Opłaty na koncie, które mogą cię zdenerwować

„Darmowe konto”, „Brak opłat za prowadzenie konta”, „Konto za zero” – to tylko niektóre hasła, jakimi banki zachęcają klientów do zakładania rachunków osobistych. Bardzo często zdarza się jednak, że konto, które miało być bezpłatne, generuje liczne koszty. Jak to możliwe? Na co zwrócić uwagę wybierając ROR, aby uniknąć dodatkowych opłat? Sprawdź!

Konto (nie) zawsze darmowe

Kiedy czytasz na stronie banku, że opłata za prowadzenie rachunku, wynosi 0 zł, zawsze powinieneś się upewnić, czy nie ma obok gwiazdek i przypisów drobnym drukiem. W wielu przypadkach konto będzie darmowe, ale dopiero wówczas, gdy spełnisz określone warunki. Kryteria banków są bardzo różne, jednak przeważanie dotyczą wysokości wpływów, jakie muszą znaleźć się na koncie w ciągu miesiąca.

Przykładowo, jeżeli zdecydujesz się na założenie Konta active w eurobanku, aby nie płacić za rachunek, musisz zapewnić wpływy z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty w wysokości 1 500 zł. Konto będzie bezpłatne także wówczas, gdy średnie miesięczne saldo na koncie wyniesie 1 500 zł. W przeciwnym razie prowadzenie konta kosztuje 9 zł.

Niektóre banki, chociaż nie zapewniają bezwarunkowo darmowego konta, przyjmują takie kryteria zwolnienia z opłaty, które bardzo łatwo spełnić. Dobrym tego przykładem jest konto Proste Zasady w Getin Banku. Wystarczy, że wykonasz przynajmniej jedną transakcje bezgotówkową, a bank nie pobierze opłaty za prowadzenie rachunku.

Oczywiście na rynku jest również wiele kont, za które nic nie zapłacisz, a co więcej nie musisz spełniać żadnych warunków, aby konto było darmowe. Jest tak m.in. w Idea Banku (Konto Idealne), ING Banku Śląskim (Konto Osobiste Direct), czy mBanku (eKonto standard).

Bezpłatna karta i darmowe bankomaty  

Podobnie, jak w przypadku opłaty za prowadzenie konta, banki bardzo często zapewniają klientom darmowa obsługę karty debetowej, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Ponownie, kryteria są dość zróżnicowane, dlatego warto szukać takich ofert, które będą dla ciebie najkorzystniejsze. Zazwyczaj, aby karta do konta była darmowa, musisz wykonać nią określoną ilość transakcji lub transakcje na wybraną kwotę. Tak jest w przypadku kart dołączonych do konta m.in. w banku BZ WBK (Konto Jakie Chcę), BOŚ Banku (EKOkonto bez kosztów), czy banku Credit Agricole (Konto PROSTO oszczędzające PLUS).

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kwota, jaką bank pobiera za wypłatę gotówki z bankomatów. O ile wszystkie banki zapewniają darmową wypłatę pieniędzy z własnych urządzeń, o tyle sytuacja zmienia się, gdy chcemy skorzystać z bankomatów innych podmiotów. Ponadto niektóre banki zastrzegają, przy wypłacie jakiej kwoty transakcja będzie darmowa. Klienci mBanku mogą na przykład wypłacać bez dodatkowych opłat jedynie kwoty w wysokości 100 zł i więcej. Jeżeli jesteś klientem mBanku i wybierzesz kwotę poniżej 100 zł, zapłacisz za każdą taką operację 1,30 zł. Zasady te dotyczą zarówno bankomatów własnych banku, jak i wszystkich pozostałych urządzeń w kraju.

Uważaj, gdy płacisz za granicą

Osoby, które jadą za granicę, płacą tam kartą lub wybierają gotówkę w bankomacie, a po powrocie sprawdzają stan swojego konta, przeżywają często duże zdziwienie. Dlaczego? Okazuje się, że bank pobrał nie tylko samą kwotę transakcji, lecz także doliczył prowizję za jej przewalutowanie. Należy pamiętać, że przewalutowanie zagranicznych transakcji odbywa się po kursie stosowanym przez wydawców kart płatniczych, przez co nie zawsze jest to kurs najniższy. Pomimo że prowizje za transakcje zagraniczne wynoszą zaledwie kilka procent, jeśli jedziemy na dłuższe wakacje lub wykonujemy operacje na duże sumy, całkowita wartość opłat może być naprawdę wysoka. Lepiej więc w takich sytuacjach dokładnie zapoznać się z zasadami naliczania prowizji przed wyjazdem lub skorzystać z tzw. karty wielowalutowej.

Kosztowne oszczędzanie

Pewnie nie zgodzisz się ze stwierdzeniem, że na oszczędzaniu można stracić. Tymczasem brak znajomości tabeli opłat i prowizji wybranego przez ciebie banku, może cię słono kosztować. Jeżeli trzymasz dodatkowe pieniądze na koncie oszczędnościowym, sprawdź, czy bank nie pobiera opłaty za przelew środków na konto osobiste. Z reguły pierwsza taka transakcja jest bezpłatna, ale za każdą kolejną możesz zapłacić od 5 do nawet 10 zł! Z jednej strony może jest być sposób, aby zniechęcić cię do wydawania oszczędności, z drugiej strony uniemożliwi ci swobodne gospodarowanie swoimi pieniędzmi.

Chociaż ukryte opłaty są zmorą każdego klienta banku, warto szukać takich ofert, które nie narażą cię na dodatkowe koszty. Jak je znaleźć? Wystarczy zajrzeć na do naszego rankingu kont osobistych.

Artykuły 01.02.2018