Icon
Na czym polega lokata z funduszem? Czy warto ją założyć?

Na czym polega lokata z funduszem? Czy warto ją założyć?


Icon 2/20/2023
Icon 5 min. czytania
Icon Rzetelne źródło informacji

Lokata z funduszem to połączenie terminowej lokaty z planem inwestycyjnym. Dzięki niej masz szansę sporo zarobić, ale musisz też liczyć się z niemałym ryzykiem. Czy warto deponować zgromadzone oszczędności na tego rodzaju lokacie? Sprawdziliśmy wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.

Na czym polega lokata z funduszem? Czy warto ją założyć?

Lokaty bankowe znów zyskują na popularności. Wysokie oprocentowanie spowodowane wzrostem stóp procentowych oraz niesłabnąca inflacja zachęcają do tego, aby wyciągnąć zaskórniaki z przysłowiowej skarpety.

Lokata połączona z funduszem inwestycyjnym to produkt, który może przynieść znacznie większe zyski niż tradycyjny rachunek oszczędnościowy.

Czym jest lokata z funduszem inwestycyjnym?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, co to jest lokata z funduszem, zacznijmy od omówienia, czym w ogóle są fundusze inwestycyjne. Otóż jest to jedna z form inwestowania, która zakłada zbiorowe lokowanie środków wpłaconych przez wszystkich uczestników. Wśród nich mogą znajdować się zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, ale też jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej.

Lokata z funduszem inwestycyjnym to połączenie rachunku oszczędnościowego z planem inwestycyjnym. To oznacza, że część wpłaconych środków, zostanie przeniesiona na standardową lokatę i zostanie oprocentowana zgodnie z umową. Po jej wygaśnięciu możesz liczyć na zwrot kapitału wraz z naliczonymi odsetkami. Drugą część pieniędzy bank zainwestuje w wybrany przez Ciebie fundusz.

Jak założyć lokatę przez Internet?

Jak działa lokata z funduszem?

Lokaty inwestycyjne kuszą klientów wysokim oprocentowaniem, dlatego wydają się bardzo atrakcyjne. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że ewentualny zysk w żaden sposób nie jest gwarantowany, tak jak dzieje się to w przypadku lokaty depozytowej.

Chcąc wyjaśnić, jak działa lokata z funduszem w PLN, posłużymy się poniższym przykładem.

Załóżmy, że wpłaciłeś 10 tys. złotych na lokatę 3-miesięczną z funduszem oprocentowaną na 5%. Połowę z tego, czyli 5 tys. zł bank ulokował na lokacie, a drugą połowę zainwestował w fundusze. Odsetki z kapitału, który został wpłacony na rachunek, przyniosą zysk netto w kwocie 51 zł.

Ewentualny zysk lub strata z drugiej części wpłaty pozostaje niewiadoma. Gdybyś jednak zdecydował się na zwykłą lokatę, oprocentowaną na 3%, wtedy na całej wpłacie zarobiłbyś nieco ponad 61 zł.

Czy lokata z funduszem jest bezpieczna?

Lokata z funduszem inwestycyjnym to hybrydowy produkt finansowy. Niestety to sprawia, że przestaje być w 100% bezpieczny. Dlaczego? Bankowy Fundusz Gwarancyjny chroni jedynie tę część kapitału, która została wpłacona na tradycyjną lokatę. Pozostałą część, która została przez bank zainwestowana, w razie niepowodzenia możesz całkowicie stracić.

Oprocentowanie lokaty z funduszem inwestycyjnym

Banki chcąc skusić klientów do skorzystania z lokaty inwestycyjnej, najczęściej proponują wyższe oprocentowanie. O jakich różnicach mówimy? Tak naprawdę niewielkich. Aktualnie, tradycyjna lokata może mieć maksymalne oprocentowanie sięgające nawet 6% w skali roku, jednak najczęściej banki oferują oprocentowanie na poziomie 4%.

A jaki jest procent na lokacie z funduszem? ING Bank Śląski proponuje swoim klientom lokatę inwestycyjną oprocentowaną na poziomie 5,5% w skali roku, a Bank Pocztowy 4%. W obu przypadkach, aż 70% wpłaconego kapitału zostanie przeznaczony na fundusz.

Ile kosztuje lokata z funduszem inwestycyjnym?

Chcąc założyć lokatę z funduszem inwestycyjnym, nie musisz ponosić żadnych kosztów związanych z uruchomieniem produktu. Bank zarabia przede wszystkim na prowizji od zainwestowanego w fundusze kapitału oraz na opłatach manipulacyjnych, które pobierane są w sytuacji, gdy zdecydujesz się wycofać pieniądze z funduszu przed terminem.

Ile wynosi podatek od lokaty z funduszem?

Każdy, kto wypracował sobie jakikolwiek zysk z lokat, czy innych produktów finansowych, musi liczyć się z tym, że zostanie on uszczuplony o tzw. podatek Belki, który wynosi 19%. Jest to danina, która pobierana jest automatycznie, dlatego nie musisz martwić się o jego samodzielne naliczanie.

Jak założyć lokatę z funduszem? Poradnik krok po kroku

Lokatę z funduszem założysz samodzielnie, przez internet, bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy, że wybierzesz najkorzystniejszą dla Ciebie ofertę i złożysz wniosek. Bank może poprosić Cię też o wypełnienie ankiety inwestycyjnej, dzięki której dowiesz się, jakie fundusze będą dla Ciebie odpowiednie.

Jak założyć lokatę? Spójrzmy, jak proces ten przebiega w ING Banku Śląskim.

  1. Złóż wniosek o założenie konta oszczędnościowego (jest to niezbędne do skorzystania z oferty funduszu).
  2. Wypełnij ankietę inwestycyjną.
  3. Wybierz lokatę i fundusz, postępując zgodnie z informacjami, które zobaczysz na ekranie.

Lokata z funduszem w ofercie banków. Porównanie ofert

Jeśli zainteresowała Cię możliwość pomnażania kapitału za pomocą lokaty inwestycyjnej to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Ten produkt finansowy znajduje się w ofercie wielu banków. Jak wybrać najlepszą ofertę? Spójrz na poniższe porównanie.

Bank

Oprocentowanie

Minimalny czas trwania

Minimalna wpłata

proc. kapitału, który zostanie zainwestowany

mBank lokata z funduszem

max. 2,1%

6 miesięcy

5 tys. złotych

70%

ING lokata z funduszem

5,5%

3 miesiące

4 tys. złotych

70%

Lokata z funduszem Santander

3%

3 miesiące

-

50%

Lokata z funduszem Pekao

od 3 do 6%

od 6 do 12 miesięcy

5 tys. złotych

od 30 do 70%

Lokata z funduszem

PKO BP

6,5%

6 miesięcy

10 tys. złotych

W dniu otwarcia programu 1/7 wpłaconej kwoty jest przelewana do funduszu, a na pozostałe zakładana jest lokata. Przez kolejne 6 miesięcy, następuje przelew pieniędzy (kolejnej 1/7 części wpłaconej kwoty) z lokaty do wybranego funduszu.

Lokata z funduszem Credit Agricole

7%

3 miesiące

4 tys. złotych

50%

Czy warto zdecydować się na lokatę z funduszem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lokata z funduszem się opłaca. Jest to produkt finansowy dla ludzi o naprawdę mocnych nerwach, którzy nie tylko chcą oszczędzać i chronić swoje środki przed wpływem inflacji, ale też mają żyłkę hazardzisty.

Dzięki lokacie inwestycyjnej masz szansę zarobić, ale możesz też sporo stracić. Zwłaszcza w przypadku gdy zdecydujesz się na produkt, w którym aż 70% kapitału zostanie przeznaczona na fundusz inwestycyjny.

Przy podjęciu ostatecznej decyzji trudno też kierować się opiniami osób, które skorzystały z lokaty z funduszem. Jak nietrudno się domyślić, ci, którzy zarobili, polecą to rozwiązanie innym, natomiast osoby, które straciły swoje oszczędności, będą go zdecydowanie odradzać.

W co inwestować w 2023? Alternatywa dla lokat

Data opublikowania: 2/20/2023

    Jestem dziennikarką z wykształcenia i specjalizuję się w tematyce finansowej. Uwielbiam pisać o zarządzaniu pieniędzmi i dzielić się praktyczną wiedzą, która może pomóc innym w świadomym gospodarowaniu finansami. Zajmuję się również analizą ofert kredytowych, aby ułatwić czytelnikom podejmowanie najlepszych decyzji finansowych.

    Oddaj głos, to dla mnie ważne!
    obrazek
    5.1
    Na podstawie 39 ocen

    Sprawdź podobne artykuły

    Komentarze

    0 komentarzy
    Ekspert