Icon
NFC – co to jest? Jak działają płatności NFC na telefonach i smartwatchach?

NFC – co to jest? Jak działają płatności NFC na telefonach i smartwatchach?

Autor Krzysztof Szymański
Ekspert ds. bankowości

Icon 10/21/2021
Icon 8 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Co to jest NFC? Skrót ten możesz zauważyć w opisach najnowszych smartfonów. Dotyczy on dokonywania płatności z wykorzystaniem takich urządzeń. Na pytanie, co to jest NFC w telefonie, niewielu użytkowników smartfonów udzieli poprawnej odpowiedzi, mimo posiadania tej funkcji w swoim aparacie. Tymczasem NFC pozwala na wygodne dokonywanie płatności tylko z użyciem telefonu komórkowego. Do czego może się przydać użytkownikowi taka opcja?

NFC – co to jest? Jak działają płatności NFC na telefonach

Płatności gotówką od lat nie są już podstawowym sposobem płacenia za produkty i usługi, zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Owa gotówka zastępowana jest transakcjami bezgotówkowymi, np. za pomocą kart płatniczych z funkcją zbliżeniową. Być może jednak widzisz czasami w sklepach, że klienci wyciągają telefon i przykładają go do terminala tak samo jak Ty kartę. Najprawdopodobniej wykorzystują w takich przypadkach płatności NFC. Sprawdź, co to jest i w jakich telefonach taka opcja jest dostępna.

NFC – co to jest za funkcja w telefonie?

Nowoczesne smartfony są wysoce funkcjonalnymi urządzeniami, które można wykorzystywać jako swoiste centrum dowodzenia. Pozwalają nie tylko na wykonywanie połączeń głosowych czy wysyłanie i odbieranie wiadomości SMS, ale służą jako przeglądarka internetowa, narzędzie dostępu do social mediów czy też aparat fotograficzny i kamera. Coraz więcej smartfonów z powodzeniem zastępuje portfel i kartę płatniczą, jeśli tylko mają funkcję NFC.

Co to jest NFC w smartfonie? To nowoczesna technologia, która wykorzystuje sygnał radiowy. Umożliwia komunikację między urządzeniami znajdującymi się w niewielkiej odległości względem siebie – nie większej niż 20 cm. Wystarczy rozwinąć skrót NFC, aby znaleźć najlepszą definicję tego, czym jest ta opcja w telefonie. NFC oznacza bowiem z języka angielskiego Near Field Communication. Daje ono możliwość sparowania ze sobą dwóch urządzeń.

NFC dzięki technologii radiowej pozwala na szybką wymianę plików pomiędzy telefonem a innym urządzeniem mobilnym. Moduł NFC w smartfonie jest właściwie podobny do technologii Bluetooth, z tym że Bluetooth ma pewne ograniczenia, których pozbawiona jest NFC.

NFC – jak włączyć?

Moduł NFC występuje już w wielu smartfonach. Na przykład firma Apple stosuje tę technologię od czasu wypuszczenia na rynek modelu iPhone 6 i 6s. Można ją znaleźć też w telefonach Xiaomi Mi 9, Xiaomi Redmi Note 7 oraz w Samsung Galaxy S10+ i wielu innych.

Włączenie NFC w większości modeli telefonów nie nastręcza ich posiadaczom wielu trudności. Jeśli masz taki telefon, aplikację do płatności NFC uruchomisz po przesunięciu paska powiadomień z góry na dół. Jest tam zwykle pole tej funkcji. Po jego naciśnięciu opcja ta zostanie aktywowana i gotowa do użytku.

Płatności NFC – na czym polegają?

Technologia NFC pozwala na płacenie za pomocą smartfona. Daje możliwość dokonania szeroko pojętej transmisji danych. Współpracuje z wieloma aplikacjami bankowymi, dlatego nie ma problemu, by dokonywać płatności bez używania karty płatniczej. Smartfona z NFC oraz terminala płatniczego nie trzeba ze sobą parować – płatność zbliżeniowa dokonywana jest właściwie automatycznie po zbliżeniu do siebie tych dwóch urządzeń. NFC w telefonie pozwala na przesyłanie niewielkiej ilości danych.

Na jakiej zasadzie działa NFC?

Funkcja NFC w telefonie wykorzystuje w swoim działaniu indukcję magnetyczną, która pozwala na komunikację nie tylko między dwoma aktywnymi urządzeniami, np. smartfonami czy telefonem i komputerem. Daje możliwość połączenia ze sobą smartfona i terminala płatniczego, a jedno z takich urządzeń może być pasywne. Komunikacja NFC i tak zadziała w takim przypadku, podczas gdy przy wspominanej technologii Bluetooth byłoby to niemożliwe, ponieważ w obu urządzeniach mobilnych taka opcja musi być aktywna, aby doszło pomiędzy nimi do komunikacji.

Funkcja NFC w telefonie wykorzystywana jest do dokonywania na przykład płatności zbliżeniowych, dzięki czemu nie trzeba się w takim samym przypadku posługiwać plastikową kartą płatniczą.

Istnieje nawet opinia, że technologia NFC jest rozszerzeniem dla bankowych kart zbliżeniowych, w przypadku których do komunikacji wykorzystywana jest magnetyczna indukcja dwóch pętli anten, które znajdują się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Nawiązanie kontaktu pomiędzy telefonem a terminalem płatniczym możliwe jest dzięki dostępnym i nielicencjonowanym częstotliwościom radiowym pasma ISM. Technologia NFC ma krótki zasięg i wysoką częstotliwość. Jej radiowy standard komunikacyjny, na którym opiera swoje działanie, ma następujące parametry:

  • pasmo 2 GHz,
  • częstotliwość rzędu 13,56 MHz,
  • przepustowość 106, 212, 424, 848 kbit/s.

Do płatności dochodzi w momencie, gdy smartfon z NFC i terminal płatniczy wykorzystują te same pasma i mogą nawiązać ze sobą bezpośredni kontakt bez potrzeby używania przewodów i innych łączników.

Czy do płatności NFC potrzebny jest internet?

Właściwie nie trzeba mieć połączenia z internetem podczas płatności NFC. Dane mobilne nie muszą być włączone, aby dało się zrealizować transakcję. Odpowiednia kwota płatności zostanie pobrana dokładnie na takiej samej zasadzie, jak gdybyś płacił zwykłą kartą zbliżeniową w sklepie lub punkcie usługowym.

Jak płacić NFC – płatności zbliżeniowe telefonem

Dokonywanie płatności smartfonem NFC to proste zadanie. Odbywa się szybko i sprawnie. Jeśli chcesz skorzystać z NFC, zapłaty dokonasz po odblokowaniu telefonu, włączeniu opcji NFC i zbliżeniu telefonu do terminala płatniczego w sklepie na odległość zwykle w granicach 5-20 cm. Kwota płatności zostanie pobrana automatycznie. Jeśli płacisz większą sumę w ten sposób, możesz zostać poproszony o podanie numeru PIN na swoim smartfonie.

Zanim będziesz mógł skorzystać z płatności NFC, musisz nie tylko mieć smartfon z włączoną komunikacją NFC, lecz także z zainstalowaną aplikacją danego banku. Płatności NFC z ING są możliwe, jeśli w aplikacji dodane jest konto z aktywną kartą płatniczą.

A jak płacić NFC w mBanku? Otóż bank ten pozwala na dokonywanie transakcji zbliżeniowych w kraju lub za granicą z wykorzystaniem opisywanej technologii. Taką transakcję zrealizujesz w większości terminali wyposażonych w funkcję zbliżeniową. Zrobisz to przez zbliżenie urządzenia mobilnego do czytnika terminalu akceptanta. W aplikacji mBanku można wybrać płatność telefonem i kartę, dla której będzie ona realizowana.

Klient otrzymuje wiadomość SMS potwierdzającą wydanie karty oraz jej instalację w telefonie. Karta NFC jest dostępna przed zalogowaniem się do aplikacji mobilnej mBanku, ale zawsze możesz zmienić ustawienia przez wejście do ustawień aplikacji, gdzie oznaczysz opcję „Udostępnij płatności NFC przed zalogowaniem”. Do korzystania z usługi płatności NFC w mBanku konieczne jest posiadanie telefonu NFC.

Zobacz także: Cashback - co to jest i jak działa cashback?

Jak i czy można płacić telefonem bez NFC?

Chcesz wiedzieć, czy Twój smartfon ma opcję NFC? Możesz to łatwo sprawdzić. Wejdź w ustawienia telefonu i wybierz opcję „Łączność”. Jeśli urządzenie wyposażone jest w technologię NFC, to z pewnością właśnie tam zobaczysz opcję włączenia i wyłączenia NFC.

Co zrobić i jak płacić zbliżeniowo telefonem bez NFC? Nie wszystkie modele smartfonów oferują płatności NFC, ale czy istnieje możliwość płacenia telefonem bez NFC?

Jak najbardziej. Wystarczy, że zainstalujesz na tym urządzeniu aplikację Google Pay, a następnie dodasz kartę. Zeskanuj ją lub wprowadź jej dane ręcznie, a następnie zaakceptuj ustawienia. Odbierz SMS z kodem weryfikacyjnym, by wpisać go w aplikacji Google Pay lub potwierdź dane karty w aplikacji bankowej. Po dodaniu tej karty do Google Pay można już w ten sposób płacić telefonem w sklepach i punktach usługowych. W aplikacji Google Pay wybierasz, której z zapisanych tam kart chcesz użyć, możesz też wykorzystać do tego celu kartę domyślną.

W telefonie z Androidem od wersji 5.0 i w wyższych trzeba zainstalować aplikację Google Pay i w niej dodać kartę danego banku, jeśli dana instytucja na to pozwala. W przypadku iPhone’ów konieczna jest aplikacja Apple Pay.

Czy NFC jest bezpieczne?

Płacenie telefonem z wykorzystaniem NFC wydaje się automatyczne i szybkie – tak też jest w istocie. Nie trzeba wpisywać numeru PIN, wyjmować karty płatniczej czy gotówki z portfela. Nie musisz nawet mieć go przy sobie, aby zrobić zakupy i za nie zapłacić telefonem. Pojawia się jednak u wielu osób przy tym uzasadniona wątpliwość, czy NFC jest bezpieczne.

Płatność z NFC odbywa się po przyłożeniu telefonu np. do terminala płatniczego. Musisz naprawdę blisko przysunąć swój smartfon do urządzenia w sklepie czy punkcie usługowym, aby została zrealizowana. Nie ma więc w zasadzie ryzyka, że taka płatność zostanie przechwycona przez niepowołane osoby.

Szacuje się, że telefon i terminal muszą znaleźć się maksymalnie w odległości 20 cm względem siebie, aby przesył danych został zrealizowany. Ktoś więc w tym samym czasie musiałby znaleźć się dosłownie na wyciągnięcie ręki od Ciebie, aby dokonać płatności NFC. Nieautoryzowane połączenie z twoim telefonem przez NFC jest właściwie niemożliwe, ponieważ istnieją tu pewne techniczne uwarunkowania i ograniczenia.

Wady i zalety NFC

Zwróć uwagę, jakie wady i zalety ma NFC w smartfonie. Pozwoli Ci to podjąć decyzję, czy korzystać z takiej funkcji również i w swoim telefonie.

Technologia NFC

Zalety

Wady

Bezpieczeństwo realizacji transakcji

System działa wyłącznie w odległości do 20 cm (dla jedynych to wada, dla innych zaleta)

Brak konieczności noszenia przy sobie karty płatniczej czy portfela

Niewielkie możliwości przesyłania danych, np. zdjęć czy filmików

Brak konieczności parowania telefonu z terminalem

Możliwość dokonania płatności tylko przy zbliżeniu na niewielką odległość telefonu do terminala

Zabezpieczenie NFC poprzez moduł Secure Element SE

Możliwość wykorzystania tzw. tagów NFC, tj. niewielkich czipów w formie breloczka czy naklejki do płatności

Znikomy pobór mocy

Brak konieczności połączenia internetowego przy płatności

Możliwość bezprzewodowej komunikacji

Realizacja płatności w czasie rzeczywistym

Wszechstronne zastosowanie

Bezpłatne korzystanie

Gdzie jeszcze występuje moduł NFC?

Moduł NFC występuje nie tylko w smartfonach, lecz także w wielu innych urządzeniach, np. opaskach sportowych, a nawet w drzwiach i bramach. Smartwatch z NFC umożliwia płacenie w sklepach czy punktach usługowych zegarkiem, który masz na nadgarstku. To wygodne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie. Podczas biegania można wstąpić do sklepu po zakupy czy po butelkę wody. Przykładem takiego urządzenia jest Galaxy Watch 3. Płatności NFC realizowane są także przy użyciu programowalnych naklejek.

Nie przegap: Twisto – czym jest i jak działa usługa Twisto? Wady i zalety aplikacji

Data opublikowania: 10/21/2021

    Doświadczony doradca finansowy, który z pasją dzieli się wiedzą z zakresu finansów, pomagając innym w podejmowaniu świadomych decyzji finansowych. Jego celem jest wsparcie i edukacja w dziedzinie finansów osobistych oraz inwestycji. Prywatnie interesuje się zagadnieniami z ekonomii oraz nowymi technologiami, śledząc ich wpływ na rynek i codzienne życie.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.9
    Na podstawie 48 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert