uruchomić całą procedurę, będziesz musiał skontaktować się z bankiem. Po złożonej dyspozycji bank podzieli Twoje zadłużenie na części (raty), które będziesz spłacał w comiesięcznych odstępach.

Przeczytaj też: Czym różni się karta kredytowa od karty debetowej?

Liczba rat, na które zostanie rozbite Twoje zobowiązanie, zależy od oferty banku oraz wysokości pożyczonej kwoty. Przeważnie jest to okres od 3 do nawet 60 miesięcy.

Karta kredytowa raty — zanim zdecydujesz się rozłożyć swoje zadłużenie na raty, dokładnie sprawdź ofertę swojego banku. Może się okazać, że Twój bank nie tylko nie udostępnia darmowej usługi rozłożenia zadłużenia na raty, ale również dolicza sobie z tego tytułu szereg innych prowizji lub też obciąży Cię opłatą z tytułu obsługi całej operacji.

Niestety nie istnieje coś takiego jak darmowa karta kredytowa. Używanie tego typu produktów zawsze wiąże się z zaciągnięciem kredytu, a co za tym idzie — z dodatkowymi kosztami. Jednak jeśli spłacisz całe zobowiązanie jeszcze w okresie bezodsetkowym, to możesz uznać, że skorzystałeś z darmowego kredytu.

Karty kredytowe — wady i zalety

Karta kredytowa czy warto? To zależy. Jeśli wiesz, jak mądrze korzystać z karty kredytowej, to produkt ten ma bardzo wiele zalet. Dodatkowe środki dostępne są praktycznie na wyciągnięcie ręki i nie musisz za każdym razem wysyłać nowego wniosku o kredyt. Co ważne, z karty możesz korzystać również przy wszystkich transakcjach dokonywanych w internecie.

Jednak zalety karty kredytowej to nie tylko szybkość i wygoda. To bezpieczeństwo transakcji, a okres bezodsetkowy to spokój i komfort.

Niektóre banki, chcąc przyciągnąć klientów, organizują różnego rodzaju promocje. Karta kredytowa może być wtedy darmowa, nawet przez cały pierwszy rok użytkowania. Jej wyrobienie może też wiązać się z wypłatą bonusu lub nagrody — np. w postaci bonu do popularnego sklepu. Należy jednak zapoznać się z warunkami takiej promocji, ponieważ często samo wyrobienie karty kredytowej nie wiąże się z bonusem i aby go otrzymać, trzeba korzystać z karty przez jakiś czas.

Warto wiedzieć: Tego nie rób ze swoją kartą kredytową! 

Jeśli uważasz, że nie radzisz sobie ze spłatą karty kredytowej, a sam fakt jej posiadania skłania Cię to do tego, aby jej stale używać, to zawsze pozostaje Ci rezygnacja z karty kredytowej. Wypowiedzenie karty kredytowej musisz złożyć osobiście w banku, jednak produkt nie zostanie zamknięty, jeśli karta nie zostanie spłacona.

Do wad karty kredytowej należą wysokie prowizje oraz koszty obsługi. Jeśli będziesz chciał wyciągnąć pieniądze w bankomacie lub wykonać przelew, to musisz liczyć się z dodatkową opłatą.

Karta kredytowa a debetowa

Zarówno karta kredytowa, jak i debetowa należą do najczęściej używanych kart płatniczych. Można uznać, że w tym miejscu kończą się podobieństwa i zaczynają różnice. Ta najbardziej podstawowa polega na tym, że karta debetowa wydawana jest do konta — co oznacza, że korzystając z niej, korzystasz z własnych pieniędzy zgromadzonych na koncie.

Dzięki karcie kredytowej masz możliwość skorzystania z udzielonego kredytu, czyli z pieniędzy banku. Rób to z głową, bo każdy kredyt trzeba w końcu spłacić.

Data opublikowania: 2/26/2019

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.3
    Na podstawie 469 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert