Ranking kont firmowych – wrzesień 2017

Jakie konto będzie najlepsze dla przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą od 18 miesięcy? Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, porównaliśmy 20 rachunków. Który z nich wygrał? Sprawdźmy.

Niektórzy przedsiębiorcy są wierni bankowi, w którym otworzyli rachunek bieżący po założeniu działalności gospodarczej. Inni po upływie kilku- czy kilkunastu miesięcy prowadzenia firmy decydują się na zmianę banku. Na taki krok zdecydował się Piotr, przedsiębiorca, który od półtora roku prowadzi sklep internetowy sprzedający akcesoria komputerowe i elektroniczne. Ze swoimi kontrahentami Piotr rozlicza się w znacznej większości przypadków w sposób bezgotówkowy. Sporadycznie (wtedy, kiedy kupujący płaci za towar przy odbiorze) korzysta z rozliczeń w gotówce. Najważniejszymi parametrami konta firmowego dla Piotra są:

  • miesięczna opłata za prowadzenie konta,
  • opłata za wydanie i użytkowanie karty do konta,
  • koszty przelewów złotowych wykonywanych przez internet – zarówno tych do ZUS/US, jak i pozostałych.

Mniej istotne dla Piotra są prowizje za wypłatę gotówki z bankomatu. Piotr korzysta z bankomatów sporadycznie. Jeśli jednak musi to zrobić, preferuje urządzenia należące do dwóch największych pozabankowych sieci – Euronetu i Planet Cash. Nie ma też nic przeciwko wypłacaniu pieniędzy bez użycia karty, z wykorzystaniem aplikacji BLIK. Nasz modelowy klient chętnie skorzystałby też z wypłacanej przez bank premii za aktywne bankowanie. Nie jest to jednak parametr mający decydujące znaczenie dla Piotra.

Z założeniami, parametrami porównywanymi w rankingu oraz liczbą punktów, jakie za nie przyznawaliśmy, można się zapoznać, klikając na znajdujący się poniżej baner.

Założenia i punktacja do rankingu kont firmowych

Zwyciężyło konto firmowe w mBanku!

Pierwsze miejsce w rankingu zdobyło mBiznes Konto Standard oferowane przez mBank. Zwycięska oferta zdobyła 19 punktów. Za co wyróżniliśmy ten rachunek? Konto mBanku jest prowadzone bezwarunkowo bezpłatnie. Jego posiadacz nie zapłaci także za użytkowanie karty debetowej, zewnętrzne przelewy złotowe wykonywane przez internet, wypłaty z bankomatów Euronet, Planet Cash i urządzeń należących do sieci BZ WBK oraz za wpłaty gotówki we wpłatomatach mBanku, Planet Cash i Euronet (łącznie 2 250 urządzeń). Co istotne – brak opłat za wymienione powyżej usługi gwarantowany jest przez 24 miesiące! Wystarczy założyć mBiznes Konto Standard w czasie promocji trwającej do końca października 2017 r. A jeśli w ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy dokona się przelewu do ZUS na kwotę min. 250 zł, to bank wypłaci posiadaczowi rachunku 100 zł jednorazowej premii.

I miejsce mBiznes Konto Standard mBank

Na drugim miejscu Idea Bank, ING Bank Śląski i Nest Bank

Na drugim miejscu znalazły się aż trzy konta: Konto FIRMA TO JA Idea Banku, Konto Direct dla Firm, które można założyć w ING Banku Śląskim, i BIZnest Konto dla Firm oferowane przez Nest Bank. Każdemu z tych kont przyznaliśmy po 15 punktów.

Konta Idea Banku i Nest Banku łączy to, że są produktami bezwarunkowo bezpłatnymi. Klienci z nich korzystający nie zapłacą także za użytkowanie karty debetowej (w Nest Banku jest ona darmowa bezwarunkowo, w Idea Banku pod warunkiem wykonania przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na co najmniej 400 zł), krajowe przelewy przez internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

II miejsce Konto FIRMA TO JA Idea Bank

II miejsce BIZnest Konto dla firm Nest Bank

Z kolei ING Bank Śląski premiuje klientów aktywnie korzystających z Konta Direct dla Firmy. Przez aktywne korzystanie bank rozumie wykonanie w poprzednim miesiącu przelewu do ZUS lub US lub zasilenie konta kwotą co najmniej 2 000 zł. Od aktywnych klientów bank nie pobiera opłaty za prowadzenie konta (w przeciwnym razie konto kosztuje 9 zł miesięcznie). Posiadacze Konta Direct nie płacą także za przelewy zewnętrzne wykonywane przez internet i za wypłaty z bankomatów Planet Cash. Karta do konta jest darmowa pod warunkiem dokonania przy jej użyciu transakcji bezgotówkowych na min. 300 zł.

III miejsce Konto Direct dla Firm ING Bank Śląski

Miejsce trzecie – iKonto Biznes Alior Banku

Na najniższym stopniu podium znalazło się iKonto Biznes Alior Banku. Przyznaliśmy mu 14 punktów. Dla osób, które otworzą konto w czasie promocji, jego prowadzenie będzie bezpłatne bez potrzeby spełniania jakichkolwiek warunków. Posiadacz iKonta Biznes nie zapłaci także za przelewy do innych banków zlecane przez internet, a wydawana do konta karta debetowa będzie bezpłatna, jeśli przy jej użyciu wykonane zostaną co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe. Dla posiadaczy konta darmowe będą wypłaty z bankomatów znajdujących się w oddziałach banku oraz pięć wypłat w miesiącu z bankomatów Euronet i Planet Cash. Posiadacz konta będzie mógł także otrzymać premię za aktywne korzystanie z rachunku. Jej maksymalna kwota może wynieść nawet 125 złotych miesięcznie (1 500 zł rocznie). Nasz modelowy klient może liczyć na 60 zł miesięcznie.

III miejsce iKonto Biznes Alior Bank

W naszym zestawieniu znalazło się 20 kont firmowych. Jeśli chcesz sprawdzić, na jakich warunkach prowadzone są te, które nie znalazły się w czołówce rankingu, kliknij w poniższy baner.

Pełne wyniki rankingu kont firmowych

Mamy nadzieję, że informacje, które znalazły się w rankingu, pomogą w wyborze konta, przy pomocy którego będą prowadzone firmowe rozliczenia finansowe. A jakie parametry konta firmowego są najważniejsze dla was? Napiszcie o tym w komentarzach pod rankingiem.

Ranking 18.09.2017