Wyjeżdżasz za granicę? Weź ze sobą kartę walutową!

Izabela Wojtaś, 05.02.2016 r.
Wyjeżdżasz za granicę? Weź ze sobą kartę walutową!

Płacąc za codzienne zakupy, częściej sięgasz po kartę niż po gotówkę, a teraz planujesz zimowy wyjazd za granicę i zastanawiasz, co zrobić, by dokonywanie płatności w obcym kraju było równie przyjemne? Spieszymy z podpowiedzią: udaj się do banku po kartę walutową!

Ferie zimowe trwają już od ponad dwóch tygodni. Wiele osób wyjeżdża w tym czasie za granicę. Zapewne każdy już wie, jak będzie chciał spędzić ten czas - jedni postawią na aktywny wypoczynek, a inni wykorzystają go, by trochę zwolnić. Jak jednak zapłacić za te wszystkie przyjemności?

Płatności za granicą

Niezależnie od tego, czy będziemy wypoczywać aktywnie czy nie, jeśli spędzimy ten czas za granicą, to będziemy dokonywali płatności w obcej walucie. Najprościej jest oczywiście wymienić walutę w kantorze stacjonarnym lub internetowym i zabrać gotówkę ze sobą. Nie jest to jednak najwygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień płacą kartą.

– Dlatego coraz więcej klientów przekonuje się, że podczas wyjazdów zagranicznych wygodniej płacić kartą niż wymieniać złotówki na lokalną walutę i następnie płacić gotówką. Niestety, płacenie poza Polską kartą przypisaną do rachunku złotowego może narazić klienta na dodatkowe koszty związane z przewalutowaniem. W momencie dokonywania transakcji klient nie wie dokładnie, po jakim kursie następuje przewalutowanie – mówi Tomasz Bogusławski z Banku Pekao SA.

Jak widać, płacenie zwykłą kartą debetową może słono kosztować. Banki postanowiły więc uprzyjemnić swoim klientom zagraniczne podboje, przygotowując dla nich karty walutowe podpięte do odpowiednich rachunków walutowych. Jak przekonuje nasz ekspert: – Dzięki temu klient, płacąc za zakupy 100 EUR, wie, że jego konto zostanie obciążone kwotą 100 EUR.

To rozwiązanie ma jednak swój jeden podstawowy minus: każda kolejna waluta, w której będziemy chcieli płacić, to dodatkowa karta w portfelu. Instytucje znalazły jednak wyjście także z tej sytuacji. Pierwszym rozwiązaniem jest możliwość przepięcia przed wyjazdem swojej karty debetowej do odpowiedniego rachunku walutowego i płacenie w wybranej walucie. Taką możliwość oferuje swoim klientom większość banków, m.in. Citi Handlowy.

– Posiadacze konta osobistego w Citi Handlowy mają możliwość otwarcia bezpłatnego konta walutowego w takich walutach, jak EUR, GBP oraz USD, a następnie podłączenia karty debetowej do wybranego konta – wyjaśnia Tomasz Makowski, kierownik ds. Produktów w Citi Handlowy. Co więcej, jak zapewnia ekspert: – Dzięki tej usłudze klienci unikają kosztów przewalutowań, dokonując wypłaty z bankomatów, płatności w punktach handlowo-usługowych oraz przy płatnościach kartą realizowanych w internecie w EUR, GBP i USD. Jeżeli waluta transakcji jest taka sama jak waluta rachunku, do którego podłączona jest karta do konta, to transakcja zostanie zaksięgowana bez różnic kursowych.

Co zrobić, aby skorzystać z takiego rozwiązania? Jak tłumaczy ekspert Citi Handlowego: – Aby podłączyć kartę debetową do odpowiedniego konta, wystarczy zalogować się do Citibank Online lub do aplikacji Citi Mobile na telefonie komórkowym i w systemie dokonać przełączenia karty online.

To rozwiązanie wydaje się być całkiem wygodne i osoby, które podróżują za granicę klika razy do roku, powinny być z niego w pełni usatysfakcjonowane. Co jednak, gdy ktoś takie podróże odbywa raz w miesiącu, a nawet częściej? Na pewno niedogodnością będzie dla niego przepinanie karty, bo choć trwa to chwilę i nie wymaga nawet wychodzenia z domu, to wyjeżdżając tak często, można o tym po prostu zapomnieć. Dlatego dla globtroterów najlepszym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa, która automatycznie zaksięguje transakcje na odpowiednim rachunku.

– Taka karta zapewnia automatyczne rozliczanie transakcji z odpowiedniego rachunku klienta, również walutowego. Oznacza to, że klient może mieć jedną kartę debetową zarówno do rachunku złotowego, jak i innych rachunków walutowych (w przypadku karty debetowej MasterCard Debit do czterech, tj. EUR, USD, CHF i GBP) – zapewnia Tomasz Bogusławski z Pekao SA.

Jak to wygląd w praktyce? Jak tłumaczy ekspert: – Jeśli klient leci do Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniem w Amsterdamie, to za pomocą jednej karty zapłaci za kawę na polskim lotnisku (wówczas zostanie obciążony rachunek w złotych), w Amsterdamie (z rachunku w euro) i na miejscu, w Stanach (z rachunku dolarowego). Posiadacz tej karty, dokonując transakcji w krajach strefy euro, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych, nie poniesie dodatkowych kosztów przewalutowania. Wystarczy, że zapewni środki na odpowiednim rachunku walutowym, korzystając na przykład z bankowości internetowej Pekao24.

Niestety, nigdy nie jest tak, że wszystko robi się samo. Choć w przypadku karty wielowalutowej nie musimy pamiętać o przepięciu, to jednak musimy zapewnić środki na odpowiednim rachunku walutowym. Jeśli pojedziemy do Stanów, a pieniądze będziemy mieć tylko na koncie walutowym w euro i na koncie złotowym, to transakcja zostanie rozliczona w ramach środków dostępnych na rachunku prowadzonym w PLN, a to spowoduje, że będziemy musieli ponieść koszty przewalutowania po kursie NBP. Co więcej, choć nie ma przewalutowania, to bank pobiera prowizję za operacje na walutach z rachunków podpiętych oraz opłaty za wypłaty z bankomatu.

Którą kartę zatem wybrać?

Wszystko zależy od tego, jak często i na jak długo wyjeżdżamy. Jak pokazaliśmy powyżej, banki dla osób doceniających płatności kartą przygotowały kilka rozwiązań. Zastanówmy się zatem, jakie są plusy i minusy takich rozwiązań oraz kto powinien się nimi zainteresować:

• Płacenie kartą debetową wydaną do rachunku złotowego – jedynym plusem tego rozwiązania jest to, że płacimy kartą, a nie gotówką, minusem są zaś ogromne koszty dodatkowe, jakie poniesiemy za przewalutowania, dlatego to powinno być tylko rozwiązanie awaryjne!

• Płacenie kartą walutową wydaną do rachunku walutowego – plusy: brak kosztów przewalutowania oraz to, że pieniądze możemy wcześniej wymienić po korzystnym kursie w dowolnym kantorze, a potem po prostu wpłacić je na konto; minusy: każda kolejna waluta to dodatkowa karta w portfelu, trzeba poświęcić czas na wymianę pieniędzy i wpłacenie ich na odpowiednie konto, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które podróżują do krajów, w których można płacić jedną walutą, np. euro.

• Płacenie kartą debetową podpiętą pod odpowiednie konto walutowe – plusy: jedna karta w portfelu, możliwość płacenia w kilku walutach, minus: konieczność przepinania karty, co może być szczególnie uciążliwe podczas wyjazdów, w których musimy płacić w różnych walutach, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które nie podróżują tak często i które w trakcie jednej wyprawy nie przemierzają kilku krajów, w których płaci się w różnych walutach.

• Płacenie kartą wielowalutową – plusy: jedna karta w portfelu, brak konieczności przepinania karty, możliwość płacenia w kilku walutach jednocześnie; minusy: wyższe opłaty, m.in. prowizje za operacje na walutach z rachunków podpiętych, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, które bardzo dużo i bardzo często podróżują po całym świecie.

Wyjeżdżasz za granicę? Weź ze sobą kartę walutową!

Obecnie banki oferują kilkanaście kart walutowych. Różnią się one parametrami, możliwościami i oczywiście opłatami. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest karta wielowalutowa, niestety, to najdroższa opcja ze wszysktich kart walutowych.

Eksperci z poszczególnych banków cały czas bacznie przyglądają się swoim klientom i starają się, jak najszybciej wprowadzać do swojej oferty produkty, które odpowiadają na ich potrzeby. Wydaje nam się, że osoby płacące na co dzień kartą, nie powinny mieć już wątpliwości odnośnie do tego, jak płacić podczas zagranicznych wyjazdów - karta walutowa to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie można jednak nie wspomnieć o tym, że takie karty przydą się nam nie tylko podczas wyjazdu, lecz także w trakcie zakupów w walucie, np. w zagranicznym sklepie internetowym.

Szukasz najlepszego konta bankowego?

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN


66 kont bankowych

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

51 kredytów gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 kredytów hipotecznych

PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
PLN
2 000 PLN 500 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

11 kredytów samochodowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 30 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

18 pożyczek hipotecznych


73 karty kredytowe

PLN
1 000 PLN 200 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

16 kredytów konsolidacyjnych gotówkowych

PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
PLN
10 000 PLN 3 000 000 PLN
lat
1 rok 50 lat

9 kredytów konsolidacyjnych hipotecznych

70 pożyczek gotówkowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN
mies.
1 miesiąc 120 miesięcy

45 kont oszczędnościowych

PLN
500 PLN 200 000 PLN
1D 14D 2M 4M 6M 8M 10M 12M 18M 36M

146 lokat bankowych

PLN
1 000 PLN 100 000 PLN44 konta firmowe

PLN
1 000 PLN 2 000 000 PLN

93 kredyty dla firm

PLN
10 000 PLN 500 000 PLN

5 ofert leasingu
Mb/s
1 Mb/s 250 Mb/s
PLN
1 PLN 300 PLN
:

230 ofert telewizji - internetu

kWh
1-2 os. 3-4 os. 5-6 os. dom
dzień noc

63 taryfy energii dla domu

kWh
50 kWh 500 kWh
dzień noc

50 taryf energii dla firmy

Więcej artykułów: Konta osobiste Bankowość internetowa Banki Konta online Moneyback ROR