Płatności bezgotówkowe cieszą się w naszym kraju popularnością od dawna. Zwłaszcza, podczas trwającej pandemii koronawirusa, ten sposób zapłaty za zakupy czy wykonaną usługę, wydawał się szczególnie bezpieczny. Użytkownicy smartfonów a w szczególności modeli Apple mogą regulować należności również za pomocą usługi Apple Pay. Jak wyglądają płatności telefonem iPhone? Sprawdzamy!
Badania przeprowadzone przez firmę Maison&Partners pokazują, że Polacy niechętnie używają gotówki. Aż 75 proc. respondentów przyznało, że najczęściej zdarza im się korzystać z możliwości wykonania płatności zbliżeniowej. Wynika to z wygody, ale też z obawy przed koronawirusem. Pieniądze znajdują się bowiem na liście najbrudniejszych rzeczy świata, na których mieszkają bakterie groźne zwłaszcza dla osób z obniżoną odpornością.
Apple Pay – czym jest płatność iPhone?
Użytkownicy kart płatniczych już od dawna mogą odetchnąć z ulgą. Horrendalne prowizje płacone za zbliżenie karty do terminala to na szczęście przeszłość. Płatności zbliżeniowe stały się tak popularne, że aktualnie za wykonaną usługę czy zakupiony produkt, można zapłacić nawet telefonem.
Apple Pay, dostępny dla użytkowników telefonów z charakterystycznym jabłkiem na obudowie, umożliwia nie tylko uregulowanie w prosty sposób rachunku w restauracji, ale też wypłatę środków z bankomatu. Żyjemy w takich czasach, w których wzięcie kredytu gotówkowego na klik, a następnie wypłacenie pieniędzy smartfonem już nikogo nie dziwi.
Płatności iPhone to globalnie stosowana metoda regulowania należności, z której mogą korzystać jedynie użytkownicy urządzeń z systemem iOS. W aplikacji, jaką jest Apple Pay, zapisuje się dane kart płatniczych w postaci cyfrowej. Dzięki temu tworzy się wirtualny portfel, z którego możesz wybrać jedną kartę (tzw. karta domyślna) lub też przed dokonaniem płatności wybrać inną, która również została zapisana w aplikacji.
Jak działa Apple Pay? Podstawowy mechanizm wykorzystuje działanie trzech technologii:
- HCE,
- NFC,
- tokenizację.
Dzięki temu możesz dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych, internetowych, ale też płacić za kawę w automacie czy usługę transportu publicznego. Cyfrowy portfel dzięki temu nie musi być zamknięty jedynie w telefonie, ale również być obecny w innych urządzeniach wyprodukowanych przez Apple np. w zegarku.
Kiedy Apple Pay pojawił się w Polsce? Apple Pay to nie jedyny system umożliwiający dokonywanie płatności bezgotówkowych. Równie popularny jest Google Pay, który pojawił się w naszym kraju znacznie szybciej. W 2016 roku ukazał się na rynku jako Android Pay i od tego czasu dedykowany jest jedynie urządzeniom z systemem Android. Użytkownicy iPhone’ów mogą za to cieszyć się usługą Apple Pay od czerwca 2018 roku.
Kto może korzystać z Apple Pay?
Z usługi mogą korzystać jedynie użytkownicy urządzeń elektronicznych wyprodukowanych przez firmę Apple. Wśród nich znajdują się takie sprzęty jak: iPhone, iPad, Apple Watch czy też komputery Mac. Ważne jest też, aby urządzenie zostało zaktualizowane do najnowszej dostępnej wersji systemu operacyjnego, a karta, która ma zostać podpięta do wirtualnego portfela, została wydana przez bank lub instytucję, która bierze udział w programie.
Apple Pay – lista banków
Z usługi Apple Pay mogą korzystać jedynie klienci banków, które zdecydowały się nawiązać współpracę z przedsiębiorstwem założonym m.in. przez Steve’a Jobsa. Od kiedy usługa pojawiła się w Polsce, lista ta cały czas była aktualizowana i co chwilę powiększała się o nowe instytucje. Jak wygląda aktualnie?
Apple Pay banki i instytucje:
- Alior Bank
- Bank Pekao,
- Bank Pocztowy,
- BNP Paribas,
- Bank Millennium — kartę do aplikacji Apple Pay możesz przypisać, korzystając z bankowości internetowej banku,
- Citi Handlowy,
- Credit Agricole,
- Curve,
- DiPocket,
- Edenred,
- Getin Bank,
- iCard,
- ING Bank Śląski,
- mBank — Apple Pay możesz płacić nawet zanim otrzymasz fizyczną kartę,
- Monese,
- N26,
- Nest Bank,
- PKO Bank Polski — kartę do Apple Pay możesz dodać bezpośrednio z aplikacji Moje IPKO,
- Revolut — Apple Pay używany w innych krajach może wiązać się z limitami w przeliczeniu na jedną transakcję. W Wielkiej Brytanii jest to najczęściej 30 funtów.
- Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB),
- Santander — Apple Pay możesz aktywować przy wsparciu pracowników banku. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, połączysz się online lub udasz się do oddziału.
- TransferWise,
- Twisto,
- Viva Wallet,
- Zen.
Jak założyć i używać Apple Pay?
Jak uruchomić Apple Pay? Chcąc skorzystać z płatności bezgotówkowych, wystarczy wyszukać w swoim telefonie czy komputerze aplikację o nazwie: Wallet, a następnie skonfigurować usługę, dodając wybrane karty płatnicze. Pamiętaj o tym, że jeśli chcesz używać usługi na kilku urządzeniach, musisz dodać swoje karty na każdym z nich.
Jak dodać kartę do Apple Pay? Poniżej zamieściliśmy krótką instrukcję dla dwóch urządzeń: iPhone oraz Apple Watch.
Dodawanie kart – iPhone
- Przejdź do aplikacji Wallet i stuknij przycisk Dodaj zamieszczony w prawym, górnym rogu.
- Wybierz opcję Dalej i zaznacz nazwę banku, który jest wydawcą karty.
- Skieruj aparat na kartę, tak aby mieściła się w zaznaczonej ramce lub wpisz wymagane dane ręcznie.
- Kiedy bank lub instytucja wystawiająca zweryfikuje kartę, będziesz mógł jej używać.
Dodawanie kart – Apple Watch
- Otwórz aplikację Apple Watch na swoim iPhone, a następnie przejdź do karty Mój zegarek.
- Stuknij opcję Wallet i Apple Pay.
- Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlonymi na ekranie. Chcąc dodać nową kartę, wystarczy, że wybierzesz opcję Dodaj kartę.
- Stuknij opcję Dalej. Twój bank lub instytucja wystawiająca karty zweryfikuje informacje i zadecyduje, czy możesz używać karty z usługą Apple Pay.
- Gdy przejdziesz weryfikację, ponownie wybierz opcję Dalej. Od tej pory możesz używać usługi Apple Pay.
Kiedy dodasz już wszystkie posiadane karty, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś należność za kolejne zakupy uregulował właśnie w ten sposób. Jak płacić Apple Pay?
Chcąc dokonać płatności przy pomocy iPhone, wystarczy, że klikniesz dwukrotnie w przycisk boczny telefonu. Następnie w zależności od posiadanego modelu, spojrzysz na swojego iPhone’a, aby uwierzytelnić zakup za pomocą Face ID, skorzystasz z opcji Touch ID lub też wprowadzisz kod. Następnie wystarczy przyłożyć telefon do czytnika zbliżeniowego (np. terminalu) i poczekać, aż transakcja zostanie wykonana.
Posiadacze zegarków Apple Watch również mogą korzystać z funkcji Apple Pay. Wystarczy, dwukrotnie kliknąć przycisk boczny, a następnie zbliżyć zegarek do czytnika. Jeśli poczujesz lekkie stuknięcie, to będzie znak, że transakcja została wykonana w prawidłowy sposób.
Nie przegap: Allegro Pay - czym jest i jak działa ta forma płatności? Sprawdź!
Ile kosztuje korzystanie z Apple Pay w Polsce?
Apple Pay to darmowa aplikacja, z której możesz korzystać bez uiszczania opłat. Banki same w sobie również nie pobierają prowizji z tytułu transakcji realizowanej właśnie w ten sposób.
Czy Apple Pay jest bezpieczne?
Już sama myśl o tym, że dane posiadanych kart przechowywane są w telefonie, może sprawić, że poczujesz lekki niepokój. Niepotrzebnie. Usługa Apple Pay jest w 100% bezpieczna. Aplikacja nie przechowuje oryginalnych numerów kart debetowych czy kredytowych. Dzięki czemu ryzyko, że ktoś zeskanuje Twoją kartę i będzie chciał jej używać w niewłaściwy sposób, maleje praktycznie do zera.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Apple Pay korzysta m.in. z technologii tokenizacji. Dzięki temu wszystkie dane karty są zastępowane specjalnymi kodami, czyli tokenami. Co więcej, aby dokonać transakcji, musisz potwierdzić swoją tożsamość na jeden z dwóch sposobów:
- przy pomocy Touch ID, który polega na przyłożeniu palca do czytnika biometrycznego,
- lub za pomocą Face ID, czyli technologii, która rozpoznaje twarz.
Opcja rozpoznawania twarzy jest również przydatna w sytuacji zgubienia lub kradzieży telefonu i pozwala na zablokowanie funkcji płacenia za pomocą Apple Pay czy też uruchomienie usługi Znajdź mój iPhone.
Apple Pay – opinie
System płatności mobilnych Apple Pay to z pewnością wielkie ułatwienie, zwłaszcza dla osób, które często korzystają z płatności zbliżeniowych. Podczas spaceru w parku czy porannego joggingu, nie musisz brać ze sobą grubego portfela z kartami czy gotówką, wystarczy jedynie telefon lub zegarek, za pomocą którego zapłacisz za kupioną wodę.
Dzięki wykorzystywanej technologii (biometria), korzystanie z Apple Pay jest w pełni bezpieczne.
Dodatkową zaletą jest fakt, że aplikacja jest darmowa i powszechnie akceptowana zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Warto wiedzieć: PayPo – jak działa? Czym są płatności odroczone i kto może z nich korzystać?