Przeniesienie konta do innego banku może okazać się szczególnie atrakcyjne, gdy znajdziesz lepszą ofertę. Po co przepłacać za prowadzenie rachunku, gdy to samo, a nawet więcej możesz mieć w tej samej cenie? Czy w każdej sytuacji zmiana będzie opłacalna? Sprawdź, jak przenieść konto do innego banku i kiedy jest to możliwe.
Zmiana rachunku bankowego może być konieczna, gdy ubiegasz się o kredyt hipoteczny. Warto ją rozważyć, także gdy dostrzeżesz atrakcyjną ofertę. Nie musisz się jej obawiać. W większości przypadków zmiana ta nie będzie wymagać od Ciebie zbyt wiele zaangażowania.
Przeniesienie konta do innego banku - na czym to polega?
W grudniu 2008 r. Komitet Europejskiego Sektora Bankowego (EBIC) przyjął wspólne zasady dotyczące przenoszenia rachunku bankowego do innego banku. W Polsce zajął się tym Związek Banków Polskich i od stycznia 2010 r. możemy korzystać z usługi pamiętając, iż jest ona całkowicie darmowa. Sam proces jest bardzo krótki i sprowadza się do kilku kroków.
Na czym jednak właściwie polega przeniesienie konta? Proces ten nie sprowadza się wyłącznie do zamknięcia starego rachunku i otworzenia nowego. Wraz z kontem przenosi się najczęściej środki na nim zgromadzone, polecenia zapłaty czy też zlecenia stałe. Wymaga on zatem współpracy dwóch banków.
Interesuje Cię założenie nowego konta? Sprawdź nasz artykuł: Jak założyć konto w banku?
Jak przenieść konto do innego banku? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek. Co istotne, złożyć należy go w banku, do którego chcesz przenieść konto. Resztą zajmie się już nowy usługodawca, który dopełni formalności w Twoim imieniu. Dzięki temu nie musisz nawet informować o zmianie banku, w którym aktualnie masz konto.
Najlepsze konta bankowe dla obywateli Ukrainy – ile kosztują, jak założyć i gdzie wnioskować?
Przeniesienie konta z tym samym numerem - to możliwe?
Przeniesienie konta bankowego z tym samym numerem z pewnością byłoby atrakcyjną możliwością, zwłaszcza że przez lata posiadana tego samego rachunku, można się do niego przyzwyczaić. Niestety, nie jest to możliwe.
Każdy bank ma nieco inną numerację, dlatego też zmiana konta bankowego oznacza zmianę numeru konta. Jeśli nie chcesz do tego dopuścić, to musisz zostać przy koncie, które już posiadasz.
Jak przenieść konto bankowe - krok po kroku
Jak przenieść konto osobiste szybko i sprawnie? Cały proces nie zajmie długo, niemniej konieczne jest przejście kilku etapów. Najważniejszy z nich będzie krok pierwszy, czyli wybór nowego rachunku.
Krok 1: Wybór nowego rachunku
Proces zmiany rachunku należy rozpocząć od analizy rynku i wyboru banku, który posiada najatrakcyjniejszy dla Ciebie produkt. Warto osobiście prześledzić oferty udając się do placówek banków, przeanalizować informacje zamieszczone na ich stronach internetowych lub skorzystać z porównywarek, które są dostępne w sieci.
Ta trzecia opcja z pewnością będzie najwygodniejsza. Zmiana konta bankowego powinna zostać podyktowana korzyścią finansową lub możliwościa dostępu do bogatszego pakietu usług.
Pamiętaj, że niektóre oferty promocyjne mogą mieć ograniczenia czasowe, dlatego ze zmianą konta nie zawsze warto zwlekać. Upewnić się jednocześnie, że zmiana konta bankowego zapewni Ci lepsze warunki na stałe, a nie tylko na pewien czas.
Przeczytaj też: Czy można i warto mieć konto w kilku bankach?
Krok 2: Złożenie wniosku i pełnomocnictwa
Kiedy dokonasz już wyboru konta, należy poinformować o tym wybrany bank. W zależności od instytucji, zgłoszenia można dokonać telefonicznie, przez internet lub bezpośrednio w placówce.
Przenoszenie konta bankowego nie powinno zająć Ci więcej czasu. Od teraz zmiana rachunku bankowego pozostaje po stronie banku, do którego chcesz przenieść konto.
Chcesz sprawdzić, jak wygląda proces przenoszenia konta do różnych banków? Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowy opis tej czynności dla wybranych banków.
Przeniesienie konta bankowego do mBanku
Przeniesienie konta do mBanku jest stosunkowo prosto. Zrobić to możesz na trzy sposoby: listownie, bezpośrednio w oddziale lub za pomocą serwisu transakcyjnego banku.
Musisz mieć jednak na uwadzę, że zanim przeniesiesz konto, trzeba otworzyć nowy rachunek. Reszta formalności pozostaje po stronie banku. Co ciekawe, mBank może w Twoim imieniu poinformować różne podmioty o zmianie konta (np. US, ZUS czy nawet Twojego pracodawcę).
Przeniesienie konta bankowego do ING
Przeniesienie konta do ING także powinno nastąpić dość sprawnie. W tym przypadku wniosek możesz złożyć na dwa sposoby: osobiście w oddziale lub za pomocą serwisu Moje ING. I w tym przypadku należy najpierw otworzyć rachunek w ING.
Jeśli decydujesz się na złożenie wniosku online, to konieczne będzie jego pobranie w formacie PDF, wypełnienie i przesłanie. Bank może także zawiadomić wskazane podmioty o dokonanej zmianie rachunku.
Przeniesienie konta bankowego do Alior Bank
Chcesz przenieść konto bankowe do Alior Banku? W takim razie musisz przejść niemal identyczny proces, jak te opisane powyżej. Pierwszy krok to założenie nowego rachunku bankowego.
Kiedy, już go masz, to składasz wniosek o przeniesienie konta. Zrobić możesz to w oddziale lub przez internet. Reszta czynności pozostaje już po stronie Alior Banku.
Przeniesienie konta bankowego do Millenium
Przeniesienie konta do Millennium również odbywa się na takich samych zasadach, co w opisanych wyżej bankach. Na stronie banku pobrać możesz wniosek o przeniesienie rachunku płatniczego przez konsumenta.
Należy go wypełnić i dostarczyć osobiście w oddziale banku wraz z pełnomocnictwem.
Krok 3: Przekazanie pełnomocnictwa
Wraz ze złożonym wnioskiem, warto przekazać również pełnomocnictwo. Dzięki temu proces zostanie przeprowadzony sprawnie i dokładnie.
Od momentu złożenia wniosku i pełnomocnictwa to nowy bank zajmuje się wszelkimi formalnościami, a Ty nie musisz się już niczym przejmować. To bank kontaktuje się z Twoim pracodawcą, czy instytucjami (takimi jak ZUS, Urząd Skarbowy) informując o zmianie numeru rachunku bankowego (chyba że nie wyrazisz na to zgody).
To jednak nie wszystko. Nowy bank przenosi również wskazane „ustawienia” ze starego banku, np. stałe polecenia zapłaty. Zmiana właściciela konta bankowego zazwyczaj zajmuje zaledwie kilka dni. W niektórych przypadkach może wydłużyć się do 21 dni.
Co istotne, złożenie wniosku nie jest jednoznaczne z likwidacją dotychczasowego konta. Sam decydujesz, kiedy i czy w ogóle chcesz zamknąć dotychczasowe konto.
Warto wiedzieć: Ile cyfr ma numer konta – jak to sprawdzić?
Przeniesienie konta - w jakich przypadkach nie jest możliwe?
Przeniesienie konta nie zawsze będzie możliwe. Może się okazać, że bank odrzuci Twój wniosek. Jaki może być tego powód? Zdarzenie takie może wystąpić w kilku przypadkach.
Najczęściej ma miejsce, kiedy wobec klienta zastosowano blokadę środków bądź, gdy ogłosił on upadłość. Co więcej do zablokowania procesu może dojść, kiedy na dotychczasowym rachunku są nierozliczone transakcje.
Ponadto, jeśli konto jest wskazane jako rachunek do spłaty kredytów lub kart kredytowych, to rachunek także nie zostanie przeniesiony, chyba, że sporządzony zostanie odpowiedni aneks.
Czy warto przenieść konto do innego banku?
Przeniesienie konta do innego banku może okazać się opłacalne, ale wcale nie musi. Wiele zależy od tego, jakie warunki proponuje Ci nowy bank. Z pewnością to wygodniejsze rozwiązanie niż zamykanie konta osobistego i zakładanie nowego rachunku.
Nie musisz wypłacać środków i wpłacać ich ponownie, ani nawet pamiętać o tym, jakie instytucje należy poinformować o tej zmianie. Cały proces przeprowadzi za Ciebie bank, do którego przeniesiesz rachunek. Jedyne, co należy zrobić, to wypełnić odpowiedni wniosek.