Najlepsze konto dla przedsiębiorcy – ranking

Bezpłatne konto firmowe z premią za aktywność. Czy to możliwe? Tak! Porównaliśmy 26 kont firmowych z 21 banków i oto co znaleźliśmy.

Konta bankowe zmieniają nie tylko klienci indywidualni. Takie decyzje podejmują też przedsiębiorcy, mimo że w ich przypadku wiąże się to z koniecznością poinformowania o nowym numerze rachunku m.in. swoich kontrahentów, urzędu skarbowego czy ZUS. Jednym z takich właśnie przedsiębiorców jest nasz czytelnik, który prowadzi działalność gospodarczą od 12 miesięcy i postanowił przenieść konto firmowe do innego banku. Dla naszego czytelnika najważniejszymi parametrami konta firmowego są miesięczna opłata za prowadzenie rachunku, opłata za kartę debetową do rachunku (za jej wydanie i używanie), prowizje za wykonywanie przelewów zewnętrznych przez internet (w tym tych obowiązkowych – do ZUS i US) oraz przelewów SEPA.

Nasz czytelnik nie miałby też nic przeciwko temu, żeby za aktywne korzystanie z konta został wynagrodzony przez bank ewentualną premią.

Porównaliśmy w sumie 26 kont firmowych oferowanych przez 21 banków. W każdym przypadku ocenialiśmy 11 parametrów, przyznając za każdy z nich punkty. Maksymalnie można było zdobyć 19,5 punktów. Porównywane parametry oraz liczbę punktów, jaką za nie przyznawaliśmy, można sprawdzić, klikając w znajdujący się poniżej baner.

iKonto Biznes Alior Banku zwycięzcą!

Bezapelacyjnym zwycięzcą rankingu zostało iKonto Biznes Alior Banku, któremu przyznaliśmy 19,5 pkt, czyli maksymalną liczbę, jaką można było zdobyć. Dla klientów, którzy otworzą je w okresie trwania promocji „1 500 zł dla firm” (trwa ona od 29 czerwca 2017 r. do odwołania) jego prowadzenie jest bezpłatne bez potrzeby spełniania jakichkolwiek warunków. W standardowej ofercie z opłaty zwalniało spełnienie dwóch dość prostych warunków – utrzymywanie średniomiesięcznego salda na rachunku wynoszącego co najmniej 1 000 zł oraz wyrażenie zgód marketingowych. Posiadacz iKonta Biznes nie płaci także za przelewy do innych banków zlecane przez internet (w tym za obowiązkowe przelewy do ZUS i US) oraz za pięć przelewów SEPA w miesiącu (każdy następny kosztuje jedynie 5 zł). Warto dodać, że bezpłatnych jest też pięć przelewów natychmiastowych Express ELIXIR w miesiącu (za każdy kolejny opłata wynosi 10 zł). Wydawana do konta karta MasterCard Business Debit jest bezpłatna, jeśli przy jej użyciu wykonane zostaną chociaż 4 transakcje bezgotówkowe. Korzystając z tej karty klient Alior Banku może bez ograniczeń i bez opłat wypłacać gotówkę z bankomatów znajdujących się w oddziałach banku. Może także – w każdym miesiącu – wypłacić pięć razy gotówkę bez prowizji z urządzeń należących do sieci Euronet i Planet Cash. Posiadacz konta nie płaci także za pięć pierwszych w miesiącu wpłat gotówki we wpłatomatach Planet Cash.

Największą zaletą iKonta Biznes jest premia – nawet 125 złotych miesięcznie czyli aż 1 500 zł rocznie – wypłacana przedsiębiorcom, którzy założą rachunek i aktywnie z niego korzystają. Za co można ją otrzymać? Za pierwszy przelew do ZUS na kwotę co najmniej 250 zł w miesiącu bank zapłaci 25 zł, kolejne 25 zł można otrzymać za pierwszy w miesiącu przelew do US w kwocie min. 500 zł. Alior Bank płaci także po 10 zł za pierwszy w miesiącu przelew SEPA (na co najmniej 100 euro) oraz pierwszy w miesiącu przelew natychmiastowy w kwocie min. 500 zł. Taką samą kwotę dostaną od banku osoby, które w danym miesiącu zapłacą kartą do konta na łączą kwotę min. 500 zł. Premia przyznawana jest też, jeśli przedsiębiorca skorzysta z oferty terminali i kas fiskalnych polecanej przez Alior Bank. Wysokość premii wynosi odpowiednio 10 i 5 zł. Można ją także dostać za średniomiesięczne saldo na rachunku. Wysokość premii jest uzależniona od wysokości salda i wynosi od 5 zł (dla salda min. 2 500,01 zł) do 60 zł miesięcznie (dla salda od 50 000,01 zł). Suma maksymalnych miesięcznych premii to 155 zł, a maksymalna kwota, jaką bank może wypłacić, to 125 zł. Klient może więc wybrać operacje które pozwolą mu uzyskać maksymalną możliwą do wypłacenia premię. Dodatkowo dla posiadaczy iKonta Biznes Bank ofertuje rachunek lokacyjny oprocentowany 2 proc. dla salda do 20 tys. zł i 1.40 proc. dla salda powyżej tej kwoty.

BIZnest Konto dla Firm Nest Banku na miejscu drugim

Drugie miejsce i 16,5 pkt zdobyło BIZnest Konto dla Firm. Konto firmowe Nest Banku jest bezwarunkowo bezpłatne. Jego posiadacz nie zapłaci także za inne podstawowe usługi: wykonywane przez internet przelewy do ZUS i US oraz pozostałe przelewy zewnętrzne w złotych, a także za wydanie i użytkowanie karty debetowej. Darmowe będą też wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty gotówki we wpłatomatach Euronet. Klienci Nest Banku mogą także skorzystać z konta walutowego za 0 zł czy z usługi korzystnych przewalutowań.

Miejsce trzecie – Konto FIRMA TO JA i Konto Direct dla Firmy

Na miejscu trzecim znalazły się dwa konta, z których każde zdobyło 15 pkt: Konto FIRMA TO JA Idea Banku i Konto Direct dla Firmy ING Banku Śląskiego.

Czym charakteryzuje się Konto FIRMA TO JA? Przede wszystkim brakiem opłat za prowadzenie rachunku, wydanie karty debetowej, przelewy krajowe oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce. Karta debetowa do rachunku jest bezpłatna pod warunkiem wykonania przy jej użyciu transakcji na kwotę 400 zł. Posiadacze Konta FIRMA TO JA wpłacają także bezpłatnie gotówkę na rachunek i mogą wykonać dwa bezpłatne przelewy SEPA w miesiącu, kolejne są płatne (kosztują 3,99 zł).

Drugi srebrny medalista, Konto Direct dla Firmy ING Banku Śląskiego, prowadzone jest za darmo (pod warunkiem że jego posiadacz korzysta aktywnie z rachunku, tj. w poprzednim miesiącu wykona przelew do ZUS, US lub na jego konto wpłynie co najmniej 2 000 zł). Posiadacz Konta Direct dla Firmy nie płaci także za użytkowanie karty do konta (pod warunkiem że wykona przy jej użyciu transakcje bezgotówkowe na co najmniej 300 zł), przelewy do ZUS, US oraz za pozostałe przelewy zewnętrzne wykonywane przez internet.

Powyżej opisaliśmy tylko konta, które zajęły pierwsze trzy miejsca w rankingu. Jeśli chcesz sprawdzić, na jakich warunkach prowadzone są pozostałe konta firmowe, które porównaliśmy w rankingu, kliknij w poniższy billboard.

W naszym porównaniu znalazły się różne rachunki firmowe – bezpłatne bezwarunkowo, takie, za które opłata nie będzie pobrana pod pewnymi warunkami (mniej lub bardziej skomplikowanymi). Okazało się też, że w niektórych przypadkach przedsiębiorcy mogą liczyć na takie udogodnienia jak klienci indywidualni, np. darmowe przelewy zewnętrzne przez internet czy – tak jak w przypadku zwycięzcy zestawienia – na premię za aktywność. Pozwala to przedsiębiorcom skupić się na tym, co jest dla nich najistotniejsze – na prowadzeniu firmy i osiąganiu zysków.

Ranking 04.08.2017