Pożyczki dla Ukraińców udzielane są w coraz większej liczbie pozabankowych firm. Najczęściej nie ma jednak możliwości uzyskania takiej pożyczki bez karty pobytu, ponieważ dokument ten – stały lub czasowy – potwierdza legalny pobyt Ukraińca na terenie Polski. Czy w obecnych czasach cokolwiek w tej kwestii się zmieniło?
Finansowanie dowolnych celów wymaga zastosowania odpowiednich produktów – kredytów lub pożyczek, udzielanych zarówno w bankach, jak i poza nimi. Pożyczki w firmach pozabankowych udostępniane są klientom od ręki, ale zaciągnięcie kredytu gotówkowego w banku wymagać już będzie dopełnienia wielu formalności. Dlatego pożyczkę możesz otrzymać szybciej, choć w mniejszej wysokości i najpewniej z krótszym okresem spłaty. Sprawdź, czy jako obywatel Ukrainy i uchodźca wojenny, który przybył do Polski, możesz skorzystać z oferty pożyczkowej. A może jesteś Polakiem, który jest w stanie pomóc Ukraińcom w tej kwestii?
Czy w Polsce Ukrainiec może zaciągnąć pożyczkę bez karty pobytu?
Oferta kredytów lub pożyczek – bankowych i pozabankowych – dla obywateli innych krajów niż Polska w polskich instytucjach kredytowych jest mocno okrojona. Nie oznacza to jednak, że przez brak polskiego obywatelstwa nie zostanie Ci udzielona żadna pożyczka.
W naszym kraju jako Ukrainiec możesz skorzystać z pożyczki. Karta pobytu – stała lub czasowa – będzie tu jednak absolutnie wymagana, ponieważ świadczy ona o legalnym pobycie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Karta pobytu dla Ukraińców jest dziś wydawana na uproszczonych zasadach dla uchodźców wojennych. Renomowane, sprawdzone firmy pożyczkowe wymagają jej do udzielenia zobowiązania obcokrajowcowi. Bez karty pobytu nie można stwierdzić, czy Ukrainiec przebywa na terenie Polski legalnie. Poza kartą stałego lub czasowego pobytu taka osoba musi spełnić dodatkowe wymagania, m.in. jej miejsce zamieszkania ma się znajdować na terenie Polski.
Nieco inaczej jest w banku, gdzie trudno o kredyt dla obcokrajowca bez karty pobytu. Przed wybuchem wojny obywatel Ukrainy, który od dłuższego czasu legalnie mieszkał i pracował w Polsce, mógł skorzystać z oferty kredytowej. Obecnie banki wprowadziły pewne ułatwienia dla uchodźców z Ukrainy, ale dotyczą one głównie zakładania kont. Nie wiadomo jeszcze, czy wprowadzą uproszczone procedury kredytowe dla Ukraińców.
Sprawdź: Najlepsze konta bankowe dla obywateli Ukrainy
Oferty pożyczek dla Ukraińców przebywających w Polsce
Jeszcze przed wojną w Ukrainie największą grupą obcokrajowców w Polsce byli właśnie Ukraińcy. Wielu przebywa w Polsce nie od kilku tygodni, ale od lat i cieszy się statusem rezydenta długoterminowego, który jest traktowany w firmach pożyczkowych czy w bankach na równi z obywatelem polskim. W celu uzyskania karty rezydenta zgodnie z art. 211 ustawy o cudzoziemcach należy:
- przebywać legalnie w Polsce przynajmniej od 5 lat,
- mieć regularne dochody od co najmniej 3 lat,
- mieć prawo do lokalu mieszkalnego bez względu na formę tego prawa,
- odznaczać się znajomością języka polskiego, potwierdzoną np. świadectwem ukończenia szkoły w Polsce czy urzędowym poświadczeniem znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1.
Pożyczki w kwocie kilku tysięcy złotych dla Ukraińców oferują m.in. NetGotówka czy Creditstar. Brak polskiego obywatelstwa nie jest już przeszkodą w uzyskaniu takiego finansowania. Do grona firm udzielających pożyczek na kartę pobytu dołącza coraz więcej firm. Sprawdzaj więc na bieżąco doniesienia z rynku, aby znaleźć interesującą Cię ofertę.
Jak obywatel Ukrainy może zdobyć szybką gotówkę w Polsce?
Jako obywatel Ukrainy najszybciej zdobędziesz gotówkę, jeśli złożysz o nią wniosek w firmie pozabankowej, czyli działającej poza polskim systemem bankowym. Pożyczkę dla obcokrajowców w Polsce oferuje coraz więcej firm. Wymagają one od nich spełnienia kilku ważnych wymagań:
- wiek – co najmniej 18 lat,
- pełna zdolność do czynności prawnych,
- miejsce zamieszkania na terenie Polski,
- posiadanie własnego telefonu komórkowego oraz polskiego konta bankowego,
- posiadanie zdolności kredytowej, choć nie jest to powszechnie obowiązujący warunek udzielenia pożyczki dla Ukraińców.
Jeszcze do niedawna największą przeszkodą dla Ukraińców przy korzystaniu z oferty szybkich pożyczek, tak zwanych chwilówek, był brak polskiego obywatelstwa. Dziś już tak nie jest, choć tylko w niektórych przypadkach. Pożyczki dla Ukraińców stają się popularnym produktem, który jest włączany do kolejnych pozabankowych firm.
Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania pożyczki przez obywatela Ukrainy?
Pożyczka dla obywatela Ukrainy dostępna jest wszędzie tam, gdzie firmy deklarują udzielanie pożyczek dla obcokrajowców. Wymagają one jednak dołączenia do wniosku celem weryfikacji klienta:
- aktualnego paszportu,
- potwierdzenia legalnego zamieszkania oraz zameldowania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
- legalnego zatrudnienia i udokumentowania dochodów,
- posiadania statusu rezydenta długoterminowego,
- karty czasowego lub stałego pobytu,
- nadanego numeru PESEL.
Bardzo często instytucje pożyczkowe nie sprawdzają wiarygodności kredytowej klientów w BIK-u, ponieważ nasze Biuro Informacji Kredytowej nie zawiera danych o udzielonych kredytach lub pożyczkach na Ukrainie. Dlatego polski BIK współpracuje ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, mianowicie z Ukrainian Bureau of Credit Histories (UBCH) oraz International Buerau of Credit Histories (IBCH).
Czy Ukrainiec może zdobyć pożyczkę w Polsce bez numeru PESEL?
Bez numeru PESEL najprawdopodobniej nie otrzymasz pożyczki w Polsce. Uzyskanie numeru PESEL dla uchodźców z Ukrainy nie jest dziś problemem. Dostaje się go w urzędach w całej Polsce. Dlatego możesz ubiegać się o pożyczkę z numerem PESEL. Bez niego raczej nie będziesz mieć szans na uzyskanie zewnętrznego finansowania.
Czy obywatel Ukrainy może zaciągnąć pożyczkę online?
Zdecydowana większość pozabankowych pożyczek gotówkowych dostępnych online nie jest przeznaczona dla obcokrajowców. Ukraińcy nie mają szans na ofertę online w popularnych serwisach, ponieważ jednym z podstawowych warunków ubiegania się o finansowanie jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Pożyczka dla obywatela Ukrainy online być może będzie dostępna w przyszłości.