Icon
Zbliżeniowy BLIK. Jak i w którym banku zapłacisz Blikiem zbliżeniowo?

Zbliżeniowy BLIK. Jak i w którym banku zapłacisz Blikiem zbliżeniowo?


Icon 7/19/2024 | 12:00 AM
Icon 8 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Zbliżeniowy BLIK to rozwiązanie, dzięki któremu możesz zapłacić zbliżeniowo smartfonem bez potrzeby dodawania do niego karty płatniczej. Płatności zbliżeniowe BLIK dostępne są w polskich bankach już od 2021 r. i cieszą się popularnością wśród klientów. Jest tak m.in. dlatego, że odpowiedź na pytanie „jak zapłacić BLIKIEM zbliżeniowo?” jest niezmiernie prosta: wystarczy odblokować telefon i zbliżyć go do terminala w sklepie. Sprawdź, czym jest BLIK zbliżeniowy i które banki oferują taką płatność.

Zbliżeniowy BLIK. Sprawdź, jak i w którym banku zapłacisz

Od nieco ponad 9 lat klienci polskich banków mogą korzystać z rozwiązania, które zrewolucjonizowało płatności mobilne w Polsce. Mowa o BLIK, wspólnym standardzie płatności mobilnych, stworzonym przez sześć banków:

  • Alior Bank,
  • Bank Millennium,
  • Bank Zachodni WBK (obecnie Santander Bank Polska),
  • ING Bank Śląski,
  • mBank
  • i PKO BP.

Początkowo przy wykorzystaniu BLIKA można było płacić (zarówno online, jak i offline), wypłacać gotówkę z bankomatów, czy wysyłać przelewy na numer telefonu. Jesienią 2018 r. Polski Standard Płatności (operator BLIKA) poinformował o rozpoczęciu strategicznej współpracy z Mastercardem. Jej wynikiem było wdrożenie w 2021 r. BLIKA zbliżeniowego. Od początku udostępnienia tej usługi została ona aktywowana prawie 3 miliony razy, a przy jej pomocy zapłacono w 152 krajach. W pierwszym kwartale 2024 r. przy jej użyciu wykonanych zostało 39,2 miliona transakcji (o 59% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku) o wartości 1,7 mld zł (wobec 1 mld zł w I kwartale 2023 r.).

Jak działa zbliżeniowy BLIK?

Płatność zbliżeniowym BLIKIEM jest bardzo prosta. Wystarczy, że:

  • Poinformujesz sprzedawcę/kasjera, że chcesz zapłacić kartą (jeżeli płacisz w kasie samoobsługowej, jako formę płatności wybierz kartę płatniczą, dzięki temu włączysz opcję płatności zbliżeniowych. W kasach samoobsługowych dostępna jest opcja BLIK. Nie wybieraj jej. Jeżeli to zrobisz, to będziesz musiał zapłacić kodem BLIK).
  • Odblokujesz telefon (w zależności od modelu smartfona, którego używasz i Twoich preferencji, może być to kod, „wężyk” rysowany na ekranie, odcisk palca czy rozpoznawanie twarzy).
  • Zbliżysz telefon do terminala.

Płatność zbliżeniowa BLIK jest możliwa dzięki integracji tej usługi z Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Płatność jest inicjowana i uwierzytelniana bezpośrednio w aplikacji mobilnej banku, który oferuje BLIKA.

Maksymalna kwota płatności zbliżeniowej BLIK

Maksymalna kwota płatności przy pomocy zbliżeniowego BLIKA jest uzależniona od limitu, jaki jest ustawiony w Twojej aplikacji mobilnej. W razie potrzeby możesz go szybko zmienić w ustawieniach aplikacji.

Czy płatność zbliżeniowa BLIK zadziała za granicą?

Przy pomocy zbliżeniowego BLIKA można płacić nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Płatności możesz dokonać w terminalach, które są oznaczone logo Mastercard.

Jak włączyć i korzystać ze zbliżeniowego BLIKA?

Włączenie zbliżeniowego BLIKA i ustawienie go jako domyślnego sposobu płatności zbliżeniowych telefonem zajmie Ci nie więcej niż 5 minut. Pokażę, co trzeba zrobić.

  1. W aplikacji mobilnej wybierz płatności, następnie kliknij Płatności zbliżeniowe BLIK i Aktywuj płatności zbliżeniowe BLIK.
  2. Zaakceptuj regulamin płatności zbliżeniowych.
  3. Włącz NFC w telefonie (umożliwi to wymianę danych między telefonem a terminalem płatniczym).
  4. Włącz blokadę ekranu (biometrię lub PIN).
  5. Potwierdź aktywację płatności zbliżeniowych BLIK w aplikacji mobilnej.
  6. Gotowe! Możesz już płacić zbliżeniowym BLIKIEM.

Kto może skorzystać ze zbliżeniowego BLIKA?

Ze zbliżeniowego BLIKA możesz skorzystać, jeżeli posiadasz smartfona z systemem Android, który obsługuje funkcję NFC (Near Field Communication). Obecnie te wymogi spełnia większość smartfonów dostępnych na rynku. Z tego sposobu płatności zbliżeniowych, przynajmniej na razie, nie mogą korzystać osoby, które mają smartfony z systemem iOS. Być może zmieni się to za jakiś czas. Niedawno Komisja Europejska uzgodniła z Apple, że z modułu NFC w iPhone’ach będą mogły korzystać niezależne aplikacje. Nie wiadomo niestety, kiedy do tego dojdzie.

Obserwujemy zachodzące na rynku płatności mobilnych zmiany, w tym najnowsze doniesienia dotyczące możliwości wykorzystania technologii NFC na urządzeniach Apple. Obecnie jesteśmy w trakcie prac mających na celu umożliwienie bankom zaoferowania płatności zbliżeniowych BLIK klientom, którzy korzystają z iPhone'ów. Nasz system, od początku swojego funkcjonowania, jest otwarty na wszystkich uczestników rynku, co pozwala na elastyczne dostosowanie się do nowych możliwości i technologii. O wszelkich aktualizacjach i krokach podejmowanych w tym obszarze będziemy informować w odpowiednim czasie – tak napisało biuro prasowe BLIKA.

Warto wiedzieć, że płatność zbliżeniowa BLIK nie wymaga dostępu do internetu w momencie płatności.

Cashback – co to jest i jak działa cashback?

Które banki umożliwiają płatność zbliżeniową BLIK?

BLIK to popularny standard płatności mobilnych w Polsce. W I kwartale 2024 r. przy jego użyciu wykonanych zostało łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł, a z BLIKA korzystało 16,3 mln osób.

System BLIK jest rozwijany przez Polski Standard Płatności (PSP). Jakie banki mają BLIK? Początkowo z tej usługi mogli korzystać klienci banków, będących udziałowcami PSP. Z czasem lista instytucji oferujących płatności BLIK powiększała się. Obecnie mogą z niej korzystać nie tylko klienci Alior Banku, Bank Millennium, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO BP i Santander Banku Polska, ale także m.in. BNP Paribas, VeloBanku, Banku Pekao S.A., Credit Agricole, Nest Banku, Banku Pocztowego czy BOŚ Banku.

Jednak BLIK zbliżeniowy jest dostępny obecnie tylko w sześciu bankach.

Zbliżeniowy BLIK w Alior Banku

Alior Bank wprowadził płatności zbliżeniowe BLIK 29 października 2021 r. Żeby płacić zbliżeniowo BLIKIEM, wystarczy jedynie pobrać aplikację Alior Mobile. Trzeba też dodać, że zbliżeniowy BLIK jest też dostępny dla klientów Alior Banku, którzy korzystają ze smartfonów Huawei zintegrowanych z HMS (Huawei Mobile Services).

Zbliżeniowy BLIK w Banku Millennium

Bank Millennium był pierwszym bankiem w Polsce, który udostępnił BLIK zbliżeniowy i który w lipcu 2021 r., przeprowadził pierwszą w Polsce transakcję zbliżeniową BLIKIEM.

Zbliżeniowy BLIK w ING Banku Śląskim

Zbliżeniowy BLIK w ING Banku Śląskim jest dostępny od listopada 2021 r. Z tej usługi mogą korzystać klienci posiadający konto w ING z aplikacją Moje ING mobile na telefonie z systemem Android z włączoną funkcją NFC.

Zbliżeniowy BLIK w mBanku

Zbliżeniowy BLIK dostępny jest również w mBanku. mBank udostępnił tę usługę 9 listopada 2021 r. Przy pomocy tej usługi wygodnie płacić smartfonem, mogą płacić nie tylko użytkownicy urządzeń z systemem Android, ale także posiadający smartfony z systemem HMS.

Zbliżeniowy BLIK w PKO Banku Polskim

Płatności zbliżeniowe BLIKIEM w PKO Banku Polskim zostały wprowadzone 29 września 2021 r. Od tego czasu klienci największego polskiego banku uniwersalnego, posiadający aplikację IKO na smartfonie z systemem Android z włączonym modułem NFC, mogą płacić zbliżeniowo bez potrzeby korzystania z karty płatniczej.

Zbliżeniowy BLIK w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska 8 listopada 2021 r. wprowadził płatności zbliżeniowe BLIK. Zbliżeniowy BLIK jest dostępny w aplikacji Santander Mobile.

Jak wyłączyć BLIK zbliżeniowy?

Jeżeli nie chcesz już korzystać ze zbliżeniowego BLIKA, wystarczy, że wyłączysz tę opcję w aplikacji mobilnej.

Czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne?

Odpowiedź na pytanie, „czy płatności zbliżeniowe BLIK są bezpieczne?” może być tylko jedna: twierdząca. Co prawda transakcji nie zatwierdzasz, tak jak w przypadku „zwykłego” BLIKA, w aplikacji mobilnej na swoim smartfonie, ale zanim dokonasz płatności zbliżeniowej, musisz odblokować telefon kodem, przy użyciu odcisku palca czy zdjęcia twarzy.

Oznacza to, że nawet jeśli zgubisz telefon, czy zostanie Ci on skradziony, to niepowołana osoba nie będzie mogła odblokować telefonu i skorzystać z BLIKA.

Czy opłaca się korzystać ze zbliżeniowego BLIK-a?

Dane publikowane przez PSP pokazują, że BLIK zbliżeniowy jest coraz częściej wybierany przez Polaków. To, jak od 4 kwartału 2021 r. do 1 kwartału 2024 r. zmieniała się liczba transakcji, wartość transakcji i liczba użytkowników zbliżeniowego BLIKA, pokazuje tabela.

Zmiana liczby i wartości transakcji oraz użytkowników zbliżeniowego BLIKA od 1 kwartału 2022 do I kwartału 2024 r.

Kwartał

Liczba transakcji (mln)

Wartość transakcji (mld zł)

Liczba użytkowników (mln)

IV kwartał 2021

2,8

0,12

0,428

I kwartał 2022

8,6

0,34

0,800

II kwartał 2022

15,4

0,59

1,2

III kwartał 2022

21,5

0,84

1,5

IV kwartał 2022

23,4

1,00

1,8

I kwartał 2023

24,7

1,00

1,9

II kwartał 2023

32,5

1,30

2,1

III kwartał 2023

36,6

1,50

2,4

IV kwartał 2023

36,6

1,7

2,6

I kwartał 2024

39,2

1,7

2,9

Popularność zbliżeniowego BLIKA potwierdzają też banki. Małgorzata Tomasikiewicz, Dyrektor Produktów Depozytowych Klienta Indywidualnego w Alior Banku powiedziała:

Klienci Alior Banku coraz chętniej korzystają z płatności zbliżeniowej BLIKIEM, najpewniej doceniają fakt, że jest to bardzo szybka i bezpieczna forma płatności. Analizując dane wszystkich transakcji BLIKIEM, widzimy, że BLIK zbliżeniowy stanowi na razie mniej niż 10%. Jednak liczba płatności zbliżeniowych rośnie, względem zeszłego roku o blisko 60%.

Małgorzata Tomasikiewicz dodała też, że – co do zasady nie powinno nas to dziwić, ponieważ wychodząc dziś z domu, większość z nas coraz rzadziej zabiera ze sobą portfel, a telefon praktycznie zawsze. A przecież, żeby zapłacić zbliżeniowo BLIKIEM, należy tylko odblokować telefon z aplikacją banku, który ma w swojej ofercie tę opcję. Pamiętajmy również o wygodzie. Płatności BLIKIEM kojarzymy z zapamiętywaniem czy kopiowaniem 6-cyfrowego kodu BLIK, natomiast w przypadku formy płatności zbliżeniowej, wystarczy przyłożyć telefon do terminala z aktywowaną usługą w bankowej aplikacji mobilnej.

W  BLIK się przyjmą? Z pewnością. Polacy chętnie korzystają z nowinek w dziedzinie bankowości. Płatności smartfonem stają się coraz bardziej popularne. To przecież wygodny i przede wszystkim szybki sposób realizowania zakupów. A jak wiadomo, w dzisiejszym świecie liczy się każda sekunda.

Nie przegap: Jak wziąć pożyczkę gotówkową w aplikacji mobilnej Raiffeisen?

Data opublikowania: 7/19/2024

    Z wykształcenia jestem dziennikarzem specjalizującym się w tematyce finansów. Z pasją śledzę nowości na rynku finansów osobistych i chętnie testuję dostępne rozwiązania, aby przekazać sprawdzone informacje. Regularnie tworzę zestawienia i rankingi finansowe, które pomagają czytelnikom porównać oferty i dokonywać świadomych wyborów.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    4.8
    Na podstawie 14 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert