Icon
Podatek od pożyczki - ile wynosi? Jak rozliczyć PCC od pożyczki?

Podatek od pożyczki - ile wynosi? Jak rozliczyć PCC od pożyczki?


Icon 11/27/2024 | 10:35 AM
Icon 4 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Podatek od pożyczki to danina, którą może być zobowiązany zapłacić pożyczkobiorca, w przypadku gdy pożyczka nie spełnia określonych przepisami warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych. W artykule wyjaśnimy, kiedy konieczne jest uregulowanie podatku, jakie są stawki oraz jakie pożyczki podlegają opodatkowaniu.

Podatek od pożyczki od osoby prywatnej – kto płaci?
Odpowiadamy:
Od jakiej kwoty pożyczki trzeba zapłacić podatek?
  • Podatek od pożyczki (PCC) może być naliczany, jeśli pożyczka przekracza kwotę wolną od podatku, wynoszącą aktualnie 1000 zł dla pożyczek między osobami fizycznymi.
  • Stawka podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi 0,5% od kwoty pożyczki, którą trzeba zapłacić do 14 dni od zawarcia umowy pożyczki.
  • Pożyczki między członkami najbliższej rodziny mogą być zwolnione z PCC, pod warunkiem zgłoszenia ich do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie.
  • Nieuiszczenie należnego podatku od pożyczki może skutkować karami finansowymi oraz odsetkami, które są naliczane przez urząd skarbowy.

Czy pożyczka podlega obowiązkowi podatkowemu?

Tak, pożyczka podlega obowiązkowi podatkowemu w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł i nie jest objęta zwolnieniem podatkowym, np. w przypadku pożyczek między członkami najbliższej rodziny. Podatek wynosi 0,5% od wartości pożyczki i powinien być zapłacony w ciągu 14 dni od zawarcia umowy.

Warto wiedzieć!
W przypadku pożyczki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą zawarcia umowy pożyczki, czyli w momencie podpisania umowy przez obie strony

Ile wynosi podatek od pożyczki?

W przypadku transakcji zawartych po 1 lipca 2019 roku podatek od pożyczki wynosi 0,5% wartości pożyczonej kwoty, podczas gdy dla transakcji zawartych przed tą datą, stawka podatku wynosiła 2%.

Jak obliczyć podatek od pożyczki?

Aby obliczyć zobowiązanie podatkowe, wystarczy bowiem pomnożyć 0,5% przez sumę pożyczki. W Internecie znaleźć można także praktyczny kalkulator, który pomaga obliczyć podatek od pożyczki.

Przykładowo, jeśli pożyczysz 2000 zł od znajomego, do urzędu skarbowego będzie trzeba wpłacić PCC w wysokości 10 zł, bo właśnie tyle wynosi 0,5% od kwoty 2000 zł.

Kogo dotyczy podatek od pożyczki?

Obowiązek podatkowy w przypadku pożyczki dotyczy pożyczkobiorcy, który jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeśli kwota pożyczki przekracza 1000 zł i nie jest objęta zwolnieniem podatkowym.

A kiedy płaci się podatek od pożyczki? Jest na to 14 dni od dnia zawarcia umowy – w tym czasie pożyczkobiorca powinien udać się do swojego urzędu skarbowego i dokonać następujących czynności:

  • złożyć wypełnioną deklarację PCC-3,
  • uregulować należny podatek od umowy pożyczki.

Umowa pożyczki — kiedy nie podlega PCC?

Jak się okazuje, nie wszyscy muszą odprowadzać podatek PCC od pożyczki prywatnej. Opodatkowanie pożyczki zależy od tego, między kim jest zawarta umowa oraz od wysokości zobowiązania. Ile można pożyczyć bez podatku? Nawet dużą sumę, o ile zaciągnie się pożyczkę od najbliższej rodziny.

Na zwolnienie z obowiązku podatkowego można liczyć w sytuacji:

  • gdy umowa została zawarta między członkami rodziny należącymi do I grupy podatkowej, a kwota pożyczki nie przekracza 36 120 zł,
  • gdy umowa pożyczki została zawarta z pozostałymi osobami (np. z dalszymi krewnymi lub ze znajomymi) i jeśli pożyczona kwota nie przekracza 1000 zł.

Jak odpowiednio udokumentować pożyczkę?

Aby odpowiednio udokumentować pożyczkę, kluczowe jest zawarcie umowy pożyczki na piśmie, w której jasno określone będą warunki, takie jak kwota pożyczki, termin spłaty oraz ewentualne odsetki. Pożyczkobiorca powinien również zadbać o przekazanie środków poprzez rachunek bankowy lub przekaz pocztowy, co ułatwi udokumentowanie transakcji.

Ważne jest także zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego na druku PCC-3 w ciągu 14 dni od jej otrzymania, szczególnie jeśli jej kwota przekracza 1000 zł w przypadku pożyczek od osób spoza najbliższej rodziny, aby uniknąć problemów podatkowych.

Podatek od pożyczki w rodzinie – co warto wiedzieć?

Zgodnie z przepisami podatek od prywatnej pożyczki w rodzinie nie jest pobierany, jeśli:

  • umowa została zawarta między osobami z I grupy podatkowej, a łączna kwota pożyczki udzielonej przez tę samą osobę nie przekroczyła sumy 36 120 zł wypłaconej w ciągu 5 lat,
  • umowa została zawarta między osobami z I grupy podatkowej za wyjątkiem zięcia, synowej i teściów – zwolnienie z podatku dotyczy tutaj także kwot powyżej 36 120 zł, ale warunkiem skorzystania z niego jest złożenie deklaracji PCC-3 i udokumentowanie otrzymanie pożyczki (należy dostarczyć do US potwierdzenie przelewu lub przekaz pocztowy),

Pożyczka od rodziny jest zatem zwolniona z podatku PCC, ale tylko po spełnieniu określonych warunków i jeśli umowa została zawarta między bliskimi należącymi do I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonkowie, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, pasierbowie, zięciowie, synowe, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie.

W praktyce więc np. podatek od pożyczki od rodziców i innych najbliższych krewnych nie będzie pobrany przez urząd skarbowy, nawet jeśli pożyczona kwota przekroczy 9 637 zł. Należy jednak pamiętać, aby taką pożyczkę zgłosić do US i odpowiednio udokumentować.

Od pożyczek przewyższających kwotę 36 120 zł od dalszych krewnych np. kuzynów, a także od zięcia, synowej, czy teściów niezbędne będzie odprowadzenie podatku 0,5%. Kto w takim wypadku płaci podatek od pożyczki w rodzinie? Tak jak w pozostałych przypadkach obowiązek podatkowy spoczywa na pożyczkobiorcy.

Podatek od znajomych a podatek – najważniejsze informacje

Pożyczka od znajomego traktowana jest jako pożyczka od osoby niespokrewnionej, a więc podlega takim samym przepisom jak zobowiązanie zaciągnięte od zupełnie obcej osoby.

W przypadku takiej umowy podatek od udzielonej pożyczki trzeba obowiązkowo odprowadzić do urzędu skarbowego w ciągu 14 dni. Jest jednak jeden wyjątek – podatek od pożyczki od znajomego nie będzie naliczony, jeśli w sumie pożyczymy od niego nie więcej niż 1000 zł.

Data opublikowania: 11/27/2024

    Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka świata finansów. Specjalizuje się w wyjaśnianiu złożonych zagadnień związanych z kredytami i finansami w sposób prosty i przystępny dla każdego. Prywatnie miłośniczka fotografii i entuzjastka podróży, które inspirują ją do odkrywania nowych perspektyw.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.0
    Na podstawie 280 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    1 komentarz
    Ekspert
    • Ekspert
      Ks
      26 listopada 2024
      Artykuł z 2024 roku a kwota progu zwolnienia chyba jeszcze nawet z 2019. W między czasie kwota progu wzrosła przynajmniej dwukrotnie. Proszę poprawić
      • Ekspert
        Serafin Anna Analityk finansowy
        Icon Ks
        ·
        27 listopada 2024
        Ks, dziękujemy za czujność. Już poprawione :)